Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 12-12-2019

Dzięki panowie.

Zastanawiam się czy u Kirka znaczenie ma kalibracja i/lub Soby X700, a u Ciebie lepszy procesor w C8 - Ty masz alfa 9, ja alfa 8.

Hankey, masz skalibrowany TV?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 12-12-2019

Tak, tv jest skalibrowany. Nie ma jednak pod tym względem niestety wyraźnej różnicy między trybem skalibrowanym, a każdym innym. Jak pisałem, wyraźnie pomogło za to mapowanie tonów.
Jestem mega ciekaw czy jest to kwestia tv, odtwarzacza, czy ta płytka może po prostu tak ma. Jutro sprawdzę na Sony.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 13-12-2019

(12-12-2019, 19:03)Mierzwiak napisał(a):  Rozdział 15, np. 2:26:51 i 2:27:15.

Z góry dzięki Smile

Niespecjalnie widzę u siebie cokolwiek niepokojącego w tych ujęciach.
Próbowałeś z wyłączonym HDR Optimizerem ? Z tego co pamiętam Geoff pisał, że czasami Optimizer uwydatnia niedoskonałości obrazu.

Ogólnie ta płyta od Sony pozostawia co nieco do życzenia w kwestii kompresji obrazu i widzę to u siebie np. w 00:10:22 czy od 00:11:34 i w kilku następnych ujęciach - jest to u mnie szczególnie widoczne przy wyłączonym DMT.
Testowałem różne ustawienia 10/12-bit 4:2:2, 10/12-bit 4:4:4 i w każdym przypadku wygląda to mniej więcej tak samo. Dopiero konwersja do DV w OPPO znacząco poprawia sprawę.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 13-12-2019

DMT u mnie, jak zwykle w takich scenach, rozjaśnia kadr i jest to chyba nawet bardziej widoczne.

Optimizer nic nie robi bo w tej scenie jest mniej niż 1000 nitów.

Z ciekawości przywróciłem ustawienia fabryczne i odtwarzacza, i TV (swoją drogą czytałem że powinno się to robić po aktualizacjach oprogramowania, przynajmniej raz na jakiś czas) ale niczego to nie zmieniło.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 14-12-2019

Jak obiecałem, tak zrobiłem, informuję więc, że na Sony X800 jest dokładnie tak samo, czyli występuje niewielki banding. Wychodzi więc na to, że albo seria 8 od LG cierpi na taką przypadłość, albo mamy z kolegą Mierzwiakiem wyjątkowo wrażliwe oko. Chociaż jak już pisałem, gdybym nie wiedział gdzie szukać, to nie wiem czy dopatrzylbym się problemu. Nie byłbym więc zdziwiony, gdyby ktoś po prostu tego nie widział.

Na marginesie dodam, że ten Soniak to przy Panasie istny demon szybkości. Zmiana ścieżki dźwiękowej odbywa się tutaj lekką ręką dwa razy szybciej, przeskakowanie po scenach też działa płynniej, o zmianie napisów nawet nie będę wspominał, bo Panasonic w ogóle zapomniał umieścić ten przycisk na pilocie...


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 14-12-2019

A sprawdzaliście czasy trwania, które podałem w poprzednim poście czy nie widać u Was w serii 8 w tle żadnego syfu w ruchu ? Najlepiej z wyłączonym DMT bo na ciemniejszym obrazie jakoś bardziej to ustrojstwo wyłazi.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 14-12-2019

W czasach które podałeś widać, jeśli się dobrze przyjrzeć, drgający banding / posteryzację. Tak jak piszesz w innych ujęciach z niebem też to jest.

Innym przykładem zjawiska o którym pisałem jest ujęcie na samym początku rozdziału 5, najjaśniejsza część miasta z hologramami baletnic ma dość wyraźną, cyjanową łunę która niezbyt płynnie przechodzi w otaczające ją szarości. W Dolby Vision, znowu, wygląda to o wiele lepiej.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 18-02-2020

(17-02-2020, 23:56)Daras napisał(a):  Spoko. Kiedyś pisałem (bazując na artykule z papierowego magazynu „Projektory i ekrany” oraz obserwacjach), że rzutniki DLP gubią w locie ewentualne niedoskonałości obrazu.

Kilka miesięcy temu pisałeś:

(18-09-2019, 22:59)Daras napisał(a):  1. Wielokrotnie pisałem, że kino domowe to dla mnie ekran projekcyjny plus rzutnik. Od lat oglądam w ten sposób wyłącznie filmy z oryginalnych płyt DVD / BD. Klęskę poniosły eksperymenty dotyczące puszczania wszelkiej maści VOD, tudzież sygnału TV. Duża płaszczyzna projekcyjna rzadko wybacza kiepską jakości. Może za jakiś czas  wznowię próby. Technika nie zasypia gruszek w popiele.

Co się od tego czasu zmieniło ?

Cytat:Jeden i ten sam film wygląda lepiej na ekranie projekcyjnym niż na telewizorze o identycznych rozmiarach. Po prostu. Moje doświadczenia dotyczą technologii Full HD.

Nah.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 18-02-2020

(18-02-2020, 09:34)misfit napisał(a):  Co się od tego czasu zmieniło ?

Chyba źle się wyraziłem.
Oczywiście nic się nie zmieniło. Sygnały VOD tudzież TV są dla mnie nieakceptowalne. Nie znam sposobu na ich poprawienie w warunkach domowych. Natomiast podtrzymuję swoje zdanie odnośnie rzucania na ekran projekcyjny obrazu z krążka BD (ewentualnie z porządnego DVD – okolice 9 Mbps).
Już dawno temu zauważyłem, że obraz Full HD wyświetlany na telewizorze + 80 cali wygląda (w mojej ocenie) jak dobre DVD. Ze dwa / trzy razy wspominałem o tym na forum. Tych spostrzeżeń na przestrzeni lat odnotowałem kilka. Zatem o to mi chodziło – tak doprecyzowując.

Co znaczy słówko Nah? Da radę po polsku? Rolleyes


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 18-02-2020

Nie Smile

(18-02-2020, 15:01)Daras napisał(a):  Już dawno temu zauważyłem, że obraz Full HD wyświetlany na telewizorze + 80 cali wygląda (w mojej ocenie) jak dobre DVD.

Jaki telewizor ? Konkrety proszę.

Na jakość obrazu składają się przede wszystkim:
- kontrast i poziom czerni.
- jasność.
- ostrość obrazu.
- odwzorowanie barw.

Już nawet nie będę wspominał o OLED czy plazmach Kuro czy Panasonic, ale pod jakim względem Twoja tajemnicza Optoma DLP z natywnym kontrastem on/off zapewne w okolicach do 3000:1 i dwucyfrowym kontrastem ANSI (zakładając, że masz jasne ściany i sufit) generuje lepszy obraz od takiego LCD LED ze średniej półki ?