Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 02-08-2018

Do ścian i sufitu zalecane są farby w głębokim macie. Jedną z najczęściej polecanych jest Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt 3 choć do najtańszych nie należy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 02-08-2018

(02-08-2018, 06:25)pred895 napisał(a):  Z początku preferowałem tryb kinowy, ale po chwili zastanowienia postanowiłem wybrać tryb Vivid.

W moim przypadku było tak samo. Zacząłem od trybu kinowego, ale po obejrzeniu 2 filmów, miałem takie same odczucia, jak Ty. Przestawiłem na Vivid i wyglądało to o niebo lepiej. Obecnie używam własnego trybu użytkownika, ale na bazie Vivid, tylko delikatnie zmodyfikowanym, już nawet nie pamiętam co tam zmieniłem, ale były to niewielkie zmiany.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 03-08-2018

Możesz podać swoje ustawienia, wklepie je do swojego trybu i zobaczę czy też mi odpowiadają Wink


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 03-08-2018

Jak wrócę do domu po pracy, to wieczorem odpalę i sprawdzę co tam pozmieniałem.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 03-08-2018

Kilka słów ode mnie…
Optoma, co zauważyłem analizując różne testy, stosuje w każdym projektorze podobne tryby. Owszem, być może spotkamy w opisach nieco odmienną terminologię, ale nie na tyle różną aby się pogubić.

Trochę zaskoczyły mnie Wasze wypowiedzi. Tak zwany tryb Vivid, czyli dość jasny, sprawdza się podczas dnia lub zachodu słońca. Z ustawień tego typu korzystam niekiedy latem. W mojej ocenie kolory Vivid (lub w podobnej opcji) przekłamują barwy ukazując je nazbyt jaskrawo / krzykliwie. Ucieka wówczas czar kina, a uwidacznia efekt telewizyjny. No, ale o gustach nie ma dyskusji.

W sieci można znaleźć wartości ułatwiające kalibrację określonych modeli projektorów. Najczęściej zestawiają je ludzie znający się na rzeczy. Zawsze dążę do tego, aby mój obraz „kinowy” znacznie odbiegał od telewizyjnego. Cool U mnie to jest tryb użytkownika (czy jakoś tak).


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 03-08-2018

Może i masz racje, bo po wczorajszym Vivid seansie nieco przypiekłem sobie oczy Smile Weekend wolny więc będę miał mnóstwo czasu aby popracować nad trybem kinowym. Na pewno pobawię się kolorami i ostrością bo dla mnie jest trochę rozmyta. Na Tube znalazłem coś takiego:



Co prawda to projektor z innej półki ale z tego co widzę soft jest praktycznie identyczny i koleś wspomina że to raczej ustawienia na SDR więc spróbuję.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 03-08-2018

Ano właśnie. Jesteś na dobrym tropie. Smile  
Staram się zachować ustawienia fabryczne, czyli tryb kinowy itp. Natomiast w zakładce UŻYTKOWNIK wpisuję własną kalibrację, choć co do zasady taką, którą rekomendują spece korzystający z urządzeń pomiarowych.

Dziś będę miał kolejną projekcję. Nadal testuję przekaźnik sygnału HDMI, a za każdym razem skupiam się na innych cechach urządzenia. Trochę to trwa. Mam nadzieję, że kiedyś napiszę o tym kilka słów...


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 03-08-2018

U mnie zmiany względem trybu Vivid, na którym się wzorowałem:

Gamma: Grafika
Ustawienia kolorów: BrilliantColor: 5
Ustawienia kolorów: Temp. koloru: Standardowy
Dynamic Black: Wył.
Tryb jasności: Eko

Może faktycznie jest trochę jasno, ale jakoś mi odpowiadają takie ustawienia. Nie zamykam się jednak na sprawdzenie innych możliwości.,


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 03-08-2018

A nie lepiej zainwestować w profesjonalną kalibracje? Ustawione raz i macie pewność, że z urządzenia wyciągnięto maksa.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 04-08-2018

Jeśli ktoś preferuje tryb Vivid czy Dynamiczny nad kinowy (+ temperatura barw na "Ciepły"), który zwykle jest najbliższy obrazowi po kalibracji to nie wiem czy jest sens inwestowania pieniążków w Macieja Wink