Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Projektor to świetna sprawa, oczywiście na kino domowe najlepiej mieć przeznaczone osobne pomieszczenie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzęt ustawić w salonie. W tym wypadku trzeba mieć jednak urządzenie z optyką krótkodystansową, dzięki temu można otrzymać obraz o normalnej wielkości z małej odległości. Dobrze sprawdzi się Optoma GT1070X o rozdzielczości Full HD, z długą żywotnością lampy i wysoką jasnością. Znajdziecie ją w http://www.morele.net/projektor-optoma-gt1070x-dlp-fullhd-2600-ansi-short-throw-95-8zf01gc1e-665588 - sklep ma duży wybór projektorów, ekranów projekcyjnych i lamp.
jakie polecacie projektory do 2 tyś? Chciałbym już HD w tej cenie mieć aby bluraye, które będę miał w przyszłości oglądać.
Ja mam plazmę Panasonic 55VT60 i jestem bardzo zadowolony.
Marioo w innym wątku napisał:
Jakiego używasz ekranu: model, wielkość ? Zakupiłem właśnie projektor i zastanawiam się na czym by tu teraz wyświetlić obraz. Rozważam też ścianę pomalowaną specjalną farbą projekcyjną.

http://forum.filmozercy.com/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady?page=32

„Przeszedłem” przez cztery ekrany projekcyjne. Pierwszy miałem już na początku lat 80 – tych do projektora 8 mm / Super 8 mm.
Nie wypowiem się na temat malowania ściany specjalną farbą. Brakuje mi w tej materii doświadczenia. Jednak czytałem o właścicielach projektorów, którzy są zadowoleni z takiego rozwiązania.

Kurczę, mógłbym pisać i pisać. Jednak aby nie wyszła mi z tego „kobyła” poddam się dyscyplinie i wszystko ujmę w (krótkich) punktach.

1. Gorąco polecam pozyskanie w jakimś antykwariacie (?) magazynu Projektory i Ekrany! Znajdziesz tam usystematyzowaną wiedzę począwszy od projektorów SD, potem 720p - kończąc na 1080p (może i dalej). Oczywiście w piśmie zawarto podpowiedzi dotyczące: kalibracji, wyboru ekranu, urządzenia kina domowego itd. W sumie fajna lektura, do której można często wracać podczas picia niedzielnej kawy (papier mniej męczy oczy od kompa).

2. Istotną kwestią jest wielkość ekranu. Skoro już posiadasz projektor to dość łatwo zdecydujesz o jego rozmiarze. W mojej ocenie musi on oscylować w okolicach 100 cali (to minimum aby poczuć tak zwaną magię kina), a w przypadku dużej przestrzeni – warto mieć ekran z jeszcze większą przekątną!
Przy okazji zasugeruję pewną ostrożność. Jakiś czas temu podkusiło mnie aby powiększyć obraz i docelowo wymienić ekran. Podczas zoomowania kadru zapytałem swoich gości o zdanie. Ha, odpowiedzieli, że jest gorzej! Zatem skorzystaj z tabeli odległości widza od ekranu. Ja mam ustawienia wzorcowe / optymalne.

3. Jaki format? Marzyłem o zbliżonym do 2.40:1. Jednak nie. Dziś  za optymalny uważam 16:9. Wyświetlisz na tym wszystko, choć często z pasami, które w kinie domowym są jak najbardziej akceptowalne.

4. Odcień? Broń boże biały! Eksperymentowałem z różnymi ekranami i dla potrzeb kina domowego jego powierzchnia powinna być szara. Osobiście polecam Matte Gray. Dlaczego?

a. Mniejsze odbicie światła z projektora (wpływa to np. na jasność w pomieszczeniu).
b. Dobra rozpiętość tonalna.
c. Intensywna czerń.
d. „Kinowa jakość obrazu”.

5. Firma? Najbardziej zadowoliła mnie Suprema. To polski przedstawiciel rozpoznawalnej marki kanadyjskiej. Sporo informacji znajdziesz na polskiej stronie, a przy odrobinie cierpliwości trafisz na zagraniczną (uciekła mi teraz nazwa).
Suprema oferuje pełny wachlarz produktów. Są one estetyczne (to ważne) i w dobrej jakości. Nadto, spotkałem się z fantastyczną obsługą klienta. Nie wiem jak jest teraz, ale drzewiej gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na moje pytanie (w korespondencji nawet wymienialiśmy fotki związane z dyskusją). Pewnym minusem Supremy jest cena. Jednak taki zakup robimy na lata...

Marioo, daj znać po pierwszej projekcji. Mało mamy tu użytkowników z rzutnikami (tak przynajmniej sądzę).

Misfit, jeśli to nie tajemnica – jaki masz ekran?
Jestem jeszcze w trakcie przekopywania Internetu w poszukiwaniu informacji, ale kilka kwestii już chyba mam wyjaśnionych. U mnie ekran nie będzie rozwijany, tylko ramowy, wykonany z płyty spienionej PCV (brałem pod uwagę również płyty HDF lub MDF). Wykonanie ekranu, a nie zakup gotowca, pozwoli mi na maksymalne wykorzystanie powierzchni projekcyjnej jaką mam do dyspozycji, ponieważ to ja dopasuję sobie wymiar. Oczywiście wszystko w proporcjach 16:9, bo będzie się dało właściwie wszystko na tym oglądać. Nie ukrywam, że ważną kwestią jest też niewielki koszt budowy.

Ponieważ projektor mam dosyć jasny (Optoma HD27), to biały ekran jeszcze spotęgowałby ten efekt. Dlatego zgadzam się, że ekran powinien być szary. Wszędzie na forach ludzie sugerują farbę TIKKURILA H499 FEELINGS INTERIOR PAINT nadającą się do ekranów projekcyjnych i taką też chyba zastosuję. Liczę, że efekt końcowy będzie zadowalający. Mam nadzieję, że do końca lutego wszystko będzie gotowe.
Tak jak już pisałem nie za bardzo znam się na farbach. Weź jednak pod uwagę dość ważne parametry, choć nie wiem czy producent je uwzględnił:

1. Szerokość kątowa strefy odbioru.

2. Współczynnik Gain.

Fajnie, że będziesz miał ekran ramowy. To prawdziwe kino! Ja „zmuszony” byłem do zastosować zwijany, jednak jestem zadowolony.

Optoma HD 27 to dobry projektor biorąc pod uwagę cenę do jakości. Pozytywnie wypadł w różnych testach, także tym:

https://www.youtube.com/watch?v=a5vk5bnojTU

Z pewnością będziesz zadowolony. Czy świadomie wybrałeś technologię DLP?

P.S
Ciekaw jestem Twoich wrażeń po pierwszej projekcji na nowym ekranie. Koniecznie coś napisz.
Już o dawna przymierzam się do zakupu projektora i wszystko na to wskazuje, że w tym roku mi się to już uda. Początkowo myślałem nad Epsonem Tw6700 aczkolwiek teraz zastanawiam się nad Sony VPL-HW45ES, przy czym kosztuje on znacznie więcej. DLP odpadają już na starcie choćby z tego powodu, że mają bardzo wąski zakres przesunięcia obrazu, a w poziomie często symboliczny. Pokój w którym będę miał projektor jest na poddaszu, więc bez możliwości powieszenia go pod sufitem czy wysoko na ścianie. Dlatego Lens shift to dla mnie podstawa. Nie bez znaczenia jest też efekt tęczy, który może nie występuje już tak często niemniej może odebrać radość z nowego nabytku. Do kompletu będę musiał jeszcze nabyć ekran ramowy, prawdopodobnie ADEO Reference Grey 100 cali i kino domowe. Dlatego jeszcze trochę czasu mi zajmie skompletowanie całego zestawu a przede wszystkim pieniędzy.
Teraz nie pamiętam dokładnie rankingów z magazynu Projektory i Ekrany, ale prym wiodły bardziej Epsony niż Sony. W którąś niedzielę przejrzę pisma i ewentualnie dam znać. Gorąco polecam lekturę wszystkich odcinków, które zapewne można gdzieś jeszcze kupić.
Obiektyw projektora miałem sposobność ustawić centralnie względem ekranu (biorąc pod uwagę rzut prostopadły), natomiast w płaszczyźnie pionowej odrobinę posiłkuję się keystone. Pracuję nad koncepcją aby od tego odejść (obecnie za kino domowe „robi” u mnie pokój gościnny, co ma swoje dobre i złe strony). Mniej więcej to wygląd tak, jak na fotce zamieszczonej wcześniej przez jednego z kolegów.

http://ekranownia.pl/files/image/large/248-d8o1osrj8.jpg

Z wielu powodów pozostałem wierny technologi DLP. Przekonałem się do niej już po zakupie pierwszego rzutnika w standardzie SD. Po usunięciu przeplotu i puszczeniu sygnału poprzez component, krążki DVD rajcowały wszystkich moich gości (Full HD kosztowało wówczas fortunę i w Polsce raczkowało).
Nigdy nie zauważyłem na swoich projektorach tak zwanego efektu tęczy. Być może po prostu moje oko tego nie postrzega (?).

Ha, wyobraź sobie na byczym ekranie „Potop”, „Pana Wołodyjowskiego” czy „Dziennik znaleziony w Saragossie” po rekonstrukcji. Czad! Zapomnisz o powrocie do TV.
Daj znać po pierwszej projekcji. Będzie o czym dyskutować, także w kontekście polskich rekonstrukcji cyfrowych.

Tak z ciekawości, rzutnik będziesz miał w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, czy w pokoju bardziej „ogólnym”?
Pokój będzie służył do oglądania filmów i korzystania z komputera. Keystone nie zamierzam używać, bo to degraduje jakość obrazu.