Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Układ filmów na półce
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
No właśnie - jak je układacie? Alfabetycznie tytułami? Wg reżyserów? Opakowań? Dystrybutorów? Polskie i zagraniczne osobno?

Od zawsze układałem filmy w ten sam sposób - wg gatunków, serie obok siebie (najstarszy film lub chronologicznie pierwszy po prawej), w ramach gatunku zazwyczaj tak by obok siebie stały filmy mające ze sobą jak najwięcej wspólnego tematycznie. Tym sposobem na jednej półce stoją np filmy o superbohaterach DC, dalej Marvele, za nimi TMNT, G.I.Joe, Transformers i tu następuje juz przejście w nie-komiksowe SF - Star Treki, Alieny, Predatory, Terminator, Mad Max itd.. Druga półka to głównie kino akcji - od Fast & Furious, Bondów przez Zabójcze Bronie, Rambo, Szklane Pułapki i inne akcyjniaki ery VHS, oraz kategoria "Różne" (w której znalazły się min. Thelma & Louise, American Hustle, Groundhog Day, Se7en, Rush czy Walk The Line) . Trzecią półkę zaczyna kino historyczne - wojenne (tu zaliczam filmy tyczące się konfliktów zbrojnych XX-XXI w.), dalej pozostałe historyczne (czyli wszystko z akcją osadzoną w XIX w i wcześniej - a więc również westerny) po czym przejście do fantasy - tych niby osadzonych w naszym świecie (Piraci z karaibów, 47 roninów, Książę Persji) do tych w światach fikcyjnych (Legenda, LOTR, Conan itd.). Zdarzają się oczywiście przypadki problematyczne, trudne do zaklasyfikowania, ale specjalnie się tym nie przejmuję - raz trafiają tu, to znowu tam. Na osobnej półce stoją wszystkie DVD/BD muzyczne, a także animacje i filmy kupione dla córki, które głównie ona ogląda.

Polski film na blu-ray mam w tej chwili cały jeden (Miasto 44) - stoi tam, gdzie reszta kina wojennego.

Układanie alfabetyczne u mnie nie wchodzi w grę - częśc tytułów na pudełkach mam angielskich, część polskich, więc byłoby z tym tylko zamieszanie, w dodatku stałyby obok siebie filmy zupełnie z innej bajki, a czasem trzeba by rozdzielić serie. Jak podchodzę do półki i mam np ochotę na coś w klimacie SF, to chcę mieć to wszystko w jednym miejscu, a nie rozglądać się po wszystkich półkach. Po reżyserach też nie układam, nie zbieram filmografii, a jeśli mam więcej filmów jakiegoś reżysera to dlatego, że częściej kręci takie kino, jakie lubię i jakie mnie interesuje, nie ze względu na nazwisko.
Opakowania też nie mają tu znaczenia - nie kupuję niczego, co by się na półce specjalnie wyróżniało, więc czy to steelbook, czy amaray, czy digipack, wszystko ląduje na miejscu wynikającym z kryterium gatunkowego nawet jeśli oznacza to że na półce stać będą na przemian amaraye i steelbooki, a gdzieś między nimi box z jakąś serią - przykładowo:

Death Machine (digipack) - Hardware (amaray) - Terminator (steel) - Robocop (amaray) - Judge Dredd (steel) - Dredd (amaray)

Oczywiście DVD stoją osobno, ale pogrupowane są na tej samej zasadzie.


PS. dodam później ankietę jak już będzie mniej więcej wiadomo jakie opcje należałoby w niej umieścić.
Nie przykładam dużej uwagi do rozmieszczenia filmów. Głównym kryterium jest oczywiście rodzaj opakowania. Nie mieszam nigdy steelbooków ze zwykłymi opakowaniami, boxy też stoją oddzielnie. Filmy z tej samej serii/uniwersum układam obok siebie, w dalszej kolejności staram się segregować je dystrybutorami, układ pojedynczych tytułów już wedle aktualnego widzimisię.
A co byś zrobił na moim miejscu w sytuacji gdy mam pierwszego Thora i CA:First Avenger w steelbookach, ale już całą resztę MCU w amarayach? Na osobną półkę, żeby stały koło Jurassic Park, Expendables i Total Recall zamiast z resztą serii? Smile
U mnie to różnie wygląda. Staram się każdą serię opakowań trzymać na innego półce.
Steelbooki - alfabetycznie
Amaraye - gatunkowo
Animacje w steelbookach - rok produkcji
Kolekcjonerki/digipacki/digibooki - pod względem stylistycznym
Seriale - gatunkowo
Jedynie seria Marvelowska jest w jednym miejscu. W ten sposób mam obok siebie steelbooki/amaraye/digipacki/kolekcjonerki (Blufans/Novamedia).
Przymierzam się aby steelbooki posegregować gatunkowo ale jakoś mi się nie chce. Ale chyba czas najwyższy to zmienić. Wink
U mnie prosty klucz, najpierw gatunkami, w drugiej kolejności seriami. Jako ze 97% to amaray to wielkiego problemu nie mam. Boksy na oddzielnej. UHD zamierzam wplatać między amaray. Tyle ?
U mnie wygląda to praktycznie tak samo jak u Gierfega. Steelbooki, FAC, Kimchi etc. stoją na półce w ramach danego gatunku. U mnie ze względu na na budowę regału idzie to kolumnowo od góry do dołu, od lewej do prawej. Zaczyna się od kina przygodowego / fantasy przez kino nowej przygody gładziutko przechodzi do kina s-f (równiez obok siebie stoją zblizone tematycznie, czyli np. inwazje obcych, pętle czasowe, sztuczna inteligencji itd.), następnie kino komiksowe (głownie Marvel i DC, ale nie tylko) oraz częsciowo ekranizacje gier jeśli nie dało się tego podpiąć do innych gatunków. Następna kolumna to horrory i inne dreszczowce, jest ich tak duzo, ze maja sporo podgatunków (np. monster movie, slasher, s-f, ghost movie, gore, found footage). Następna kolumna to dramat, obyczaj, westerny, kino gangsterskie, sensacja, akcja, kino wojenne i historyczne, kino katastroficzne. Kolejna kolumna to komedia (tutaj tez zacząłem układać tematycznie oraz na podstawie specyficznego humoru np. z J. Carey'em) i ostatnia to animacje (głównie disney, dreamworks).
Jednak, zeby prezentowało się to dobrze wizualnie staram się tak ustawiać kolejność, zeby kolory grzbietów były jak najbardziej zblizone i gładko przechodziły w inne barwy, moze ktoś nazwie to przesadnym pedantyzmem, ale dla mnie wizualny aspekt tez się liczy Smile
Jesli UHD sa tej samej wysokości co BD to pewnie też stawiałbym je razem (ale na razie nie kupuję). Nieco mnie irytują wydania BD w opakowaniach rozmiaru DVD - mam takie dwa - Apocalypse Now i Death Machine - ponieważ wygląda to nieciekawie, gdy coś takiego stoi pośrodku pólki, zawsze staram się stawiać je z brzegu.
(12-02-2017, 11:48)Gieferg napisał(a): [ -> ]A co byś zrobił na moim miejscu w sytuacji gdy mam pierwszego Thora i CA:First Avenger w steelbookach, ale już całą resztę MCU w amarayach? Na osobną półkę, żeby stały koło Jurassic Park, Expendables i Total Recall zamiast z resztą serii? Smile

Jasne, większość filmów z Marvela mam w amarayach, a AoU w steelbooku i steel stoi na osobnej półce. To samo mam ze steelbookami F&F i Deadpoolem, który stoi w oderwaniu od całego uniwersum X-Menów, które mam w amarayach.
(12-02-2017, 11:48)Gieferg napisał(a): [ -> ]A co byś zrobił na moim miejscu w sytuacji gdy mam pierwszego Thora i CA:First Avenger w steelbookach

Sprzedałbym steelbooki.
Steele i amaraye oddzielnie, reszta bez znaczenia i wg wygody. Układa się na wierzchu to po co się sięga najczęściej. Alfabetycznie ma to sens jak ktoś posiada ponad 500 filmów blu. Przy nie wielkich ilościach typu 1-200 problemu żadnego w znalezieniu filmu nie ma
Cytat:Układa się na wierzchu to po co się sięga najczęściej.

Trzymasz filmy w stosach?
Stron: 1 2 3 4 5 6