Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 23-07-2018

Z kilku powodów wciąż chce mi się włączać projektor - oglądając na 65 calach muszę się przybliżyć do 2-2.5m co nie jest zbyt optymalną rzeczą w moim pokoju, poza tym sweet spota dźwiękowego mam trochę dalej. Sytuację rozwiązałby OLED powiedzmy co najmniej 85 cali - liczę, że dożyję chwili gdy takie wielkości będą dostępne w rozsądnej cenie Big Grin
A poza tym ten OLED LG dużo bardziej obnaża niedoskonałości nadmiernie skompresowanego źródła - np. takie HBO z nc+ jest dla mnie nieoglądalne na OLED z bliskiej odległości. Na moim projektorze mimo większego ekranu (ale też i większej odległości) komprecha nie rzuca się tak w oczy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 23-07-2018

No ja doszedłem do wniosku, że premiery kinowe pominięte przeze mnie z przyczyn finansowych i z braku czasu po raz pierwszy będę wyświetlał sobie na projektorze a później ewentualnie wracał do nich już na TV. To samo tyczy się jeśli chodzi o powroty do kultowych filmów, które znam już na pamięć a chciałbym sobie nieco uatrakcyjnić seans będą już odświeżane przeze mnie i ewentualnie ze znajomymi na projektorze. Mowa tu o takich perełkach jak Braveheart , Terminator, Robocop, Predator, Batmany 1989 - 1992, Obcy itp. Jeśli chodzi o premiery kinowe na domowym projektorze to Deadpool 2 i Solo są pierwsze w kolejce Wink


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wolfman - 23-07-2018

Zwykły blu przed 4k, tylko dlatego , że większy ekranik? Te nowe filmy czy niektóre remastery wyglądają fenomenalnie w 4k, że nie zdecyduję się na powrót do blu.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 23-07-2018

Tylko zawsze pozostaje pytanie czy jesteśmy aż takimi fanatykami jakości by iść w każdą nowość jak 4k i HDR? Zaliczam się do tego grona które do jakości nie przykłada aż tak dużej wagi. Jasne że na Oledzie materiał UHD z Blu-ray wygląda fenomenalnie. Sam w ten weekend przygadałem się co nieco jednemu tv LG. Obraz wyglądał świetnie tylko że na co mi tv na którym na obecną chwilę nie specjalnie miałbym co oglądać, no chyba że upscale z Blu-ray czy HDTV. Filmów w 4k które mnie interesują obecnie jest nie wiele, choć zdaje sobie sprawę że zacznie ich sukcesywnie przybywać (głownie mam na myśli klasykę kina). Projektor da mi zdecydowanie większy obraz jak typowy tv, a 1080p na obecną chwile wydaje się całkiem przyzwoitym kompromisem w czasach kiedy i tak w sklepach rządzi DVD a w telewizji obraz HDTV daleko odbiega od zachodnich standardów. Filmów w 1080p jest nieporównanie więcej, a dzięki temu że na zachodzie coraz popularniejsze jest UHD, to o ceny są już znacznie bardziej korzystne a do tego jest cała masa promocji. Do tego aby mieć projektor z którego da się na prawdę podziwiać HDR i rozszerzoną paletę barw trzeba by iść w kierunku JVC który na dobrą sprawę kosztuje tyle co dwa 65 calowe telewizory OLED a i to za jeden z niższych modeli. Jeżeli kogoś stać a do tego interesują go głównie nowości, to jak najbardziej rozumiem pogląd, że lepiej się już w tym momencie przerzucić na lepszy format.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 24-07-2018

(23-07-2018, 18:29)MarianPaz napisał(a):  Obraz wyglądał świetnie tylko że na co mi tv na którym na obecną chwilę nie specjalnie miałbym co oglądać

Bo UHD to jest komercja!
Tymczasem, świadomy człowiek w swoich wyborach co lubi oglądać, słuchać i czytać, korzysta z większego udziału szarych komórek. Ten świadomy człowiek
świadomie nie daje się zwieść kulturze masowej i grze światowych macherów w biznesie rozrywki. Świadomie otwiera sobie dostęp do kultury i sztuki.
UHD jest więc pięknie przygotowaną propozycją dla mało rozgarniętego tłumu.

P.S.
Najnowsze wydanie 4K Terminatora Judgemend Day nie ma HDR - jak oni mi mogli to zrobić?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 24-07-2018

Z tym, co jest napisane powyżej kompletnie się nie zgadzam, nie rozumiem wręcz próby jakiegokolwiek negowania nowego formatu, który deklasuje wszystko to, co było do tej pory pod każdym względem, ale każdy swój rozum ma i za wypisywane głupoty odpowiada samodzielnie. Jednak do jednego muszę się odnieść, bo jest nie prawdą - skąd info, że Terminator nie ma HDR?

(23-07-2018, 22:05)MarianPaz napisał(a):  Jasne że na Oledzie materiał UHD z Blu-ray wygląda fenomenalnie. Sam w ten weekend przygadałem się co nieco jednemu tv LG. Obraz wyglądał świetnie tylko że na co mi tv na którym na obecną chwilę nie specjalnie miałbym co oglądać, no chyba że upscale z Blu-ray czy HDTV.
No a nie widzisz różnicy w filmach BD między oledem, a projektorem z kontrastem +/- 5000:1? I to już nawet nie chodzi o czerń czy kontrast, ale o szeroko rozumianą plastykę obrazu czy ostrość? Rozumiem, że wielkość to jest argument, ale moim zdaniem nigdy kosztem jakości.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 24-07-2018

(24-07-2018, 09:01)Mr.Hankey napisał(a):  Z tym, co jest napisane powyżej kompletnie się nie zgadzam, nie rozumiem wręcz próby jakiegokolwiek negowania nowego formatu, który deklasuje wszystko to, co było do tej pory pod każdym względem, ale każdy swój rozum ma i za wypisywane głupoty odpowiada samodzielnie. Jednak do jednego muszę się odnieść, bo jest nie prawdą - skąd info, że Terminator nie ma HDR?

Nie no bez przesady, nie wiem co ma Terminator a co nie ma, choć endo reka mi się w kolekcjonerskiej wersji podoba. To było wypowiedziane z ironią. Natomiast co do reszty wypowiedzi.
Podobnie jak  nie neguję nowego formatu, tak samo nie neguję treści, licencji i patentów, nie neguję tego kto to trzyma i jakim produkcjom daje się do tego pierwszy dostęp.
Wspominałem chyba coś o komercji, nieprawdaż?

P.S. Po prostu reprezentujemy sobą dwa odmienne stany świadomości. Mamy do tego prawo aby się różnić. Chyba się nie gniewasz?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 24-07-2018

Tylko Ty masz wyśróbowaną potrzebę jakości, przez co potrzebowałeś referencyjnego tv a tymczasem ja nie mam aż tak wielkich wymagań. Nie razi mnie kinowy obraz który jakościowo nie przypomina tego z OLEDów a jednak daje dużą satysfakcję w czasie seansu. Gdyby tak każdy do tego podchodził to sprzedawały by się głównie OLEDy albo topowe modele JVC.

Co do tego doboru filmów na nośnikach 4k to też się nie zgadzam z przedmówcą. Najpierw wydaje się kasowe nowości a dopiero później starsze tytuły, klasykę kina czy filmy artystyczne. Wystarczy zerknąć na początki Blu-ray.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 24-07-2018

(24-07-2018, 08:47)Pai-Chi-Wo napisał(a):  Najnowsze wydanie 4K Terminatora Judgemend Day nie ma HDR
(24-07-2018, 09:22)Pai-Chi-Wo napisał(a):  nie wiem co ma Terminator a co nie ma
Nie wiesz - nie pisz bzdur i nie wprowadzaj ludzi w błąd.
I zaznaczaj proszę wyraźnie kiedy ironizujesz, bo z kontekstu to niestety kompletnie nie wynika.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 24-07-2018

Komentując wypowiedź Mariana trochę podepnę się pod powyższą dyskusję i przy okazji poukładam to, co pisałem w innych miejscach.
Ponownie sorry za uproszczony sposób zamieszczania cytatów. Staram się tego nie nadużywać, ale zaraz wychodzę z domu i chciałbym zaoszczędzić na czasie.

Marian napisał:
Być może wynika to też z tego, że z tego co pamiętam nie masz dedykowanego pokoju pod kino a oglądasz w salonie. Jeśli są tam jasne ściany, sufit czy meble, to nie ma najmniejszego sensu kupowanie czegoś z wyższej półki, bo i tak jego potencjał zabije pomieszczenie (…).

To co napisałeś oczywiście także ma znaczenie.
Do zakupów RTV staram się podchodzić pragmatycznie. Ostatecznie to ja „wyceniam” dany sprzęt, czyli biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, określam czy warto właśnie tyle za niego zapłacić.
Przykładowo. Przed chwilą odebrałem przesyłkę z transmiterem / przełącznikiem HDMI. Urządzenie w porównaniu z ceną kabla jest drogie. Jednak potencjalne korzyści z jego posiadania mogą mi dać  satysfakcję, którą trudno byłoby „przeliczyć na pieniądze”.  Po kilku sobotnich projekcjach napiszę o wrażeniach. Likwidacja przewodu HDMI może być fajnym rozwiązaniem dla osób z podwieszonym projektorem (plus zasilenie transmitera poprzez USB rzutnika).

Misfit napisał:
Muszę jednak przyznać, że po zakupie OLEDa przez około miesiąc w ogóle nie uruchomiałem projektora - po jego włączeniu postrzegany kontrast i ostrość wydają się być gorsze niż miesiąc temu. Nie żeby coś się zepsuło, po prostu siła przyzwyczajenia...

Ja z kolei „ładuję się negatywnie” oglądając różne demo  w marketach i „psiocząc” pod nosem, że kontrast zbyt duży, tudzież kolory nienaturalne. Wink


Dlaczego projektor Full HD? Zatem jeszcze raz i króciutko…

1. Gros interesujących mnie filmów nie wyszło na UHD BD w wersji PL. Najczęściej chodzi o starocie.

2. Stu calowy ekran telewizyjny wyglądałby w moim pokoju gościnnym po prostu źle.  Supremę posiadam oczywiście zwijaną.

3. W innym miejscu pisałem, że lubię światło odbite. Niełatwo mi się przekonać do świecącej np. szafy ukazanej na ekranie telewizora LCD / OLED. Ale to oczywiście kwestia gustu.

4. Zestaw 5.1 podpięty do średniej wielkości  telewizora w mojej ocenie stanowi „przerost formy nad treścią”. Natomiast w przypadku dużego ekranu projekcyjnego (z perfekcyjnie rozmieszczonymi głośnikami) taki komplet daje namiastkę kina. U mnie wszystko jest na miarę i zgodnie z zasadami. Kiedyś może napiszę o sposobach rozmieszczania kolumn. Trafiłem na bardzo ciekawe badania…

5. W domowym pokoju jesteśmy w stanie uzyskać jakość audio / wideo lepszą niż w profesjonalnych kinach 2K. Ciekawą dyskusję na ten temat odbyłem z kolegą Nie_zbieram_ale_lubie.

http://forum.filmozercy.com/watek-format-4k-ultra-hd?page=48

To tyle, tak z grubsza.