Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 09-04-2020

Miło słyszeć, że możesz sobie pozwolić na jaskinię, ale gdybyś tak zrobił ankietę wśród wszystkich posiadaczy projektorów (w tym JVC) to być może zdziwiłbyś się ile % może sobie na to pozwolić. Na hdtvpolska bez problemu znajdziesz co najmniej kilka takich osób, które chwaliły się, że posiadają projektor JVC w salonie z jasnymi ścianami i/lub sufitem. Nie mi oceniać na ile ma to sens...

(09-04-2020, 09:06)Bipo napisał(a):  RS540 osiągnął najwyższy poziom czerni i kontrast dynamiczny ze wszystkich projektorów przetestowanych przez Macka. Z czym tu można się nie zgodzić...

Kontrast dynamiczny ? Wyłącz to ustrojstwo, tylko psuje Ci obraz.
Najwyższy kontrast on/off wśród projektorów domowych - pewnie racja, jeśli nie ten model to jakiś inny od JVC, jednak projektorów z wyższym kontrastem ANSI znajdzie się i to całkiem sporo.

(09-04-2020, 09:06)Bipo napisał(a):  Z czym tu można się nie zgodzić...

Z tym, że 200:1 jest równe nieskończoności.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - JVC 4K - 09-04-2020

(09-04-2020, 09:06)Bipo napisał(a):  JVC kupujemy do jaskini a nie do salonu z białymi ścianami. Owszem można z niego korzystać w każdych warunkach tylko mamy dobry poziom czerni albo mydlo. RS540 osiągnął najwyższy poziom czerni i kontrast dynamiczny ze wszystkich projektorów przetestowanych przez Macka. Z czym tu można się nie zgodzić...


Nikt nie wspominał tu o RS540/X7900 tylko o natywnym 4K modelu N7 który mam w salce i uważam że czerń nie jest gorsza od czerni w nawet w najnowszym OLEDzie. A jest sporo lepsza od mojej już 11 letniej Plazmy Pioneer Kuro.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pelzak - 09-04-2020

Mam RS2000 czyli to samo.. Mam też 65C9 ( zmieniłem z B8 ) ..i czerń na projektorze jest dużo słabsza aniżeli na OLED; temu nie zaprzeczę ; IMHO porównywanie możliwości, jakości obrazu projektor VS OLED nie bardzo ma sens, żaden proj nie osiągnie takiego nasycenia, kontrastu, jasności ..
Jednak i tak wolę oglądać na projektorze i w moim odczuciu HDR (po aktualizacji softu w JVC, i kalibracji ze "skalibru.pl") wygląda bardzo dobrze , nawet porównując do OLED'a ;
I chyba chodzi o to słówko " odczuciu " - oglądanie filmu na dużym ekranie, w ciemnej salce z porządnym nagłośnieniem - taka namiastka kina..


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - JVC 4K - 09-04-2020

(09-04-2020, 19:47)pelzak napisał(a):  Mam RS2000 czyli to samo.. Mam też 65C9 ( zmieniłem z B8 ) ..i czerń na projektorze jest dużo słabsza aniżeli na OLED; temu nie zaprzeczę ; IMHO porównywanie możliwości, jakości obrazu projektor VS OLED nie bardzo ma sens, żaden proj nie osiągnie takiego nasycenia, kontrastu, jasności ..
Jednak i tak wolę oglądać na projektorze i w moim odczuciu HDR (po aktualizacji softu w JVC, i kalibracji ze "skalibru.pl") wygląda bardzo dobrze , nawet porównując do OLED'a ;
I chyba chodzi o to słówko " odczuciu " - oglądanie filmu na dużym ekranie, w ciemnej salce z porządnym nagłośnieniem - taka namiastka kina..


A tak zapytam jaki masz ekran jakiej firmy i czy powierzchnia grey czy white, ja mam ramowy white. Jak masz poprowadzone okablowanie jakimi przewodami HDMI miedziakami czy światłowodem i jak masz ustawione w odtwarzaczu na wyjściu.
Ja jeszcze nie robiłem kalibracji bo ma mało godz. wyświecone a mówią że proj musi mieć co najmniej 100 godz. aby robić kalibrację może to coś pomoże, ile masz wyświecone na swoim JVC godz?
Jakie masz nagłośnienie tak z ciekawości bo u mnie 7.1.4 Atmos, Denon x8500h + Dali Rubicon + SVS sub.
Mój pokój kinowy nie duży 25m2 ze skosami ale też ściany, sufit ciemne i czarna wykładzina na podłodze.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Bipo - 10-04-2020

Owszem kontrast dynamiczny po pomiarach jest porównywalny do poziomu oleda ale jest on podany i wyświetlany w inny sposób. Głęboka czerń czy duży kontrast zmierzony w podobnych liczbach inaczej będzie wyglądać na projektorze inaczej na TV. Jest to wyświetlone w różny sposób i moim zdaniem nie ma sensu organoleptycznie tego porównywać. Na papierze owszem ale nie w oglądanym obrazie.

JVC 4K- kalibracje na swoim projektorze spokojnie możesz już robić po około 20-30h. Zmierzone pomiary po wyświetleniu większej ilości godzin były już na porównywalnym poziomie. Więc jeśli nabiłeś już te min.20-30h zrób kalibracje. Zauważysz znaczącą poprawę szczególnie w HDR. Włącz film Najdłuższa droga Billego Lina czy jakoś tak i zobacz czy projektor wyświetla Ci pełne 4k 60klatek . Jeśli nie to wymień kabel, ponadto kabel ograniczy Ci przepustowość do max jaki może przesłać. Jeśli puścisz obraz 4k z hdr i kabel Ci tego nie obsłuży to zredukuje Ci do full hd i sdr. Ja tak miałem na starym miedzianym kablu hdmi full hd.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - JVC 4K - 10-04-2020

Dzięki Bipo, a ten film Najdłuższa droga Billego to jedyny film który został wypuszczony w 4K 60 Hz bo słyszałem że Bliźniak z Wilem Smith tez został wypuszczony w 4K 60hz.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Nie_zbieram_ale_lubie - 10-04-2020

(10-04-2020, 12:28)Bipo napisał(a):  Owszem kontrast dynamiczny po pomiarach   jest porównywalny do poziomu oleda ale jest on podany i wyświetlany w inny sposób. Głęboka czerń czy duży kontrast zmierzony w podobnych liczbach inaczej będzie wyglądać na projektorze inaczej na TV. Jest to wyświetlone w różny sposób i moim zdaniem nie ma sensu organoleptycznie tego porównywać. Na papierze owszem ale nie w oglądanym obrazie.

Ja bardzo chętnie usłyszałbym rozwinięcie, czy raczej tłumaczenie tego ustępu.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Bipo - 10-04-2020

Chodzi mi o to, iż np. mamy dwa obrazy o tych samych zmierzonych parametrach kontrastu. Jeden obraz jest z TV drugi z projektora. Oba te obrazy będziemy inaczej postrzegać bo są wyświetlane z dwóch różnych urządzeń choć parametrami mogą być identyczne. Dlatego powinniśmy porównywać obrazy z dwóch projektorów lub dwóch tv.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 10-04-2020

Kolega tak wytłumaczył, że nic nie wytłumaczył Smile

Telewizor emituje światło, ekran projekcyjny je odbija. Tyle, to dwie kompletnie różne rzeczy.

W przypadku OLEDa czerń jest idealna (przypominam, że jej wartość wynosi dokladnie 0 nitów), bo piksele są całkowicie wyłączone. Jak osiągnąć coś takiego na ekranie projekcyjnym?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - JVC 4K - 10-04-2020

(10-04-2020, 15:25)Mierzwiak napisał(a):  Kolega tak wytłumaczył, że nic nie wytłumaczył Smile

Telewizor emituje światło, ekran projekcyjny je odbija. Tyle, to dwie kompletnie różne rzeczy.

W przypadku OLEDa czerń jest idealna (przypominam, że jej wartość wynosi dokladnie 0 nitów), bo piksele są całkowicie wyłączone. Jak osiągnąć coś takiego na ekranie projekcyjnym?




No choćby poprzez domykanie przesłony która w projach takich jak Sony czy JVC działa bardzo sprawnie i może całkowicie wyłączyć dopływ światła z obiektywu na ekran jezeli mamy czarną plansze to nie ma takiej możliwości aby światło z obiektywu było generowany a już na pewno nie w takiej klasie sprzętu jak projektor za 30-40 tys zł, to nie jest Optoma czy Epson czy BenQ gdzie albo tego domykania obiektywu w ogóle nie ma albo jest na jakimś niskim poziomie i wtedy czerń nie jest czarna tylko granatowa.