Filmozercy.com | Forum
Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+--- Wątek: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor (/watek-kolekcja-polskich-klasykow-na-blu-ray-z-okazji-50-lat-studia-tor)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 27-02-2018

Ja wiem... Format Blu-ray umożliwia idealne (ze źródła 2K) czy niemal idealne (ze źródła 4K) odwzorowanie ziarna i tego też oczekuję od wydania wycenionego na 50-70 złociszy po ponad 10 latach od premiery Blu-ray'a.

http://screenshotcomparison.com/comparison/133037

To jest przybliżona prawa górna strona jednego z kadrów ze strony www Studia TOR w porównaniu do polskiego BD. Nie muszę chyba dodawać który jest który.
Za takie rzeczy u mnie punkty lecą w dół, tym bardziej, że w ruchu podczas "normalnego" oglądania te skompresowane ziarno dawało się u mnie we znaki nie raz i nie dwa.

Druga sprawa to, że obraz po rekonstrukcji czasami jest dość ciemnawy, a polskie wydanie BD jest pod tym względem jeszcze ciemniejsze, zarówno od Criteriona, emisji C+ czy zwiastuna i materiałów porównawczych ze strony Studia TOR. Za to też należy co nieco odjąć, pomimo tego, że w tym "przypadku" Smile można sobie obrazu naprawić czy to zwiększając nieco jasność wyświetlacza czy zmniejszając gammę tak o 0.3.

Aby z czystym sumieniem wydać ocenę musiałbym zobaczyć Criteriona choćby aby zobaczyć jak wygląda w nim ziarno w ruchu, bez tego powiedziałbym, że w skali szkolnej daję polskiemu wydaniu 3+/4-.

PS. Kolorki w Criterionie są takie trochę wyprane wnioskując po screenach - podobnie było z emisją C+. W polskim wydaniu BD (i na stronie Studia TOR) wydają się być one bardziej nasycone i przyjemniejsze dla oka, tym niemniej ciekawe z czego te różnice wynikają. Czy po tych dwóch latach różnicy jakie dzielą te wydania zdecydowano się zrobić jakieś poprawki do tej rekonstrukcji względem kolorystyki ? A jeśli tak czy odbyło się to za zgodą Krzysztofa Pakulskiego ? Na te pytania chciałbym znać odpowiedź.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 27-02-2018

Widzę, że punktację mamy nico zbliżoną, choć w oparciu o inną skalę. Wink

Mam zagwozdkę...
Do ziarna chciałem się odnieść drugi raz dopiero po jednej z kolejnych sobót, kiedy najczęściej urządzam projekcje. Ponownie zerknę na „Przypadek”. Teraz mogę bazować jedynie na wspomnieniach, zatem niniejsza wypowiedź może być na wyrost.

Już w pierwszych chwilach trwania filmu uznałem, że ziarno jest OK. Na tym forum podobne odczucia miałem nie tylko ja. Czasami zrzuty jakby nie odzwierciedlają tego co widzę na ekranie. Otworzyłem linki z poprzedniej strony i fotki inaczej ukazują „kaszkę” niż na zapamiętanych przeze mnie kadrach. Mam też notatki. Zaproponowane przez Ciebie ujęcia jakby uwidaczniają problem typowy dla DNR (chodzi oczywiście o Studio Blu). Ale może to być również kwestia kodera. Z jakiego powodu u mnie było naprawdę przyzwoicie? Może w grę weszła sprawa wielkości ekranu? Posiedzę nad tym chwilę podczas najbliższej sesji z „Przypadkiem”.

Technologia DLP dobrze sobie radzi z określonymi niedoskonałościami wyświetlanego materiału. Taka informacja bywa niekiedy przekazywana w recenzjach sprzętu. Teraz nie pamiętam dobrze nazwiska, ale jeden z ekspertów forum HDTV (Maciej Koper?) dość przystępnie wyjaśnił podobną kwestię porównując technologię LCD do OLED. Ja z kolei do znudzenia przypominam, iż można (nieco na siłę) postawić znak równości pomiędzy DLP a OLEDem w kwestii filozofii „rysowania” obrazu. Może to odegrało jakąś rolę podczas ukazania ziarna w ruchu?

Hmm, nadal nie wiem skąd u mnie tyle zapamiętanego „Ziarna”. Jednostkowy PRZYPADEK? Wink Nie będę dalej teoretyzował do czasu kolejnej projekcji. Bardzo mnie to nurtuje…

Luźne uwagi. Zgadzam się co do kolorów. Te oferowane przez Studio Blu są przyjemniejsze dla oka. Zatem mamy jakiś plus. Natomiast nie wiem czy chciałbym mieć takie ziarno, jakie proponuje Citerion (?). Film warto ocenić na dużym ekranie. Patrząc na zrzuty trochę czuję klimat lat 80 – tych i retuszowanie negatywów z portretami, czego nie znosiłem. Te wszystkie krostki i zmarszczki  wymagających klientów trza było jakoś wygładzić. Smile
Kiedyś pisałem o starych filmach i nasadce Duto. Była ona stosowana rozmyślnie aby ukryć to i owo na obliczu aktorek. Mam trochę takich perełek na BD, jak np. „Wszystko o Ewie” (1950), gdzie w epizodycznej roli debiutowała Marilyn Monroe. Czyli takie DNR „w locie” znane jest od dawna. Ważne aby stosować sztukę wygładzania fejsów bez przesadyzmu.

P.S.
Marian, jeśli nie poczujesz się wykorzystany. Wink Zapytaj proszę na forum Kina Polskiego jednego ze speców od rekonstrukcji o te kolorki. Sprawa jest ciekawa.

Misfit napisał:
Czy po tych dwóch latach różnicy jakie dzielą te wydania zdecydowano się zrobić jakieś poprawki do tej rekonstrukcji względem kolorystyki ? A jeśli tak czy odbyło się to za zgodą Krzysztofa Pakulskiego ? Na te pytania chciałbym znać odpowiedź.



RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Mefisto - 27-02-2018

(27-02-2018, 10:47)misfit napisał(a):  PS. Kolorki w Criterionie są takie trochę wyprane wnioskując po screenach - podobnie było z emisją C+. W polskim wydaniu BD (i na stronie Studia TOR) wydają się być one bardziej nasycone i  przyjemniejsze dla oka, tym niemniej ciekawe z czego te różnice wynikają. Czy po tych dwóch latach różnicy jakie dzielą te wydania zdecydowano się zrobić jakieś poprawki do tej rekonstrukcji względem kolorystyki ? A jeśli tak czy odbyło się to za zgodą Krzysztofa Pakulskiego ? Na te pytania chciałbym znać odpowiedź.

Jak dla mnie, patrząc po screenach, to w polskim wydaniu są one ewidentnie podkręcone. Criterion jest zdecydowanie wierniejszy oryginałowi - przynajmniej z tego co zapamiętałem (bo filmu dawno nie widziałem), to nie była produkcja z jakąś ciepłą paletą barw.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 27-02-2018

No dobra, jest nieźle. Zajrzałem do serwisu pana Porala. Stawiam tezę, którą najprawdopodobniej częściowo potwierdzę po kolejnej projekcji „Przypadku”.

Ziarno w materiale przekazanym do Studio Blu miało szansę wyglądać tak, jak w edycji Criteriona. Sądzę, że po rekonstrukcji było ono mega WYRAZISTE! Z kolei koder naszego wydawcy zrobił swoje i mamy to co mamy. Przeanalizowałem poralowskie zrzuty „Przypadku”. To bodajże najlepsze kadry jubileuszowego wydania TORu! Wystarczy wziąć fotki pod lupę.

Do czego zmierzam? Film od Studio Blu robi przyzwoite wrażenia, gdyż rekonstrukcja cyfrowa „przypisała”  dziełu Kieślowskiego wypasione ziarno! Z kolei koder tej nowoczesnej firmy, której pasją jest obraz i dźwięk wyżarł „kaszkę” do akceptowalnego poziomu. Ot, to chyba cała tajemnica pozytywnych wrażeń po projekcji „Przypadku” (na tle innych wypustów Blu). Poniżej przykładowe zrzuty ukazujące dość przyzwoitą jakość obrazu:

http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/przypadek_1981/przypadek_1981_11.png
http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/przypadek_1981/przypadek_1981_12.png
http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/przypadek_1981/przypadek_1981_17.png
http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/przypadek_1981/przypadek_1981_18.png

Hmm, ta fotka ilustruje problem z jasnością. Szkoda – co powtarzam – że, zgrzyt dotyczy epizodu z T. Łomnickim:

http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/przypadek_1981/przypadek_1981_07.png

W kwestii barw. Mefisto, nadal pozostaje wątpliwość dotycząca daty (przypuszczalnego) podkręcenia kolorów...


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 27-02-2018

Daras - tu nie ma żadnej filozofii. Screeny są zrobione w 100% zgodnie ze sztuką i przedstawiają to co znajduje się na płycie. Ziarno w polskim wydaniu jest bez dwóch zdań skompresowane, w jednych scenach jest to dość wyraźnie, w innych niekoniecznie.
A jak konkretnie te problematyczne sceny wyglądają u Ciebie czy u kogokolwiek innego to już uzależnione jest od konkretnego wyświetlacza, jego charakterystyki, obróbki obrazu, tego czy jest skalibrowany czy też nie, odległości w jakiej od niego siedzimy, jak i od całego toru wideo. Czyli mamy tutaj wiele zmiennych wpływających na postrzeganie potencjalnych problemów. Jeśli piszesz, że na Twoim projektorze wg. Ciebie Przypadek wygląda ok to Ci wierzę. Generalnie wszelkie niedoskonałości obrazu najbardziej rzetelnie można wychwycić na monitorach/telewizorach LCD - nie bez powodu to właśnie na nich zawodowi kompresowicze "dłubią" przygotowując wydania BD/UHD, a nie na projektorach Smile


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 28-02-2018

Misfit, zgoda. Zauważ, że w ostatnim wpisie poszedłem na kompromis. Zaczynamy „mówić” o tym samym, lecz nieco innymi słowami. Potrzebowałem kilku godzin na odpoczynek od analiz zrzutów. Wraz ze świeżym spojrzeniem doznałem iluminacji. Ziarno od Blu nie jest takie złe!

Jak najbardziej potwierdzę - film jest nierówny. W swoich notatkach dałem określonym scenom 10 / 10, inne zaś budziły moje spore wątpliwości. Aby sprawę ostatecznie zamknąć (mam nadzieję) przytoczę zdania, które uważam za kluczowe. Przyznałem w nich rację nam obu.

Cytat:
Ziarno w materiale przekazanym do Studio Blu miało szansę wyglądać tak, jak w edycji Criteriona. Sądzę, że po rekonstrukcji było ono mega WYRAZISTE! Z kolei koder naszego wydawcy zrobił swoje i mamy to co mamy. Przeanalizowałem poralowskie zrzuty „Przypadku”. To bodajże najlepsze kadry jubileuszowego wydania TORu! Wystarczy wziąć fotki pod lupę.

Choć „Przypadek” TORu ma większą kompresję od Criteriona, to z całą pewnością „legitymuje” się większym ziarnem niż niejedna edycja BD konkurencji. Takich zrekonstruowanych tytułów jest cała masa, a ja wymienię choćby „Pociąg” (1959) Jerzego Kawalerowicza.

http://poral.eu/screen/blu-ray_1080/p/pociag/pociag_08.png

Podsumowując. Wierzę, że nasze wpisy nie zniechęcą, lecz nawet zainspirują miłośników rodzimego kina do zakupu wspaniałego „Przypadku”. Polski reżyser był wytrawnym i cenionym w świecie ekspertem od trzymającej się kupy „metafizyki”. W krótkiej recenzji wydania TORu (patrz wcześniejsza strona) napisałem...

Cytat:
Mistrz Kieślowski zawsze celował w zręcznym nawiązywaniu do metafizyki, przy czym nigdy nie wpadał w groteskę. 
Czy światem rządzi Bóg? A może przypadek? Kto ma rację w sporze o ewolucję: Richard Dawkins czy William Dembski? Czy jesteśmy świadkami Inteligentnego Projektu? A może wszechświatem zawiaduje Ślepy Zegarmistrz , czyli zbieg okoliczności?



P.S. 1
Być może podczas kolejnej projekcji wykonam fotkę swojego ekranu i w bardzo dużym przybliżeniu zilustruję to, jak ziarno wygląda u mnie. Wiem, wiem – takich rzeczy się nie robi, ale... Wink

P.S. 2
Temat dotyczący wielkości ziarna zawsze budził emocje. Bodajże na Kino Polska toczył się spór Criterion vs Artifical Eye, a sprawa dotyczyła „Podwójnego życia Weroniki”. Trochę przypadkiem wszedłem w posiadanie wersji od Eye. W sumie nie żałuję. Urzekła mnie magia filmu i kolorki, choć  Criterion zaproponował większą „kaszkę”.

http://www.dvdbeaver.com/film/DVDReviews20/the_double_life_of_veronique_dvd_review.htm

P.S. 3
Po projekcji „Rejsu” liczę na kolejną wymianę myśli. No, chyba, że nie będzie to konieczne. Wink

P.S. 4
Cameron dłubał przy „Avatarze” na ekranie 100 calowym. Ba, powiedział, że tego filmu nie można oglądać na mniejszym. Hi, hi...

Niech żyją polskie rekonstrukcje cyfrowe! Hura!

EDIT:
Posta pisałem trochę pod presją czasu (przed wyjściem do roboty). Skorygowałem nieznacznie w dwu miejscach potknięcia stylistyczne, cobym został dobrze zrozumiany.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Wolfman - 28-02-2018

Daras , spokojnie, jak te Ci nie pasują , to poczekaj kolejne 20 lat i będą nowe remaster`y, może do tego czasu wydadzą inne polskie klasyki. Jest też nadzieja, że już dvd nie będą wydawać Smile . Musiałem się obejść ze smakiem jak wydali dwa ładne kolekcjonerskie wydania tylko na dvd.
Mi również wydania od Arrow bardziej się podobają, ale rozkminiam temat zakupu całości. Jest może jakieś fajne wydanie kompletu, lub będzie w jakimś ekskluzywnym pudełku? Byłoby to moje wsparcie dla nich na przyszłe remaster`y


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 28-02-2018

(28-02-2018, 14:02)Daras napisał(a):  Cameron dłubał przy „Avatarze” na ekranie 100 calowym. Ba, powiedział, że tego filmu nie można oglądać na mniejszym. Hi, hi...

To może dlatego zremasterowany T2 wygląda tak jak wygląda... Wink))

A serio - Cameron od tego ma odpowiednie osoby i z tym dłubaniem chodziło mi właśnie o tych gości od czarnej roboty jak ten poniższy jegomość (oglądać od 51:52) Smile

https://youtu.be/ClbqaoF_i80?t=3112


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 01-03-2018

(28-02-2018, 16:00)wolfman napisał(a):  Daras , spokojnie, jak te Ci nie pasują , to poczekaj kolejne 20 lat i będą nowe remaster`y, może do tego czasu wydadzą inne polskie klasyki.

Ha, bez takich optymistów forum by padło! Smile Oczywiście, że poczekam - oczywiście. Poczekam także cierpliwie na wymianę oczu, bez kolejek oraz z refundacją ZUS (i ile ta instytucja przetrwa). Wink Życie bez dyskusji o ziarnie straci sens. Sad Optuję w jakiś aparacik będący szczytem osiągnięć przyszłej cybernetyki...

https://www.youtube.com/watch?v=GTqygIWod7Y

Misfit, czy masz sposobność sprawdzania poziomu kompresji za pomocą jakiejś funkcji w odtwarzaczu blu ray? Ja u siebie odczytuję np. bitrate „w locie”, także inne dane. Natomiast wszelkie „sprężenia” obrazu muszę oceniać na oko. Z komputera w takich sprawach nie korzystam. Ale to już kwestia dotycząca filozofii posiadania niezbyt zaawansowanego laptopa...


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Gieferg - 01-03-2018

Cytat:czy masz sposobność sprawdzania poziomu kompresji za pomocą jakiejś funkcji w odtwarzaczu blu ray?
Co właściwie masz na mysli?