Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Dodawanie wydania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Poniżej kilka wskazówek dotyczących dodawania wydań do bazy Filmoskopu. Wpisy w nawiasach traktujcie jako przykłady.

Dodawanie wydania
  • Tytuł
    1. wydania pojedyncze
      - wprowadzamy polską wersję tytułu, jeżeli nie występuje to wprowadzamy tytuł angielski (chyba, że film jest bardziej rozpoznawalny pod swoim nieanglojęzycznym tytułem)
      - nie informujemy o rodzaju obrazu (3D/2D), ilości płyt (2xBD), rodzaju opakowania (steelbook), rodzaju wydania (limitowane/kolekcjonerskie), roku premiery filmu (1986)
    2. wydania zbiorcze
      - wprowadzamy tytuły filmów przedzielone znakiem | (pipe), jeżeli kolekcja zawiera filmy posiadające wspólny człon w tytule można zastosować zapis skrócony informujący o ilości filmów w wydaniu (Iron Man - kolekcja 3 filmów)
      - nie wprowadzamy nazwy wydania nie mającego odniesienia do tytułu filmu (Złota kolekcja/Woody Allen/Horrory)
      - unikamy określenia Trylogia, lepiej napisać kolekcja 3-ech filmów. Czasami po latach seria potrafi doczekać się kontynuacji
    3. seriale
      - po tytule informujemy, który to sezon i ewentualne dodatkowe informacje jak cżęść sezonu lub odcinki (- sezon 3, - sezony 1-4, - sezon 1 część 1 odcinki (1-14))
      - staramy się nie używać sformułowania kompletny serial. Czasami po latach zdarzają się kontynuacje (Archiwum X, Twin Peaks) i wtedy takie określenia mogą mylić o ile wydania nie uwzględniają sezonów powstałych po przerwie
  • Tytuł oryginalny
    1. wydania pojedyncze
      - wprowadzamy: tytuł oryginalny filmu, tytuł angielski, tytuł z okładki, alternatywny tytuł polski jeżeli dany film znany jest dwoma tytułami polskimi (Głębia/Otchłań) przedzielone znakiem | (pipe). Jeżeli w tytule oryginalnym lub wydania występuje tytuł angielski to nie wprowadzamy go ponownie (czasami tytuły w innych językach niż angielski posiadają oryginalny angielski tytuł a następnie rozszerzenie w swoim języku np. Cop Out: Fujary na tropie). Dodatkowo w nawiasach wprowadzamy rok premiery filmu.
      - nie powtarzamy wpisu występującego w polu 'Tytuł' chyba że, jest to jedyna wartość dla danego filmu wtedy dokonujemy powtórzenia tak aby pole nie pozostało puste.
    2. wydania zbiorcze
      - wprowadzamy nazwę wydania a następnie pod dwukropku wprowadzamy tytuły filmów przedzielone znakiem | (pipe) chyba, ze już w nazwie wydania występuje wspólny człon tytułów. Podając tytuły dla wydań zbiorczych wystarczy podać ich angielskie wersje (chyba, że uważacie ich oryginalne tytuły nieanglojęzyczne za bardziej popularne wtedy proponuję je również wymienić w nawiasie przy danym tytule angielskim.
  • EAN
    - jeżeli występuje kilka wydań o tym samym EAN to dodajemy literę na końcu
    - dla wydań amerykańskich gdzie EAN może posiada mniej niż 13 cyfr można dodać z przodu zera uzupełniając w ten sposób EAN do 13 cyfr
  • Okładka
    - staramy się nie dodawać zdjęć posiadających czyjś znak wodny, jeżeli nie znajdziemy innej wersji w sieci to lepiej dodać fotkę zrobioną telefonem swojemu egzemplarzowi chyba że mamy dostęp do skanera
    - jeżeli zdjęcia występujące w internecie odbiegają od rzeczywistego wyglądu okładki to lepiej dodać fotkę zrobioną telefonem swojemu egzemplarzowi chyba że mamy dostęp do skanera
    - dla wydań w steelbooku i zbiorczych preferowne zdjęcie ukosem, czyli takie gdzie widać grzbiet i grubość
    - przed dodaniem zdjęcia usuwamy z niego wszelkie puste przestrzenie, tak aby każda krawędź zdjęcia miała styk z brzegiem okładki. Dzięki temu miniaturki widoczne na liście wydań są tej samej wielkości i bardziej wyraźne
    - staramy się umieszczać zdjęcia przedniej strony okładki. Zdjęcia z rozłożonym steelbookiem czy prezentujące dodatki umieszczamy w galerii wydania.
  • Opis filmu
    - można umieścić krótki opis filmu (bez spoilerów)
    - można umieścić informacje typu: reżyser, rok produkcji
    - miejsce na dodatkowe informacje o wydaniu np.
    1. ilość i rodzaj płyt w wydaniu (Ultra HD, Blu-ray 3D, Blu-ray, DVD, CD)
    2. występujące wersje filmu (kinowa/rozszerzona/reżyserska itd)
    3. informacja o cenzurze w wydaniu. Najlepiej z podaniem linku do strony gdzie jest porównanie co tracimy
    4. występowanie polskiej wersji na danej płycie lub w danej wersji filmu
    5. informacja o slipcover, slipcase
    6. informacja o bookletach, figurkach, zdjęciach, plakatach itd
    7. informacja o braku napisów w wydaniu lub o napisach wtopionych w obraz
    8. wszelkie inne informacje, które uznacie, że mogą być dla innych przydatne
    9. link do tematu o wydaniach filmu na forum (jako ostatni dodawany wpis) . Szablon kodu
      Cytat:<hr>
      Forum: <a href="tutaj podaj adres tematu"><font color="blue"><u>tutaj podaj tytuł tematu</u></font></a>
  • Kraj pochodzenia
    - kraj z którego pochodzi dane wydanie nie film
  • Nośnik
    - ustawiamy wartość głównego nośnika w wydaniu.
  • Dystrybutor
    - najpewniejszy sposób to poszukanie tej informacji na okładce. Jeżeli nie ma go na liście, informujemy o tym w komentarzu do utworzonego wydania. Wartość zostanie dodana przez administratora
  • Opakowanie
    - dla wydań zbiorczych gdzie kilka wydań amaray opakowanych jest w zbiorczy slipcover/splipcase proponuję umieszczać wartość 'Amaray' zamiast 'Box Set'
    - dla opakowania Amaray z 'dziurami' wstawiamy 'Amaray' a 'Eco-pack' dla wydań zapakowanych w papierowe okładki bez plastikowej tacki na płytę, często z kilkustronicową broszurą.
  • Polska wersja
    - ustawiamy wartość dla głównego nośnika w wydaniu. W wydaniach z płytami blu-ray 3D + 2D obie traktujemy jako główny nośnik, czyli informację o występowaniu polskiej wersji językowej ustawiamy gdy występuje ona co najmniej na jednej z płyt.
  • Czas trwania
    - poświęćmy trochę czasu i sprawdźmy na płycie, okładki bardzo często przekłamują
    - podajemy czas filmu bez dodatków
    - jeżeli na głównym nośniku występują dwie wersje filmu to podajemy czas dłuższej
    - czas zaokrąglamy do pełnych minut. Do 29 sekundy w dół, od 30 sekundy w górę
    - dla wydań zbiorczych i seriali podajemy czas łączny wszystkich filmów lub odcinków
  • Data wydania
    - informację próbujemy znaleźć w internecie. Dla wydań polskich najlepsze źródła to poral.eu, dvdmax.pl dla zagranicznych blu-ray.com
Pewnie wśród Waszych postanowień noworocznych znajduje się również Będę dodawał i opisywał swoje wydania w filmoskopie  Wink  tak więc warto zapoznać się/przypomnieć sobie o powyższych zasadach.

W każdym razie już sporo osób to robi co bardzo cieszy i większość robi to starannie ale zdarzają się pewne niedociągnięcia, które się powtarzają dlatego przypominam o tym temacie i proszę przy dodawaniu wydań z innych krajów niż UK/USA zwracajcie uwagę na:
Tytuł
wprowadzamy polską wersję tytułu, jeżeli nie występuje to wprowadzamy tytuł angielski (chyba, że film jest bardziej rozpoznawalny pod swoim nieanglojęzycznym tytułem)
Tytuł oryginalny
wprowadzamy: tytuł oryginalny filmu, tytuł angielski, tytuł z okładki, alternatywny tytuł polski jeżeli dany film znany jest dwoma tytułami polskimi (Głębia/Odchłań) przedzielone znakiem | (pipe). Jeżeli w tytule oryginalnym lub wydania występuje tytuł angielski to nie wprowadzamy go ponownie (czasami tytuły w innych językach niż angielski posiadają oryginalny angielski tytuł a następnie rozszerzenie w swoim języku np. Cop Out: Fujary na tropie)

Dodatkowo:
Okładka
przed dodaniem zdjęcia usuwamy z niego wszelkie puste przestrzenie, tak aby każda krawędź zdjęcia miała styk z brzegiem okładki. Dzięki temu miniaturki widoczne na liście wydań są tej samej wielkości i bardziej wyraźne. Można to zrobić np w 'Paint' i nie zabiera to jakoś dużo czasu.

Polska wersja
Pamiętajmy aby to ustawić. Wartość '-' nie oznacza brak PL, do tego mamy wartość 'brak'.

Zagadnienia te sam poprawiam (poza 'Polska wersja') i czasami daję znać o tym w komentarzu tak aby zwrócić uwagę na zagadnienie ale chyba nie wszyscy sprawdzają tę stronę https://filmozercy.com/filmoskop/comments (niestety nie ma mechanizmu informującego, o pojawieniu się nowego komentarza, więc warto robić to regularnie)  i stąd powielanie tych braków/błędów.
I proszę nie podchodźcie do tego na zasadzie 'Wpiszę coś a Kirek poprawi' bo zabawy przy filmoskopie jest sporo i z chęcią poświęcę ten czas na poprawianie/uzupełnianie innych wydań.
Miło, że zostało to objaśnione, zwłaszcza tytuł, bo niejednokrotnie miałem wątpliwości, co wpisać. Jeszcze jedno pytanie ode mnie, odnośnie dodawania obrazków do galerii wydania. Co mamy rozumieć przez:
  • przód okładki,
  • tył okładki,
  • okładka,
  • opakowanie.
Gdy wydanie jest w zwykłym amaray, to jeszcze można się domyślić. Co jest czym, gdy mamy opakowanie typu steelbook albo slipcase? Tam jest przecież C-card, J-card, czy coś podobnego. Niby na zdjęciu widać o co chodzi, ale z listy coś trzeba wybrać. Usystematyzujmy to jakoś, albo zminimalizujmy możliwość wyboru.
Ja stosuję to na zasadzie:
Tył okładki wtedy gdy widać tylko to co jest z tyłu czyli:
- tył slipcovera/slipcase
- tył okładki z amaray (nawet jeżeli jest taki sam jak tył slipcovera/slipboxa to go umieszczam, tak aby było wątpliwości czy rzeczywiście są one identyczne
- tył steelbooka/digipacka/boxa
- również jako tył umieszczam bok/spód boxa jeżeli znajduje się tam EAN
Okładka:
- gdy widać całą rozłożoną okładkę (niektórzy wstawiając całą okładkę już nie wrzucają tyłu okładki)
- rozłożony steelbook/digipack zarówno od zewnętrznej i wewnętrznej strony. Wewnętrzna strona z wyjętymi płytami tak aby widać było całą grafikę.
Opakowanie:
Tutaj przeważnie wstawiam zdjęcia z internetu gdzie widać całość wydania (często są takie, gdzie mamy zaprezentowany slip, okładkę itp)

Natomiast jak dodasz to pod innymi nazwami to też tragedii nie będzie, najważniejsze, że to zrobisz i wzbogacisz opis wydania Smile

EDIT: Jeszcze jedna uwaga mi się przypomniała. Jeżeli występuje kilka filmów o tym samym polskim tytule jak i oryginalnym to w polu 'Tytuł oryginalny' dodatkowo dopisuję rok powstania filmu np. dla filmów "Postrach nocy" jest to "Fright Night (1985)" lub "Fright Night (2011)".
(06-01-2020, 12:34)Kirek napisał(a): [ -> ]wydania zbiorcze
- nie wprowadzamy nazwy wydania nie mającego odniesienia do tytułu filmu (Złota kolekcja/Woody Allen/Horrory)
- unikamy określenia Trylogia, lepiej napisać kolekcja 3-ech filmów. Czasami po latach seria potrafi doczekać się kontynuacji

To ja się odniosę oficjalnie do tego:

- nie wiem jak innym, ale mi łatwiej znaleźć jakiś box po tytule boxu niż po tytule jednego z filmów (np. kolekcja danego reżysera). W dodatku potem o ulukowaniu takiej pozycji decyduje tylko i wyłącznie pierwszy tytuł jaki wpiszemy, co nie ma najmniejszego sensu. Poza tym są seryjne wydania zbiorcze pod wspólną nazwą. Rezygnując z tejże nazwy mamy randomowe zbiory, które potem w widoku kolekcji są w różnych miejscach. No i ponownie łatwiej znaleźć takowe wydanie po nazwie wspólnej niż po konkretnym tytule jaki zawiera - szczególnie, gdy na przykład nie istnieje tytuł polski albo w środku jest więcej niż 5 filmów, których naprawdę nie mamy obowiązku pamiętać po tytule.

- ale jeśli dane wydanie jest trylogią to nie bardzo widzę jak to ma się do potencjalnej przyszłości serii. Kupiliśmy trylogię, w tytule na pudełku też ta trylogia jest, więc nie wiem po co temu zaprzeczać.
Co do nazwy boxu i jego wyszukiwania to:
(06-01-2020, 12:34)Kirek napisał(a): [ -> ]Tytuł oryginalny
wydania zbiorcze
- wprowadzamy nazwę wydania a następnie pod dwukropku wprowadzamy tytuły filmów przedzielone znakiem | (pipe)

czyli informacja jest. Natomiast obecnie jest problem z wyszukiwarkami ofert oraz we własnych kolekcjach, które uwzględniają tylko pole 'Tytuł' i stąd problem. Zgłosiłem to do Mateusza.
Wyszukiwarka wydań uwzględnia również pole 'Tytuł oryginalny' i tutaj już problemu nie ma aby wyszukać kolekcje boxów jeżeli znamy ich nazwy.
Przykład wyszukiwania dla "Columbia Noir": https://filmozercy.com/filmoskop/editions?sortby=added_desc&release_date_from=&release_date_to=&search=Columbia+Noir

Nazwę boxu podajemy tylko w 'Tytuł oryginalny' ponieważ pole 'Tytuł' jest tym widocznym w wyszukiwarkach i przy większych boxach wpis robi się dość długi i coraz mniej czytelny więc uznałem, że nie ma co dublować informacji. Dodatkowo nie wiem na ile znaków ma ograniczenie to pole więc jakieś ryzyko obcięcia wpisu istnieje, stąd zresztą przy bardzo dużych boxach i tak nie są wymieniane tytuły.

Z kolei rezygnacja z podawania tytułów spowoduje, że osoby szukające danego filmu nie będą mogły się dowiedzieć, że dany tytuł jest w jakimś wydaniu zbiorczym jeżeli nie wiedzą o jego istnieniu lub nie znają jego nazwy.

(03-02-2023, 18:15)Mefisto napisał(a): [ -> ]jeśli dane wydanie jest trylogią to nie bardzo widzę jak to ma się do potencjalnej przyszłości serii. Kupiliśmy trylogię, w tytule na pudełku też ta trylogia jest, więc nie wiem po co temu zaprzeczać.
W tytułach wydań występuje określenie trylogia przeważnie dlatego, że w momencie premiery wydania istniały tylko trzy filmy. Dla mnie gdy widzę napis trylogia to sugeruje, że to wszystkie filmy z danej serii. Innym przypadkiem na jaki trafiłem było wydanie "Star Trek - Motion Picture Trilogy", które jak się okazuje zawiera filmy 2-4. Możliwe, że dla fanów Star Trek jest to oczywiste ale dla mnie i osób które nie siedzą w temacie może być to zaskoczenie, że nie mamy w tym wydaniu filmów 1-3.
W każdym razie jeżeli komuś wygodniej wpisać trylogia to niech wpisuje. Mam nadzieję, że nie przeszkadza Wam to, że czasami taki zapis zamieniam na 'kolekcja 3 filmów'.
(03-02-2023, 22:36)Kirek napisał(a): [ -> ]Przykład wyszukiwania dla "Columbia Noir"

Jak dla mnie przy tego typu wydaniach tytuł główny, czyli nazwa boxu, powinien zostać uwzględniony właśnie w tytule polskim, a gdy box uwzględnia za dużo filmów, to ich tytuły można spokojnie dać w opisie filmu. Wg mnie to bardziej przejrzyste, niż to, co obecnie wyświetla się pod linkiem. A i w bezpośrednim widoku kolekcji te boxy będą wtedy obok siebie.

(03-02-2023, 22:36)Kirek napisał(a): [ -> ]Nazwę boxu podajemy tylko w 'Tytuł oryginalny' ponieważ pole 'Tytuł' jest tym widocznym w wyszukiwarkach i przy większych boxach wpis robi się dość długi i coraz mniej czytelny więc uznałem, że nie ma co dublować informacji.

Jak dla mnie szansa, że ktoś będzie szukał boxu po tytule filmu jest mniejsza niż szukanie go po nazwie. Jeśli bowiem szukamy konkretnego filmu to oczekujemy, że to właśnie wyskoczy, a nie wydania zbiorcze. A jeśli szukamy wydania zbiorczego to raczej nie po tytule filmu - zwłaszcza jeśli nie wiemy/nie pamiętamy, co taki box zawiera dokładnie. Oczywiście rozumiem kompromis, bo innym jest chyba tylko zmiana opcji wyszukiwania.

(03-02-2023, 22:36)Kirek napisał(a): [ -> ]Mam nadzieję, że nie przeszkadza Wam to, że czasami taki zapis zamieniam na 'kolekcja 3 filmów'.

Nie mogę spać po nocach Tongue
(04-02-2023, 00:07)Mefisto napisał(a): [ -> ]ich tytuły można spokojnie dać w opisie filmu.
Pole opis filmu nie jest uwzględniane, przez wyszukiwarki tak więc nie da się wtedy wyszukać po tytule.

(04-02-2023, 00:07)Mefisto napisał(a): [ -> ]Jak dla mnie szansa, że ktoś będzie szukał boxu po tytule filmu jest mniejsza niż szukanie go po nazwie. Jeśli bowiem szukamy konkretnego filmu to oczekujemy, że to właśnie wyskoczy, a nie wydania zbiorcze. A jeśli szukamy wydania zbiorczego to raczej nie po tytule filmu - zwłaszcza jeśli nie wiemy/nie pamiętamy, co taki box zawiera dokładnie. Oczywiście rozumiem kompromis, bo innym jest chyba tylko zmiana opcji wyszukiwania.
Wyszukiwanie po nazwie boxu sprawdzi się u osób które wiedzą o istnieniu tego boxu i znają jego nazwę (szczególnie przy boxach tematycznych gdzie w nazwie nie występuje nazwisko reżysera). Szukając wydań danego filmu chciałbym zobaczyć wszystkie wydania w jakich mogę go kupić również w boxach bo może się okazać np. że jest w nim więcej interesujących mnie filmów. Mam wrażenie, że podchodzisz do tego z punktu widzenia dodawania wydań do swojej kolekcji. Wtedy masz już ten box, wiesz jaką ma nazwę i co w nim jest, i tak łatwiej jest Ci go wyszukać. Spróbuj jednak postawić się w sytuacji, że dopiero poznałeś jakiś film i chcesz sprawdzić jakie wydania z nim istnieją. Jak będziesz wtedy szukał? Wydaje mi się, że pierwsze wyszukanie zrobić po tytule i drugie ewentualnie po nazwisku reżysera.

(04-02-2023, 00:07)Mefisto napisał(a): [ -> ]A i w bezpośrednim widoku kolekcji te boxy będą wtedy obok siebie
To chyba jedyny plus ale i tak rozwiąże Ci jedynie zagadnienie związane z seriami boxów, które mają takie same nazwy i różnią się tylko numerem. Cała pozostała kolekcja będzie dość chaotycznie prezentowana. Kiedyś to próbowałem rozwiązać poprzez wykorzystanie pola data zakupu gdzie wstawiałem fikcyjne daty zgodnie z przyjętym kluczem. Przy tym podejściu można to uporządkować i prezentować gdy wybierze się sortowanie po dacie zakupu ale jest to dość czasochłonne. Ja zaniechałem tego gdy zostałem moderatorem bo stwierdziłem, że wolę ten czas poświęcać na porządki w filmoskopie Smile
Tutaj możesz zobaczyć efekt (ostatnie 23 rzędy od filmów Cronenbergera): http://filmozercy.com/filmoskop/profile/412/collection?sortby=bought_asc&search=
(04-02-2023, 01:01)Kirek napisał(a): [ -> ]Mam wrażenie, że podchodzisz do tego z punktu widzenia dodawania wydań do swojej kolekcji.

No tak Big Grin

(04-02-2023, 01:01)Kirek napisał(a): [ -> ]Jak będziesz wtedy szukał?

Może warto rozważyć dodanie opcji w wyszukiwarce: wydania zbiorcze (boxy)/pojedyncze. Nie wiem - takie przemyślenia Smile
Do instrukcji w pierwszym poście wprowadziłem jedno doprecyzowanie i dwa rozszerzenia czyli dodatkowe informacje, które można podawać (jak ma się chęć Wink).

Doprecyzowanie:
Polska wersja - W wydaniach z płytami blu-ray 3D + 2D obie traktujemy jako główny nośnik, czyli informację o występowaniu polskiej wersji językowej ustawiamy gdy występuje ona co najmniej na jednej z płyt.

Rozszerzenia:
Tytuł oryginalny (dla wydań pojedynczych) - Dodatkowo w nawiasach podajemy rok premiery filmu.
Opis filmu - link do tematu o wydaniach filmu na forum (jako ostatni dodawany wpis). Szablon kodu
Cytat:<hr>
Forum: <a href="tutaj podaj adres tematu"><font color="blue"><u>tutaj podaj tytuł tematu</u></font></a>
Stron: 1 2