Filmozercy.com | Forum
Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+--- Wątek: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor (/watek-kolekcja-polskich-klasykow-na-blu-ray-z-okazji-50-lat-studia-tor)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 05-12-2017

(04-12-2017, 13:45)Daras napisał(a):  Na marginesie. Czy w perspektywie można liczyć na Twoją ocenę „Bez końca”? Nie żebym namawiał do zakupów. Po prostu jestem ciekaw recenzji.  

Pożyjemy, zobaczymy... Smile

Co do Blizny to pod względem jakości obrazu jak widać nie ma startu do Przypadku czy Bez końca. Nie sądzę aby ta rekonstrukcja była na podstawie negatywu, ale kto wie... te filmy dzieli blisko 10 lat, poza tym Blizna to pierwszy film fabularny Kieślowskiego z przeznaczeniem dla kin.
Na podstawie screenów to może nie wynika, ale obraz jest dość ziarnisty - miejscami wygląda jakby to było 16mm.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 05-12-2017

Warto wyłapać wszystkie perełki od TORu. Przed kolejnymi zakupami będę jeszcze ostrożniejszy. Jak na razie jedyną moją wpadkę stanowi „Ucieczka z kina wolność”. Muszę z tym żyć. Angry Film (jako film) jest kapitalny!

Już jakiś czas temu napisałem, że źródłem rekonstrukcji „torowskich” filmów mógł być drobnoziarnisty (z „natury”) duppozytyw. W mojej ocenie tego typu kopie być może wykorzystano do japońskich wydań „Zezowatego szczęścia” oraz filmu „Eroica” na BD. Jednak sprawy ostatecznie nie wyjaśniłem. Studio „Zebra” przemilczało moje zapytania. Natomiast bardzo szybko odpisała Kinokuniya Company poświadczając, iż źródłem „Zezowatego” był materiał HD. W ten sposób rozwiałem pewne wątpliwości na forum Kino Polska. Przechowuję tego maila w archiwum.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 06-12-2017

Podejrzewam, że "Dreszcze" mogą Ci się spodobać, o ile polski wydawca BD nie "dodał" coś tutaj od siebie Wink
Ciekawi mnie też 300 mil do nieba - świeżutka rekonstrukcja, nigdzie póki co nie natknąłem się na nią, czy to w TV czy VOD. Ponoć ma to być też jedyny film od TOR wydany w 1080p 24 fps.

Tymczasem poniżej Dzieje grzechu. Po lewej stronie polskie BD, po prawej Arrow.
[Obrazek: b81398679432153.jpg] [Obrazek: 00ea45679431513.jpg]
[Obrazek: fc1567679432333.jpg] [Obrazek: 04ccbc679431763.jpg]
[Obrazek: afc60f679432383.jpg] [Obrazek: f06b0e679431833.jpg]
[Obrazek: 6f4ee1679432233.jpg] [Obrazek: 54de6d679431593.jpg]
[Obrazek: a1b373679432413.jpg] [Obrazek: 386377679432023.jpg]


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 06-12-2017

Bardzo nierówne są te wydania TORu. Bardzo!

„Dreszcze” to porządne kino. Film sprzed rekonstrukcji oglądałem ze dwa razy. Rozumiem, że widziałeś coś na vod.pl (?), bo w znanym nam serwisie nie ma jeszcze zrzutów.
„Dzieje grzechu” od Studio Blu wydają się akceptowalne, choć nie ma to jak Arrow! Niemniej nie poluję na ten tytuł.

Zapomniałem napisać w ostatnim poście. Jeśli faktycznie coś było skręcone na 16 mm, to ziarno powinno być widoczne jako większe niż w przypadku taśmy 35 mm. Temat został spartolony i tyle.

Powtórzę, że na koniec analiz warto będzie przypomnieć opinie filmożerców i wyeksponować wydania godne polecenia.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 06-01-2018

Jakiś czas temu napisałem:

...przerabiałem dyskusje ze samym sobą na forum Kino Polska. Analizowałem tam historię dźwięku stereo w rodzimym kinie…
(…)
Jestem po projekcji „Ucieczki z kina wolność”. W tym znakomitym filmie Piotr Fronczewski powiedział: Gówno, fiuuu.

Czyżby prorocze słowa na 50 – lecie TORu? W wolnym czasie napiszę krótką recenzję „Ucieczki”. ..



„Ucieczka z kina wolność” 1990, Wojciech Marczewski.

Wydawca: Studio Blu 2017.
Obraz: 16:9 (oryginalny lub zbliżony do takiego). Standard 1080i / 25 fps.
Dźwięk: Dolby Digital 2.0 mono (oryginalny).
Napisy: angielskie.
Region: Free (?).

Od czasu projekcji minęło nieco czasu. I dobrze.  Złości opadły. Choć film jest kapitalny (z wyrazistymi kreacjami gwiazd ekranu tamtych czasów) to Studio Blu postanowiło zepsuć mi humor. Złośliwość? Niekompetencje? A może jedno i drugie? Powtórzę zaproszenie  skierowane do osób odpowiedzialnych za to wydanie. Zalogujcie się Państwo na forum, a ja obiecuję merytoryczną oraz powściągliwą w emocjach  dyskusję. Ba, gotów jestem wykupić komuś z Was bilet na „włoski ekspres” i w  kinie domowym punkt po punkcie wykazać popełnione błędy…

W firmie, gdzie pracowałem w latach 80 – tych, takie obrazki by nie przeszły. Sad Jako wykonawca bubla musiałbym zwrócić z własnej kieszeni koszt jego wytworzenia - ewentualnie rzecz poprawić. No dobra, a co z prestiżem po takiej wtopie? Czy komuś na nim zależy?

Luźne pytania...

1. Czy obraz z BD powinien przypominać ten z DVD?

2. Stara szkoła fotografii hołdowała zasadzie, w myśl której ostrość aparatu fotograficznego (kamery, projektora) należało ustawić po trzech obrotach „soczewek”. Dlaczego zmuszacie Państwo klienta Studio Blu do permanentnej weryfikacji powyższego?

3. Czy kolory powinny być wyłącznie zimne? Może to kwestia (tylko) gustu?

4. Co oznacza poprawny kontrast obrazu?

5. Widzowie oglądający zrekonstruowany „Pociąg” 1959 Jerzego Kawalerowicza mogli po raz pierwszy dostrzec szczegóły w ciemnych partiach kadrów (patrz sceny w lesie). Ba, nawet „Zezowate szczęście” 1960 BD Andrzeja Munka po lekkim liftingu zaoferowało „detale” nakręcone nocą. Czy można zaoszczędzić widzom smolistej czerni, szczególnie dotkliwej dla posiadaczy OLEDów czy projektorów DLP?

Jeden z bohaterów filmu krzyknął: Dosyć! Zatrzymać! Miał rację. Podczas projekcji aż mi się chciało wyjść (uciec) z kina…

Kupiłem gówno, mam gówno. Upss. Planowałem powściągnąć emocję. Zatem jeszcze raz: Miłośniku jakości BD, jeśli chciałbyś się znaleźć w czarnej sempiternie (nie mylić z „Suspirią” - kultowym horrorem z roku 1977), to być może seans z „Ucieczką” zagwarantuje niezapomniane wrażenia. Kwestia wrażliwości...

Ocena? Nie wiem. Po prostu nie wiem… Czy dopuszczamy skalę ujemną? A może ktoś z kolegów weźmie powyższą edycję w obronę?

EDIT:
Ten fragment sugeruje, że OAR „Ucieczki” wynosił jakieś 1.72:1 (?).

https://www.youtube.com/watch?v=cv3QWs1tu0o


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 29-01-2018

Taka informacja, a Marian zasypia tu gruszki w popiele! Wink

Marian napisał:
"300 mil do nieba" zostało zrekonstruowane w jakości 4k.

http://www.forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=7&start=708

To bodajże drugi po „Panu Tadeuszu” 1928 polski film zrekonstruowany w 4K. Panie Poral, czy jest szansa na zrzuty w wiadomym serwisie?


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 05-02-2018

Sorry za mały OT, ale w tej sytuacji chyba nikt nie będzie miał do mnie pretensji…

W sobotę byliśmy na rodzinnej uroczystości. U nas zawsze jest tak, że w tle „gra” telewizor bo po głównej części imprezy lubimy obejrzeć jakąś komedię. Tym razem jedna ze stacji TVP nadała „Poszukiwany, poszukiwana” (1972), który to film obejrzałem pierwszy raz w kinie w czasach jego premiery. Śmiechu nie było końca. Sympatyczne komentarze rodziny „uwiarygodniły” wysoką ocenę tego obrazu na Filmweb. Ba, jedna z ciotek powiedziała: Ten film jest lepszy niż amerykański „Tootsie. (1982).
W niedzielę media poinformowały, że zmarł Wojciech Pokora. Pamiętam jak ten charakterystyczny i ciepły człowiek w jednym z wywiadów opowiadał o swoich przygotowaniach do roli w „Karierze Nikodema Dyzmy” (1980). To był bodajże jego najwspanialszy występ!

Kurczę, oczywiście rozumiem, iż na każdego przyjdzie czas. Pan Wojciech dożył pięknego wieku. Jenak w niedzielę zrobiło mi się smutno i postanowiłem o tym napisać w wątku poświęconym rodzimej klasyce.
„Poszukiwanego” po rekonstrukcji cyfrowej wydano na DVD, natomiast „Dyzmę” w wersji BD.

EDIT: http://www.forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=11&t=536

P.S.
Na marginesie. Jestem po projekcji „Przypadku” (1981) od Studio Blu. W wolnej chwili napiszę krótką recenzję.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 26-02-2018

Pred 895 napisał:
Przypadek to jednak niebo a ziemia. Transfer i kadrowanie chyba identyczne z wydaniem od CC. Wizualny orgazm jeśli chodzi o jakość obrazu, są paski po bokach, ziarno i kolorystyka jak w wydaniu z USA. Nie wiem tylko jak się ma sprawa klatek, ale wydanie jakościowo klasa.

Misfit napisał:
Jeśli chodzi o Przypadek to jeśli przyjąć Criteriona za wzorzec to należałoby IMO odjąć polskiemu BD tak ze dwa punkty za wyraźnie słabszą i odczuwalną gdzieniegdzie kompresję oraz zbyt ciemny obraz co jest dokuczliwe przede wszystkim w nieoświetlonych i nocnych ujęciach. Na szczęście ta ostatnia uwaga z mojej strony jest odwracalna (w przeciwieństwie do Medium, jeśli te screeny porala przedstawiają stan faktyczny) - aby uzyskać porównywalną widoczność detali jak w Criterionie musiałem zjechać z gammą na projektorze o 0.3-0.4.


„Przypadek” 1981, Krzysztof Kieślowski.

Wydawca: Studio Blu 2017.
Obraz: 1.72:1 (w relacji do OAR 1.66:1). Standard 1080i / 25 fps.
Dźwięk: Dolby Digital 2.0 mono (oryginalny).
Napisy: angielskie.
Region: Free .

Jaka będzie ojczyzna? Będzie inna, sprawiedliwa. Szlachetna, rozumna, będzie przykładem dla całej Europy. Powstanie z krwi najlepszych synów…

Mistrz Kieślowski zawsze celował w zręcznym nawiązywaniu do metafizyki, przy czym nigdy nie wpadał w groteskę.
Czy światem rządzi Bóg? A może przypadek? Kto ma rację w sporze o ewolucję: Richard Dawkins czy William Dembski? Czy jesteśmy świadkami Inteligentnego Projektu? A może wszechświatem zawiaduje Ślepy Zegarmistrz , czyli zbieg okoliczności?

Chciałem napisać, że „Przypadek” to najprawdopodobniej najlepsze wydanie TORu. Jednak mam pewien problem z tym filmem…
Ziarno prezentuje się wspaniale. Trochę mi to nie pasuje do sugestii Misfita, w myśl której koder Studio Blu ma tendencję do zjadania „kaszki”. Po projekcji nie wiem co o tym myśleć.

Obraz w wielu miejscach jest zbyt ciemny, choć akceptowalny. Niemniej musiałem zwiększyć jasność rzutnika aby zobaczyć np. prążki na swetrze głównego bohatera. Z całą pewnością z kontrastem nie jest tak źle, jak w „Ucieczce z kina wolność”. Najbardziej kłopotliwą scenę stanowi epizod z Tadeuszem Łomnickim. Szkoda...

Niekiedy spada ostrość ogólna. W mojej ocenie wynika to z cech optyki kamery (?) i nie stanowi błędu popełnionego podczas rekonstrukcji. Jednak generalnie wyrazistość filmu jest OK. Za niektóre sceny przyznałbym śmiało 10 / 10.

Nie lubię zapisu 1080i. Odnotowałem co najmniej jeden przeskok kadru, co mogło być wynikiem usuwania przeplotu.
Audio nie zachwyca, choć jest oczywiście do przyjęcia. Cieszę się z zakupu „Przypadku”. Z całą pewnością film warto mieć na półce.

Obraz: 7,5 – 8,0 / 10 (byłoby znacznie więcej gdyby nie problem z jasnością).
Audio: 7,5 / 10.

P.S. 1
Gwoli przypomnienia wklejam link do szczegółowej analizy Misfita:
http://filmozercy.com/wpis/przypadek-oraz-rejs-analiza-obrazu-i-dzwieku-wydan-blu-ray-studia-tor
P.S. 2
U mnie w kolejce czeka „Rejs”...

EDIT:
Zapomniałem o czymś wspomnieć. Mój projektor DLP, co do zasady, dość poprawnie odwzorowuje czernie. Są one „głębokie”. Z tego powodu problemy, o których pisałem mogą być mniej dokuczliwe dla osób posiadających rzutniki / telewizory LCD.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 26-02-2018

(26-02-2018, 14:18)Daras napisał(a):  Chciałem napisać, że „Przypadek” to najprawdopodobniej najlepsze wydanie TORu. Jednak mam pewien problem z tym filmem…
Ziarno prezentuje się wspaniale. Trochę mi to nie pasuje do sugestii Misfita, w myśl której koder Studio Blu ma tendencję do zjadania „kaszki”. Po projekcji nie wiem co o tym myśleć.

Odwzorowanie ziarna jest dalekie od ideału o czym można się choćby przekonać porównując obraz do Criteriona.
Studio Blu - http://filmozercy.com/uploads/images/original/przypadek-bd-pl-1.png
Criterion - http://images3.static-bluray.com/reviews/12383_2_1080p.jpg (skompresowany jpg)

Studio Blu - http://filmozercy.com/uploads/images/original/przypadek-bd-pl-3.png
Criterion - http://images2.static-bluray.com/reviews/12383_9_1080p.jpg (skompresowany jpg)

Chociaż jak na standardy Studio Blu to i tak jest ogólnie rzecz biorąc nie najgorzej, chociaż nie tak dobrze jak w Krótkim filmie o zabijaniu.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 26-02-2018

Jak punktujesz, Misfit?