Filmozercy.com | Forum
Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: O filmach i serialach (https://forum.filmozercy.com/dzial-o-filmach-i-serialach)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy--13)
+--- Wątek: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” (/watek-czy-polska-jest-niepelnosprawna-obejrzyj-%E2%80%9Ein-meinem-kopf-ein-universum%E2%80%9D)

Strony: 1 2 3


Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Daras - 05-05-2018

Filmożerco, proszę o okazanie cierpliwości i przeczytanie poniższej wypowiedzi do końca. Dziś obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Właśnie obejrzałem na żywo transmisję z sejmu i szlag mnie trafił. Jak długo Ci dzielni ludzie będą jeszcze protestować? Kto tam jest ułomny? Niepełnosprawni, czy Ci tak zwani zdrowi?

Filmożercy, co możemy zrobić? Proponuję zmierzenie się ze WSPANIAŁYM filmem Macieja Pieprzycy - „Chce się żyć” (2013). Zapewniam, że nie pożałujecie. Na domowym seansie blu ray gościłem sporo osób, także młodych. Nikt nie wyszedł przed czasem. Z jakiego powodu zachęcam Was do pozyskania tego tytułu? Kino z wyższej półki często uwrażliwia i zachęca do podjęcia pozytywnych działań! Czy jestem gołosłowny? Nie. Z uwagi na określone kwalifikacje dwukrotnie brałem udział w projektach dotyczących niepełnosprawnych. Praca z nimi stanowiła dla mnie honor i zaszczyt! Trzymam kciuki za bohaterów protestujących w sejmie.

In meinem Kopf ein Universum (2013), Maciej Pieprzyca.

Długo zwlekałem z projekcją „Chce się żyć”, czekałem na odpowiedni nastrój. Jednak po raz kolejny okazało się, że optymalny stan ducha do oglądania tego typu obrazów towarzyszy mi zawsze... 

Jego mózg nie pracuje. To roślina – zabrzmiał wyrok lekarza specjalisty. 
O rany, jeśli główny bohater filmu Macieja Pieprzycy był ułomny, to życzyłbym takiej przypadłości co niektórym normalnym. Najgorsze w byciu rośliną jest to, że nikt cię nie rozumie – usłyszałem w pierwszych minutach trwania projekcji. Tak oto świadomość małego Mateusza rozpoczęła walkę o byt, o zamanifestowanie swojego istnienia! Wsparciem dla głównego bohatera od samego początku był jego ojciec. Dowcipnie ukazana lekcja otwierania kokosa przekonała młodzieńca, że bez wytrwałości niczego się nie osiągnie. 

Oczywiście Mateusz „musiał” w końcu wylądować w „wariatkowie”, a tam jego mózg uważnie skanował otoczenie - „spoglądał” na inne, podobne mu „rośliny”. Brawa dla operatora kamery, brawa dla Macieja Pieprzycy za ciekawe pomysły, brawa dla aktorów! 

Kto tak naprawdę w tym filmie jest ułomny? Czy aby wyłącznie osoby osadzone w „pensjonacie”? Zawsze karmiła mnie na leżąco. Ani cycków, ani rozumu – pomyślał o pielęgniarce dławiący się Mateusz. 
Kurczę, chyba jednak na starość zafunduję sobie pobyt w takim przybytku. Więcej w pacjentach „wariatkowa” przyzwoitości niż gdziekolwiek indziej. Nawet wymowna scena z imprezy sugerowała postawienie ważnych pytań: Czym jest szczęście? Czy aby na pewno odczuwają je tak zwani normalni? 

Stephen Hawking powiedział, że mózg jest najcudowniejszą rzeczą we wszechświecie, a „neuronowych połączeń powstaje w nim tyle, ile mamy gwiazd w kosmosie”. Dzięki temu świadomość Mateusza wyszła poza sklepienie czaszki i krzyknęła: Nie ja, roślina! 
Brawo! Brawo, i jeszcze raz brawo! Nie wymieniajcie mózgów takim ludziom jak główny bohater „Chce się żyć”. Nie róbcie przeszczepów geniuszom równym Hawkingowi! To my jesteśmy chorzy umysłowo ze swą pychą i chęcią niszczenia wszystkiego co jesteśmy w stanie kontrolować! 

Profesor Włodzimierz Sedlak napisał kiedyś: 
Człowiek wywraca porządek w jonosferze zmieniając geografię stref klimatycznych. Wyzwala trzęsienia ziemi. Rozpoczyna reakcje nuklearne, nie wie tylko, czy w każdym wypadku pozwolą mu się one sterować, a wtedy...? Przygląda się planetom już niemal oko w oko. Bez dźwigni Archimedesa wstrząsa równowagą dynamiczną bryły obrotowej Ziemi, a wcześniej ją zważył. Ceruje ludzkie serca lub je wymienia, prawdopodobnie w przyszłości wymieniać będzie mózgi kretynom, z jedną tylko obawą, skąd zdobyć odpowiednią ilość mądrych przeszczepów. 

„In meinem Kopf ein Universum”, to niemiecki tytuł ichniego wydania blu ray, a brzmi on jakby lepiej niż ten polski. W moim umyśle jest wszechświat! Czy to prawda? Obejrzyj forumowiczu film i wydaj werdykt. 

Dziś nie wystawiam noty. Pewne dzieła – jak sądzę – nie muszą podlegać klasyfikacjom. Film stanowi lekturę obowiązkową dla miłośników kina oraz sympatyków dowcipu wysokiej próby. 


P.S. 
Stosunkowo niedawno, dzięki skanowaniu mózgów okazało się, że tak zwane „warzywa” mogą być cały czas świadome. Jeden z naukowców wpadł na pomysł aby „żywym trupom” wydawać określone polecenia, jak np.: Wyobraź sobie, że grasz w tenisa. To aktywizowało u pacjentów określone partie mózgu i stanowiło dowód na zachodzenie procesów myślowych. Powyższe skłania do przemyśleń natury etycznej, czy mamy prawo odłączać aparaturę podtrzymującą życie (?).

Zrzuty oraz specyfikacja edycji niemieckiej BD:

Aspect Ratio: 16:9 - 2.35:1 Anamorphic Scope (1080i / 25 fps / High Definition)
Interaktywne menu w języku: niemieckim
BD-Info Raport
Rozmiar Filmu: 18,59 GB z Audio
Video codek: MPEG-4 AVC
Region: A-B-C
Typ płyty: 19,71 GB Blu-ray Disc (jednowarstwowa)

Więcej:
http://poral.eu/chce_sie_zyc_ver_de.php


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Gieferg - 05-05-2018

Jest info o wydaniu (choć ewidentnie "na doczepkę") więc teoretycznie jest ok, ale jeśli naprawdę chciałeś porozmawiać o filmie, a takie odnoszę wrażenie - to nie ten dział.


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Daras - 06-05-2018

(05-05-2018, 14:05)Gieferg napisał(a):  Jest info o wydaniu (choć ewidentnie "na doczepkę") więc teoretycznie jest ok, ale jeśli naprawdę chciałeś porozmawiać o filmie, a takie odnoszę wrażenie - to nie ten dział.

Dzięki. Wielkie dzięki...
Tak, teoretycznie jest OK. Ale nadal teoretycznie. Osoby niepełnosprawne jeszcze nie dały wiary obietnicom „włodarzy”. Ale dość z polityką…

Dział ten wydał mi się odpowiedni do zarekomendowania filmu (być może) pominiętego przez gros polskich widzów. Oczywiście jestem otwarty na ewentualną dyskusję, także dotyczącą parametrów technicznych. Jednak bardziej zależy mi na opiniach. Oto luźne pytania problemowe…

1. Czy trudny temat został ukazany w sposób interesujący, tak, aby przykuć uwagę Filmożercy?

2. Jakich odczuć / refleksji doświadczył Filmożerca po projekcji?

3. Na ile obraz Pieprzycy wpłynął (jeśli faktycznie wpłynął) na postawę wobec ludzi „ułomnych”?

4. Które ze scen wydały się Filmożercy metaforyczne, czyli trudniejsze w interpretacji?

5. Itd., itd.

Oczywiście cenię sobie kino luźniejsze, rozrywkowe. W jakiś sposób wykazałem to w innych działach. Niemniej nie omijam filmów trudnych, bliższych rzeczywistości...


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Gieferg - 06-05-2018

W tej sytuacji powinienes napisać w tym dziale:
http://forum.filmozercy.com/dzial-filmy--13
Ten w którym napisałeś jest TYLKO od dyskusji o WYDANIACH, tym gdzie je kupić i aspektach technicznych.


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Ethan - 07-05-2018

Pewnie docelowo obejrzę ten film, chociaż ma alergię na Ogrodnika, który za bardzo przerysowuje swoje postacie vide Tomek Beksiński, natomiast temat jest znamy mi bardzo dobrze, zwłaszcza, że mój brat urodził się z porażeniem poprzez niedotlenienie mózgu i wiem ile wysiłku kosztuje moich rodziców wychowanie go w takim kraju jak Polska.


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Kirek - 07-05-2018

Moim zdaniem w tym filmie Ogrodnik wypadł bardzo dobrze. Niestety możliwe że, to zaważyło na jego późniejszej kreacji Beksińskiego, trochę jakby chciał polecieć na autopilocie po tej pierwszej roli i stąd to przerysowanie.

Przy okazji dzięki za info o wydaniu na BD bo nie wiedziałem o nim. Trzeba przyznać że, to trochę dziwne że w Niemczech można dostać współczesne polskie tytuły na BD które, u nas wypuszczone były tylko na DVD (to już co najmniej trzeci taki przypadek o którym wiem).


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - czuubakka - 07-05-2018

Dzięki Daras za przypomnienie o tym filmie. Zamierzam w najbliższym czasie obejrzeć.


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Daras - 08-05-2018

Zaczynając niniejszy temat miałem pewne obawy… Zastanawiałem się nad tym czy nie zostanie on pominięty, czy pojawią się posty.
Pierwszy zareagował Gieferg. Choć kolega zasugerował tylko przeniesienie wątku w inne miejsce (i słusznie), to pierwszy krok został zrobiony. Wink

Skoro zerkają tu Filmożercy lubiący (tak jak ja) filmy widowiskowe - mamy sukces! Pomyślałem, że każdy wpis, choćby neutralny, będzie w pewnym sensie gestem poparcia / solidarności / zrozumienia. Smile Osoby niepełnosprawne bardzo tego potrzebują. I nie chodzi mi tylko o trwający protest w sejmie...
Kto wie, być może ludzie „doświadczeni przez los” czytają nasze forum lub nawet są formalnymi Filmożercami (?). Natomiast z całą pewnością istnieją użytkownicy obcujący z niepełnosprawnymi, np. kolega Ethan czy moja skromna osoba.

Ethan, zgoda - również w mojej ocenie Ogrodnik przerysował postać młodego Beksińskiego. Natomiast sceny z audycji radiowych zagrał super.

Kirek ma rację –  Ogrodnik w obrazie Pieprzycy wypadł dobrze. Od siebie dodam, że fantastycznie! Warto wpisać „Chce się żyć” na listę tytułów do obejrzenia.

Porażenie mózgu nurtuje mnie niezmiennie. Ludziom chorym, z którymi miałem kontakt podejmując określone zadania zawodowe, życie pisało różne karty. Z całą pewnością wszystko zależy od rozmiarów uszkodzenia narządu. Przykładowo, jeden z panów (kiedyś niemówiący i chodzący o kulach) kończy wkrótce pisanie pracy doktorskiej. Z kolei młoda dziewczyna wożona na wózku inwalidzkim do dziś, jakby nie doświadcza poprawy zdrowia. Wydaje z siebie nieartykułowane dźwięki. Przy tej okazji napiszę o swoim spostrzeżeniu. My naprawdę nie wiemy co „siedzi” w głowach takich ludzi! Wspomniane dziewczę podczas grupowego spotkania nie było w stanie pohamować szczerego śmiechu po zainicjowanym przeze mnie dowcipie sytuacyjnym (sądzę, iż wysublimowanym oraz dobrym). Podobne zachowania wychwyciłem w kontakcie z dziećmi autystycznymi. Osoby o lepszej kondycji psychicznej i tak zwani ludzie normalni dowcip ignorowali. Skala wrażliwości jest niesamowita!

Czuubakka, napisz kilka słów gdy obejrzysz film. W tym wątku ciekawe / ważne są choćby najskromniejsze uwagi.

P.S.
W maju mam sporo obowiązków. Jednak będę tu zaglądał, choćby w celu przeczytania ewentualnych postów.

EDIT:
Prawdopodobnie osoby zainteresowane namierzyły już wydanie BD. Jednak dla porządku wklejam link do niemieckiego sklepu. Skubańcy trzymają cenę. Z drugiej zaś strony film „Chce się żyć” otrzymał tam bardzo wysokie noty.

https://www.amazon.de/meinem-Kopf-ein-Universum-Blu-ray/dp/B00W3QR0U2/ref=sr_1_2?s=dvd&ie=UTF8&qid=1525794054&sr=1-2&keywords=In+meinem+Kopf+ein+Universum


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Daras - 25-05-2018

Proszę o nieusuwanie tego wpisu. Postaram się rzecz ująć hasłowo.

Czy Polska jest niepełnosprawna? Oczywiście każdy może to rozstrzygnąć we własnym sumieniu, lecz dziś ja czuję się ułomny. Dlaczego? Jestem bezsilny wobec problemów osób protestujących w sejmie. Ale skoro nawet prezydent Lech Wałęsa rozłożył ręce…

Podczas protestu padło zbyt dużo przykrych słów. OK, niekiedy kontrowersyjne wypowiedzi goszczą także na naszym forum.  No problem, jesteśmy dorośli - czasami górę biorą emocje. Jednak zapytam Cię Filmożerco: Czy zechciałbyś  urazić osobę niepełnosprawną tudzież jej opiekuna?

Mam tego dość. Żeby inwalidów nie było nawet stać na KINO (ta kwestia była poruszana w wywiadach wielokrotnie)? Jest mi przykro...
Kupujemy filmy, sprzęty – tu promocja, tam kuponik. Dyskutujemy o płytach, które się zacinają lub o laserach, które kończą żywot po trzech latach. Nic to –  trza nabyć coś nowego, lepszego. Jak to powiedział filmowy Nikodem Dyzma: Żyje się!

Uczestniczenie w życiu tego zacnego forum to dużą przyjemność. No właśnie - tu jest clou sprawy.  Być może mój protest wyda się kolegom bez sensu. Ale…

Zawieszam wszelkie dyskusje związane ze swoim hobby do czasu zakończenia protestu w sejmie. Choć nic w ten sposób nie wskóram, to chcę pokazać, że jako przeciętny sympatyk polskiego filmu, ale też uczestnik programów dla osób niepełnosprawnych – solidaryzuję się w tych trudnych dniach z „bezsilnymi” bohaterami.

https://www.youtube.com/watch?v=lvzxCJr-PPA


RE: Czy Polska jest niepełnosprawna? Obejrzyj „In meinem Kopf ein Universum” - Gieferg - 27-05-2018

Cytat:Zawieszam wszelkie dyskusje związane ze swoim hobby do czasu zakończenia protestu w sejmie.

Z którym hobby? Wędkarstwem? Bo na forum widzę dalej piszesz.