Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Telewizory LG OLED seria 8
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Wielu z nas postanowiło kupić OLEDy i wybór zazwyczaj pada na LG. Przyda się więc wątek dotyczący tej linii telewizorów

Moje pytanie na start:
Czy ktoś znalazł może jakieś satysfakcjonujące ustawienia obrazu dla LG z serii 8??? Na razie nie zamawiam kalibracji (z paru powodów), ale poszukuję ustawień do ciemnego pokoju. Te które na razie mi się trafiły często są kontrowersyjne. Może ktoś zechce się podzielić, swoim zdaniem, dobrymi ustawieniami (może z kalibracji?).
Podaj najpierw swoje to powiem Ci czy mam takie same / co mam inaczej Smile
To nie ma trochę sensu :-D Obecnie mam ustawiony domyślny tryb Gry (bo ostatecznie cofnąłem wszystkie zmiany). Sprawdzałem kilka ustawień z netu, ale ich mnogość i skrajnie inne ustawienia wzbudziły moją niepewność. Zwłaszcza, że nikt nie ustawiał np. Balansu Bieli. Dlatego zamiast tracić czas na kolejne poszukiwania i weryfikacje 4-5 zestawów, stwierdziłem, że zapytam zaufanych maniaków :-)
(21-01-2019, 12:05)Szczepan600 napisał(a): [ -> ]Obecnie mam ustawiony domyślny tryb Gry
To nie jest zdecydowanie obraz do filmu. Wszystko jest rozjaśnione, ciepłych barw brak, raczej są zimne

Do bd mam ustawione - oświetlnie Oled 58, Kontrast 85, Jasność 50, Ostrość 0, kolor 50, Odcień 0. Jak chcesz kalibrować to niech pogra ponad 100 godzin. Zresztą do każdego tv będą inne ustawienia.
Wolf zaufaj mi, wiem :-) Po prostu w tej chwili telewizor jest „na zero”. A ja widzę, że wyodrębniono temat. Potem zmienię pierwszy post, by wyglądał jak sensowne rozpoczęcie wątku.
Odnośnie ustawień serii 8 jest kilka fajnych źródeł w necie:

Posiadam B8 i dostosowałem ustawienia wspomagając się m.in. powyższymi likami. Pokój mam bardzo ciemny, więc wybrałem tryb "Ekspert (ciemne pomieszczenie)". W trybie SDR dla ciemnego pomieszczenia zalecają niskie "Podświetlenie OLED", ale dla mnie obraz jest za ciemny. Wyjeżdżam tym parametrem na około 80-90.
Zauważyłem też, że nie powinno ruszać się suwaka "Jasność". U mnie 50 to poziom optymalny. Przy 51 czarna plansza z napisami nie jest już czarna. Przy 49 tracę już detale w ciemnościach.

Jeżeli puszczam sygnał HD/FHD to wszelkie filty, reduktory szumu, trucontrasty, trumotiony itp itd wyłączam. Zależy mi na jak najbardziej oryginalnym obrazie. Ostrość również ustawiona na 0. Odnośnie temperatury barw to wg RTINGS.COM większość filmów masterowana jest w 65000 K, co ma odpowiadać opcji "Ciepła2". Ale dla mnie obraz wydaje się zbyt ciepły/pomarańczowy. Dlatego wybrałem "Ciepła1". Gamma "2.2", poziom czerni "Wysoki".

Dla sygnału UHD również wyłączam wszelkie filtry i ulepszacze. Ustawienia "Podświetlenie OLED" i "Kontrast" zostawiam domyślne. Wyczytałem gdzieś, że te wartości analogicznie 100/100 i 50/100 są najbardziej optymalne dla HDR10 i DV.

Kablówki prawie nie oglądam, jak już się zdarzy to warto dodać ostrości, pobawić się redukcją szumu/MPEG.

Z czasem pewnie zamówię jakąś kalibrację ale nie mogę odłożyć hajsu bo dziura budżetowa po świętach a i ostatnio Amazon robi fajne promocje Big Grin


W bonusie wrzucam bardzo fajny artykuł od hdtvpolska. Rzetelne info dla osób które zamierzają kupić tv lub już kupiły i chcą go przetestować.
A miałem pisać, że Rtings wydaje mi się najlepszym poradnikiem. Po testach kilku skończyłem z takimi ustawieniami (w zasadzie to właśnie Rtings i trochę zmian „na oko”)

Do SDR:
Expert ciemny.
16:9
Oszczędność energii: wył
Oświetlenie:40-50 zależy od warunków
Kontrast: 90
Jasność:50
Ostrość: 0
Kolor: 50
Odcień: 0

Tryb eksperta
Kontrast dynamiczny, super roz. I filtry: wył.
Gama kol: Auto
Gamma: 2.2

Balans bieli:
Ciepły 2 (chociaż 1 też spoko)
2 punkty
Wysoki
Każdy kolor -7 (czerwony -8)

Zarządzanie kolorami na razie zostawiłem. Ale można się tu pobawić zdecydowanie.

Opcje obrazu:
Redukcje szumów, Tru i regulacje jasności: wył
Prawdziwe kino: wł
Poziom czerni: niski

Do HDR (niemal domyślne):
Kino
Kontrast i oświetlenie na: 90
Wyłączone ulepszacze.
Mapowanie tonów: wł
Barwy Ciepłe 1.
Poziom czerni: niski

I to jest znośne, ale jeszcze bym chętnie zobaczył dugestie innych, bo jest tu spore pole do poprawy. Mierzwiak... teraz byś mógł? ;-)
Jak wyżej, ale:

- w przypadku SDR oświetlenie OLED mam na 30, 80-90 to jakieś ekstremum chyba do oglądania w słoneczny dzień przy podniesionych roletach Big Grin
- w SDR kontrast 85
- w każdym trybie temperatura Ciepła 2 (w trybie gra to W40)
- w HDR kontrast i oświetlenie 100, jakakolwiek inna wartość jest nieprawidłowa
- po co ruszasz ustawienia konkretnych kolorów w balansie bieli? Bez profesjonalnego sprzętu nic w ten sposób nie zdziałasz Wink

Jeśli chodzi o tryb Dolby Vision to Kino, a nie kino domowe. Ten drugi polecany na rtings jest za bardzo rozjaśniony i przepala detale w najjaśniejszych partiach obrazu.

Jak już ustawisz dla danego trybu (osobno jest SDR / SDR tryb gra / HDR / HDR tryb gra / Dolby Vision) to nie zapomnij o opcji "zastosuj do wszystkich źródeł".
Dzięki za wskazówki. Akurat po ruszeniu kolorów obraz wydawał mi się lepszy. Jasne... na oko, ale coś tam zdziałałem :-) Jakie ty masz ustawienia w balansie i kolorkach?
Nie ma sensu przepisywanie ustawień kolorków czy balansu bieli - są one indywidualne dla każdego egzemplarza więc bardziej prawdopodobne jest to, że nastąpi jeszcze większy ich rozjazd.

Co do ogólnych ustawień to mam tak samo jak Mierzwiak. W SDR dodatkowo mam Gammę 2.4 i oświetlenie OLED 32 przy oglądaniu w nocy/przy zasłoniętych roletach, a w dzień Gamma 2.2 i oświetlenie OLED w okolicach 50.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19