Filmozercy.com | Forum
Apple TV 4K - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Apple TV 4K (/watek-apple-tv-4k)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Apple TV 4K - Mierzwiak - 26-04-2018

[Obrazek: tumblr_inline_nyrtkh1MSg1spvpit_500.jpg]

Apple TV 4K, czyli piąta generacja urządzonka z jabłuszkiem, przede wszystkim dająca dostęp do sklepu iTunes. O pozostałych funkcjach (z których nie zamierzam korzystać) pisać chyba nie ma sensu, skoro to filmy są najważniejsze.

Jak już pisałem, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością filmów w 4K, która moim zdaniem zmiata oczywiście Blu-ray i wcale znacząco nie ustępuje dyskom UHD, nie z odległości z jakiej ogląda się filmy w domu. Można oczywiście analizować obraz z nosem przy telewizorze i... tak też zrobiłem Big Grin Wyższą rozdzielczość i więcej detali widać jak na dłoni; gdy agent K w BR2049 leci nad Los Angeles naprawdę ciężko się przyczepić do szczegółowości widocznych w dole budynków, hologramów i padającego śniegu choć oczywiście zależy to od filmu. Jurassic Park mnie nie powalił i mam poważne wątpliwości, czy Universal faktycznie wrócił do negatywów.

Ważna uwaga:
W innym temacie wspominałem o potwornym bandingu i tańczących dziwnych macroblockach w Interstellar, poważny banding widać też w BR2049 gdy na początku Gosling wyłania się z mgły albo na pustyni gdy idzie do kryjówki Deckarda.

NIE JEST TO EFEKT KOMPRESJI!!! W SDR te same ujęcia prezentują się bez zarzutu. Otóż, jak doczytałem na forach gdzie ludzie mieli podobny problem, rzecz polega na tym, że niezależnie od ustawień, w trybie HDR Apple TV wymusza 12 bitowy sygnał, z czym nie radzą sobie niektóre telewizory z 2015 i 2016 roku. Mój KS7000 jest niestety jednym z nich, więc pozostaje mi mieć nadzieję że Apple naprawi ten błąd aktualizacją softu, a jeśli nie to tym bardziej wypatruję kupna nowego TV Smile

Na początek minusy:
- konieczność połączenia z internetem i szybkie łącze do filmów w najlepszej jakości
- większa kompresja i mniejszy bitrate niż na płytach, jaka nie byłaby faktycznie obserwowana jakość
- dźwięk Dolby Digital 5.1 (w przyszłości, jeszcze na tym lub kolejnym modelu, ma się pojawić jakaś forma Atmosa)
- nie wszystkie filmy mają dodatki
- nie wszystkie filmy mają polską wersję językową
- Disney jako jedyne duże studio (oby tylko na razie) nie udostępnia swoich filmów w 4K)

Plusy:
- świetna jakość obrazu!
- darmowa aktualizacja filmów kupionych w HD do 4K
- filmy w Dolby Vision które na płytach wydano tylko w HDR10
- filmy 4K z wersją PL które na płytach wersji PL nie mają
- filmy 4K których na płytach w ogóle nie wydano
- prosty, wygodny interfejs i szybkość działania, w tym genialnie błyskawiczne przewijanie filmu przy pomocy panelu dotykowego na pilocie!
- wiele filmów ma pełny zestaw dodatków, każdy (?) podział na rozdziały taki jak na płycie
- możliwość zabrania sprzętu do rodziny i znajomych, nawet jeśli nie mają telewizora 4K każdy taki film można obejrzeć w 1080p


RE: Apple TV 4K - Kirek - 26-04-2018

W moim odczuciu jest to ciekawa opcja jako uzupełnianie kolekcji o tytuły które, nie mają swoich wydań z wersją PL na BD/UHD.
Można już wtedy spokojnie odpuścić wydania na DVD, dźwięk na iTunes będzie porównywalny a obraz przynajmniej w 1080p czyli na plus. To co mnie powstrzymuje to konieczność wydatku 800 PLN za samą możliwość korzystania, szkoda że nie jest to rozwiązane w formie app dostępnego na platformie TV lub odtwarzacza BD/UHD. Drugi temat to gwarancja posiadania zakupionej pozycji dożywotnio a nie tylko do czasu wygaśnięcia licencji na dany tytuł na iTunes.
Kirek w temacie z kolekcją Mierzwiaka napisał(a):Jak wygląda sprawa z zakupionymi filmami w przypadku gdy film znika z oferty iTunes? Nadal będziesz miał do nich dostęp?
Mierzwiak w odpowiedzi na pytania napisał(a):Wsparcie polskiego iTunes twierdzi inaczej, ale ludzie w kilku miejscach, w tym redaktor strony FlatpanelsHD zapewnili mnie że do pozycji usuniętych ze sklepu ma się dostęp, o ile oczywiście je się kupiło.
Po tej wypowiedzi zakładam że, 100% gwarancji na to nie ma.


RE: Apple TV 4K - Mateusz - 26-04-2018

Nic nie jest w stanie zagwarantować, że te cyfrowe kopie kiedyś nie znikną. Smile Co do ceny, to można dorwać modele 32gb w nieco niżej cenie. Sam dałem sześć stówek za swojego.


RE: Apple TV 4K - ElRey - 26-04-2018

Mierzwiak - dobra robota z tym postem Smile Planujesz dodać jakieś zdjęcia porównawcze obrazu? (tak, wiem że zdjęcia nigdy nie oddają prawdziwego efektu, ale zawsze mnie to ciekawi)


RE: Apple TV 4K - Mierzwiak - 26-04-2018

Zdjęcia jakiego typu? Płyta UHD kontra iTunes UHD? Obawiam się że mając tylko aparat w telefonie za wiele by z tego nie wyniknęło Smile


RE: Apple TV 4K - Mr.Hankey - 26-04-2018

Gdyby to pudełeczko kosztowało połowę mniej, to już dawno stałoby pod telewizorem...


RE: Apple TV 4K - MasterThief - 26-04-2018

Od ponad 4 miesięcy użytkuję Apple TV 4K i również jestem bardzo zadowolony z jakości jaką oferuje. Zajmuje mało miejsca, ma mega intuicyjny pilot z dotykowym panelem, który użytkuje się w bardzo prosty sposób. Sam system tvOS jest prosty, czytelny nawet dla mniej ogarniających osób. Spore możliwości konfiguracji, w tym możliwość parowania z iPhone'ami. Bardzo duża ilość pozycji, w tym regularnie powiększana biblioteka filmów 4K z HDR10/Dolby Vision. Dla mnie osobiście jest to istotny dodatek do kolekcji, bowiem mogę sobie brać filmy w 4K, które na płytach nie mają PL wersji lub w ogóle się nie pojawiły. Nie wspomnę nawet o regularnych przecenach pozycji 4K/1080p jakie się pojawiają na iTunes. Szkoda, że filmy Disneya nie są tutaj oferowane w 4K, ale wydawca nie jest zbyt racjonalny pod tym względem Smile Generalnie jestem bardzo zadowolony, ale szkoda że nie ma żadnych informacji o aktualizacji dodającej wsparcie dla Atmosa. Podejrzewam, że Apple przemyci to do 6-tej generacji, by czymś zachęcić do ponownego zakupu.


RE: Apple TV 4K - Mierzwiak - 05-05-2018

Pytanie do użytkowników ATV:

Korzystaliście / korzystacie na nim z Netfliksa?

Wczoraj odpaliłem z ciekawości (HBO Go i Showmax też), nigdzie nie działa tak szybko no i w połączeniu z pilotem Apple obsługa to czysta przyjemność, ale... obraz jest gorszej jakości niż na aplikacji w telewizorze!

Podejrzewałem ze to może przez łącze, ale na apce TV i na PS4 problemów nie ma żadnych, 1080p i maksymalny bitrate wskakują błyskawicznie. Na ATV w zasadzie też widać że od razu ładuje się maksymalna rozdzielczość, a mimo to kompresja aż wali po oczach.

Porównywałem tę samą scenę z pierwszej części Avengers gdy na początku kamera śledzi helikopter i unosi się zza wzgórza ukazując bazę SHIELD. BD wygrywa najlepszą ostrością i kompresją, na apce TV i PS4 - z bliska - jest nieco gorzej (ale na obu wygląda identycznie), na Apple TV jest najgorzej - fatalny macroblocking na niebie, pożarte przez kompresję detale.

Intrygujące Smile


RE: Apple TV 4K - Mateusz - 05-05-2018

Ostatnio odpaliłem na nim HBO GO i chciałem sobie Westworld obejrzeć. Jednym słowem DRAMAT. Kompresja wygląda tragicznie, a szczególnie ciemne sceny, których w serialu nie brakuje. Niestety do apki w telewizorze nie porównam. Big Grin


RE: Apple TV 4K - Mierzwiak - 05-05-2018

Podasz konkretny odcinek i czas? Porównam ATV i TV Smile