Filmozercy.com | Forum
Apple TV 4K - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Apple TV 4K (/watek-apple-tv-4k)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


RE: Apple TV 4K - Mierzwiak - 11-08-2018

Mają jakiegoś buga, Atmos przypisał się do ścieżki która opisana jest jako główna. Equalizer jako główny ma podany niemiecki i tam też w nawiasie napisali Atmos.


RE: Apple TV 4K - Mateusz - 11-08-2018

Przydzielili Atmosa do złego języka, ale jak się odpali film to będzie leciał oczywiście w oryginalnej ściężce. W takim razie nie ma sensu na razie nic zmieniać na Filmoskopie, niech naprawią błąd.

Ktoś ma zainstalowaną betę tvOS 12, żeby sprawdzić, jak to faktycznie wygląda i czy leci Atmos? : P


RE: Apple TV 4K - Mateusz - 18-08-2018

Przeanalizowaliśmy dzisiaj z adminem pakiety przechwycone z urządzenia Apple TV 4K i mam dla wszystkich zainteresowanych biblioteką iTunes garść wniosków. Ogólnie, bez wdawania się w zbędne szczegóły, do urządzenia leci zabezpieczony DRMem materiał wraz z podanymi w sposób jawny informacjami o tym materiale (m.in. dostępne ścieżki dźwiękowe, obraz i faktyczny bitrate tych treści). Wszystko dzięki takiej, a nie innej specyfice standardu dystrybuowania treści w streamingu, z którego korzysta Apple.

Nawiązując do postów wyżej, dotyczących wprowadzenia Dolby Atmos, na podstawie MI5: Rouge Nation i The Greatest Showman mogę jedynie potwierdzić to, co już napisano w necie: Apple dystrybuuje Dolby Atmos w postaci Dolby Digital Plus (wskazuje na to informacja o użytym kodeku E-AC-3, odczytywanym również przez VLC 3) w systemie 7.1.2, ze stałym bitrate'em 768 kbps (w sprawdzonych filmach dokładnie 770 kbps). Atmos więc jest najpewniej zaszyty w metadanych DD+. DD+ jest, jak wiadomo, stratnym formatem i w porównaniu do Atmosa stosowanego powszechnie na płytach Blu-ray w postaci bezstratnego Dolby TrueHD, gdzie ma zazwyczaj średni bitrate 4-6 Mbps, Atmos na iTunes (i ogólnie wszystkich platformach streamingowych) pod względem bitrate'u wypada jak wypada. Ale lepszy rydz niż nic.

Odnośnie do dystrybuowanego obrazu w 4K, to na przykładzie The Greatest Showman (HDR10) iTunes dla HDR10 i SDR oferuje dokładnie rozdzielczości: 3840x1600 (4K), 2972x1238 (3K), 1920x800 (FHD) i kilka wariantów mniejszych od Full HD. Mogę dodać, że na przykładzie MI5: Rouge Nation (DV) pośrednia rozdziałka między 4K a FHD nie występuje we wszystkich filmach, więc przy słabszym łączu internetowym poleci tylko FHD - na przykładzie MI5: Rouge Nation, FHD z DV włącza się prawdopodobnie, gdy dysponujemy łączem internetowym ok. 8 Mbps, lecz średni bitrate obrazu jest niski (ok. 5 Mbps). Jeśli materiał dostępny jest w DV, to nie występuje osobna ścieżka z formatem HDR10, zatem gdy nie dysponujemy sprzętem zgodnym z Dolby Vision, to HDR10 jest odczytywane z kodeka Dolby Vision HEVC.

Porównanie bitrate'u wideo dla materiału z płyty UHD i z iTunes dla Predatora (1987) zamieściłem tutaj.

Na koniec, informacje o kodekach poszczególnych formatów obrazu, zdekodowane przez VLC 3.

MI5: Rouge Nation - Dolby Vision

[Obrazek: itunes-mission-impossible-rogue-nation-dv.png]

The Greatest Showman - HDR10

[Obrazek: itunes-the-greatest-showman-hdr10.png]

The Greatest Showman - SDR

[Obrazek: itunes-the-greatest-showman-sdr.png]


RE: Apple TV 4K - Mierzwiak - 18-08-2018

Bardzo ciekawe informacje Smile


RE: Apple TV 4K - misfit - 18-08-2018

Gdzieniegdzie piszą "nawet" o 768 kbps odnośnie tego Atmosowego DD+ z iTunes, ale to może tylko na niektórych filmach. To już jest w miarę do przeżycia no i w teorii jednak wyraźny skok jakościowy względem zwykłego DD 5.1 384 kbps.
Miło też widzieć spersonalizowane metadane dla konkretnego filmu, po konwersji DV -> HDR10 wciąż są one generowane takie same dla każdego filmu (MaxCLL 1000, MaxFALL 400) ?


RE: Apple TV 4K - Mateusz - 19-08-2018

No to jeszcze sprawdziliśmy, czy są różnice, gdy odtwarzamy materiał z iTunes USA a iTunes Polska (Europa). Wychodzi na to, że jeśli film w Polsce i USA występuje pod tym samym ID (czyli jako ten sam produkt), to przesyłany jest ten sam obraz (w przypadku Predatora (1987) otrzymaliśmy identyczny wykres bitrate'u video, więc nie ma sensu go zamieszczać), różne są jedynie ścieżki dźwiękowe (języki). Natomiast, gdy dany film występuje w różnych regionach pod innym numerem ID, to jest to najpewniej całkiem inny transfer. Na przykładzie Blade Runner 2049, który na iTunes w USA i Polsce ma Dolby Vision, różnice są znaczne. Najpewniej wynika to z faktu umieszczenia materiałów przez innych wydawców, zupełnie jak w przypadku płyt UHD tego filmu wypuszczonych na rynek amerykański przez Warner Bros., a w Europie przez Sony. Dla przypomnienia, film ten na obu płytach występuje tylko z HDR10, a na iTunes jest z DV.

Jak widać na poniższym wykresie, wersja z amerykańskiego iTunes ma bitrate odcinany już od 25 Mbps.

Po kliknięciu w obrazek przejdziecie do bezpośredniego narzędzia, w którym można wyłączyć wybrany wykres i sprawdzać bitrate w konkretnym miejscu.

[Obrazek: br2049-itunes-bitrate-us-eu.png]


I jeszcze dane techniczne obrazu z poszczególnej wersji. Naturalnie, skoro to nie ten sam transfer, wartości dla MaxCLL i MaxFALL są inne.

Blade Runner 2049 (DV) - iTunes PL (EU)

[Obrazek: itunes-europe-br2049-dv.png]

Blade Runner 2049 (DV) - iTunes USA

[Obrazek: itunes-usa-br2049-dv.png]

(18-08-2018, 21:09)misfit napisał(a):  Gdzieniegdzie piszą "nawet" o 768 kbps odnośnie tego Atmosowego DD+ z iTunes

Jakieś konkretne tytuły?

(18-08-2018, 21:09)misfit napisał(a):  po konwersji DV -> HDR10 wciąż są one generowane takie same dla każdego filmu (MaxCLL 1000, MaxFALL 400) ?

Powiedz mi tylko, jak to sprawdzić? Big Grin VLC i MediaInfo podaje jedynie dane dla DV.


RE: Apple TV 4K - misfit - 21-08-2018

A to nie wiem, myślałem, że masz swoje sposoby Wink
Te dane są od Vincenta, on korzysta w tym celu z HDFury.


RE: Apple TV 4K - Mateusz - 04-09-2018

Kontynuując temat filmów w 4K na Apple'u: dzisiaj w ramach ciekawostki tym razem na przykładzie filmu Transformers: Ostatni rycerz (DV) udało się zrobić porównanie na razie jednego screenshota materiału oferowanego przez iTunes względem wydania fizycznego na 4K UHD. Screeny pochodzą prosto z telewizora.  Wink

Po kliknięciu w obrazek przejdziecie do porównywarki.

[Obrazek: transformers-ostatni-rycerz-min.jpg]


RE: Apple TV 4K - Gieferg - 04-09-2018

Przy bliższych oględzinach z płyty wyraźnie lepsze, choć pewnie podczas normalnego oglądania bym nie zauważył.


RE: Apple TV 4K - Mierzwiak - 04-09-2018

Dno, kupa, syf, rak. Idę wyrzucić moje ATV przez okno Wink