Filmozercy.com | Forum
Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+--- Wątek: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor (/watek-kolekcja-polskich-klasykow-na-blu-ray-z-okazji-50-lat-studia-tor)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Porucznik Kazubek - 15-01-2021

(15-01-2021, 22:06)Pan Anatol napisał(a):  Nie żebym bronił zdania kolegi, ale w tamtym cytacie chodziło mu raczej o Gangsterów (z serwisów VOD ma je Ninateka), nie o Alternatywy.
Nie żebym wyrzekał się Twojej obrony, ale o rekonstrukcji "Alternatywy 4" mam jeszcze gorsze zdanie niż o tej "Gangsterów". Kurczę, wychodzę na jakiegoś małoletniego hejtera, a tak naprawdę jestem takim małym Kaziem w świecie zrekonstruowanych filmów na Blu-rayu (kokieteria Wink. Podstarzałym, ale małym Kaziem. Smile Brakuje mi czegoś w rodzaju DKF dot. rekonstrukcji filmów. Chętnie wsłuchałbym się w głos fachowo wyjaśniający niuanse cyfrowej rekonstrukcji.

Jeśli chodzi o "Alternatywy 4" na Blu-ray, to np. czernie strasznie szumią. Wątpię, żeby był to efekt niskiej rozdzielczości telewizora. I tu, po raz enty powiem, że brakuje mi tego wskazania paluchem na ekran. W sensie: "zobaczcie o to mi chodzi".

MarianPaz, na tych miniaturkach wszystko wygląda pięknie. Niestety, to co widzę na ekranie mojego TV z odtwarzacza BD, to jakby jakaś wariacja filmu animowanego.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - MarianPaz - 15-01-2021

Niezapominaj, że to jak wygląda serial wydany przez TVP może się różnić od tego co zrobiliby zachodni wydawcy tak jak w wypadku "Dekalogu".

Dla mnie najbardziej żenujące jest to, że w 2020 roku wydaje się rekonstrukcje z lat 2008-2014 a tymczasem w ostatnich 3 latach odnowiono 160 tytułów (program jest na ukończeniu). Pewnie przez długie lata będą dostępne jedynie w VOD i TV w nienajlepszej jakości. Kiedyś bardziej przykładano wagę do jakości tego co trafia na Blu-ray a dziś juz chyba nawet nie robi się masterów BD tylko wylacznie telewizyjne.

(15-01-2021, 22:31)Porucznik Kazubek napisał(a):  Wątpię, żeby był to efekt niskiej rozdzielczości telewizora.
Nie mów, że masz telewizor SD lub HD ready.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - prodarek - 15-01-2021

@Porucznik Kazubek

To nie są żadne miniatury tylko rzeczywistej wielkości obraz materiału video. Jeśli obraz jest u ciebie gorszy to jest to wina wyłącznie twojego sprzętu.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Porucznik Kazubek - 15-01-2021

Trochę zmiękła mi rura, więc napiszę tak. Niepotrzebnie wywołałem g... burzę. Chyba wyszło na to, że ogólnie nie jestem zwolennikiem cyfrowej rekonstrukcji filmowej. Inaczej: nie spotkałem takiej, która satysfakcjonowałaby mnie w 100%. Nawet jeśli nie ma tego CYFROWEGO ziarna (albo i jest), to np. drażni mnie kolor skóry. Raz ucieka w stronę czerwieni, raz w stronę żółci. Do tego dochodzi przeostrzony obraz („Life of Brian”, „AC/DC «Let There Be Rock», ”Miles Davis & Quincy Jones & The Gil Evans Orchestra «Live at Montreux»”). Często widząc jakiś film pierwszy raz, szybko jestem w stanie stwierdzić, że jest to rekonstrukcja starego obrazu. I nie chodzi to, że widzę fryzury, budynki, czy samochody z dawnej epoki. Szczerze przyznam, że mam pewien problem z odbiorem nowych, zrekonstruowanych wersji dobrze znanych mi dzieł. Fotografie z lat 60, 70, 80-tych podrasowane cyfrowo pozornie wyglądają na atrakcyjniejsze w odbiorze (ostrość, kontrast itd.) niż te pierwotne. Jednak, moim zdaniem, ingerencja w ich jakość zakłamuje okoliczności, możliwości czasów w których oryginały powstały. Z drugiej, trzeciej albo i czwartej strony chętnie posłuchałbym zremiksowanej wersji „...And Justice for All” Metalliki. Mimo, że fanem zespołu, ani gatunku muzycznego nie jestem.

Mam jeszcze prośbę. Jako, że ostatnio szczególnie jestem zafiksowany na punkcie "Gangsterów i filantropów", a podejrzewam, że po części spowodowane jest to sposobem realizacji zdjęć, proszę o przekierowanie mnie do właściwego wątku, tzn. tego poświęconego Jerzemu Lipmanowi. Big Grin


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - misfit - 16-01-2021

(15-01-2021, 23:49)Porucznik Kazubek napisał(a):  Nawet jeśli nie ma tego CYFROWEGO ziarna (albo i jest)

To jest filmowe ziarno i jest ono nieodłączną częścią obrazu rejestrowanego na taśmie filmowej.
Całkowicie usuwając ziarno jednocześnie znacząco redukujemy detale obrazu i staje się on karykaturą samej siebie - i wtedy nie ma to nic wspólnego z wizją artystyczną Lipmana czy Barei.

Nie będę bronił wszystkich polskich rekonstrukcji na Blu-ray bo moim zdaniem wiele z nich (głównie tych starszych) pozostawia sporo do życzenia, ale to już z zupełnie odmiennego powodu niż Ty uważasz Big Grin

Kwestią odrębną jest czy jesteś po prostu uczulony na ziarno filmowe czy może widzisz go u siebie zbyt wiele niż powinieneś np. na skutek nieprawidłowych ustawień wyświetlacza. Tego niestety nie ustalimy dopóki nie podzielisz się z nami informacjami na ten temat. Poza tym na pewno masz u siebie opcje typu "redukcja szumów", które mogą sprawić, że obraz przybliży się do odziarnionej, preferowanej przez ciebie wersji telewizyjnej - chociaż w przypadku Alternatywy 4 może Ci zabraknąć skali do osiągnięcia celu Wink


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Porucznik Kazubek - 16-01-2021

Panie Anatolu, chciałbym Panu wysłać prywatną wiadomość, ale otrzymuję komunikat, że nie mam uprawnień. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem godzien, jednak ale poproszę o wyjaśnienie dlaczego nie jestem godzien. Jest u jakiś regulamin? Nie mogłem go znaleźć.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 16-01-2021

Porucznik Kazubek napisał:
Ja anonimowy, zakompleksiony, zdemaskowany przedstawiciel korporacji. Przepraszam, że weszłem jak do obory, drzwiów nie zamkłem i nie uszanowałem elitarności klubu.

Porucznik Kazubek napisał:

Kurczę, wychodzę na jakiegoś małoletniego hejtera, a tak naprawdę jestem takim małym Kaziem w świecie zrekonstruowanych filmów na Blu-rayu (kokieteria . Podstarzałym, ale małym Kaziem. 
 
Ha, nie Ciebie „mały Kaziu” miałem na myśli. Pana Anatola również (to dla jasności).

Pan Anatol napisał:
Tak z pewnością działa to w fotografii analogowej - gdy chcemy wydobyć trochę szczegółów z cienia, wywołujemy dłużej niż standardowo (czy jakoś tak, moja wiedza na temat fotografii już trochę zakurzona  ) i w ten sposób otrzymujemy inną, wyrazistszą, być może brzydszą fakturę ziarna. Nie jestem jednak przekonany, czy podobny efekt uzyskalibyśmy rozjaśniając obraz przy obróbce cyfrowej.

W dawnych czasach chodziło o to, aby rozcieńczyć dany wywoływacz, np. hydrofen lub W23 (musiałbym sięgnąć do odręcznych prac w celu ostatecznego potwierdzenia) i kąpać klisze jakieś 20 min. vs np. 8 min. W efekcie uzyskiwano malało ziarno, ale też słaby kontrast. Proces, co do zasady, realizowano świadomie.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Porucznik Kazubek - 16-01-2021

Jest gdzieś na forum wątek poświęcony "Gangsrerom"? Szczególnie intryguje mnie odtwórca "Parmezana", czyli Mirosław Majchrowski.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Gieferg - 16-01-2021

Cytat:Z drugiej, trzeciej albo i czwartej strony chętnie posłuchałbym zremiksowanej wersji „...And Justice for All” Metalliki. Mimo, że fanem zespołu, ani gatunku muzycznego nie jestem.
Na Youtube masz pełno wersji z podkręconym basem, jeśli o to ci chodzi (i brzmią lepiej niż oryginał).

Cytat:a tych miniaturkach wszystko wygląda pięknie.

Na jakich miniaturkach?

Cytat:dlaczego nie jestem godzien.

10 postów.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Pan Anatol - 17-01-2021

(16-01-2021, 23:45)Daras napisał(a):  W dawnych czasach chodziło o to, aby rozcieńczyć dany wywoływacz, np. hydrofen lub W23 (musiałbym sięgnąć do odręcznych prac w celu ostatecznego potwierdzenia) i kąpać klisze jakieś 20 min. vs np. 8 min. W efekcie uzyskiwano malało ziarno, ale też słaby kontrast. Proces, co do zasady, realizowano świadomie.

Dzięki, bardzo być może, że o to mi chodziło. Akurat wywoływaniem osobiście się nie zajmowałem - czytałem tylko trochę. Myślałem jakiś czas temu, by trochę bardziej poważnie zająć się fotografią, ale jakoś ostatecznie nic z tego (przynajmniej na razie) nie wyszło, dlatego ta moja wiedza na ten temat jest, jaka jest. Smile