Filmozercy.com | Forum
Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek (/watek-rozdzielczosc-8k-7680%C3%974320-kolejny-etap-rozwoju-czy-slepy-zaulek)

Strony: 1 2 3 4 5


Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - adi90a - 15-02-2020

W nawiązaniu do wątku, który przetoczył się w temacie wydań polskich filmów po rekonstrukcji na Blu-ray i głosów, że 8K nie ma racji bytu postanowiłem założyć nowy temat poświęcony temu zagadnieniu.
Link do mojego postu, którym wywołałem tamtą dyskusję:
http://forum.filmozercy.com/watek-rekonstrukcje-cyfrowe-na-blu-ray-od-%E2%80%9Estudio-filmowego-kadr%E2%80%9D?pid=63400#pid63400

Do odgrzania tematu skłonił mnie artykuł z prezentacji nowości Samsunga na 2020 rok. Choć to oczywiście nie pierwsze telewizory 8K, to kolejne modele o przekątnej 55 cali z pewnością będą z wolna wpływały na rynek.

Napomknę, że telewizory 8K w swojej ofercie mają obecnie Samsung, Philips, Sharp, Sony oraz LG (z tych dostępnych w Polsce). Jednak wiele z tych telewizorów to raczej popis możliwości niż realna alternatywa. LG dla przykładu ma w swojej ofercie model OLED88Z9PLA czyli 88 calowy telewizor 8K w technologii OLED, jednak przez cenę (od 120 000 zł) pozostanie on raczej tylko demonstratorem technologii.

Na 2020 Samsung przygotował trzy linie telewizorów QLED w 8K.
Q950TS (w wersjach 65, 75 i 85 cali), oraz Q900TS i Q800T (te w wersjach od 55 do 98 cali).
Fragment artykułu spidersweb:
Cytat:Grzegorz Stanisz, szef działu RTV Samsung Electronics Polska, w rozmowie z nami nazywa pierwszych nabywców telewizorów 8K early adopterami i pasjonatami, do których mrugając okiem zaliczył was, a więc czytelników Spider’s Weba.

– Te osoby z jednej strony z wyrachowaniem patrzą czy standardy i kodeki są już gotowe, ale też gdy widzą telewizor 8K na żywo w Samsung Brand Store, to aż ślinka im cieknie, bo wiedzą, że nawet YouTube jest już gotowy na tę rozdzielczość, ma do tego uniwersalny kodek – twierdzi Stanisz, zauważając też, że tegoroczne telefony, od Samsunga i nie tylko, już potrafią nagrywać wideo w tej rozdzielczości.

– Branża nauczyła się bardzo wiele gdy wchodził na rynek format Blu-ray – zauważa mój rozmówca, zwracając uwagę na konkurujący z nim format HD DVD. Przypomina, że w tej wojnie formatów nie było żadnej koordynacji między zainteresowanymi podmiotami branży i że Blu-ray ostatecznie wygrał dzięki stworzeniu BD Association. A więc stowarzyszenia mającego na celu ujednolicić stanowisko producentów sprzętu, treści i wydawców. UHD Association i 8K Association to wyciągnięcie lekcji z tamtych czasów, co zdaniem przedstawiciela Samsunga znacząco przyspieszy przejście na 8K.

–Formatowi 4K wystarczyło raptem pięć lat, by się upowszechnić. Dziś 90 proc. sprzedawanych na polskim rynku telewizorów to telewizory 4K – zauważa, argumentując, że porozumienie między zainteresowanymi podmiotami bardzo pomogło w popularyzacji tego formatu i niemal z całą pewnością pomoże w popularyzacji 8K – prawdopodobnie znacznie szybciej niż popularyzowało się 4K.

Szkoda, że Samsung nie wyciągnął podobnych wniosków względem Dolby Vision, bo dalej żaden z ich telewizorów nie będzie wspierał tego formatu. Co powoduje, że pchają się w technologię HDR10+ z której nikt nie będzie korzystał, bo nie ma takich treści. Czy podobnie będzie z 8K?

Wydaje się, że od telewizorów 8K nie ma ucieczki, bo to tylko gęstsze upakowanie pikseli czyli naturalny kierunek rozwoju wyświetlaczy, a wchodzą w to wszyscy znaczący się producenci (chińscy też). Dostępne są również kamery nagrywające w 8K, a nawet telefony to potrafią (tegoroczny Samsung Galaxy S20). Wydaje się, że na branże filmową przyjdzie poczekać bo obróbka takiego materiału i stworzenie efektów specjalnych to gigantyczne koszta. Jednocześnie większość filmów tak z taśmy filmowej jak i kamer cyfrowych poprzednich generacji posiada zbyt niską jakość by je masterować w 8K. Choć skoro filmy masterowane w 2K wydaje się jako 4K UHD, to i z 8K może być podobnie.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - Mefisto - 15-02-2020

Jak dla mnie to ślepy zaułek - część osób, głównie ci z bardziej rozbudowanym kinem domowym i finansami na to pozwalającymi, kupi od razu. Ale standardowy Kowalski, który nadal kupuje DVD lub odpala koszmarnej jakości streaming raczej odpuści. Przynajmniej w najbliższej dekadzie nie widzę dla 8K codziennego zastosowania.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - Mierzwiak - 15-02-2020

UHD zaoferowało szeroką paletę barw, HDR i wyższą rozdzielczość, która dzięki lepszej kompresji nawet w przypadku filmów upscalowanych z 2K owocuje większą ilością detali.

8K nie wnosi niczego poza większą liczbą pikseli i marketingowym bełkotem (pozdrawiam Samsunga!) o cudach w postaci poprawy jakości materiałów o niższej rozdzielczości.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - Gieferg - 15-02-2020

Dalsze zwiększanie rozdzielczości niczemu już nie służy.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - djgromo - 15-02-2020

Ja 4K w 55" oglądam z około 1,2 m. Przy 8K żeby to realnie odczuć musiałbym oglądać z pół metra co jest niemożliwe. Jedyny sens takiej rozdzielczości jest przy bardzo dużych calarzach, które mogą zastąpić ekrany projekcyjne. Nie sądzę, że powstanie fizyczny nośnik standardu 8K. Czyli ogólnie mówiąc są to pieniądze wyrzucone w błoto, i technologia która przez długi czas nie będzie miała wsparcia. Dopiero nowa generacja konsol wyciśnie z 4K soki więc kolejny przeskok mocy obliczeniowej żeby napędzić 8K będzie za jakieś 7 lat.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - misfit - 15-02-2020

Szanse na powstanie nowego nośnika fizycznego 8K oceniam na jakieś 5% bo raz, że nośniki są w odwrocie, a dwa niby co miałoby na nich wyjść ? Raptem kilkadziesiąt filmów na krzyż, pomijając już sensowność pakowania się w 8K w warunkach domowych...
Więc będzie sobie istniało to 8K w youtube, netfliksach, itd. w marnej kompresji i tyle + może dorobimy się za 10 lat kanału na platformie Canal+ (głównie pod sport) o ile do tego czasu nie zwiną już interesu.

Producentom wyświetlaczy nie dziwię się bo oczywiście w ich interesie jest abyśmy wymieniali nasze telewizory tak co 2-3 lata jeśli nie częściej Smile Ale ani mnie to ziębi ani grzeje, do niczego nie jest mi potrzebna wyższa rozdzielczość, zamiast tego widziałbym duuużo wyższe pokrycie palety Rec. 2020 (90% wzwyż), panele 12-bit, dalsze usprawnianie BFI aby jego użytkowanie miało sens + obróbka obrazu na jeszcze wyższym poziomie.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - djgromo - 15-02-2020

To jak wymieniamy zachcianki to ja dorzucę jeszcze technologię micro LED / crystal LED i szczytową jasność na poziomie 2000+ nitów. Panel 4K 120Hz , wsparcie dla pełnej specyfikacji HDMI 2.1 i dobry upłynniacz.


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - malin1976 - 15-02-2020

Jak dla mnie 4k to krótki etap przejściowy podobnie zresztą jak i hdr . Oczywiście płyta jako nośnik ma już najlepsze lata za sobą w postaci dvd ale może jakieś wydania w postaci blaszki kiedyś w 8k ktoś nadal będzie chciał dla garstki kolekcjonerów wydawać .


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - Mierzwiak - 15-02-2020

HDR okresem przejściowym? Między SDR a...?


RE: Rozdzielczość 8K (7680×4320) - kolejny etap rozwoju czy ślepy zaułek - Mr.Hankey - 15-02-2020

Zdaje się, że kolega malin miał na myśli to, że moda na HDR minie, podobnie jak np. na 3D. Jeśli mnie pamięć nie myli, to poruszał już chyba kiedyś tę kwestię. A utknęło mi to w pamięci dlatego, że jest to tak beznadziejne i kompletnie nietrafione porównanie, że nie ma nawet co z nim polemizować.

Co do 8K, to zdecydowanie jest jedynie marketingowym bełkotem i niczym więcej. Problemem technologii UHD jest fakt, że ludzie niestety mylą ją z 4K i to już pewnie nigdy się nie zmieni. Nawet tutaj na forum masa ludzi wypisuje brednie, że nowy format to tylko wyższa rozdzielczość i przy większej odległości nie ma korzyści z obcowania z nowym formatem, kompletnie ignorując szeroką paletę kolorów i HDR, a przecież to te dwa składniki robią zdecydowanie największą robotę. W przypadku 8K nie mamy do czynienia z nową technologią, to tylko podbitą rozdzielczość, do tego na tę chwilę bez poważnego kontentu, więc trudno traktować to inaczej niż tylko jako ciekawostkę.