Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 22-02-2020

(21-02-2020, 01:49)Daras napisał(a):  Czy podczas debiutów wyświetlaczy LCD + / - 80 cali obejrzałeś choć fragment filmu BD na czymś takim? Dla mnie – co powtórzę – doświadczenie stanowiło masakrę.

Widziałem na własne oczy wiele projektorów i jeszcze więcej telewizorów, co więcej mam/miałem możliwość 24h na dobę do bezpośredniego porównania mojego Epsona do plazmy Panasa, OLEDa LG i różnej maści TV LCD.
Nie ma takiej opcji aby jakikolwiek "domowy" projektor, wliczając w to jednoczipowe DLP, miał przewagę pod względem ostrości obrazu względem TV LCD czy OLED i jesteś prawdopodobnie jedyną osobą na tym globie, która twierdzi inaczej. Ale przyzwyczaiłem się już do tego Smile

(21-02-2020, 01:49)Daras napisał(a):  Gdybym był złośliwy, ale się jednak powstrzymam, zapytałbym: Koledzy, czy „Joker” (2019) nie przygniótł Was swoją wielkością na telewizorach + / - 60 cali? Smile

Nie raz rzucasz w wątkach filmowych takie teksty mające połechtać Twoje ego jakoby projekcja 100 cali wzwyż była lekiem na wszelkie zło. Rozmowa o calach nie ma sensu dopóki nie masz informacji o odległości widza od wyświetlacza.
Gdybym był złośliwy, ale jednak się powstrzymam, to napisałbym coś o kontraście i poziomach czerni (jednym z najważniejszych, a dla wielu najważniejszym parametrem wpływającym na postrzeganą jakość obrazu) w Twoim DLP na niezaadaptowanym pomieszczeniu.

(21-02-2020, 17:48)Daras napisał(a):  2. Co do zasady telewizor 4K konwertując obraz Full HD do swojej rozdzielczości degraduje go (patrz artykuł M. Kopera).

Nope.

(21-02-2020, 17:48)Daras napisał(a):  1. Co do zasady technologia Full HD pozwala uzyskać wyraźniejszy obraz niż SD. Jednak bywają wyjątki od reguły. Mam co najmniej dwie płytki DVD, które prezentują się lepiej niż gros filmów BD.

[...]

(21-02-2020, 22:02)Daras napisał(a):  Na tle rzeczonych staroci lepiej postrzegam niektóre wydania DVD (bitrate w okolicach 8 / 9). Jednak. Takich perełek posiadam mało. Musiałbym przewertować półki / pudełka, ale jest późno. Zatem z pamięci zapodam obiecane dwa / trzy tytuły.

1. „Matka Joanna od Aniołów” (1961). Rekonstrukcja.
2. „Nóż w wodzie” (1962). Rekonstrukcja.
3. „Psy” (1992). Rekonstrukcja.

Choćby tylko te tytuły wyglądają u mnie lepiej niż marne edycje BD.

Tutaj się pogubiłem.
Co do czego konkretnie porównujesz bo na pewno nie wersje BD do DVD tych filmów po rekonstrukcji - Psy nigdy nie wyszły na BD, a Nóż w wodzie po rekonstrukcji jest dostępny tylko w pakiecie Scorsese i Polańskiego, których AFAIK nie posiadasz.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wolfman - 22-02-2020

(22-02-2020, 10:53)misfit napisał(a):  Tutaj się pogubiłem.
Chyba to porównanie do jakiś starszych bd skiepszczonych , nie chodziło o porównanie tego do ich wydań bd, bo Piesków nie ma na bd.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 22-02-2020

Tak właśnie podejrzewam, ale wolę to usłyszeć od Darasa, że porównuje do siebie dwa zupełnie różne filmy i na tej podstawie wyciąga jakieś wnioski o przewadze DVD nad BD Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 22-02-2020

misfit napisał(a):napisałbym coś o kontraście i poziomach czerni (jednym z najważniejszych, a dla wielu najważniejszym parametrem wpływającym na postrzeganą jakość obrazu
Nawet nie tyle na jakość co właśnie na ostrość, dlatego wiele filmów w HDR, nawet ze źródła 2K, które pod względem detali nie odbiegają wiele od wersji Blu-ray, wygląda ostro jak brzytwa, choć w rzeczywistości, po bliższej inspekcji, okazuje się że faktyczna ostrość obrazu nie powala.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Gieferg - 22-02-2020

Daras - w skrócie: napisałeś jedno, ale twierdzisz, że miałeś na myśli drugie.
Cytat:Dla dobra najciekawszego moim zdaniem forumowego wątku obiecuję (od tego momentu) nie pisać tu przez minimum miesiąc.
I dodał mężny marszałek Menno Coehoorn...


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 08-04-2020

(08-04-2020, 17:54)JVC 4K napisał(a):  To zależy bo według mnie poziom czerni i kontrast na JVC wcale nie jest gorszy niż na OLED

Sorry, ale nie ma takiej opcji aby jakikolwiek projektor miał poziom czerni na poziomie OLED, nawet w jaskini Batmana. Fizyki nie oszukasz.
Dodajmy do tego, że projektory, z JVC włącznie, w trybie HDR mają gorszy poziom czerni niż w SDR.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pelzak - 08-04-2020

pozwolę się nie zgodzić Wink
https://hdtvpolska.com/jvc-dla-rs540-test-projektora-4k-na-2018-z-eshift-5-ultra-hd-i-hdr/10/


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 08-04-2020

Z czym konkretnie ?

Jeśli odpalisz czarną planszę czy nocną scenę z niewielką ilością jasnych elementów obrazu to nie przeczę, że kontrast w JVC robi wrażenie, ale schody zaczynają się gdy wchodzimy w sceny mniej lub bardziej mieszane co widać ładnie w podlinkowanym przez Ciebie artykule (kontrast ANSI, Kontrast APL 65% itd.). Przy jasnych ścianach i/lub suficie te wartości oczywiście będą jeszcze niższe.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Bipo - 09-04-2020

JVC kupujemy do jaskini a nie do salonu z białymi ścianami. Owszem można z niego korzystać w każdych warunkach tylko mamy dobry poziom czerni albo mydlo. RS540 osiągnął najwyższy poziom czerni i kontrast dynamiczny ze wszystkich projektorów przetestowanych przez Macka. Z czym tu można się nie zgodzić...


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 09-04-2020

Choćby z tym, że poziom czerni na tym projektorze jest porównywalny z tym co oferuje oled, bo takie stwierdzenie tutaj padło.