Filmozercy.com | Forum
Oppo UDP-203 - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Oppo UDP-203 (/watek-oppo-udp-203)



RE: Oppo UDP-203 - Pablo0909 - 04-07-2018

(03-07-2018, 14:30)Kubek napisał(a):  
(03-07-2018, 10:33)Pablo0909 napisał(a):  A czy orientuje się ktoś, czy można w Oppo zmniejszyć jasność napisów na płycie? Może nie doczytałem tego lub gdzieś mi to umknęło Smile
W trakcie odtwarzania filmu przycisk opcji na pilocie (* nad czerwonym) -> opcje napisów -> kolor czcionki. Wybierając, już nie pamiętam dobrze, bo dawno to zrobiłem, lewy dolny wariant, lub cokolwiek z jasnych, nie intensywnych kolorów według uznania, będą mniej świecić. Nie pamiętam już też, czy to dotyczy zewnętrznych napisów, ale chyba dlatego zapomniałem, że już mi nie świecą po tych ustawieniach Wink . W każdym razie popróbuj tam.

[EDIT] Rozumiem, że mówimy o filmach HDR.

Tak, tak, chodzi o filmy UHD. Dziękuję, wrócę do domu i sprawdzę. Dam znać czy to jest to Smile


RE: Oppo UDP-203 - misfit - 05-07-2018

Jasność napisów można zmienić tylko na odtwarzaczach Panasonica.
Napisz do nich, że nie pogardziłbyś taką opcją też w OPPO - ja już to zrobiłem, ale w kupie siła Wink
https://oppodigital.com/ContactUs.aspx

Pojawił się też nowy oficjalny firmware dla Europy na oppodigital.co.uk. Zmiany praktycznie te same co w ostatniej becie czyli m.in. dodano wsparcie Dolby Vision dla wyświetlaczy Sony kompatybilnych z tym formatem oraz pojawiła się opcja konwersji np. HDR10 do DV (wyjście wideo -> ustawienia HDR -> HDR -> Dolby Vision).

Pobawiłem się chwilę tą konwersją do DV i mogę potwierdzić to co niektórzy pisali na zagranicznych forach, że taka konwersja przynosi pewne korzyści na LG OLED, którego obróbka obrazu nie należy do najlepszych Smile
Na przykład na moim LG C7 w Blade Runner 2049 UHD w ujęciu z mgiełką w okolicy 10 minuty i 20 sekundy jest widoczne lekkie blokowisko/banding, którego nie ma po aktywacji konwersji do DV.
Podobnie ma się sytuacja w przypadku La La Land, w okolicy 17 minuty w scenie po wejściu Emmy Stone do pomieszczenia - normalnie w HDR10 jest tutaj widoczne spore blokowisko, szczególnie z prawej strony obrazu (najlepiej to widać gdy oglądamy po ciemku bez żadnych źródeł światła zewnętrznego) - po aktywacji DV blokowisko w magiczny sposób znika.

Ponoć na OLEDach LG z 2016 po aktywacji konwersji do DV znacznej poprawie ulega widoczność detali w jasnych ujęciach, na moim C7 jakichś zauważalnych różnic na plus jednak nie zaobserwowałem.


RE: Oppo UDP-203 - Kubek - 05-07-2018

(05-07-2018, 11:24)misfit napisał(a):  Na przykład na moim LG C7 w Blade Runner 2049 UHD w ujęciu z mgiełką w okolicy 10 minuty i 20 sekundy jest widoczne lekkie blokowisko/banding, którego nie ma po aktywacji konwersji do DV.
He he, szacunek.
Nie mam oled'a, ale sprawdzę na moim panasie, czy mam te makrobloki w 10:20 Smile .


RE: Oppo UDP-203 - misfit - 05-07-2018

Największe dziadostwo w tej okolicy u mnie uwidacznia się w ~10:23 i kilka sekund później w HDR10.

Co ciekawe jak wziąłem na warsztat tę problematyczną scenę z La La Land to na monitorku LCD niczego nie zaobserwowałem do czego można się przyczepić, nawet po rozjaśnieniu obrazu i na zoomie. Tutaj ewidentnie obróbka obrazu na LG OLED coś niedomaga w tej scenie, szczęśliwie konwersja do DV rozwiązuje problem.


RE: Oppo UDP-203 - Mr.Hankey - 05-07-2018

Funkcja zmiany jasności napisów w odtwarzaczach Panasonica to jest mistrzostwo świata. Nie wyobrażam już sobie oglądania filmu UHD bez tej funkcji. Byłem pewien, że Oppo też to ma...


RE: Oppo UDP-203 - Pablo0909 - 05-07-2018

(05-07-2018, 11:24)misfit napisał(a):  Jasność napisów można zmienić tylko na odtwarzaczach Panasonica.
Napisz do nich, że nie pogardziłbyś taką opcją też w OPPO - ja już to zrobiłem, ale w kupie siła Wink
https://oppodigital.com/ContactUs.aspx

Pojawił się też nowy oficjalny firmware dla Europy na oppodigital.co.uk. Zmiany praktycznie te same co w ostatniej becie czyli m.in. dodano wsparcie Dolby Vision dla wyświetlaczy Sony kompatybilnych z tym formatem oraz pojawiła się opcja konwersji np. HDR10 do DV (wyjście wideo -> ustawienia HDR -> HDR -> Dolby Vision).

Pobawiłem się chwilę tą konwersją do DV i mogę potwierdzić to co niektórzy pisali na zagranicznych forach, że taka konwersja przynosi pewne korzyści na LG OLED, którego obróbka obrazu nie należy do najlepszych Smile
Na przykład na moim LG C7 w Blade Runner 2049 UHD w ujęciu z mgiełką w okolicy 10 minuty i 20 sekundy jest widoczne lekkie blokowisko/banding, którego nie ma po aktywacji konwersji do DV.
Podobnie ma się sytuacja w przypadku La La Land, w okolicy 17 minuty w scenie po wejściu Emmy Stone do pomieszczenia - normalnie w HDR10 jest tutaj widoczne spore blokowisko, szczególnie z prawej strony obrazu (najlepiej to widać gdy oglądamy po ciemku bez żadnych źródeł światła zewnętrznego) - po aktywacji DV blokowisko w magiczny sposób znika.

Ponoć na OLEDach LG z 2016 po aktywacji konwersji do DV znacznej poprawie ulega widoczność detali w jasnych ujęciach, na moim C7 jakichś zauważalnych różnic na plus jednak nie zaobserwowałem.

Dzięki wielkie, bo miałem właśnie włączyć jakiś filmek Smile Napisałem kilka słów o braku opcji zmniejszania jasności napisów. Może co i z tego będzie, bo pewnie nie tylko mi to przeszkadza Smile


RE: Oppo UDP-203 - Kubek - 05-07-2018

(05-07-2018, 14:34)Mr.Hankey napisał(a):  Funkcja zmiany jasności napisów w odtwarzaczach Panasonica to jest mistrzostwo świata. Nie wyobrażam już sobie oglądania filmu UHD bez tej funkcji. Byłem pewien, że Oppo też to ma...
Zdecydowanie powinno mieć, ale na razie tylko na około, przez zmianę koloru czcionki.


RE: Oppo UDP-203 - Daras - 06-07-2018

Nie mam OLEDa. Czy mógłby ktoś wyjaśnić jak wygląda blokowisko / banding / makrobloki? Ewentualnie może jest w sieci jakiś filmik, którego nie dałem rady namierzyć?


RE: Oppo UDP-203 - Daras - 07-07-2018

(06-07-2018, 15:19)Daras napisał(a):  Nie mam OLEDa. Czy mógłby ktoś wyjaśnić jak wygląda blokowisko / banding / makrobloki? Ewentualnie może jest w sieci jakiś filmik, którego nie dałem rady namierzyć?

Dzięki, dzięki za liczne odpowiedzi. To superowo, że można liczyć na kolegów z forum. Teraz mam kompletną wiedzę o blokowisku.

https://www.youtube.com/watch?v=UHw-F7LWrEM


RE: Oppo UDP-203 - misfit - 07-07-2018

divxów nigdy nie widziałeś ? Wink
OLED nie ma nic do tego poza tym, że na nim niektóre mankamenty obrazu mogą być bardziej uwydatnione. Ale to też zależy od danego producenta - nie jest tajemnicą, że pod względem obróbki obrazu LG wciąż ma nieco do nadrobienia w stosunku do wyświetlaczy Sony czy Panasonica.

Ogólnie to piękny banding jest obecny np. na BD w Pod Mocnym Aniołem -> http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/pod_mocnym_aniolem/pod_mocnym_aniolem_10.png

Przykład z makroblokami to np. wydanie UK Your Name na BD (po lewej) i dla porównania dużo lepsze pod względem wydanie japońskie BD (po prawej).
[Obrazek: d6fd0d913130094.jpg] [Obrazek: 81040c913129964.jpg]

I żeby nie było tak całkiem offtopicowo to po lewej stronie problematyczna scena z La La Land w HDR10 na moim LG C7, a po prawej po konwersji do DV w OPPO.
[Obrazek: 69ebc5913143074.jpg] [Obrazek: 3ed4b5913143004.jpg]

Zdjęcie robione zabytkowym aparatem, do tego celowo rozjaśnione - jedyne co chcę nim przekazać to te widoczne "blokowisko", które znika po konwersji do DV.
Jakim cudem ? O to należałoby zapytać Dolby, ale raczej zachowają to w tajemnicy dla siebie Wink