Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Michael Haneke - dzieła wszystkie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jako, że miałem przygotowane od wczoraj wszystko do tego tematu, to go publikuję, ale skoro niektórym osobom nie podobają się a wręcz przeszkadzają takie tematy, będzie on ostatnim mojego autorstwa.

Michael Haneke to urodzony w Niemczech reżyser austriacki (choć tworzy też we Francji). W swoich dziełach skupia się na ludzkiej psychice, relacjach międzyludzkich, przemocy i samotności. Jest laureatem trzech Złotych Palm. Dwie z nich za Najlepszy film ("Biała wstążka", "Miłość") i jedna za reżyserię ("Ukryte"). Otrzymał też nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny ("Miłość"). Pomimo wielu świetnych filmów i nagród na koncie w Polsce nie jest za bardzo znany i ceniony. Żaden film Michaela Haneke nie doczekał się polskiego wydania BD.

Pierwszym filmem Haneke wydanym w Polsce jest Funny Games. Wydania podjął się Gutek:

[Obrazek: thumb-300x300-87910-fg_front.jpg]

Kod nieznany doczekał się trzech wydań. Pierwsze z nich to wydanie Solopanu. Następnie został wznowiony przez Kino Świat. Film znalazł się też w kolekcji "Mistrzowie kina" Rzeczpospolitej:

[Obrazek: thumb-300x300-57124-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-98533-front.jpg] [Obrazek: thumb-lg-4608935-kod-nieznany.jpg]

Pianistka została wydana przez Best Film w serii "Klub Koneserów", następnie wznowiona w serii "Filmowe strony świata". Była sprzedawana też w pakiecie "Życiowa ruletka" razem z "Hazardzistą" Richarda Kwietniowskiego i "Inwazją barbarzyńców" Denysa Arcanda. Film był też sprzedawany jako dodatek do czasopisma "Wprost" w opakowaniu kartonowym i jako dodatek do magazynu "Marie Claire" w kopercie kartonowej:

[Obrazek: thumb-300x300-12169-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-25047-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-62433-front.jpg] [Obrazek: thumb-lg-4062672-pianistka.jpg] [Obrazek: thumb-e-11881870-1604569558-front.jpg]

Ukryte zostało wydane przez Monolith, a następnie wznowione z lekko zmienioną okładką:

[Obrazek: thumb-300x300-91686-front.jpg] [Obrazek: thumb-lg-35620-ukryte.jpg]

Amerykański remake Funny Games wydany został również przez Monolith i tak jak jego poprzednik wznowiony z lekko zmienioną okładką:

[Obrazek: thumb-lg-35618-funny-games-us.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-83022-front.jpg]

Biała wstążka również została wydana przez Monolith, ale jej wznowienie w przeciwieństwie do dwóch poprzedników miało już zupełnie inną okładkę. Film był też sprzedawany jako dodatek do czasopisma "Wprost" w opakowaniu kartonowym

[Obrazek: thumb-300x300-90699-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-69594-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-17039-front.jpg]

Ostatni jak dotąd film Michaela Haneke - Miłość wydał Gutek. Był wydany też w pakiecie z "Wstydem" Steve'a McQueena i "Nietykalnymi" Oliviera Nakache i Erica Toledano:

[Obrazek: thumb-300x300-60686-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-60690-front.jpg]

Na koniec spis filmów Michaela Haneke z wyszczególnieniem dzieł wydanych w Polsce:

Siódmy kontynent (1989)
Benny's Video (1992)
71 fragmentów (1994)
Funny Games (1997)
Zamek (1997)
Kod nieznany (2000)
Pianistka (2001)
Czas wilka (2003)
Ukryte (2005)
Funny Games U.S. (2007)
Biała wstążka (2009)
Miłość (2012)

EDIT KIREK: Klik w okładkę przeniesie Was do opisu wydania w filmoskopie.
(15-01-2017, 17:52)kew97 napisał(a): [ -> ]Jako, że miałem przygotowane od wczoraj wszystko do tego tematu, to go publikuję, ale skoro niektórym osobom nie podobają się a wręcz przeszkadzają takie tematy, będzie on ostatnim mojego autorstwa.

U mnie wręcz przeciwnie. Jak dla mnie takie tematy są naprawdę pomocne i pełne wyraźnie włożonej pracy. Nie wiem jak inni, ale jak dla mnie jeśli chcesz to pisz dalej. A jakby komuś to przeszkadzalo to najlepszym wyjściem byłoby dodanie działu "Dzieła wszystkie", akurat tych watków w dziale ogólnym jest tyle, że na spokojnie można było utworzyć im osobny dział

A sama robota jak zwykle dobra
Nie wiem komu i z jakiego powodu takie tematy miałyby przeszkadzać. Zamiast przekopywać całe forum w poszukiwaniu informacji o wydaniach, w takim temacie mamy zbiór całej twórczości danego reżysera w jednym miejscu. Szczegółowe informacje o wydaniach danego filmu mogą już być oczywiście rozwijane w osobnych wątkach, ale niejednokrotnie jakiś film nie zasługuje na osobny temat, chociażby z tego względu, że nie występuje dużo ciekawych wydań tegoż filmu.

Osobny dział nie jest złym pomysłem. Ktoś zainteresuje się twórczością jakiegoś reżysera, to szybko mógłby mieć informacje co i na jakim nośniku zostało w Polsce wydane. Byłby to dobry start do głębszych poszukiwań.
Tak jak napisałem w temacie z sugestiami: tematy mogą istnieć w takiej formie, jeśli przy wydaniach, które mają już swoje tematy na forum, będą umieszczane do nich odnośniki. Dodatkowo zachęcam też do linkowania do wydań na Filmoskopie. Jeśli nie ma w bazie jakiegoś wydania, to zawsze możecie poświęcić te kilka minut i je dodać. Wtedy taki temat będzie w stu procentach kompletny.
Aktualizowałem zdjęcia okładek oraz uzupełniłem filmoskop i dodałem linki do każdego wydania w pierwszym poście.
Uzupełnieniem filmografii z pierwszego postu jest "Happy End" (2017), który u nas został wydany przez Gutek Film na DVD.

[Obrazek: thumb-lg-9435723-happy-end.jpg]