Filmozercy.com | Forum
Oppo UDP-203 - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Oppo UDP-203 (/watek-oppo-udp-203)



RE: Oppo UDP-203 - Pai-Chi-Wo - 22-08-2018

(17-08-2018, 09:42)misfit napisał(a):  Wciąż jednak nie wiem jaki jest AR i klatkaż (pytanie zasadne bo nie raz Next Film wydał coś w 1080i50 zamiast 1080p24) oraz jak się ma kompresja obrazu. Jeśli ktoś kupił polskie wydanie to może uchyli rąbka tajemnicy w powyższej sprawie Smile

1080i to w polskich wydaniach istna plaga. Więc pierwsze pytanie czy na tych swoich ogromnych telewizorach potraficie dostrzec różnice? A drugie pytanie czy wysokiej klasy playery potrafia usunąć sprzętowo przeplot? Nie wiem, konwertować na progresywny w czasie rzeczywistym czy jakoś? Ten Oppo ma na pokładzie quada i bardzo mocnego DACa. No ciekawym. (pytam czysto teoretycznie).


RE: Oppo UDP-203 - Daras - 22-08-2018

Nie mam Oppo, ale mechanizm usuwania przeplotu działa w poszczególnych odtwarzaczach dość podobnie (są lepsze lub gorsze algorytmy). Kilka uwag z mojego podwórka:

1. Filmy 1080i kupuję z konieczności, gdy brakuje wyboru.

2. Pomimo, że mój Philips BDP 9600 należał do wypustów flagowych, to płyty 1080i w określonych momentach „klatkują”. Dramat. Nieco pomogła zmiana kabla HDMI na markowy.

3. W znanych mi odtwarzaczach można zrezygnować z konwersji i wypuścić sygnał z przeplotem. Wówczas o jego usunięcie zadba wyświetlacz. Wskazane są tu testy porównawcze.

Podsumowując. Deinterlacing zależy od jakości procesora / algorytmu. Z pewnością Oppo pod tym względem jest OK, co najprawdopodobniej potwierdzą koledzy.


RE: Oppo UDP-203 - misfit - 22-08-2018

OPPO ma tryb Source Direct po którego aktywacji usuwanie przeplotu czy też np. skalowanie odbywa się w wyświetlaczu.

Zdecydowana większość tych 1080i50 na BD to filmy i seriale, których źródłem jest sygnał progresywny 24 lub 25 fps. W takim wypadku nie ma żadnej filozofii i odtwarzacz czy wyświetlacz powinien sobie bez problemu z tego zrobić 1080p25 bez żadnych strat (chyba, że wydawca namieszał z płytą jak np. ostatnio opisywany przeze mnie przypadek Młodego Papieża z Włoch).
Jeśli odtwarzacz/wyświetlacz prawidłowo wykryje, że ma do czynienia ze źródłem progresywnym zapisanym do postaci 1080i50 (film mode) to taki obraz pod żadnym względem nie będzie się różnił od płytki wydanej progresywnie w 1080p24 (nie licząc ew. różnic w kompresji obrazu i zakładając, że obie płytki pochodzą z tego samego mastera) poza tym, że obraz będzie przyspieszony o 4%, ale to jest praktycznie nie do wychwycenia Smile

Tego samego jednak nie można powiedzieć o dźwięku jeśli mowa o źródle 24 fps przyspieszonym do 25 fps i to tak po prawdzie jest jedyna rzecz, która odstrasza mnie od tego typu wydań.


RE: Oppo UDP-203 - Daras - 22-08-2018

Dodam, że zapis 1080p25 może wyglądać niekiedy tak: 1080p50, 1080p/50, 1080p@50Hz , 1080/50p. Oczywiście w każdym przypadku chodzi o to samo. Pierwsza propozycja jest poprawna, jednak nie zawsze zrozumiała względem tego co wyświetlają urządzenia / ukazują instrukcje obsługi. Stąd mój krótki wtręt.


RE: Oppo UDP-203 - misfit - 22-08-2018

Z progresywnego źródła zapisanego do postaci 1080i50 robi się 1080p25, a co później dalej z tym zrobi wyświetlacz/odtwarzacz to już inna sprawa. Oczywiście nie puści tego w 25 Hz bo byśmy wszyscy już dawno oślepli z powodu migotania ekranu Wink


RE: Oppo UDP-203 - Daras - 23-08-2018

Zgadza się.
Powinienem swojego posta uzupełnić, ale niekoniecznie skorygować. Dwie kwestie:

1. Oczywiście tych Herców nie wziąłem z sufitu. W moich instrukcjach obsługi stoi np.: 1080p@24Hz. Przed chwilą sprawdziłem wszystko organoleptycznie i sprawy wyglądają następująco:

a. Odtwarzacz BD wypuszcza sygnał 24p (ma na to tak zwane wsparcie).

b. Projektor przyjmuje ten sygnał (bo także ma wsparcie), lecz na podglądzie podaje wartość 24Hz!  Wszystko mogę ustawiać ręcznie lub w trybie AUTO. Żyję z tym, także wzrok nie szwankuje, choć wolałbym ujrzeć cyfry oraz literę 24p. Oczywiście gdybym stwierdził, że nie mam projekcji 1080p24, to zwróciłbym urządzenie pogrążając firmę w otchłaniach (to rozpoznawalna marka, która wzorowo zalicza testy).

2. Płyta zawierająca 25 klatek na sekundę (1080i) ukaże właśnie tyleż w trybie 1080p50. Nie mniej, nie więcej. Oczywiście mam na uwadze, co powtórzę – klatki / kadry. Inną kwestią są tak zwane obrazy, a ich powinniśmy zobaczyć 50.

Podsumowując. Mój ostatni post jest nieścisły. Powinienem wyjaśnić co skrywają liczby p25 czy p50 (kadry czy obrazy?). Blush

P.S.
Kilka razy filmy 1080i50 puszczałem w trybie 24p. Nie odczułem dyskomfortu, choć fachowcy teoretyzują nad sensem takiego zabiegu. I chyba słusznie... Wink


RE: Oppo UDP-203 - misfit - 23-08-2018

Projektor pokazuje Ci co dostaje na wejściu od odtwarzacza, ale gwarantuje Ci, że nie wyświetla tego w 24Hz Smile
Mój Epson dostając taki sygnał ~24fps powtarza każdą klatkę dwukrotnie (2:2 pulldown) i wyświetla toto w 48Hz (mam też wybór 3:2 pulldown co w konsekwencji daje 60Hz i wyraźnie większy judder). To samo ma się w przypadku sygnału 25 fps dającego w rezultacie 50Hz.

LG 65B7V z kolei ma 5:5 pulldown dla źródeł 24 fps, więc łatwo policzyć sobie ile to jest Herców - wbrew pozorom obraz z projektora ma mniejszy zauważalny judder, ale to już inna historia.

Wracając do tematu 1080i50, mając co nieco płytek tak zapisanych i/lub bawiąc się w satkę/kablówkę/tv naziemną, kupując odtwarzacz/wyświetlacz warto wiedzieć czy przechodzi on testy cadence 2:2 i 3:2 oraz czy prawidłowo "żongluje" trybami film/video mode w zależności od tego czy dostaje obraz z prawdziwym przeplotem czy też nie. Unikniemy wtedy przypadków braku płynności obrazu czy utraty połowy rozdzielczości na niektórych tego typu płytkach.


RE: Oppo UDP-203 - Daras - 23-08-2018

Króciutko, jak to tylko ja potrafię. Blush

Czy Twój Espon ma wsparcie dla 24fps?  
W sprawie specyfikacji swojego projektora wyślę maila do centrali. Zadam też kilka pytań natury bardziej praktycznej. Dziś wygląda to tak (specjalnie w nocy sprawdzałem), że widzę 24Hz, a pisząc ściślej 23.978Hz. Zawsze z Optomy dostawałem odpowiedzi. Poczekajmy. Przede mną kilka gorących dni ale obiecuję, że nie odpuszczę tematu.*

Na stronach Optomy widnieje takie oto hasło reklamowe:
Większość filmów nagrywana jest z szybkością klatkowania 24 klatek na sekundę (fps). Aby zachować czystość oryginalnego obrazu, projektory Optoma potrafią przyjmować źródła sygnału High Definition przy 24 fpm, wyświetlając filmy dokładnie tak, jak chciał tego reżyser.

https://www.x-kom.pl/p/416315-projektor-optoma-uhd40-dlp.html

Jeśli będą rozbieżności pomiędzy danymi zawartymi w instrukcji obsługi a rzeczywistością, to zostanę bardzo bogatym człowiekiem. Pozwę firmę za wprowadzanie milinów ludzi w błąd. Zamkną interes. Wink


W kwestii 1080i50 jesteśmy zgodni. Jeszcze kilka uwag, bo ciągle coś mi się przypomina, a może kogoś to zaciekawi.

1. Pisząc wcześniej o OBRAZIE bardziej miałem na uwadze tak zwaną RAMKĘ VIDEO. Każda ramka zawiera połowę klatki / kadru. Ramka A składa się z poziomych linii parzystych (2, 4, 6...) zaś B – nieparzystych. Pary ramek są odpowiednio składane w POJEDYNCZE kadry, co w przybliżeniu odzwierciedla obraz oryginalny.

2. Co do zasady obraz 1080i50 jest odtwarzany płynniej niż 1080p24. To główna i chyba jedyna zaleta tego zapisu. Jakość projekcji – o czym już pisałem – zależy od klasy deinterlacera. U mnie podczas usuwania przeplotu pojawiają się niekiedy zakłócenia.

3. Żeby trochę zamieszać w kwestii nomenklatury, ale też dodatkowo doprecyzować swój przedostatni wpis, użyję skrótu myślowego. 1080i50 to takie 1080p25, choć połowa linii jest tu interpolowana. Niemniej jakieś konotacje dotyczące 24 fps są zauważalne.

Misfit, czy Twój Oppo „przerabia” 1080i50 na 1080p25 i ten drugi sygnał wysyła do wyświetlacza. Co pokazuje projektor???

* Cały czas czekam na odpowiedź w kwestii audio HD. W razie jej barku napiszę co sądzę i zamknę sprawę w wątku o słuchawkach.


RE: Oppo UDP-203 - Juhas - 23-08-2018

Szczęśliwy wracam do domu Big Grin
[Obrazek: 41dc35954088744.jpg]


RE: Oppo UDP-203 - Pablo0909 - 23-08-2018

Gratulacje Smile Mam nadzieję, że tak jak ja, Ty również nie będziesz żałować wydanych pieniędzy. Świetny wybór! Smile