Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Amplitunery AV - sekcja video
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Zaczynam się rozglądać za zakupem amplitunera AV i zastanawiają mnie dodawane do nich funkcje video.
Zawsze byłem przyzwyczajony, że za obraz odpowiada odtwarzacz, który podpina się pod TV a amplituner ma odpowiadać za dźwięk.
Zakładam, że to raczej dodatek niż obowiązek ale jak taki pośrednik pomiędzy odtwarzaczem a TV może wspomóc/ulepszyć obraz?
Będę wdzięczny za wprowadzenie w temat czyli jakie jest ich wykorzystanie bo nie bardzo wiem na ile istotne jest zwracanie uwagi co dany model oferuje w tym zakresie.
Jakie funkcje video masz na myśli ?
Poza kwestią audio, podstawową funkcją amplitunera AV jest przesłanie obrazu z poszczególnych podłączonych do niego źródeł do wyświetlacza - pomijając ew. kwestię skalowania, najlepiej bez jakiejkolwiek ingerencji z jego strony w tor wideo.

Na dzień dzisiejszy IMO nie ma się co pchać w cokolwiek innego niż z HDMI 2.0a i HDCP 2.2. Niestety to nie oznacza bezproblemowego przesyłu np. Dolby Vision czy HLG bo w tej kwestii producenci amplitunerów sobie jajca robią. Część z nich zapowiedziała, że modele obecne w sprzedaży otrzymają za jakiś czas stosowną aktualizację, niewykluczone, że inna część będzie chciała tym sposobem wymusić zakup nowego amplitunera. Alternatywą dla tych pazerniaków np. w przypadku UHD Blu-ray jest zakup odtwarzacza z dwoma wyjściami HDMI, czyli na jednym wyjściu poleci dźwięk z odtwarzacza do amplitunera, a na drugim wyjściu - obraz do wyświetlacza.
(24-08-2017, 20:45)misfit napisał(a): [ -> ]Jakie funkcje video masz na myśli ?
Te które np w MM są przedstawiane w taki sposób:
Cytat:Zaawansowana Sekcja Wideo HDMI
Amplituner dzięki złączom HDMI (1 wyjście HDMI, 8 wejść HDMI) posiada zaawansowaną sekcję wideo, zawierającą wszystko, czego potrzebujesz dla uzyskania najwyższej jakości wrażenia kina domowego: Pełny odbiornik 4K Ultra HD, HDCP 2.2, HDR (Wysoki Zakres Dynamiczny), BT.2020. Jest nawet dostosowany do obsługi standardu Dolby Vision i formatu HLG (Hybrid Log Gamma; poprzez przyszłe aktualizacje oprogramowania firmowego) i posiada zaawansowany procesor wideo dla podniesienia obecnej mniejszej rozdzielczości wideo do prawdziwej jakości 4K.
A w specyfikacji wymienione są:
Cytat:Funkcje video: 4K Pass Through 3D Ready, , DolbyVision , HDR and BT.2020 Support , Przesyłanie sygnału HDMI w trybie gotowości , Skalowanie sygnału do 4K

(24-08-2017, 20:45)misfit napisał(a): [ -> ]Poza kwestią audio, podstawową funkcją amplitunera AV jest przesłanie obrazu z poszczególnych podłączonych do niego źródeł do wyświetlacza - pomijając ew. kwestię skalowania, najlepiej bez jakiejkolwiek ingerencji z jego strony w tor wideo.
Ok, rozumiem że pomaga zintegrować wiele źródeł z jednym odbiornikiem TV ale czy te wszystkie funkcje mogą spowodować, że obraz będzie lepszy niż ten obrobiony przez samo źródło? Zakładając, że odbiornik TV posiada wystarczającą liczbę bezpośrednich wejść video to nie ma konieczności puszczania obrazu przez amplituner?

(24-08-2017, 20:45)misfit napisał(a): [ -> ]Na dzień dzisiejszy IMO nie ma się co pchać w cokolwiek innego niż z HDMI 2.0a i HDCP 2.2.
Możesz krótko to rozwinąć, w jakich sytuacjach powinno się z tego skorzystać?
(24-08-2017, 21:24)Kirek napisał(a): [ -> ]Ok, rozumiem że pomaga zintegrować wiele źródeł z jednym odbiornikiem TV ale czy te wszystkie funkcje mogą spowodować, że obraz będzie lepszy niż ten obrobiony przez samo źródło?

Teoretycznie jeśli w grę wchodzi skalowanie to może być lepszy, pod warunkiem, że skaler w tym konkretnym amplitunerze będzie lepszej jakości od tego w odtwarzaczu bądź TV. Nie zawracałbym sobie tym jednak szczególnie głowy, chyba, że celujesz w wyższą półkę Wink
HDMI 2.0a i HDCP 2.2 jest wymagany dla treści UHD, skoro ma też obsługę Dolby Vision i HLG to zgaduję, że to jest jakiś świeży tegoroczniak. Więc z przesyłem tych treści dalej do TV nie powinno być problemów, chociaż ogólnie niestety mamy takie czasy, że ciągle coś nowego wymyślają - za rogiem jest HDMI 2.1 i HDR10+ z dynamicznymi metadanymi :/

(24-08-2017, 21:24)Kirek napisał(a): [ -> ]Zakładając, że odbiornik TV posiada wystarczającą liczbę bezpośrednich wejść video to nie ma konieczności puszczania obrazu przez amplituner?

Nie wiem jakie masz głośniki i w jakim systemie oraz jakie sprzęty chciałbyś podpiąć pod amplituner... oczywiście możesz puścić obraz bezpośrednio do TV, a dźwięk do amplitunera, ale raz, że oznacza to niepotrzebnie więcej kabli, dwa - znaczne ograniczenie wygody, a trzy - zakładając, że odtwarzacz Blu-ray/UHD, HTPC, konsola (czy co tam jeszcze masz) ma tylko jedne wyjście HDMI więc zakładam, że dźwięk puścisz do amplitunera po optyku bądź przez złącze koaksjalne, a to oznacza, że w tym wypadku nie uzyskasz Atmosa, DTS:X, DTS-HD MA, DTS-HD HR i TrueHD, a jedynie ich ścieżkę "core" czyli Dolby Digital bądź DTS.
(25-08-2017, 10:02)misfit napisał(a): [ -> ]Nie wiem jakie masz głośniki i w jakim systemie oraz jakie sprzęty chciałbyś podpiąć pod amplituner...
W takim razie krótki rys historyczny co miałem\co mam\co planuję mieć

Filmy praktycznie oglądam z dwóch źródeł.
1. Dekoder telewizji kablowej
2. Odtwarzacz Panasonic DMP-BDT500
Pozostałe klocki to:
Obraz: Panasonic TX-L47FT60E
Dźwięk:
Wcześniejsza konfiguracja:
Wzmacniacz stereo: Technics SU-VX720
Kolumny: Tonsil Bolero 200
Połączenia:
ad1.
Obraz i dźwięk: po kablu HDMI z TV czyli bez użycia wzmacniacza
ad2.
Obraz: kabel HDMI z ustawieniem na przesyłanie samego obrazu podpięty pod TV
Dźwięk: kabel 2xRCA CHINCH podpięty do wzmacniacza
Obecna konfiguracja
Okazało się, że kumpel ma w piwnicy swój wcześniejszy zestaw 5.1 (wzmacniacz i kolumny) i może mi go sprezentować, więc była to dla mnie dobra okazja aby praktycznie bezkosztowo przekonać się jak prezentuje się dźwięk przestrzenny w salonie.
Wzmacniacz: Sony STR-DB870
Kolumny: Sony SA-VE705 (zestaw 5.1)
Połączenia:
ad1. bez zmian
ad2. Obraz: kabel HDMI z ustawieniem na przesyłanie samego obrazu podpięty pod TV
Dźwięk: 3x kabel 2xRCA CHINCH podpięte do wzmacniacza

Jak łatwo się domyślić spodobało mi się to co słyszę. Do tego stopnia, że przy wyborze lektor DD 2.0 vs napisy DD 5.1 zacząłem wybierać napisy Wink i stwierdziłem, że może warto rozejrzeć się za nowszym wzmacniaczem tak aby móc się cieszyć DTS-HD Master Audio. A ponieważ jak widać po Technicsie za często nie wymieniam sprzętu to rozglądam się za modelem obsługującym również Dolby Atmos (na zasadzie, że może kiedyś się przyda). Bardzo wstępnie wybór padł na DENON AVR-X1400H. W jego opisie jest sekcja video, z którą jak widać do tej pory nie miałem do czynienia stąd ten temat.
Co do dalszych aktualizacji zestawu to przyjąłbym, że za szybko nie nastąpią (chyba, że któryś klocek się posypie). Ewentualna kolejna zmiana to kolumny ale pewnie też nie wcześniej niż za rok.

(25-08-2017, 10:02)misfit napisał(a): [ -> ]dźwięk puścisz do amplitunera po optyku bądź przez złącze koaksjalne, a to oznacza, że w tym wypadku nie uzyskasz Atmosa, DTS:X, DTS-HD MA, DTS-HD HR i TrueHD, a jedynie ich ścieżkę "core" czyli Dolby Digital bądź DTS
Tego nie wiedziałem, czyli aby cieszyć się DTS-HD MA zostaje tylko HDMI? W obecnym odtwarzaczu mam akurat możliwość przesłania oddzielnie obrazu i dźwięku przez dwa kable HDMI ale zakładając, że korzystam z amplitunera jako przekaźnika wideo to czy będę mógł wyłączyć w nim te wszystkie ulepszacze obrazu, czy będą one odpalane automatycznie?
DENON AVR-X1400H to bardzo dobry wybór, niezły stosunek ceny do jakości. Osobiście wybrałbym bym między tym Denonem co wymieniłeś a Onkyo TX NR 656 którego osobiście posiadam i jestem z niego mega zadowolony. Dużo zależy co będziesz chciał pod nowy amplituner podłączyć, jaki zestaw głośników. Jak to mają być jakieś plastikowe pierdziawki to nie ma sensu ... wszystko zależy jaki masz budżet na sprzęt.
(25-08-2017, 16:35)Kirek napisał(a): [ -> ]Tego nie wiedziałem, czyli aby cieszyć się DTS-HD MA zostaje tylko HDMI? W obecnym odtwarzaczu mam akurat możliwość przesłania oddzielnie obrazu i dźwięku przez dwa kable HDMI ale zakładając, że korzystam z amplitunera jako przekaźnika wideo to czy będę mógł wyłączyć w nim te wszystkie ulepszacze obrazu, czy będą one odpalane automatycznie?

Dokładnie - tylko HDMI. Ulepszaczami żadnymi się nie przejmuj, te zacytowane przez Ciebie funkcje oznaczają, że np. gdy włożysz płytę 3D albo gdy kiedyś wejdziesz w UHD to obraz zostanie bezproblemowo przesłany do wyświetlacza i nie dostaniesz zamiast tego czarnego obrazu Wink
Między dekoderem sat a odtwarzaczem będziesz się przełączał z kolei jednym przyciskiem bez potrzeby ustawiania odpowiedniego źródła pilotem amplitunera i telewizora. Będziesz też miał dostęp do ustawień amplitunera z poziomu interfejsu graficznego na TV, chociaż akurat sterowaniem ampli najwygodniej bawić się za pomocą specjalnej aplikacji do smartfona czy tableta.
Sony SA-VE705 pomimo swoich małych rozmiarów to nie są plastikowe pierdziawki Smile

czuubakka

Pomożecie w wyborze zestawu kina domowego? Planuje zakup w niedługim czasie, i nie wiem co wybrać. Budżet tak do 2500 zł.
Będę wdzięczny za pomoc w wyborze. Zakup planuje z media/rtv lub media expert.
Zadajac takie pytanie na forum az prosisz sie o nieszczescie ;-)
Stron: 1 2 3 4