Filmozercy.com | Forum
Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+--- Wątek: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor (/watek-kolekcja-polskich-klasykow-na-blu-ray-z-okazji-50-lat-studia-tor)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Porucznik Kazubek - 17-01-2021

Giefergu, moim zdaniem z tymi basowymi wersjami „...And Justice for All” na YT jest jak z rekonstrukcją cyfrową "Gangsterów i filantropów", czyli podobnie jak z podrasowywaniem zdjęcia zapisanego w formacie jpg. Masakra.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Gieferg - 17-01-2021

Cytat:z tymi basowymi wersjami „...And Justice for All” na YT jest jak z rekonstrukcją cyfrową "Gangsterów i filantropów"

Chyba można tak powiedzieć - w jednym i drugim wypadku znacząca poprawa Smile


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 18-01-2021

(17-01-2021, 00:43)Pan Anatol napisał(a):  Dzięki, bardzo być może, że o to mi chodziło. Akurat wywoływaniem osobiście się nie zajmowałem - czytałem tylko trochę. Myślałem jakiś czas temu, by trochę bardziej poważnie zająć się fotografią, ale jakoś ostatecznie nic z tego (przynajmniej na razie) nie wyszło, dlatego ta moja wiedza na ten temat jest, jaka jest. Smile

Fotografia tradycyjna jest niezwykle interesująca i pełna czaru. Wyobraź sobie Darasa na tle  rozlicznych słoików oraz butelek z odczynnikami służącymi do sporządzania kąpieli (mam pamiątkową fotkę, która to obrazuje). Cool  
Uzyskanie poprawnej fotografii, poczynając od naciśnięcia guzika w aparacie, a kończąc na zdjęciu jej z suszarki - wymagało olbrzymiej wiedzy. Jednak tamte czasy odeszły do lamusa, tym samym jedno z moich ważnych hobby.

To chyba dobry moment aby wyjaśnić z jakich powodów w starych filmach rzadko spotykamy satysfakcjonujące efekty HDR (być może polskie rekonstrukcje także skorzystają z tej technologii). W grę wchodzą właściwości kliszy filmowej, a uściślając - możliwości jej naświetlania. Otóż ustawiając blendę na wartość zapewniającą szczegóły w jasnych partiach planu, niedoświetleniu ulegały cienie. W skrajnych przypadkach w jego mrokach znikały jakiekolwiek detale, zatem co logiczne – nigdy nie mogły one zostać ukazane. Z kolei przesłona sprzyjająca poprawnej ekspozycji miejsc ciemnych, degradowała tak zwane „światła”. Bodajże na niniejszym forum funkcjonuje słówko „przepały”, czy jakoś tak.
Oczywiście problem opisałem w telegraficznym skrócie. W zależności od doboru materiału światłoczułego oraz sposobu wywoływania klisz, można było uzyskiwać różne rezultaty. Przykładowo, błony niskoczułe – co do zasady – cechował wysoki kontrast.

Jako, że w domu mam namiastkę HDR, to na filmach zauważam b. dużą różnicę pomiędzy starymi a nowymi produkcjami. We współczesnych obrazach efekt HDR jest większy.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - prodarek - 18-01-2021

Nie masz namiastki HDRu masz namiastkę nowego remastera.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 18-01-2021

Wiem o czym napisałem. To co ktoś określił częścią efektu HDR, ja nazwałem namiastką. Nie będę kruszył kopii o terminologię, tym bardziej, że zajrzałem tu jedynie na chwilę.
Różnice pomiędzy wydanymi (jednocześnie) nowymi masterami na BD vs UHD są dla mnie ewidentne. Ale tu jak grochem o ścianę. Miłego wieczoru.

Maciej Koper napisał:
(...)
Musi zostać poddana konwersji do SDR. Jeśli ustawimy suwak na drugą skrajność (1 000 nitów – wariant najciemniejszy) to uzyskamy duża część efektu HDR.

Źródło: https://hdtvpolska.com/sony-ubp-x800-test-pierwszego-odtwarzacza-uhd-blu-ray-firmy-sony/4/


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - prodarek - 18-01-2021

Czytaj pełne fragmenty a nie jak ci odpowiada, przytoczonych fragment tyczy się telewizorów z dużą jasnością.
Żebyś jeszcze miał Bt.2020 wtedy już można by w dużych nawiasach napisać namiastka...


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 18-01-2021

Prodarek napisał:
(…) przytoczonych fragment tyczy się telewizorów z dużą jasnością.

No i?

Kolega będzie mi sugerował jak mam czytać teksty? Zawsze „pożeram” artykuły od „deski do deski”. Powtórzę – zawsze! Niekiedy wielokrotnie te same.
W poście rozmyślnie zacytowałem wybrane zdanie z linkiem do całej recenzji (zresztą odnośnik sam mi wskoczył podczas kopiowania).  I jeszcze coś. Spójrz na to: (…). Czy ten wielokropek w nawiasie czegoś nie podpowiada? Z pewnością moja edukacja jest nieco staromodna, jednak w szkole uczono mnie, że cytaty przy wielokropku w nawiasie nie muszą w pełni wyjaśniać określonych kwestii. Zatem warto sięgnąć do źródła / całości.

P.S.
No, sprawę zakresu RGB 0–1023 przemilczę, jeśli ktoś chciałby w taki właśnie sposób podrasować „dynamikę” na zwykłym wyświetlaczu SDR. Sztuczek jest więcej. Ale spadam stąd. Mam teraz inne sprawy na głowie, i nie jest to jakaś wymówka.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - prodarek - 20-01-2021

No i bardzo dużo! Twój projektor jest ciemny i tekst z opisem "namiastka" ma się nijak do twojego przypadku, ponieważ dotyczy on telewizorów bez HDR które mają bardzo wysoką jasność, taką jak telewizory z HDR.
Jak kupisz słaby tv 4k z hdr i jego jasność cd/m2 będzie niska, tutaj również będzie wielkie G z efektu HDR.

Skoro tak lubisz hdtvpolska...
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
> 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - pearlzfan - 20-01-2021

Trzeba też dodać, że zacytowany wzorzec interpretacyjny pomiarów jasności ekranu dotyczy LCD. Pomiar dla OLEDów - wg HDTV - należy przesunąć o jeden przedział w górę (np. wynik pomiaru mieszczącego się w przedziale 501-750 należy interpretować na OLEDzie jak 751-1000). Przynajmniej tak było jeszcze jakiś czas temu...


RE: Kolekcja polskich klasyków na Blu-ray z okazji 50. lat Studia Tor - Daras - 20-01-2021

Prodarek napisał:
Twój projektor jest ciemny…

Jakieś jajca! A skąd człowieku wiesz co mam (obecnie) w domu? Rolleyes

Prodarek napisał:
Skoro tak lubisz hdtvpolska...

A skąd człowieku przypuszczenie, że lubię? Rolleyes Prawie w ogóle tam nie zaglądam.
Nie lubię insynuacji. Nie jestem również wielbłądem, jednak nie mam ochoty tego udowadniać.

Ode mnie orientacyjny „przelicznik”, który w jakimś przybliżeniu pozwoli ustalić jasność danego wyświetlacza. Obecnie nie mam czasu na szukanie lepszych źródeł.

200 Nits jest odpowiednikiem około 685 ANSI Lumenów
500 Nits jest porównywalne do około 1,713 ANSI Lumenów
730 Nits jest porównywalny do około 2500 Lumenów ANSI
1000 Nits jest porównywalne do około 3 426 ANSI Lumenów
1500 Nits jest porównywalne do około 5139 ANSI Lumenów
2000 Nits jest porównywalne do około 6,582 ANSI Lumenów
200 Nits jest odpowiednikiem około 685 ANSI Lumenów

https://pol.go-travels.com/32333-understanding-nits-lumens-brightness-4125499-8462641#menu-3

Jednak cyferki nie są mi potrzebne. Dlaczego? Ano jasność mojego rzutnika (nawet ta papierowa) przymusza mnie do nieznacznego przyciemnienia obrazu. Wówczas efekt HDR rejestruję jako satysfakcjonujący.

Mówię pas. Raz – temat wątku jest inny. Dwa – już dawno odeszła mi ochota aby na tym forum pisać o swoich odczuciach związanych w projekcjami filmów UHD.

P.S.
Dla jasności przypomnę – wolę ekran projekcyjny 100 cali (ze wszystkimi jego wadami) od najlepszego telewizorka OLED 65 cali.