Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Criterion
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Chyba pora założyć temu gigantowi osobny temat - szczególnie, że jest okazja do dyskusji, jako iż wszedł także na rynek europejski. Jak się jednak okazuje, nie bez strat, ale o tym za moment.

Criterion powstał jeszcze w latach 80. i na początku istniał jako komórka innej firmy, a filmy wydawał wpierw na laserdiscach i dvd (co robi też i dziś), następnie przechodząc także na blu i vod. Pierwszym wydanym tytułem był Obywatel Kane. Obecnie lista ich pozycji wygląda tak: Criterion_Collection_DVD_and_Blu-ray_releases
Criterionowi zawdzięczamy standard letterboxu w kinie domowym oraz, rzecz jasna, solidne wydania filmów wraz z całą masą materiałów dodatkowych.

W tym roku - dokładnie w kwietniu - Criterion wydał pierwsze filmy w UK. Obecnie można nabyć tam blisko 30 tytułów pod tym szyldem.
I teraz pytanie, czy ten fakt nie wpłynie negatywnie na przyszłe wydawnictwa? Miałem w ręku bowiem dwa filmy z dystrybucji brytyjskiej - Tootsie i Only angels have wings - i o ile właściwie niczym nie różnią się od amerykańskich odpowiedników, to jednak w środku całość rozczarowała mnie względem wcześniejszych wydanek, które zakupiłem parę lat temu za oceanem. Konkretnie kłuje w oczy brak typowej książeczki - zamiast niej dostajemy rozkładaną "ulotkę" wydrukowaną na takim sobie papierze. Za tą cenę kompletnie nie czuć wyjątkowości w tym wszystkim. Z tego jednak co czytam, to i w USA piszą o "leaflet" zamiast o "booklet". Czy więc Criterion zaczyna podążać drogą Arrow i Eureki (które od niedawna przyjęły politykę "pełnych" wydań jedynie w pierwszym rzucie/tłoczeniu), zamieniając jakość na ilość i sprawiając, że ta pierwsza zupełnie nie przystaje ani do ceny, ani do renomy wydania? Czy taka czeka przyszłość kolekcjonerów? No i co w ogóle sądzicie o Criterionie (głupie pytanie Big Grin )?
Nie wiedziałem, że Criterion odwala takie fuszerki w europejskich wydaniach. Podejrzewam, że jest to związane z cięciem kosztów.

W swojej kolekcji mam następujące wydania:
1) Cena strachu (Blu ray)
2) Dziecko Rosemary (Blu ray)
3) Dzika namiętność (Blu ray)
4) Dazed and Confused (Blu ray, digipack)
5) The Game (Blu ray)

Oraz dwa filmy Baya na DVD, które wydał Criterion pod koniec lat 90-tych i na początku tego wieku:
1) Armageddon (2DVD) - dla dodatków, których nie ma na Blu.
2) The Rock (2DVD) - bo nie wszystkie dodatki z tego wydania są na Blu, chociaż większość się pokrywa.
Są to pierwsze wydania tych filmów - b. gruby amaray (jego grubość jest prawie 2x większa niż zwykłego), do tego rozkładany booklet w każdym z nich. Podoba mi się też minimalizm okładek: czarne z logami tytułów.
Jak dotąd nie dodałem do swojej kolekcji żadnego Criteriona z jednego prostego powodu - blokady regionalnej na płytach. Trochę nad tym ubolewałem, bo katalog mają ogromny i interesujący, a z chęcią przygarnąłbym stamtąd przynajmniej kilka(naście) tytułów. Bardzo mnie więc cieszy fakt że weszli do UK, i tym samym problem regionu znika - mam tylko nadzieję że w końcu wydadzą tam te tytuły które mnie interesują. W tym miesiącu dodali do swojego brytyjskiego katalogu "The Royal Tenenbaums" Wesa Andersona, więc trzymam kciuki że niedługo stanie się tak samo z "Podwodnym życiem ze Stevem Zissou"; a za europejski odpowiednik tego ładnego wydania trylogii Del Toro (które wyszło w USA parę miechów temu) to też bym się raczej nie obraził. Tongue
Dziwię się trochę, że nikt z forumowiczów nie zwrócił na to uwagi, ale 10 października w USA premierę sklepową na BD dzięki życzliwości Criterionu miały Córki dancingu. Wśród materiałów dodatkowych znalazły się m.in. wywiady z twórcami filmu, sceny usunięte i dwie krótkometrażówki Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wspomnianego filmu.

[Obrazek: 171309_large.jpg]
A 16 października to samo wydanie ukaże się także w UK, więc będzie nieco przystępniejsze cenowo i nie trzeba mieć odtwarzacza bez blokady regionowej żeby z niego korzystać.
Recenzja:

http://www.blu-ray.com/movies/The-Lure-Blu-ray/171309/#Review

Fantastyczna okładka, jak sobie przypomnę polski plakat...

[Obrazek: 7703685.3.jpg]
Odrestaurowane Milczenie Owiec się zbliża. Na razie tylko w USA - data premiery 13.02.2018.

[Obrazek: mXxcqzA.jpg]

- New 4K digital restoration, approved by director of photography Tak Fujimoto, with 2.0 surround DTS-HD Master Audio soundtrack on the Blu-ray
- Alternate 5.1 surround soundtrack, presented in DTS-HD Master Audio on the Blu-ray
- Audio commentary from 1994 featuring director Jonathan Demme, actors Jodie Foster and Anthony Hopkins, screenwriter Ted Tally, and former FBI agent John Douglas
- New interview with critic Maitland McDonagh
- Thirty-five minutes of deleted scenes
- Interview from 2005 with Demme and Foster
- Inside the Labyrinth, a 2001 documentary
- Page to Screen, a 2002 program about the adaptation
- Scoring “The Silence,” a 2004 interview program featuring composer Howard Shore
- Understanding the Madness, a 2008 program featuring interviews with retired FBI special agents
- Original behind-the-scenes featurette
- Trailer
- PLUS: An essay by critic Amy Taubin along with, in the Blu-ray edition, a new introduction by Foster; an account of the origins of the character Hannibal Lecter by author Thomas Harris; and a 1991 interview with Demme

EDIT: I na caps-a-holic pojawiło się porównanie tego remastera do starszego BD od MGM.

I przy okazji daję znać, że na zoom.co.uk m.in. Córki dancingu od Criteriona są w promocji 2 za £25.
Master śliczny, ale o ile nie będzie promocji to zostaję przy swoim wypasionym dvd Smile
Jak wyżej. To jeden z tych filmów, które starczy, że kupiłem raz. Jak raz na pięć lat obejrzę to i tak sukces.
Nie mam tego problemu bo Milczenia owiec nigdy nie miałem ani na BD czy DVD Smile
Ale może gdzieś w Europie wypłynie jeszcze ten remaster - pod koniec zeszłego roku leciał w kinach w UK dzięki BFI, więc może...
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30