Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 26-09-2021

Z takim budżetem to seanse 4k na projektorze bym sobie odpuścił Tongue Jak coś za taki chajs masz całkiem spoko 1080p, a jak już 4k to minimum 10 patyków i coś pokroju Epsona TW9400 inaczej nie ma to sensu. Aha i pomalowanie ścian na coś ciemniejszego lub w szare odcienie i odcięcie dopływu światła z okien lub przeszklonych drzwi, to jest minimum przygotowania pod seanse na każdym projektorze, inaczej to będzie gówniano wyglądać na każdym modelu na jaki się zdecydujesz Tongue


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 27-09-2021

Ethan, mój pierwszy projektor FHD został wyceniony na jakieś 5 koła, zatem z tym 4K bym się wstrzymał. Dodam, że porządny ekran powinien kosztować jakieś tysiąc złotych. Ja mam Grandview od polskiego dystrybutora i niżej bym nie schodził.

http://www.grandviewscreen.com

https://supremapolska.pl/artykul-hdtvpolska-kino-domowe-z-projektorem-dobry-ekran-projekcyjny-to-kluczowy-element-sprawdzamy-historie-i-oferte-polskiej-firmy-suprema-polska/

Natomiast zgodzę się, że Twój budżet jak najbardziej będzie odpowiedni pod kino FHD. Polecam wszelkiej maści Optomy (w sieci znajdziesz sporo testów, a i tu coś wrzuciłem). Technologia DLP nieco przypomina OLEDy, choć żeby ktoś nie pyszczył nacisk kładę na słówko nieco. Oczywiście należy wybrać rzutnik przepuszczający 10 – bit. Przy tych samych masterach wydanych na UHD oraz BD powinieneś zauważyć różnice pomiędzy 8 – bit a 10 – bit. Zrobiłem kilka porównań i jest git. Przestałem chodzić do kina.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - HAL 9000 - 27-09-2021

(27-09-2021, 20:07)Daras napisał(a):  Przestałem chodzić do kina.

To żenujące, nie ma się czym chwalić  Tongue


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 27-09-2021

Niebywałe nie wiedziałem że Christopher Nolan i Denis Villeneuve udziela się na naszym forum Big Grin


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 27-09-2021

Hal, czasami coś się człowiekowi wymknie. Blush Pamiętam jak naście lat temu wdałem się sympatyczną dyskusję z kierownikiem pewnego kina tradycyjnego (projektory na taśmę itd.). Na odchodne w przypływie szczerości powiedziałem: Polecam panu „Cinema Paradiso” (1988). To bardzo dobry film o upadku kina.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Ethan - 27-09-2021

Pred chodzi o to żeby taki projektor nie gryzl się z oppo i wyświetlanym z niego tytułem 4k plus przyzwoicie go konwertowal. Rozumiem te kwestie z kolorystyka scian, ale nie ten czas. Myślę, że jak zdrowie pozwoli to za 20 lat, tuż przed emeryturą. Wtedy pomyślę. A teraz chodzi o fun dla dzieciaków i rozrywkę dla ich starego od czasu do czasu (rozrywkowa klasyka plus jakaś siatkówka lub mecze Dortmundu lub Liverpoolu). Jakie są najważniejsze parametry? Co z tych optom czy epsonow? Zaufalem Wam z oppo, zaufalem z b8. Nie zawiodłem się. Dlatego pytam tutaj, bo mocna ekipa, a czasu na przeczesywanie netu nie mam ostatnio. Tym razem nie musi być aż tak dobrze. Po prostu niech bedzie solidnie. Nie oczekuje jakosci oleda.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 27-09-2021

Ethan napisał:
Pred chodzi o to żeby taki projektor nie gryzl się z oppo i wyświetlanym z niego tytułem 4k plus przyzwoicie go konwertowal.

Raczej nie powinno być problemu. W przypadku projektora FHD chodzi o konwersję w dół. Wszedłem w ten temat (choć nie mam Oppo) i naprawdę jestem zadowolony. Oczywiście daleko mi do właścicieli TV OLED. Wink

Jeśli się nie mylę to Pred zainstalował w home cinema jeden z nowszych modeli Optomy, a ten jak najbardziej mieści się w Twoim budżecie. Obecnie rzutnik FHD nie musi kosztować fortuny. Ceny spadają.

Pred, może napisz więcej o swoich odczuciach po projekcjach. Ja mam egzemplarze starsze. Choć kosztowały one więcej to dziś podmieniłbym niektóre parametry techniczne. Wink

Jutro będę zarobiony. Jednak gdy temat zawiśnie to w wolnej chwili poszukam jakiejś recenzji Optomy DLP.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 28-09-2021

(27-09-2021, 22:12)Ethan napisał(a):  chodzi o to żeby taki projektor nie gryzl się z oppo i wyświetlanym z niego tytułem 4k plus przyzwoicie go konwertowal.

Zaraz, zaraz... masz LG OLED i chcesz płytki 4K UHD odtwarzać na przyszłym budżetowym projektorze FHD i bawić się w konwersje HDR do SDR, dobrze zrozumiałem ?
Pomijając bezsens tegoż to OPPO radzi sobie z taką konwersją nieznacznie lepiej od typowych odtwarzaczy, czyli ogólnie mocno średnio - do tego typu zabaw wskazany jest komputer z madVR lub Panasoniki (UB420, UB820, UB9000), ale i tak dla uzyskania optymalnych rezultatów należy dobierać ustawienia dla charakteru poszczególnego filmu.
Poza tym w OPPO płyty w Dolby Vision konwertowane do SDR będą wyświetlane w 60Hz, czyli z pulldown 3-2 = megaśny judder.

Odpowiadając w skrócie - szkoda zachodu, prościej i lepiej wyjdzie gdy po prostu włożysz do odtwarzacza zwykłą płytę Blu-ray. Wyjątek stanowią tytuły, które tylko na UHD dostały remastera i/lub obraz na BD został skiepszczony poprzez słabą kompresję obrazu lub widoczny banding.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Kurgan - 28-09-2021

W związku z tym że przechodziłem przez ten etap, podzielę się swoimi doświadczeniami. Jeżeli chcesz ładne kolory i bardzo dobre czernie to wchodzi w rachubę tylko projektor LCoS.

http://www.luminari.pl/lcd-dlp-lcos-wybrac/.

Niestety jest to drogie rozwiązanie i w tym budżecie to tylko używany Sony Vpl HW45ES, przy czym jest on 1080p. Miałem taki i naprawdę jeżeli chodzi o zwykłe bluray spokojnie wytrzymuje konfrontację z TV, zaś rozmiar ekranu powoduje, że później nie chcesz oglądać filmów na TV. Z racji ograniczeń budżetowych też bawiłem się w oglądanie filmów 4k wówczas, poprzez Sony ubx700 na tym projektorze. Wyglądało to przyzwoicie, ale przy porównaniu z TV, to raczej średnio, stąd decyzją o zakupie projektora 4K. W szczególności filmy typu Player One czy Aquaman najwięcej traciły i widząc wersję na TV 4K było poczucie niezadowolenia. Lepiej było włożyć zwykłą płytę Bluray. Kolejna sprawa ekran. Jeżeli nie chcesz iść w adaptacje pokoju, to tylko ekran typu ALR i w tym budżecie to na pewno tylko używany. Jego mankamentem jest to, że nie jest rozwijany, więc stały ekran (do tego dochodzi problem z transportem używanego). Wcześniej korzystałem ekranu wykonanego przy użyciu farb specjalistycznych screen goo. Jak sprzedałem ten projektor znajomemu to widziałem, jak świeci on na ekranie magicscreen future w niezaadaptowanym pomieszczeniu i ile zyskuje na kontraście i kolorach. Efekt był tak duży, że szybko wymieniłem ekran na ALR i w chwili obecnej filmy 4k tylko oglądam na projektorze.

Celem uzupełnienia są już ekrany ALR rozwijane, ale jak w praktyce się zachowują to nie wiem.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 28-09-2021

(28-09-2021, 08:31)Kurgan napisał(a):  Jeżeli chcesz ładne kolory i bardzo dobre czernie to wchodzi w rachubę tylko projektor LCoS.

Ale jak to... w podlinkowanym przez Ciebie artykule czytamy:

Cytat:Poziom czerni

[...]

Najsłabiej jest w przypadku LCD. Światło nie jest tutaj odbijane, a przechodzi przez panele LCD. W efekcie kolor czarny jest z reguły nieco szary. Dodatkowo, w ciemnych partiach reprodukowanych scen brakuje detali. I nie pomaga tutaj automatyczna przysłona, która powoduje, że obraz może być jasny bądź ciemny. Mankamentów tych nie ma DLP. Czarny jest tu naprawdę czarny, a ciemne sceny pełne są szczegółów.

Dosłownie spadłem z krzesła czytając te bzdury Big Grin
Tego typu kwiatków w tym artykule jest zresztą wiele i mam takie nieodparte wrażenie, że wiedza o technologii 3LCD zatrzymała się kolesiowi gdzieś na 2004 roku.