Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pai-Chi-Wo - 07-10-2018

Mierzwiak, nie chce mi się dyskutować czy przekonywać co jest absurdem a co nim nie jest...czasem se pomilcz będzie lepiej dla wszystkich Smile
misfit, dzięki wyjaśniłeś.

(05-10-2018, 21:57)Sokal napisał(a):  A poruszał ktoś temat daty ważności takiej kalibracji? Diody/świetlówki po jakimś czasie (np. po roku, dwóch, trzech?) świecą w tv inaczej, niż na początku. Koper się kiedyś do tego odnosił?

Na ile godzin pracy urządzenia przeznaczona jest jedna kalibracja?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - sebas - 07-10-2018

(06-10-2018, 22:12)Pai-Chi-Wo napisał(a):  A czy grafik komputerowy tez zamawia kalibrację monitora do pracy z grafiką?
Pytasz na serio?
Napiszę tak:
- jak "grafik" rysuje sobie kwiatki dla własnej przyjemności, to pewnie używa budżetowego monitora i niczego nie kalibruje,
- jak grafik zawodowo i profesjonalnie zajmuje się np. obróbką/tworzeniem materiałów przeznaczonych np. do druku, to używa monitora z wyższej półki, przykładowo coś z serii ColorEdge od Eizo. Zobacz sobie w jakie usprawnienia do kalibracji są wyposażone te monitory i jak producent jeszcze przed zapakowaniem do kartonu stara się zniwelować naturalny rozrzut produkcyjny matryc. Zwróć też uwagę na ceny.
Jak ktoś nie wierzy, że w postprodukcji, czy masteringu kalibruje się monitory, to wystarczy zajrzeć na fejsbuka Maćka Kopra/SkalibrujTV. Jest szansa, że niektórym otworzą się oczy...


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pai-Chi-Wo - 07-10-2018

Pytałem na serio, grafik kupuje odpowiedni model do swojej pracy a pytanie czy zamawia kalibrację jako usługę czy kalibruje monitor sam?
A kto nie wierzy w kalibrację monitorków w postprodukcji? Chyba takich tu nie ma? ;-)


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pablo0909 - 07-10-2018

O to musisz popytać grafików. Tutaj jest o kalibracji OLED- a i na pytanie typu "Na ile godzin pracy urządzenia przeznaczona jest jedna kalibracja?" też raczej nie znajdziesz w 100% pewnej odpowiedzi.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 07-10-2018

To na pewno zależy od danej technologii po jakim czasie warto powtórzyć kalibrację i o jaki % odchyłów się tutaj rozchodzi.

Mogę napisać, że gdy miałem jeszcze kolorymetr to stosunkowo często mierzyłem nim swój projektor Epsona - na papierze ma on przewidywaną żywotność lampy na 2500-3000 godzin.
Nie pamiętam już czy pierwszą kalibrację robiłem po 100, 150 czy 200 godzinach, ale pamiętam, że poprawiając skalę szarości i celując w temperaturę barwną 6500K najbliższe temu było wybranie w ustawieniach projektora temperatury 6000K. Z kolei pod koniec życia lampy (~2500h) było to już 7500K. Czyli można powiedzieć, że różnica dość ogromna.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 09-10-2018

Czemu nie mogę włączyć ultra deep color na hdmi? Ani na konsoli ani na Oppo, wyłącza się sam po chwili, bo coś nie będzie pracować prawidłowo. O co z tym chodzi?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pablo0909 - 09-10-2018

(09-10-2018, 08:35)wolfman napisał(a):  Czemu nie mogę włączyć ultra deep color na hdmi? Ani na konsoli ani na Oppo, wyłącza się sam po chwili, bo coś nie będzie pracować prawidłowo. O co z tym chodzi?

A do czego Ci to jest potrzebne? Tv sam się przełącza na treści HDR czy DV.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 09-10-2018

Skoro sam to robi z automatu, to po co ta opcja, która się samoczynnie wyłącza po włączeniu gry czy filmu?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pablo0909 - 09-10-2018

To jest ułatwienie. W ubiegłym roku miałem jeszcze LCD od Sony i żeby oglądać treści HDR, musiałem takie coś włączyć. W Tych tv wystarczy sam kabel HDMI. Nic więcej.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 09-10-2018

Deep Color włączony w TV dla odpowiednich portów HDMI ?
Podłączenie bezpośrednie do TV czy coś jeszcze jest pomiędzy nim, a odtwarzaczem/konsolą ?
Jakie masz kable HDMI ?

U mnie żadnych komunikatów odnośnie Deep Color nie ma, ale może w B8 jest jakoś inaczej.
Nie znam się na konsolach co i jak, ale jeśli wszystko masz ok to w takim Billy Lynn's Long Halftime Walk (2160p60) powinieneś otrzymać na wyjściu w OPPO obraz 12-bit 4:2:2 w 60 fps i rozdzielczości 3840x2160 oczywiście. Jak nie masz tego filmu to pozostaje pobrać jakieś demo 2160p 60 fps i sprawdzić.