Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Jaszczomp89 - 20-09-2014

Na czym oglądacie filmy? Wolicie obraz bardziej "kinowy" z projektora czy tzw. spawarkę czyli ekrany lcd? A może plazmy Panasa? Wink

Ja osobiście oglądam filmy na TV LCD Samsung 48H6400, który wydał mi się najlepszy jeśli chodzi o aspekt cena/jakość. W dzień obraz jest idealny, czerń jest czarna, a w nocy wiadomo, jak to lcd - nie jest idealnie. Ale mam na to patent - podświetlenie z tyłu tv - coś jakby ambilight philipsa, tylko z tym, że wyświetla jednolity kolor przez cały czas. Wzrok się nie męczy i obraz jest dużo lepszy - w znacznie mniejszym stopniu widać niedostatki ekranów LCD. Ideałem pod względem obrazy są plazmy Panasa, których już niestety nie produkują.

Natomiast jeśli chodzi o projektory - z racji tego, że mam w salonie jasne ściany nie zdecydowałbym się na kupno projektora ponieważ jakość obrazu i kontrast przy takich ścianach leci na łeb i na szyję (widziałem u znajomych). Natomiast w pomieszczeniach ciemnych - przystosowanych do projektora - obraz jest bardzo dobry. Oczywiście należy zachować odpowiednią odległość od ekrany żeby w ogóle z tej jakości blu-ray cokolwiek pozostało (nie wyobrażam sobie ogladania na projektorze dvd lub telewizji). I trzeba miec na uwadze, że projektory z niższej i średniej półki wyświetlą obraz 100-120 cali bo na tyle pozwoli moc lampy.

Podsumuję tak - wielki obraz z projektora jest świetny, ale tylko w ciemnych pomieszczeniach i odbija się to trochę kosztem jakości blu. Natomiast na mniejszym tv obraz jest swietny, no ale nie ma tego "kinowego" efektu.
Ideałem dla mnie i półśrodkiem byłaby plazma panasa tak z 65 cali, ale niestety nie ten budżet Wink

A Wy na czym oglądacie filmy? Macie jakieś doświadczenia z projektorami?

Jesli chodzi o nowe technologie ostatnio miałem okazję zobaczyć oleda i samsunga curved. Oled na pierwszy rzut oka WOW, ale warunkach sklepowych wszystko się takie wydaje Big Grin kolory super, czerń podobno też, ale szybko wypalają się piksele. A jeśli chodzi o curvedy to wizualnie wygląda fajnie, a praktycznie chyba niewiele pomaga.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 23-09-2014

Działam na projektorze (Epson TW-2000), od 2008r. i od tego czasu TV służy mi tylko do oglądania programów informacyjnych Smile
W tamtym czasie miałem do wyboru w podobnej cenie plazmę Panasa 50 cali i do dziś sobie gratuluję podjęcia słusznego wyboru bo przy moich warunkach to i 65 cali nie zdałoby egzaminu (miejsca siedzące 4m od ekranu).

Projektor to nie tylko duża przekątna, ale też i zupełnie inny klimat i charakterystyka obrazu - osobiście nie wyobrażam sobie powrotu do TV choćby i miał 80 czy 90 cali.
To co piszesz o warunkach pomieszczeniowych w odniesieniu do projektora to oczywiście prawda i kluczowa sprawa w osiągnięciu kontrastu porównywalnego do Kuro czy ostatnich modeli plazm Panasa, ale nie znaczy to też, że jak ktoś ma jasne ściany i sufit to nie będzie zadowolony zakupu projektora. W tego typu warunkach ważną sprawą jest zakup odpowiedniego ekranu i projektora, chociaż jeśli ktoś ma mały pokój i np. boki i góra ekranu będą w niewielkiej odległości od ścian i sufitu i do tego będą one w kolorze jasnym to oczywiście nie ma co liczyć na cuda - w jasnych scenach kontrast poleci na łeb i oglądanie filmów w takich warunkach nie będzie zbyt komfortowe.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - LepP - 23-09-2014

Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio duże to zdecydowanie projektor, w małych wnętrzach odradzam. Używałem projektora od jakiś 10 lat i byłem bardzo zadowolony. Jednak po przeprowadzce do bloku używałem go coraz rzadziej, po 3ciej przeprowadzce postanowiłem odpuścić. Ekran nie mógł znowu wisieć tak jakbym chciał, do tego problem z porządnym przeciągnięciem i ukryciem kabli.
Kiedy wrócę na swoje lub przeprowadzę się do mieszkania z naprawdę dużym salonem projektor zagości w nim ponownie. Na razie to nie ma sensu.

Aby trochę poprawić sobie humor po rozstaniu zakupiłem 42 calową plazmę Panasonica, porządny model z zeszłorocznej serii i obraz jest naprawdę rewelacyjny. Poprawa w stosunku do LCD Samsunga ogromna.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Jaszczomp89 - 23-09-2014

(23-09-2014, 10:18)misfit napisał(a):  To co piszesz o warunkach pomieszczeniowych w odniesieniu do projektora to oczywiście prawda i kluczowa sprawa w osiągnięciu kontrastu porównywalnego do Kuro czy ostatnich modeli plazm Panasa.

Szczerze mówiąc bardzo wątpie, że projektory ze średniej półki cenowej mogą im dorównać pod jakimkolwiek względem Wink natomiast duża przekątna może dać dużo frajdy. Coś za coś Wink

Na ilu calach oglądasz?
Może jakaś fotka z projekcji? Wink

No i pozostaje jeszcze kwestia uniwersalnośći, jak dla mnie projektor to tylko filmy na blu-ray, żadnych dvd ani tv, szkoda na to lampy. Gry z konsoli też wyglądają tak se, przynajmniej te z ps3 w 720p. W moim przypadku (blu, dvd, ps3, tv) telewizor był najlepszym rozwiązaniem.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 24-09-2014

Mogą dorównać, a nawet być lepsze w niektórych aspektach (każda technologia ma swoje plusy i minusy, nawet OLED), chociaż jeśli mowa konkretnie o kontraście porównywalnym do dobrej plazmy to po pierwsze ciemne ściany i sufit, po drugie projektor LCoS, spośród których najwyższym kontrastem mogą się poszczycić projektory JVC jeśli mowa o maszynkach z przeznaczeniem do kina domowego.

Ekran ~100 cali, kiedyś próbowałem porobić fotki na swoim aparacie, ale przy pełnym zaciemnieniu efekt końcowy na zdjęciach nie przedstawia choćby ułamka tego jak obraz prezentuje się w rzeczywistości.

To do czego ktoś chce wykorzystywać projektor to już generalnie sprawa indywidualna, większość projektorowiczów ma też co najmniej jeden TV, nie ma tutaj jakiegoś zakazu, że można mieć tylko jedno albo drugie Smile
Sprawa do zrealizowania nawet jak ktoś "działa" w pokoju dziennym - TV na ścianie, do tego ekran rozwijany zamontowany na suficie i gitara gra. A jak się druga połówka burzy to kasetkę z ekranem można tak zakamuflować, że przy zwiniętym ekranie w ogóle nie widać, że coś takiego mamy w domu Wink

Osobiście na projektorze poza filmami oglądam też sport (głównie piłka, tenis czy ostatnio siatka) czy niektóre seriale. Na gry od pewnego czasu brak czasu, ale czasami też zdarzy się i nie narzekam. Na nowego Wiedźmina już sobie ostrzę pazurki... Wink
Aktualnie projektor jest na drugiej lampie (po ponad 6 latach używania).

Co do DVD to powiem tak - nie ma cudów, na tak dużym ekranie wyraźnie widać niedoskonałości materiału źródłowego, jeśli SD jest dobrej jakości (co nie zdarza się zbyt często) to da się to oglądać bez większego bólu i zgrzytania zębami. Sporo tutaj też zależy od klasy projektora.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Jaszczomp89 - 24-09-2014

To prawda, że telewizor i projektor mają swoją manierę wyświetlania obrazu, która może przypaść do gustu lub nie. Widziałem w akcji projektor chyba po kalibracji JVC x35 (kosztuje ok. 12 tyś zł. Big Grin) oczywiście w zaciemnionym pomieszczeniu - ekran 120 cali i największe wrażenie wywarła na mnie właśnie wielkość przekątnej. Co do tego, że może on dorwnać najlepszym panasom to niestety nie mogę się zgodzić, głównie kontrast i czerń nie wypada najlepiej. No i na tak dużej przekatnej jest już niestety widać, że Full HD to trochę mało. Jedno muszę przyznać - magia cali i ten kinowy klimat może sprawic, że te niedostatki technologiczne odchodzą na dalszy plan Wink


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 11-10-2014

Nowy sprzęt >>
[Obrazek: IMG_0576_zps9fea86a7.jpg]
Toshiba 55L7453DG

Już od jakiegoś czasu czaiłem się na ten TV i wczoraj przy okazji odświeżania dużego pokoju postanowiłem, że przeniosę do niego cały sprzęt a moje 40 cali będzie nie wystarczające na te nowe pomieszczenie. Jak na razie jestem na fazie tostów (wszystko na surowo, bo puki remont nie ruszy to nie ma co instalować kina domowego itp. ) Na razie pobawiłem się obrazem >> powyłączałem zbędne dnr , kontrole podświetlenia i inne niepotrzebne bajery znacznie znacząco pogarszające obraz. Jak na razie jestem mega zadowolony do tv mam 4 pary okularów 3D co znacząco wpłynie na wspólne seanse ze znajomymi.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Jaszczomp89 - 11-10-2014

Bardzo fajny sprzęcik Smile jeśli chodzi o wielkośći 55 cali to chyba obecnie najlepszy stosunek przekątna/cena, większe przekątne (np 65 cali) to już astronomiczne ceny, bardzo często podwajają cenę samego telewizora. Z jakiej odległości oglądasz? I jak działa pasywne 3D? Ja mam aktywne (migawkowe) i jest naprawdę w porządku, oczywiśćie jeśli materiał źródłowy też jest dobrej jakości. Na blu w 3D polecam Zycie Pi Wink


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Dusia - 26-10-2014

Miłośnicy obrazu i dźwięku


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Erwin - 06-05-2015

Ja mam coś takiego: http://ekranownia.pl/files/image/large/248-d8o1osrj8.jpg Sprawdza się dzięki temu, że mam spory salon i możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia poprzez rolety. W przypadku jasnych i mniejszych pomieszczeń nigdy bym się na to nie zdecydował.