Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 28-12-2017

lis22, czytając o twoich absurdalnych "problemach" dochodzę do wniosku że najlepiej byłoby gdybyś nie miał w ogóle telewizora...

"Ulepszony format" wyjścia HDMI w TV Sony służy do tego, żeby TV odebrał sygnał HDR. Dobrze że masz pojęcie do czego służą konkretne opcje <OK>

Kwestii ziarna, prawdziwego i tego dodawanego w postprodukcji ani szumu wideo nie chce mi się nawet komentować. Szkoda że przez lupę się nie przyglądałeś, albo od razu mikroskop.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Gieferg - 28-12-2017

Gość zauważył raz "ruchome ziarno" (dosłowny cytat) w tle w którejś scenie w FOTR podczas przeprawy przez Caradhras i ględził na kilku różnych forach, że mu to przeszkadza jak ogląda z 20 cm, a przecież na DVD tego nie było! Pamiętam tez jakieś ciągnące się przez ileś tam stron marudzenie na forum HDTV Polska w sprawie Króla Lwa oraz Robin Hooda Scotta, a zapewne innych podobnych, kosmicznych problemów było o wiele więcej.

Tak więc zgadza się, lepiej dla niego i dla wszystkich, którzy czytają o jego problemach byłoby gdyby nie miał telewizora.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 28-12-2017

Niestety, jestem osobą słabowidzącą, widzę na jedno oko i to tylko w 50% a do tego jestem bliskowidzem, więc nie mogę oglądać z większej odległości, niż trochę ponad pół metra i nawet na 55 calach nie widzę np. napisów i interfejsu w grach RPG.
Podziwiam tych wszystkich, którzy oglądają tv z trzech metrów lub więcej, ja nic bym nie zobaczył z takiej odległości.
Chciałem się tylko dowiedzieć, czy to normalne i nie bawię się w osobiste wycieczki, jak Gieferg. W końcu od tego jest forum, żeby się pytać osób bardziej doświadczonych.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 28-12-2017

(28-12-2017, 12:06)lis22 napisał(a):  Niestety, jestem osobą słabowidzącą, widzę na jedno oko i to tylko w 50%
Nie mogłeś od tego zacząć tekstu? Uniknąłbyś docinek Big Grin


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 28-12-2017

Niestety, wada wrodzona - oczopląs, naderwana siatkówka, prawym okiem widzę przez mgłę a lewym tylko w 50%. Muszę oglądać tv z dosyć bliskiej odległości i dlatego wszelkie mankamenty mnie drażnią. Sam obraz pewnie widziałbym w miarę ok z metra ale napisów już nie.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 28-12-2017

(28-12-2017, 10:31)misfit napisał(a):  HDR i Deep Color to są zupełnie różne zagadnienia.

Aby Deep Color miał jakiś sens nie tylko potrzebujesz odtwarzacza z tą funkcją, ale też wyświetlacz z jego obsługą oraz filmy zakodowane w ten sposób, których na Blu-ray jest okrągłe 0 - Blu-ray jest ograniczony do 8-bit 4:2:0.
Jeśli zaś pytasz czy te 10-bit (a w przypadku płyt w Dolby Vision - 12-bit) robi jakąś różnicę w UHD względem Blu-ray'a to odpowiedź brzmi jak najbardziej tak - najłatwiej da się to zaobserwować np. na filmach od Lionsgate gdzie w ich wydaniach BD często występuje banding - w tym samym filmie na UHD jest on dużo mniej zauważalny lub też nie ma go wcale (zależy od konkretnego tytułu).

Dzięki za odpowiedź. Oczywiście Deep Color i HDR to dwie różne kwestie. Jadnak cechą wspólną wspomnianych technologi – jeśli można tak napisać – stanowi poszerzenie gamy kolorów obrazu. Jeśli ktoś nie posiada odbiornika UHD (tak jak ja) może poprosić o stosowną prezentację sprzedawcę w sklepie.

Po cichu miałem nadzieję, że ktoś z filmożerców pozyskał krążek BD wychodzący poza 8 – bit (z tak niską wartością porównania płyt Blu Ray z UHD mają średni sens). Jednak zachowując konsekwencję napiszę co mnie nurtuje. Na poprzedniej stronie wyraziłem zadowolenie z Deep Color i zrobiłem to świadomie. Dlaczego? Choć posiadam tylko typowe płyty BD, ale też sprzęt do obsługi rzeczonej technologii, to mam wrażenie, iż wszystko jakoś działa! Czytałem kiedyś o „konwersji” 8 – bit do 16 – bit (jak zwał , tak zwał). Na tym ponoć ma polegać „magia” Deep Color.

Mój zapasowy odtwarzacz (w przeciwieństwie do „macierzystego”) posiada płynną regulację Deep Color. Podczas rodzinnej projekcji nie majstrowałem przy tym, ale pobawię się ustawieniami przy najbliższej okazji. Może z ktoś z kolegów ma na pokładzie urządzenia obsługujące tę funkcję i po testach wymienimy uwagi?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 28-12-2017

@lis22

Skoro musisz oglądać z tak małej odległości to zapytam wprost: po cholerę ci 55 cali? (o innych domowników nie pytam, tutaj ty jesteś najważniejszy) Przysiadłem się właśnie do swojego na taką odległość i to jest koszmar, o ewentualnych szkodliwych skutkach oglądania z tak bliska nawet nie wspominam. Nie da się poprawić twojej sytuacji okularami, żadnym zabiegiem etc.?

Materiał wideo, choćby nie wiem jak dobrej jakości, nie służy do oglądania go z tak bliska. Tym bardziej na stopklatce.

@misfit

A co z BD od Sony z opcją xvYCC? Moja ś.p. plazma nawet wyświetlała mi komunikat że oglądam taki materiał.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 28-12-2017

(28-12-2017, 12:26)Mierzwiak napisał(a):  @lis22

Skoro musisz oglądać z tak małej odległości to zapytam wprost: po cholerę ci 55 cali? (o innych domowników nie pytam, tutaj ty jesteś najważniejszy) Przysiadłem się właśnie do swojego na taką odległość i to jest koszmar, o ewentualnych szkodliwych skutkach oglądania z tak bliska nawet nie wspominam. Nie da się poprawić twojej sytuacji okularami, żadnym zabiegiem etc.?

Materiał wideo, choćby nie wiem jak dobrej jakości, nie służy do oglądania go z tak bliska. Tym bardziej na stopklatce.

Przez 15 lat jechałem na 21 cali z "dupą" (tu oglądanie DVD na tak małym ekranie było dopiero uciążliwe), w grudniu 2013 tv się spalił i zakupiłem 40 cali FHD i było ok, ale w tym roku połasiłem się na UHD, tv FHD dałem rodzicom i kupiłem KS 7000 Samsunga, który musiałem zareklamować a reklamacja skończyła się zabraniem tv i zwrotem gotówki. Niestety, te lepsze tv UHD są dosyć dużych rozmiarów - tegoroczne Samsungi porównywalne z moim KS 7000 to tylko QLED od chyba 55 cali wzwyż, więc zdecydowałem się na 55 cali. Dla mnie, im większy ekran, tym lepiej. Naczytałem się i nasłuchałem o szkodliwości dużych odbiorników (mój pokój ma ponad 5 metrów na 3,5 metra) ale mnie nie bolą ani oczy, ani głowa, a i tak wydaje mi się, ze tv jest za mały, zwłaszcza grając na PS4 PRO i na XBOX ONE Wink

Co do Deep Color to mój odtwarzacz UHDBD go obsługuje ale czy są tv, które go wspierają?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - pred895 - 28-12-2017

Przecież oglądając 55 cali z mniej niż pół metra to musi być masakra... i kanapę masz tak blisko do tv dostawioną ?? Ogarniasz cały ekran jeśli chodzi o napisy itp ?? Z twoją wadą wzroku preferowałbym coś właśnie max 40 cali a nie aż 55... Z tak bliskiej odległości jasne UHD dowali ci oczy całkiem do reszty.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 28-12-2017

Dobra, te pół metra "na oko" to przesada. Wymierzyłem i od kanapy (od miejsca w którym siedzę) do tv jest ok. 2 metry i 20 cm Wink
Teraz tv jest jeszcze dalej niż poprzednicy, którzy stali na szafce RTV a Sony z racji gabarytów i ciężaru, wisi na ścianie, więc doszło 40 cm.
Na oko wydawało mi się znacznie bliżej, ale przecież pokój ma 3,5 metra szerokości.