Filmozercy.com | Forum
Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD (/watek-zakup-pierwszego-odtwarzacza-blu-ray-uhd)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - pred895 - 06-12-2020

(06-12-2020, 11:04)Uatu_TheWatcher napisał(a):  a z tego co wiem Ps5 nie ma wolnych wejść USB

PS5 ma wejścia usb:
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/hv7xAYATXmA4tmQjXvNyBb.png
Widać je nawet na tej podglądowej focie, a oprócz tego są jeszcze dwa wejścia na tylnym panelu. Nawet nie wiesz co kupujesz a co dopiero ogarniać sprawy techniczne.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - prodarek - 06-12-2020

https://filmozercy.com/wpis/jak-konsola-playstation-5-wypada-w-roli-odtwarzacza-plyt-4k-uhd-atmos-dts-x

Odtwarzanie multimediów z pamięci USB

Wraz z nadejściem nowej generacji konsola Sony nadal nie sprawdza się jako sprzęt przystosowany do odtwarzania plików filmowych z pendrive'a. Zacznijmy od tego, że aby pendrive został odczytany przez PS5, to musi zostać sformatowany w FAT32 lub exFAT. Aby konsola odczytała pliki wideo, zdjęcia lub pliki muzyczne, każdy z nich musi znajdować się w folderze, tzn. że pliki w folderze głównym pamięci USB nie są wylistowane – problem ten występuje również na poprzedniej generacji konsoli i nadal nie został rozwiązany. Teoretycznie konsola powinna radzić sobie z odtwarzaniem materiałów wideo w najpopularniejszych formatach takich jak mp4 czy ts, ale podczas testów nie udało nam się odtworzyć większości tego typu plików – konsola radziła sobie głównie z odtwarzaniem niektórych plików w formacie mkv. Nie zdołaliśmy jednak uruchomić z pamięci USB żadnego pliku z obrazem w HDR10 lub HLG, ani też z dźwiękiem Dolby Atmos lub DTS:X – PS5 albo nie wylistowało wcale pliku w danym folderze, albo odmówiło odtworzenia filmu z informacją, że plik jest uszkodzony.

Dostęp do plików filmowych i graficznych uzyskamy poprzez główną zakładkę Gry -> Galeria multimediów -> USB (aplikacji Galeria multimediów nie znajdziemy w zakładce Multimedia), natomiast muzykę włączymy po przytrzymaniu przycisku z logiem PS i przejściu do zakładki Muzyka. Teoretycznie konsola pozwala na odczytywanie napisów w formacie srt lub txt, jednak nie udało nam się tego wywołać, a przy odtwarzaniu pliku wideo nie mamy możliwości żadnej ingerencji w ustawienia materiału – inaczej niż na płytach. Systemowy odtwarzacz zaimplementowany przez Sony gwarantuje jedynie proste wstrzymanie/uruchomienie materiału oraz jego przewijanie.


Kup normalny odtwarzacz plików typu zidoo x9s i ciesz się najwyższą jakością dźwięku, wszystkie te odtwarzanie czy to na odtwarzaczu blu-ray czy konsoli to o kant dupy rozbić a już tym bardziej gdy nie masz pojęcia o formatach.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - sebas - 06-12-2020

(05-12-2020, 17:52)Bykovsky napisał(a):  jednak TV ma Dolby Vision, więc nie wiem czy warto wydawać kolejną kasę na odtwarzacz BD UHD z DV, jak konsolę kupię i tak...
Wydaje mi się, że traktujesz Dolby Vision jak rodzaj niekoniecznie potrzebnego "dodatku". Tymczasem studia często traktują DV jako swoisty produkcyjny standard i to HDR10 jest czymś co muszą zrobić dodatkowo, bo wymaga tego specyfikacja UHD BD. Nie zdziwiłbym się, że to dlatego coraz więcej filmów ma jakieś mankamenty właśnie w strumieniu HDR10, a w przypadku DV są one mniejsze lub ich nie ma (o czym wspominał tu misfit).


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - Bykovsky - 16-12-2020

(05-12-2020, 17:35)Mateusz napisał(a):  
(05-12-2020, 17:21)Bykovsky napisał(a):  PS5 nie odtwarza ani Dolby Vision ani Dolby Atmos

Jeśli chodzi o płyty, to PlayStation 5 przesyła Dolby Atmos.

Sytuacja z TV obróbiła się o 180 stopni, bo Philips 70PUS8535, czyli seria Performance od Philipsa, ma chyba coś skopane z oprogramowaniem - obraz w ciemnych scenach zlewa się w ciemne plamy, generalnie prawie nic nie da się oglądać na tym TV (poza jasnymi scenami w 4K HDR, które prezentują się ładnie).
Wymieniłem ten TV na LG 70UN71006LA, jako że dalej zależało mi na 70 calach. Generalnie jestem bardzo zadowolony, matryca VA o podświetleniu Direct LED robi robotę, czerń jest czarna jak na telewizor LCD, jednak mankamentem w tym przypadku jest brak Dolby Vision w tym TV...

Zatem, wracamy do punktu wyjścia sprzed roku... dalej mam dylemat. Albo i dwa (a w sumie to trzy):

1. Wybrać Sony UBP-X700 czy Panasonic UB450... ta sama półka cenowa. Panas UB50 ma bodajże zewnętrzny zasilacz, trochę lipa...

czy może dołożyć więcej kasy (drugi dylemat) i mieć (trzeci) dylemat pomiędzy:

2. Sony UBP-X800M2 lub Panasonic UB820 - jednak tutaj...

...zastanawia mnie kwestia, czy warto dopłacać do tych dwóch droższych modeli - bo przykładowo, jaka jest różnica między tymi Soniakami (X700 i X800m2)? Taka że ten droższy ma lepszą obudowę? Chodzi mi o to, że warto wywalać aż tyle kasy dla jakichś nieznacznych szczegółów? Jeśli już zdecyduję się, że okej - wydaję więcej kasy bo chcę lepie jwyglądający odtwarzacz, zrobiony z metalu a nie plastiku - to brać Sony X800M2 czy Panasa UB820?

Mam straszny mętlik... a w sumie to miałem ciągle przez cały rok. Moje przeczucie jest takie, że kupię Sony UBP-X700, ale chyba szukam uprawiedliwienia swojego wyboru.

Dziękuję za wyrozumiałość.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - misfit - 16-12-2020

Nic się nie zmieniło od czasu gdy zadawałeś podobne pytanie jakiś czas temu i wciąż to Panasy UB420/UB820 są zdecydowanie najlepszym wyborem dla osób które po prostu chcą kupić odtwarzacz do oglądania filmów z płyt - chodzi mi.in. o HDR Optimizera, możliwość zmiany jasności napisów w HDR, nie wspominając o dodatkowych funkcjonalnościach po wgraniu nieoficjalnego softu typu ładowanie napisów z USB, brak regionalizacji dla płyt BD, możliwość pomijania reklam, itd.
Skoro Twój TV nie ma obsługi Dolby Vision to UB420/424 spokojnie wystarczy. Chyba, że myślisz przyszłościowo - wtedy można dołożyć do wyższego modelu.
Piętą achillesową Panasoniców są słabe możliwości odtwarzania z HDD i po sieci więc jeśli potrzebujesz coś takiego to trzeba dokupić Shielda czy co tam jest obecnie na topie. Ewentualnie możesz kupić jakiś inny odtwarzacz do wszystkiego, czyli do niczego Wink


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - lovelybones - 16-12-2020

UB420 ma HDR Optimizer?


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - sebas - 16-12-2020

Uściślając to co napisał misfit, żeby mieć możliwość wgrania nieoficjalnego softu z funkcjonalnością czytania napisów z USB, musisz mieć UB820. Jest to opisane w tym wątku.
Jeżeli chodzi oczytanie plików z HDD lub po necie, to jest to problematyczne. Z HDD pójdzie raczej wszystko, czasami jakiś kodek audio wspierany teoretycznie na BD nie jest wspierany już z poziomu .mkv. Problemem są jedynie napisy. Bywa, że wrzucone w formacie PGS do kontenerka mkv nie są renderowane, a podane jako .srt już tak.
Masz w TV podświetlenie Direct LED, więc możliwość zmiany luminancji napisów bardzo Ci się przyda. Panasoniki, co mogę napisać po wieloletnim używaniu różnych odtwarzaczy i nagrywarek stacjonarnych tej firmy, mają przyzwoite napędy. To co montowane jest w Sony, to szło też do Oppo i Pioneerów. Na blu-ray.com jest sporo postów o tym, że w tych odtwarzaczach płyta  z konkretnego wydania potrafi się przyciąć przy odtwarzaniu. Z Panasami tych problemów jest mam (subiektywne oczywiście) wrażenie mniej. Sam miałem takie przypadki, gdzie płyta BD w konkretnym miejscu była problematyczna do odczytu dla różnych nagrywarek BD do PC od Pioneera, co objawiało się zamrożeniem i "pokafelkowaniem" całego obrazu. Nie dawało się jej też zripować. Tymczasem stacjonarny Panas bez problemu sobie z nią radził.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - prodarek - 16-12-2020

O odtwarzaniu plików przez panas bym się nie rozpisywał bo więcej nie działa niż działa, więc szkoda na ten temat czasu Smile

Ten link do mojego posta jest błędny bo w tej tabelce funkcja odczyty napisów z usb działa UB420/UB424, a nie działa i na regionfreedom zostało to już poprawione.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - misfit - 16-12-2020

(16-12-2020, 10:38)lovelybones napisał(a):  UB420 ma HDR Optimizer?

UB420 ma tą samą funkcjonalność co UB820, nie licząc obsługi DV.
Więc tak - ma.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - Bykovsky - 16-12-2020

Jeśli chodzi o Panasonic UB420 - to nie ma go już w sprzedaży. Używanego sprzętu nie chcę kupować.

W czym Panasonic jest lepszy od Sony? Poza tą jedną wadą Soniaków, że trzeba manualnie ustawiać Dolby Vision. Napisy nie są dla mnie jakoś bardzo ważne - oglądam z angielskimi. Nie posiadam żadnych plików video, oglądam z płyt BD oraz okazjonalnie jakiś serial poprzez streaming z apek na TV - więc podpinanie pamięci zewnętrznej też nie jest dla mnie.

Jedynie do czego jeszcze bym używał odtwarzacza BD UHD, to słuchanie muzyki z płyt CD, też okazjonalnie.

I czy warto dopłacać aż tyle kasy? Mam wrażenie że Sony X700 (albo i innej marki, w adekwatnej jakości i cenie), byłby dla mnie wystarczający. Nie musi być pancerny i zajmować pół szafki RTV.