Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 08-07-2018

Mario a wytłumacz czemu ekran nie może być na środku ściany tylko z boku ?? Dziwnie to wygląda no ale co kto lubi.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 08-07-2018

(08-07-2018, 00:00)MarianPaz napisał(a):  Gdybyś kupił sobie projektor z wyższej półki, to w takich warunkach po prostu zabiłbyś jakość jaką on oferuje.
Na szczęście nie stać mnie na projektor z wyższej półki Wink

(08-07-2018, 06:04)pred895 napisał(a):  Mario a wytłumacz czemu ekran nie może być na środku ściany tylko z boku ?? Dziwnie to wygląda no ale co kto lubi.
Jest kilka powodów:
- na środku jest TV i zasłaniałby część ekranu, a zdejmowanie TV za każdym razem, gdybym chciał coś obejrzeć na ekranie, byłoby mocno problematyczne. Umieszczenie ekranu wyżej, tak aby nie był zasłaniany przez TV spowodowałoby natomiast konieczność podnoszenia głowy,
- na środku sufitu znajduje się lampa i nie ma jak przymocować tam projektora; mógłby być przed lampą, ale wtedy wielkość rzucanego obrazu byłaby znacznie mniejsza, a wtedy zasadność użycia projektora byłaby nijaka.

Więc nie dziw się, to nie są moje fanaberie, tylko na takie rozmieszczenie pozwala mi układ pokoju, który, zaznaczam, pełni również funkcję salonu/pokoju gościnnego, więc musiałem iść na kompromis. Gdybym miał możliwości, na pewno zrobiłbym inaczej, ale czy to się komuś podoba czy nie, ja jestem BARDZO zadowolony z tego, co oferuje mi seans na wielkim ekranie.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 08-07-2018

Wystarczyłoby żyrandol zamienić na lampę sufitową i spokojnie mógłbyś projektor powiesić tuż za nią. Jedyne co byś musiał zrobić, to przenieść w inne miejsce telewizor lub szafkę po lewej stronie. Zawsze można coś pokombinować. Dodatkowo gdybyś odsunął projektor do samej ściany miałbyś większy obraz. Oczywiście wszystko to wymaga dodatkowych środków, ale można to robić małymi krokami. Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 08-07-2018

Jest okazja abym (ponownie?) napisał jak to wygląda u mnie. Spójrzcie na drugą fotkę kolegi Marioo. Mamy zbliżony kolor ścian, zatem oczami wyobraźni nanieśmy drobne zmiany na widocznym zdjęciu i zobaczymy kino domowe Darasa. Wink

1. Wiele lat temu zdecydowałem się na szary ekran zwijany (Suprema). Liczę się z tym, że np. co 10 lat konieczna będzie naprawa / wymiana mechanizmu (?).

2. Ekran umieściłem centralnie. Dokonałem dokładnych pomiarów biorąc pod uwagę każdy centymetr. Cool W ten sposób rozwiązałem problem posadzenia widowni oraz rozmieszczenia nagłośnienia 5.1.
Przed rozwinięciem Supremy przestawiam z komody (patrz fotka Marioo Wink) tylko jeden element ozdobny. Nie stanowi to najmniejszego problemu.

3. Właśnie zerknąłem na powierzchnię projekcyjną. Nie widzę po bokach pofałdowań, których obawiał się Marioo.

4. Po zwinięciu ekranu home cinema wygląda jak normalny pokój gościnny. Kaseta wisząca na suficie jest estetyczna i nie rzuca się mocno w oczy.

Marioo, kilka słów do Ciebie. Zadałeś sobie trud aby profesjonalnie podwiesić projektor. Zatem rozumiem, że zostanie on na swoim miejscu dość długo. Hmm, może w przyszłości rozważysz opcję zakupu ekranu zwijanego, który można powiesić centralnie. Wówczas przed każdą projekcją mógłbyś zestawiać telewizor na podłogę i po kłopocie. W grę wchodziłaby też funkcja przesunięcia obrazu w projektorze (Lens Shift). Poczytam sobie więcej na temat Twojej Optomy HD 27.

Dziś przypomnę Filmożercom teścik Tego rzutnika.

https://www.youtube.com/watch?v=a5vk5bnojTU

Zawsze uważałem, że każdy powinien oglądać filmy na takim sprzęcie, na który go stać. Twoja Optoma prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Także recenzje zagraniczne są OK. Daras nie powstydziłby się takiego sprzętu. Smile I nie żartuję.

P.S.
Przez jakiś czas mogę być nieobecny na forum (urlopik / rodzinka).


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 08-07-2018

(08-07-2018, 13:26)Daras napisał(a):  Hmm, może w przyszłości rozważysz opcję zakupu ekranu zwijanego, który można powiesić centralnie. Wówczas przed każdą projekcją mógłbyś zestawiać telewizor na podłogę i po kłopocie.
Znakomite rozwiązanie. Rolleyes Już to widzę jak za każdym razem zdejmuje telewizor. Dramat.
Jak już to telewizor wiesza się na ścianie a ekran opuszcza się tuż przed nim. Tylko to wymaga większych nakładów finansowych bo zwijany ekran swoje kosztuje, chyba że kupujemy coś po kosztach. Nie wiem czy Marioo chciałby inwestować w ekran który kosztuje tyle co jego projektor.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 08-07-2018

(08-07-2018, 13:05)MarianPaz napisał(a):  Wystarczyłoby żyrandol zamienić na lampę sufitową i spokojnie mógłbyś projektor powiesić tuż za nią. Jedyne co byś musiał zrobić, to przenieść w inne miejsce telewizor lub szafkę po lewej stronie. Zawsze można coś pokombinować. Dodatkowo gdybyś odsunął projektor do samej ściany miałbyś większy obraz.

Żyrandol niestety musi zostać, żona wytargowała Smile TV nie bardzo mam gdzie przenieść, bo ściana z prawej strony to drzwi i półka z filmami, ściana z lewej to okna i wyjście na balkon, ściana z tyłu wprawdzie na razie jest pusta, ale jeszcze w tym roku będzie tam wielka rozsuwana szafa.
Większy obraz na pewno był kuszący, ale w takim przypadku musiałbym również oddalić się od ekranu podczas oglądania, a problem w tym, że już nie bardzo mam gdzie, więc wielkość ekranu jest raczej dopasowana do max. możliwości jakie miałem.

Zdejmowania TV chciałbym zdecydowanie uniknąć, choćby z tego względu, że wszystkie kable, których jest mnóstwo, są już tak ułożone, że lepiej ich nie ruszać, a wypinanie wszystkiego i ponowne wpinanie skutecznie zabiłoby mój entuzjazm. Opuszczanego ekranu też chciałem uniknąć, wolę jak coś wisi na stałe i jest pewność, że zawsze tam będzie w dokładnie tej samej pozycji w jakiej zostało zamontowane (jak będzie wielki przeciąg to mi ekran nie będzie falował Tongue ). Wiadomo, że rozwijany ekran jest bardziej estetyczny, ale i bardziej problematyczny w obsłudze.

Zatem moja instalacja pozostanie w takim kształcie na pewno przez długi czas. Takie a nie inne ułożenie jest wynikiem ciężkich pertraktacji z żoną, której jestem wdzięczny za to, że pozwoliła mi na i tak bardzo dużo:
- wielka półka z filmami na praktycznie całą ścianę (która na pewno spadnie i kogoś przywali, bo zaraz pod nią jest sofa),
- wystające obce ciało z sufitu - projektor (który na pewno się urwie i spadnie na kogoś leżącego na sofie i go zabije),
- wielki wiszący na stałe na ścianie szary obraz (który na pewno kiedyś spadnie wyrywając za sobą połowę ściany),
- listwy zamontowane do sufitu i ścian odprowadzające kable, nie widać ich jeszcze na zdjęciach (których przymocowanie będzie wymagało wywiercenia tylu dziur, że na pewno sufit się zawali).

Widzicie więc z jakimi problemami musiałem walczyć, tłumaczyć, przedstawiać prawa fizyki itp. Tak czy inaczej dzięki za wskazówki, doceniam podpowiedzi.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 08-07-2018

Już mogę sobie wyobrazić co by Ci odpowiedziała żona gdybyś zaproponował przemalowanie sufitu na czarno. Big Grin Niestety ale w salonie dosyć trudno urządzić salę kinową zwłaszcza gdy trzeba jeszcze uwzględnić swoją drugą połowę. To się z reguły nie udaje i trzeba iść na masę kompromisów.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 08-07-2018

Ha, znalazłem chwilę aby zajrzeć do najciekawszego wątku na forum... Wink

Marioo, i wszystko jasne. Informacja o pertraktacjach z żoną pozwoliła mi szerzej spojrzeć na całą sprawę. Kumam bazę. Smile

Żartobliwie nadmienię (gdzieś o tym już pisałem), że moja żona po wejściu do domu nie zauważyła wiszącego ekranu. Tak to rozegrałem. Cool

(08-07-2018, 20:09)Marioo napisał(a):  (...)
Zatem moja instalacja pozostanie w takim kształcie na pewno przez długi czas. Takie a nie inne ułożenie jest wynikiem ciężkich pertraktacji z żoną, której jestem wdzięczny za to, że pozwoliła mi na i tak bardzo dużo:
- wielka półka z filmami na praktycznie całą ścianę (która na pewno spadnie i kogoś przywali, bo zaraz pod nią jest sofa),
- wystające obce ciało z sufitu - projektor (który na pewno się urwie i spadnie na kogoś leżącego na sofie i go zabije),
- wielki wiszący na stałe na ścianie szary obraz (który na pewno kiedyś spadnie wyrywając za sobą połowę ściany),
- listwy zamontowane do sufitu i ścian odprowadzające kable, nie widać ich jeszcze na zdjęciach (których przymocowanie będzie wymagało wywiercenia tylu dziur, że na pewno sufit się zawali).

Widzicie więc z jakimi problemami musiałem walczyć, tłumaczyć, przedstawiać prawa fizyki itp. Tak czy inaczej dzięki za wskazówki, doceniam podpowiedzi.

No, nareszcie spotykam na tym zacnym forum człowieka mającego zauważalny dystans do „kłopotów” (oraz siebie). Tak trzymaj! Brawo!

Marian, przekazałeś tu Gros - powiedzmy - nader merytorycznych uwag (kwestie ekonomiczne, architektura wnętrza, relacje małżeńskie itp.). Rozumiem, że zostały one poparte doświadczeniem. Krótkie pytanie: jakie rozwiązania zastosowałeś w swoim kinie domowym? W internecie zauważam bez liku doradców z założeniami a priori, a cenię sobie głosy praktyków (także). Pisz Marian, pisz. Ciekawią mnie wszelkiej maści doświadczenia związane z używaniem projektorów.

Marioo, mam nadzieję na wymianę spostrzeżeń po rozlicznych projekcjach. U mnie „sezon” zaczyna się tuż przed jesienią. Niech żyją kina domowe! Hura!


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 09-07-2018

Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia, aby wiedzieć które rozwiązanie się sprawdzi a które jest idiotyczne. Zasady budowy kina domowego są dosyć proste.

Swoje kino domowe będę tworzył pewnie we wrześniu, choć już na ten moment posiadam potrzebne środki ale latem nie specjalnie lubię oglądać filmy. Pozostanie mi wybór projektora z dwóch modeli, dobór wielkości ekranu i wersji białej lub szarej, a także UPSa. Co do reszty to w zasadzie wszystko jest już oczywiste.

Doświadczenia będziemy mieć inne, bo u mnie będzie to pokój typowo rozrywkowy z ciemnymi ścianami i najprawdopodobniej czarnym sufitem a nie salon gdzie trzeba iść na masę kompromisów.

BTW taki z Ciebie wielki entuzjasta projektorów DLP a tymczasem dalej nie napisałeś nam jaki masz model. Tongue


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 09-07-2018

(09-07-2018, 09:15)MarianPaz napisał(a):  BTW taki z Ciebie wielki entuzjasta projektorów DLP a tymczasem dalej nie napisałeś nam jaki masz model. Tongue

Tak, taki ze mnie wielki entuzjasta projektorów DLP, a tymczasem dalej nie napisałem jaki mam model.
W kilku miejscach na tym forum napomknąłem, że co do zasady nie piszę wprost na czym oglądam filmy / z czego słucham muzykę. Nawet (pomimo próśb) nie zamieściłem fotek ze swojej kolekcji BD. Taki jestem… Smile

Nie wystawię Ci języka i dziś uchylę rąbek tajemnicy. Posiadam dwa rzutniki. Pierwszemu i drugiemu w serwisie Projector Central przyznano  4,5 gwiazdki na 5 możliwych. Jest nieźle.

Co do zasady szukam rozwiązań rozsądnych cenowo( bez degradacji jakości obrazu / dźwięku). To mi się udaje. Przykładowo, po wątpliwych doświadczeniach z flagowymi odtwarzaczami Philipsa zaufałem budżetowemu modelowi Sony S 1700. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń do obrazu, a słynny procesor Marvell Qdeo nie wypadł w moich testach gorzej niż PRECISION CINEMA HD UPSCALE (patent Sony).