Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 14-11-2018

Daras czyżbyś chciał oglądać uhd na zwykłym tv by osiągnąć minimum lepiej? Toć nawet jakby to lepiej wyglądało o 5% to i tak szkoda kasy i zachodu, by kupować odtwarzacz 4k i filmy uhd. Na tanich tv 4k ledwie widać jakikolwiek efekt. Dopiero zauważalną różnicę odczułem na oledzie.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 15-11-2018

Wolfman, w pełni rozumiem Twoje stanowisko. Niemniej coś wyjaśnię. W wielu miejscach na forum pisałem, że nie planuję przesiadki na UHD. Podałem ku temu powody. Z drugiej zaś strony brakuje mi do zbiorów określonych krążków BD. Praktycznie nie ma szans aby zostały one wydane w PL (chodzi o gros obrazów z lat 1960 / 1970). Niekiedy moje myślenie zmierza w tym kierunku, aby zakupić odtwarzacz z funkcją czytania napisów z pendrive. Przy okazji możliwe byłoby oglądanie płyt UHD. Po prostu sprawdzam możliwości.

O co mi dokładniej chodziło z Deep Color napiszę w odrębnym poście. Jest późno, a dopiero „zjechałem” do domu.

EDIT:
Jestem zmęczony, ale coś tam znalazłem.
Mierzwiak, nie wiem jak sprawa wygląda z telewizorami. Moje kino domowe to wyłącznie projektory. Jeśli TV posiada panel 8 bit, faktycznie nie ma o czym mówić. Zresztą jakie to Deep Color. Smile
W necie znalazłem tylko jeden opis Optomy. Niestety, kompletnie nie znam tego projektora.

http://www.optoma.co.uk/uploads/brochures/HD65-B-en-gb.pdf

Prawie na początku tekstu znajduje się wzmianka o rzeczonej funkcji. Zastanawiam się czy UHD HDR byłoby w jakikolwiek sposób kompatybilne z Deep Color powyżej 8 bit. W zasadzie rodzaj wyświetlacza nie ma znaczenia. Ale chyba bez testu się nie obędzie (?).


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Pablo0909 - 15-11-2018

Daras, gdyby rodzaj wyświetlacza nie miał znaczenia, to po co nam było się przesiadać z odbiorników CRT na OLED? Smile  Znalazłem taki artykuł o zastosowaniu Deep Colour i chyba będziesz rozczarowany. Przeczytaj dwa ostatnie komentarze pod artykułem. To są dwa różne głosy, użytkownika projektora Epson i człowieka, który opisał funkcję Deep Colour.

Deep Colour


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 15-11-2018

Ten artykuł już się zdezaktualizował wraz z nadejściem treści UHD.

Daras, tak jak Mierzwiak wcześniej pisał nie należy mylić Deep Colour z szeroką paletą barw. To pierwsze może Ci zaoferować 10 czy 12-bitową głębię koloru co w praktyce może Ci dać lepsze przejścia tonalne, ale to głównie przy założeniu, że po pierwsze posiada się sprzęcik, który ma panele 10 czy 12 bitowe i karmi się go takimi treściami.
Nie wiem jak Optomy, ale projektory JVC ponoć mają 12 bitowe panele i takowe przetwarzanie obrazu na wejściu i wyjściu.

Z kolei szerokiej palety barw obecnej na zdecydowanej większości treści UHD na pewno nie uzyskasz na "zwykłym" sprzęcie. W nowoczesnych projektorach stosuje się specjalnie filtry, który zadaniem jest uzyskać sensowne pokrycie palety DCI-P3, ale zwykle wiąże się to ze znacznym spadkiem jasności obrazu. W projektorach UHD bez takowych filtrów zwykle pokrycie palety DCI-P3 wynosi ok 80% czy nawet mniej.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 15-11-2018

(15-11-2018, 00:02)Daras napisał(a):  Niemniej coś wyjaśnię. W wielu miejscach na forum pisałem, że nie planuję przesiadki na UHD
Po co zakładasz to z góry? Przecież ta technologia i tv tanieje szybciej niż dvd i blu razem wzięte. Więc dalej będziesz się opierał jak prosiak przed rzeźnikiem? Filmoteka mało interesująca? Spokojnie , zapowiedzi coraz więcej. Żaden nośnik nie powtórzy sukcesu vhs, to wiadomo, ale zapowiedzi różnych filmów jest coraz więcej.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 15-11-2018

Na wstępie nadmienię, że przy niczym nie chcę się upierać. Nie korzystam z technologii UHD i w tej kwestii jestem ignorantem. Niemniej co nieco doprecyzuję abyśmy się dobrze rozumieli. Wink

Pablo, może moja wypowiedź nie wypadła najszczęśliwiej, lecz przeczytaj ponownie te dwa zdania. Napisałem: Zastanawiam się czy UHD HDR byłoby w jakikolwiek sposób kompatybilne z Deep Color powyżej 8 bit. W zasadzie rodzaj wyświetlacza nie ma znaczenia.

Chodziło mi tylko o to, że możemy tu dyskutować o jakimkolwiek wyświetlaczu ukazującym poszerzoną paletę barw (projektorze, telewizorze itp.).

Dzięki za artykuł. Z moich ustaleń wynika, że Deep Color mógł się sprawdzić jedynie w przypadku oglądania materiałów nagranych odpowiednimi kamerami amatorskimi. Taką odpowiedź uzyskałem kiedyś od Sony. Z kolei płyty BD zatrzymały się na 8 bitach. Szkoda.
I jeszcze coś. Raz jeden trafiłem na wypowiedź dotyczącą urządzenia, które konwertowało kolorki do DC. Chodziło o jakiś odtwarzacz. Jednak tej „rewelacji” ostatecznie nie zdołałem potwierdzić.

Misfit napisał:
Daras, tak jak Mierzwiak wcześniej pisał nie należy mylić Deep Colour z szeroką paletą barw. To pierwsze może Ci zaoferować 10 czy 12-bitową głębię koloru co w praktyce może Ci dać lepsze przejścia tonalne, ale to głównie przy założeniu, że po pierwsze posiada się sprzęcik, który ma panele 10 czy 12 bitowe i karmi się go takimi treściami.
Nie wiem jak Optomy, ale projektory JVC ponoć mają 12 bitowe panele i takowe przetwarzanie obrazu na wejściu i wyjściu.


Tak, oczywiście. Z tego powodu moje pytanie brzmiało (zwróć uwagę na podkreślenie): Czy ma ktoś sposobność obejrzenia płytki UHD na telewizorze Full HD z funkcją Deep Color i sprawdzenie kolorków? Ciekaw jestem czy możliwe będzie wyświetlenie poszerzonej palety barw.

Zatem zastanawiałem się nad możliwością uzyskania np. 10 bit (zamiast 8 bit) z materiału UHD puszczanego na wyświetlaczu Deep Color. Projektory Optomy oferujące DC powinny pozwolić na osiągnięcie tej pierwszej wartości (opis PDF zamieściłem powyżej).

Podsumowując: czy Twoim zadaniem nie będzie (lub będzie) możliwe uzyskanie poszerzonej palety barw (z 8 bit na 10 bit) z płyty UHD HDR, którą wyświetlimy za pomocą projektora Full HD Deep Color? Chodzi mi o coś z pogranicza DCI-P3.

Wolfman, ja chyba tym prosiakiem pozostanę. Musiałbym pozbierać do kupy wszystkie posty z tego forum aby to ponownie wyjaśnić. Ale ujmę rzecz w jednym zdaniu: raczej nie opyla mi się inwestować w projektor UHD z powodu nabycia kilku krążków z lat 1960 / 70. Z kolei nowości z różnych powodów coraz mniej mnie kręcą.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 15-11-2018

(15-11-2018, 12:34)Daras napisał(a):  Z kolei nowości z różnych powodów coraz mniej mnie kręcą.
A tv nie kupisz? Musi to być projektor? W końcu zakładałem tv , skoro jesteśmy w tym wątku.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 15-11-2018

(15-11-2018, 12:49)wolfman napisał(a):  
(15-11-2018, 12:34)Daras napisał(a):  Z kolei nowości z różnych powodów coraz mniej mnie kręcą.
A tv nie kupisz? Musi to być projektor? W końcu zakładałem tv , skoro jesteśmy w tym wątku.

Nie, telewizora pod kino domowe nie kupię na pewno. To musi być projektor i byczy ekran.
Swoje pytanie dotyczące Deep Color zadałem w kontekście TV. Jednak zeszło na projektory bo w tej konkretnej kwestii mają one prawdopodobnie więcej możliwości. Tak czy inaczej, temat może być interesujący dla posiadaczy różnych wyświetlaczy.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 15-11-2018

A to ja na odwrót, nie kupię projektora dopóki nie dorównają jakością obrazu tv


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 15-11-2018

(15-11-2018, 12:34)Daras napisał(a):  Tak, oczywiście. Z tego powodu moje pytanie brzmiało (zwróć uwagę na podkreślenie): Czy ma ktoś sposobność obejrzenia płytki UHD na telewizorze Full HD z funkcją Deep Color i sprawdzenie kolorków? Ciekaw jestem czy możliwe będzie wyświetlenie poszerzonej palety barw.

Zatem zastanawiałem się nad możliwością uzyskania np. 10 bit (zamiast 8 bit) z materiału UHD puszczanego na wyświetlaczu Deep Color. Projektory Optomy oferujące DC powinny pozwolić na osiągnięcie tej pierwszej wartości (opis PDF zamieściłem powyżej).

Zatem nie pytasz o szeroką czy "poszerzoną" paletę barw lecz uzyskanie 10 bitowej głębi koloru (czy jak Maciek to określa precyzji koloru).

Jak pewnie wiesz niemal wszystkie obecnie sprzedawane odtwarzacze choćby takiego 8 bitowego Blu-ray'a potrafią przekonwertować do 10 czy 12 bitów, a później wyświetlacz i tak przetwarza to do swoich możliwości. Tobie zaś zapewne chodzi o uzyskanie 10 bitowej głębi ze źródła UHD 10-bit bez żadnych konwersji na wyświetlaczu FHD. W teorii jest to możliwe o tyle o ile znajdziesz gdziekolwiek wyświetlacz FHD z 10 bitowymi (lub więcej) panelami i odtwarzacz UHD w wyniku konwersji obrazu do 1080p SDR z automatu nie dokona też konwersji do 8 bit. Z reguły jednak producenci nie chwalą się tego typu rzeczami.

Szkoda jednak IMO czasu na takie rozmyślania bo wyższa głębia koloru ma sens dopiero w HDR. Dla SDR 8 bitowa głębia koloru jest w sumie wystarczająca, a jeśli pojawiają się jakieś anomalie to wynikają one głównie z nieprawidłowo wykonanej konwersji do 8 bitów lub mocnej kompresji obrazu.