Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 15-01-2018

(15-01-2018, 14:01)Marioo napisał(a):  
(15-01-2018, 12:08)Daras napisał(a):  b. Kino domowe to kino domowe. Filmy panoramiczne oglądamy na sporym ekranie z projektora Full HD.
Jakiego używasz ekranu: model, wielkość ? Zakupiłem właśnie projektor i zastanawiam się na czym by tu teraz wyświetlić obraz. Rozważam też ścianę pomalowaną specjalną farbą projekcyjną.

Wkrótce wychodzę do roboty. W nocy lub jutro napiszę kilka słów (może w dziale o projektorach).


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mateusz - 15-01-2018

Daras jak będziesz chciał coś napisać o projektorach, to stwórz w tym dziale analogiczny temat jak ten o telewizorach: Jaki projektor wybrać? - Pytania i porady. Na razie oddzielnego działu dla projektorów nie ma co zakładać. Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 15-01-2018

Co racja to racja. Smile Ja oczywiście napiszę coś jutro o ekranach w TEMACIE „Tv czy projektor...”.
Muszę się jeszcze podszkolić z panującej tu terminologii. Takie studia być może uchronią forum przed zaistnieniem oddzielnych działów, choć kto wie… Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 16-01-2018

Kirek, tak jak już wspomniałem wcześniej nie widzę potrzeby aby wyjaśniać na czym polega skalowanie obrazu. Takie informacje znajdują się w necie i osoby zainteresowane mogą je namierzyć. Przy odrobinie mobilizacji może opiszę kiedyś swoje odczucia dotyczące przesiadki z CRT na LCD w kontekście postrzegania jakości materiałów 576i. Początkowo była to prawdziwa masakra. Ostatecznie musiałem skorzystać z dobrych procesorów zewnętrznych (takowe wbudowane są np. w odtwarzacze BD czy tunery TV). Jednak nie zastąpiły one leciwego odbiornika CRT…

Całkowicie rozumiem Twoją postawę i ochotę oglądania / kolekcjonowania filmów DVD. Gros materiałów nie doczekała premiery w jakości HD (choćby z racji sposobu archiwizowania) i niekiedy SD to jedyny sposób na pozyskanie białych kruków. Przykładowo – na forum Kino Polska udzielał się człowiek, który na taśmach VHS posiada prawdziwe skarby. Ilekroć ktoś poszukiwał czegoś unikalnego to był odsyłany do kolegi Franczaka. Smile

Jeszcze raz sugeruję abyś przed zakupem TV wziął do sklepu kilka płytek DVD i poprosił obsługę o prezentację. Być może unikniesz irytacji, której doświadczyłem podczas pierwszych dni obcowania ze swoim nowym LCD HD.

Kirek, wybrałem dla Ciebie cytaty, które w sporym stopniu korespondują z moją „filozofią”. Oczywiście zachęcam do przeczytania całych dyskusji, bo w kwestii skalowania głosy bywają podzielone.

Cytat:
Czy pogroszy czy nie, to zależy od konkretnego modelu.
Są telewizory które mają bardzo dobre procesory skalujące, i wtedy sygnał HD wygląda przyzwoicie.
O sygnale SD lepiej mimo wszystko nie mówić, bo to 3 generacje różnicy, i tu nawet najlepszy 4k by sobie nie poradził wystarczająco dobrze.
Tak czy siak - zwykły sygnał HD wygląda bardzo podobnie na telewizorze podobnej klasy FHD i UHD.

http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/109823-sygnal-hd-lub-sd-na-tv-uhd.html

Cytat:
Zanim przejdziemy jednak do bitrate’u kolejny truizm związany ze skalowaniem obrazu. Obraz bardzo często jest skalowany – jest to prosta operacja, która prawie nie wymaga obliczeń i odbywa się w locie. Proces skalowania czyli interpolacja (ujednolicenie) owiana jest zupełnie niesłusznie nimbem magii podczas gdy jest to bardzo prosta, czysto matematyczna operacja. Istnieje parę metod interpolacji od żadnej jednak nie oczekujcie spektakularnych rezultatów. Obraz można skalować w górę (np. wyświetlając materiał SD na ekranie HD) czyli sztucznie zwiększać jego rozdzielczość (tak działa tzw. zoom cyfrowy) poprzez dzielenie jednego piksela o określonym kolorze na kilka pikseli. Problem w tym, że jedyny pozytywny efekt takiego sztucznego powiększenia obrazu to mechaniczne zatarcie granicy między pikselami. Obraz jest przyjemniejszy dla oka (rozmyty) absolutnie jednak nie bardziej szczegółowy (nie da się dodać do niego informacji, których wcześniej tam nie było).

https://www.spidersweb.pl/2015/06/telewizor-4k-naprawde-nie-dla-idiotow.html

Ciekawe uwagi dotyczące przewagi CRT / PLAZM przy odbiorze SD...

Cytaty:
Jeżeli chodzi o plazmy to w grę wchodzi jeszcze jedna rzecz - to jak one wyświetlają obraz, szczególnie w ciemnych partiach gdzie jest też najwięcej błędów na słabym sygnale. Plazmy roztrząsają ciemne kolory na kaszkę pikseli, żeby powstał odcień. Dzięki temu widać też mniej syfu z SD, a przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie.

Jeśli chodzi o plazmy i ich łagodniejsze traktowanie obrazu o kiepskiej jakości, to nie wynika ono z metody generowania kolorów pośrednich w ciemnych scenach (ditheringu), a jest bezpośrednią cechą samej technologii tworzenia obrazu. W przypadku LCD, obraz jest tworzony poprzez zasłonięcie źródła światła, a w przypadku plazmy, każdy punkt obrazu stanowi źródło światła o charakterze autonomicznym (samodzielnym). To ta cecha, rodem z telewizorów kineskopowych, stanowi o "ładniejszości" kiepskiego obrazu, wyświetlanego na plaźmie, w stosunku do LCD.

https://hdtvpolska.com/forum/topic/29205-skalowanie-obrazu-jakość-skalowania-upscaling-czemu-to-jest-dla-was-tak-ważne/

Myślę, że w powyższych uwagach każdy znajdzie coś dla siebie i tym samym nie odniesie wrażenia, że ktoś kogoś chce wprowadzić w błąd (mącić w głowach). Jak na razie jestem wierny swoim wnioskom i czekam na coraz lepsze urządzenia skalujące. Być może w przyszłości nie zobaczę różnic pomiędzy CRT a LCD...
Podsumowując. W takich sprawach decyduje jakość skalera oraz indywidualne właściwości oka ludzkiego (a nawet mózgu).

Kirek, powodzenia w zakupach!

P.S.
Marioo, o swoich skromnych doświadczeniach z ekranami projekcyjnymi (miałem tylko cztery) napiszę wkrótce. To ważny temat.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Gieferg - 16-01-2018

Cytat:Jeszcze raz sugeruję abyś przed zakupem TV wziął do sklepu kilka płytek DVD i poprosił obsługę o prezentację. Być może unikniesz irytacji, której doświadczyłem podczas pierwszych dni obcowania ze swoim nowym LCD HD.
Uniknie irytacji, nie kupując telewizora?

Cytat:Przy odrobinie mobilizacji może opiszę kiedyś swoje odczucia dotyczące przesiadki z CRT na LCD w kontekście postrzegania jakości materiałów 576i
Czekamy.

Cytat:Proces skalowania czyli interpolacja (ujednolicenie) owiana jest zupełnie niesłusznie nimbem magii podczas gdy jest to bardzo prosta, czysto matematyczna operacja. Istnieje parę metod interpolacji od żadnej jednak nie oczekujcie spektakularnych rezultatów. Obraz można skalować w górę (np. wyświetlając materiał SD na ekranie HD) czyli sztucznie zwiększać jego rozdzielczość (tak działa tzw. zoom cyfrowy) poprzez dzielenie jednego piksela o określonym kolorze na kilka pikseli. Problem w tym, że jedyny pozytywny efekt takiego sztucznego powiększenia obrazu to mechaniczne zatarcie granicy między pikselami. Obraz jest przyjemniejszy dla oka (rozmyty) absolutnie jednak nie bardziej szczegółowy (nie da się dodać do niego informacji, których wcześniej tam nie było).

Captain Obvious to the rescue? Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Kirek - 16-01-2018

Dzięki Daras za poświęcony czas. Ostatni opisany aspekt raczej już nieaktualny ponieważ obecnie mam LCD i nie planuję powrotu do CRT Wink
Co do różnic w tym jak radzą sobie różne TV ze skalowaniem to znalazłem artykuł: https://hdtvpolska.com/forum/topic/35328-skalowanie-obrazu-czy-wida%C4%87-r%C3%B3%C5%BCnice-w-nowych-telewizorach/ . Wprawdzie wykonany test dotyczy skalowania z HD do UHD ale jeżeli przyjrzymy się jakiego wycinka obrazu dotyczy to wydaje się, że ze skalowaniem SD również nie powinno być wielkiej tragedii a problem może dotyczyć tak jak to podał Gieferg zwiększenia cali. Obecnie na 47 calach z 3,2 metra obraz z DVD jest dla mnie jak najbardziej akceptowalny.

Wydaje się, że naoczne sprawdzenie będzie najrozsądniejsze. Może w takim razie ktoś z Warszawy będzie w stanie zaprosić mnie na godzinkę podczas, której zaprezentuje zalety UHD oraz pozwoli zweryfikować obraz DVD? Zawsze to przyjemniej niż w markecie gdzie będą patrzeć na człowieka, że im utrudnia Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 16-01-2018

Mamy na forum chyba kilku posiadaczy TV Sony ZD9/A1/XE94/XE93 - Sony w końcu wypuściło aktualizację dodającą obsługę DV, na razie w USA, ale lada dzień spodziewajcie się jej też u siebie Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Gieferg - 16-01-2018

Cytat: Obecnie na 47 calach z 3,2 metra obraz z DVD jest dla mnie jak najbardziej akceptowalny.

Skoro tak, myślę, że nie masz się czym przejmować. A już zwłaszcza jeśli masz możliwość się o powiedzmy metr odsunąć w razie potrzeby.
Tak naprawdę wiele tu zależy od konkretnego wydania. Dobre jakościowo DVD jest do przeżycia nawet na dużym ekranie, kiepskie nawet na małym będzie wyglądać koszmarnie. Poza tym nie bez znaczenie są ustawienia TV - na potrzeby DVD można sobie zrobić osobny tryb maskujący w pewnym stopniu niedostatki. Czasami z takiego korzystam.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Kirek - 16-01-2018

Co do odsunięcia się to nie ma takiej opcji bo musiałbym z balkonu oglądać, ewentualnie z parapetu ale takich poświęceń nie zamierzam robić Wink
Tak więc założeniem jest, że odległość jest niezmienna.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Gieferg - 16-01-2018

Ja bym oglądał z balkonu Wink
Nie no, przeżyjesz, nie sądzę, żeby było się czym przejmować.