Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 29-12-2017

Tak swoją drogą, to co w ogóle mówią lekarze na tę przypadłość? Bo ja osobiście mając jedno oko ledwo kumate, to bym je oszczędzał, a nie wślepiał się w filmy (zwłaszcza kiepskie).


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 29-12-2017

A skąd wiesz, czy oglądam kiepskie filmy, czy nie? Big Grin

Na oko nie poradzi się nic, wada wrodzona, ale przecież nie przestanę żyć z tego powodu Tongue


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 29-12-2017

(28-12-2017, 21:39)lis22 napisał(a):  Sorry, ale ja na prawdę nie lubię takich mankamentów a są osoby, które mają w drugą stronę i nie lubią filmów wyczyszczonych z ziarna. Stare filmy są kręcone na taśmie filmowej, więc to ziarno trzeba przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, byleby tylko nie było zbyt inwazyjne. Słyszałem, że np. w "300" ziarno dodano celowo w postprodukcji, pomimo tego, że film był kręcony cyfrowo ale tak chciał Snyder.

Jeżeli w Braveheart ziarno jest dla Ciebie dokuczliwe to boję się pytać czy widziałeś np. coś od Aronofskiego (Black Swan, Wrestler) Big Grin
W wielu filmach kręconych cyfrówką dodaje się ziarno w postprodukcji, nawet w tych "czyściochach" oglądając z bliska można zauważyć niewielki szumik, który dodaje się w tym celu aby nie pojawił się banding. Do tego HDR może powodować, że będzie większa widoczność ziarna/szumu. Przy Twoich problemach ze wzrokiem i uczuleniem na ziarno, jeśli redukcja szumów w TV daje za słabe efekty to proponowałbym przesiadkę na HDTV Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 29-12-2017

Wiem, podałem jako przykład "300", gdzie ziarno dodano specjalnie, a ponoć "Terminator" lub "Terminator 2" został cyfrowo wyczyszczony z ziarna, co nie wszystkim odpowiada.
"Braveheart" odrobinę mnie rozczarował, bo naczytałem się o perfekcyjnym obrazie i jednym z najlepszych transferów na Blu-Ray Wink - podobną opinią cieszy się Disneyowska "Piękna i Bestia" (która, moim zdaniem, jest zbyt mocno oczyszczona i nie umywa się do starej kopii VHS, która miała to "coś") oraz "Król Lew", który nie jest pozbawiony mankamentów i artefaktów.

Obejrzałem sobie w końcu cały film UHDBD i HDR robi na prawdę dużą robotę (na Samsungu był on prawie nie zauważalny), wszystkie jasne sceny, sceny z ogniem, z wybuchami, efektami świetlnymi, itp. co mocno kontrastuje z innymi, takimi wyciszonymi i chłodnymi kolorystycznie scenami. Do tej pory myślałem, że różnica pomiędzy Blu-Ra a Ultra HD Blu-Ray jest niewielka, bo to i tak nie jest 2160p tylko upscaling z 2K, ale po seansie stwierdziłem, że HDR robi tę różnice. Tylko jak napisałem, lepiej mi się ogląda z gammą powyżej zera (1 lub 2).
Przy okazji, czy "Wonder Woman" WB jest w matywnym 4K i czy jest lista takich filmów?

Tv cyfrowa to na razie ściema. Mam kablówkę i niby sporo programów w HD - tyle, że to HD to tylko 720p lub 1080i, nie ma 1080p, o 2160p nie wspominając i nawet te programy HD wyglądają słabo na tv 1080p a co dopiero na 2160p, a upscaling tv to pic na wodę.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 29-12-2017

Za nazywanie ziarna mankamentem obrazu powinno się od razu wlepiać dożywotniego bana.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 29-12-2017

Co kto lubi Wink
Oglądając "Braveheart" na PS3 bardziej się skupiałem na tych białych, migających kropkach, niż na samym filmie Big Grin
Dziwnie odbiera też "Robin Hood" Scotta z 2010 roku, ale on ma jakieś artefakty w ostatnich scenach filmu. Co ciekawe, całkiem ok prezentowały się filmy DVD skalowane do 1080p na tv FHD.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 29-12-2017

Te białe kropki to zanieczyszczenia taśmy filmowej, o ile o to Ci chodzi:

[Obrazek: 35b5cd701713393.jpg]

Może w remasterze oczyszczą go gdy pojawi się na UHD, tyle, że idę o zakład, że ziarno jako takie będzie bardziej widoczne.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - lis22 - 29-12-2017

To nie to.
Jasne, białe niebo, np. w scenie przed bitwą pod Stirling i całe niebo jest upstrzone białymi kropkami Wink

Swoją drogą, Gibson wspominał coś o tym, że na UHDBD może się pojawić wersja licząca sobie ok. 240 minut Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 30-12-2017

(28-12-2017, 14:06)misfit napisał(a):  Daras - biorąc pod uwagę Twoje stanowisko co do skalowania, itp. jesteś jedną z ostatnich osób, które bym posądził o zabawy z konwersją 8-bitowego źródła do 10/12-bit Smile
Ale testuj... na niektórych wyświetlaczach może to przynieść pewne korzyści.

Testy to nic złego, tym bardziej, że ich wyniki do niczego nie obligują. Wink Zatem aby zamknąć (?) temat Deep Color powalczyłem  z ustawieniami 30 minut…
W zapasowym odtwarzaczu mam opcje: Wyłącz, 10 – bit, 12 – bit, 16 – bit oraz Auto. Oczywiście posiadam projektor przystosowany do odbioru takiego sygnału. Hmm, do sprawy nastawiłem się pozytywnie, czyli bardzo chciałem zobaczyć różnicę np. pomiędzy „Wyłącz” a „16 – bit”. Początkowo nawet sądziłem, że coś dostrzegam. Jednak im bardziej pragnąłem zauważyć powiększenie spektrum kolorów, to tym szybciej sukces uciekał… Confused
Wygląda na to, iż daje mi satysfakcję Deep Color, którego nie ma*. Blush W nowym roku spróbuję jeszcze raz namierzyć zachodnią stronę opisującą efekty skalowania (teraz jakby jej w sieci nie ma). A może ktoś z kolegów pobawi się ustawieniami i skreśli tu kilka słów?

Mam wrażenie, że Deep Color został wymyślony pod BD, których po prostu nie wydano. To tak jak z funkcją umożliwiającą widzenie danego ujęcia z różnych kątów / kamer. Czy ktoś posiada takie płyty? Wink

* Dobrze skalibrowany projektor DLP (w mojej ocenie) wyciska z BD więcej niż telewizor LCD. Kiedyś napisałem, że DLP w pewnym sensie można porównać z technologią OLED.

Raczej to mój ostatni wpis w tym roku. W nowym życzę wszystkim pozyskania upragnionych krążków. Niech żyje 2018! Hura!


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 30-12-2017

(29-12-2017, 10:58)lis22 napisał(a):  A skąd wiesz, czy oglądam kiepskie filmy, czy nie?

Bo czytam niektóre Twoje opinie? Smile Wonder woman czy Ostatni Jedi to przykłady właśnie takich produkcji, na które szkoda oczu/oka. A i żyć bez nich się da Smile Za to bez ziarna - ni chuja Cool