Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: WYSTAWA: DAVID CRONENBERG "EVOLUTION"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
[Obrazek: CRONenberg-final-new-new-net-468x510.jpg]

Centrum Sztuki Współczesnej "ZNAKI CZASU" w Toruniu oraz Fundacja TUMULT - organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE zapraszają na niezwykłą wystawę prezentującą twórczość słynnego kanadyjskiego reżysera DAVIDA CRONENBERGA. Ekspozycja pod nazwą "EVOLUTION" będzie prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej przy Wałach Gen. Sikorskiego 13 w Toruniu w terminie od 15 listopada 2016 do 26 marca 2017.
Wystawa została podzielona na trzy sekcje odpowiadające chronologicznym i tematycznym etapom twórczości reżysera. Część pierwsza poświęcona jest jego wczesnej fascynacji mikrokosmosem ciała i umysłu oraz rządzącymi nim instynktami, żądzami i mocami wymykającymi się świadomej kontroli. Kolejne sekcje wystawy obrazują stopniowy zwrot Cronenberga w stronę zagadnień związanych ze światem zewnętrznym, kształtowanym poniekąd przez moce ciała i umysłu. Wystawa dogłębnie analizuje proces twórczy reżysera, jego stosunek do fantastyki naukowej oraz nauki, jak również jego powiązania z innymi wybitnymi artystami XX wieku, stanowiąc tym samym hołd nie tylko dla jednego z najbardziej poważanych twórców filmowych, ale też wyjątkowo inspirującego i wpływowego współczesnego myśliciela.

W ramach przypomnienia twórczości Cronenberga organizatorzy przygotowali również przegląd jego filmów niestety już on trwa, obecnie można jeszcze załapać się na dwa tytuły:
29.11 "Mapy Gwiazd".
SPOTKANIE PO FILMIE: temat: Cronenberg jako krytyk społeczny
prowadzący: Michał Walkiewicz /krytyk filmowy/

06.12 "eXistenZ"
SPOTKANIE PO FILMIE: temat: Znaczenie technologii w filmach Cronenberga
prowadzący: dr Joanna Walewska /kulturoznawca/

Strona wystawy: http://www.cronenberg.pl/index.php/pl/

Na stronie wystawy wprawdzie nie ma poniższej informacji ale mam nadzieję, że udało się ten projekt również zrealizować.
Cytat:Aby pomóc zrozumieć niełatwą twórczość Cronenberga i aby otworzyć widzów na przeżycia, jakie oferować im będzie wystawa "David Cronenberg. Evolution", organizatorzy wydarzenia planują wydanie specjalnej publikacji, na którą złożą się teksty o Cronenbergu, jego filmach, inspiracjach i najważniejszych motywach, stworzone przez polskich krytyków. Wszystkie teksty będą miały polskie i angielskie wersje językowe. Wydanie książki zbiegnie się z otwarciem wystawy.

Do 26 marca jeszcze trochę czasu zostało, kurcze może uda się jakoś odwiedzić Toruń a jeżeli nie to przynajmniej nabyć wysyłkowo książkę .
To żem trafił z nadrabianiem Cronenberga. Do Torunia mam nie tak daleko z Gdańska, więc może się wybiorę.
Planuję wybrać się na przełomie lutego i marca. Mam nadzieję, że mi się uda Smile
Uff, udało się w ostatniej chwili i odwiedziłem wystawę wczoraj czyli dzień przed jej zakończeniem.
Jestem bardzo zadowolony. Możliwość obcowania z tymi wszystkimi przedmiotami wykorzystywanymi w filmach Cronenberga to niezła gratka. A były tam takie cuda jak kapsuła teleportu z "Muchy", telewizor z wystającym pistoletem z "Wideodromu", Mugwump z "Nagiego Lunchu" i wiele wiele innych. Każdy z filmów miał swój 'kącik' z eksponatami oraz krótkim materiałem video z fragmentem filmu, wywiadami lub kadrami z planu filmowego. Dodatkowo była salka filmowa gdzie prezentowane były etiudy filmowe "Samobójstwo ostatniego Żyda na świecie w ostatnim kinie na świecie" (z filmu "Kocham kino"), "The Nest" (pomysł, który David wykorzystał również w swojej książce "Skonsumowana") i "Kamera" oraz kilka wywiadów z reżyserem z różnych okresów czasu. Jako pamiątka z wystawy pozostaje dodawana do biletu, bardzo ładnie wydana broszura zawierająca streszczenia filmów oraz teksty, które można było przeczytać na wystawie a wszystko ozdobione fotografiami niektórych eksponatów z wystawy.

Po wyjściu z wystawy można było w księgarni zaopatrzyć się w plakat promujący wystawę (20 PLN), broszurę która była dodawana do biletu (20 PLN, teraz po zakończeniu wystawy to ma sens, wcześniej chyba niewielki skoro bilet kosztował 10 PLN Smile), książkę "David Cronenberg w oczach krytyków" (50 PLN), która oprócz tekstów posiada również zdjęcia eksponatów z wystawy, oraz przepiękny album angielskojęzyczny "David Cronenberg Evolution" (159 PLN). Dwie ostatnie pozycje z tego co widzę można dodać w księgarni internetowej i to w cenach delikatnie obniżonych.
DAVID CRONENBERG W OCZACH KRYTYKÓW
DAVID CRONENBERG EVOLUTION
Ja nie dostałem żadnej broszury do biletu Sad
Tak patrzę na to i myślę sobie, że chyba nie głupio by było stworzyć temat o artbookach filmowych? To wydanie za 150 zł to w sumie artbook?
kew97: No to smuteczek. To wydanie bardzo ładnie się prezentuje. Format 16,5x21 cm, 44 strony na kredowym papierze, zdjęcia eksponatów wyglądają identycznie jak w tym artbooku (w "David Cronenberg w oczach krytyków" też są wykorzystane te same zdjęcia).

wolfman: Tak, poniżej przykładowe strony znalezione w sieci:

[Obrazek: 08_1_evolutiontransformation.jpg] [Obrazek: 09_1_evolutiontransformation.jpg] [Obrazek: 10_1_evolutiontransformation.jpg]




Kilka zdjęć zrobionych na wystawie. Po ilości fotek wychodzi, że najbardziej fotogeniczne były mutanty z eXistenZ Smile
http://kirek.kylos.pl/robocze/filmozercy/cronenberg/cronenberg.html