Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 08-04-2019

Ja nie mam nic przeciwko oglądaniu DVD - co kto lubi - tylko śmieszy mnie, kiedy ktoś próbuje udowodnić, że jest jakakolwiek różnica w skalowaniu nędznego obrazu w obrębie jednej technologii. Różnica będzie oczywiście widoczna, ale kiedy porównamy ze sobą LCD Full HD czy LCD 4K, albo oleda czy plazmę, ale to będzie efekt zastosowania różnych technologii, a nie, że na LCD "x" będzie to wyglądało lepiej niż na LCD "y". Różnice w takim wypadku oczywiście będą widoczne, ale będzie to efekt zastosowanych ustawień, a nie skalowania jako takiego.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Nfsfan83 - 08-04-2019

Kris zapytał: "A jeśli ktoś ogląda o zgrozo dvd, to co polecacie? Bo plazm juz nie produkują;-)" to mu odpisałem, co na ten temat sądzę tylko w stosunku do DVD, BD i UHD zostawiam Wam.

@sebas pisząc, że produkują "szrot" chodziło mi o to, że by bym skłonny dać te 2 tys i więcej za dobry tv np 40 cali, który by mi odpowiadał ale teraz ta tną koszta i jakość, że dobre tv jak słusznie zauważasz jest od założmy 5 tys a i tak potem są problemy z cloudingiem w tv za 7 tys.

Napisałem to pod przemyślenie i dla pośmiania się, ale dla mnie to jest klucz co teraz się dzieje Wink

https://hdtvpolska.com/forum/topic/47245-czy-sony-stworzy-kiedy%C5%9B-znowu-dobre-tv-dla-kowalskiego/

Jak ktoś chce popisać na ten temat, można zrobić wątek z tym.

@Mr.Hankey https://hdtvpolska.com/skalowanie-obrazu-czy-widac-roznice-w-nowych/ pokazuje różnicę na tv hd i 4k. A jest tam gdzieś o sygnale SD czy DVD? zresztą, pisałeś, że nigdy byś już nie wrócił do dvd.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 08-04-2019

Kolego nostalgia to zguba dla każdego. Człowiek zamiast iść do przodu to się cofa, jojczy, że kiedyś było drzewiej. Czas pędzi do przodu firmy kombinują jak najwięcej zarobić i masz zalew na rynku wszystkiego. Masz większy wybór wszystkiego i dobierasz coś na własną kieszeń. Nigdy nie wróci za naszego życia to, że sprzęt będzie działał 30 lat. Z drugiej strony miałbym oglądać vhs czy dvd, bo tv się nie zepsuł i żal mi go wymienić? Obecnie co dekadę jest jakiś progres i następuje wymiana sprzętu jeśli chcesz być na czasie. Mi pasuje , że coś się dzieje. Każdy sprzęt miał swój czas i się go używało. Ale żeby cofać się do tyłu bo się tęskni za kolorami z ery vhs? To jakbym dziś kupił kartę vga 256 i zachwycał się jej bogactwem kolorów i rozdzielczością. Nie zwracając uwagi co się dzieje na rynku i to w jaki sposób są wykorzystywane możliwości formatów i jaką przyjemność można czerpać z oglądania starych klasyków. Wystarczy tylko spróbować i wyjąć głowę z piasku (czyt nostalgii) i przestać się sugerować obrazkami


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Nfsfan83 - 08-04-2019

Kiedyś mówiąc "postęp technologiczny" myślałem - lepsza jakość i trwałość, a dostajemy bullshit !!!


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Gieferg - 08-04-2019

Cytat:Nigdy nie wróci za naszego życia to, że sprzęt będzie działał 30 lat.
Mam działający bez zarzutu 13-letni odtwarzacz DVD (używa teraz głównie córka), 9-letni odtwarzacz BD (używany dzień w dzień), uchował się też 10-letni telewizor na którym córa wciąż katuje bajki. Nie wygląda, żeby miały zdychać.

Wolfman napisał(a):jojczy, że kiedyś było drzewiej.

jojczy, że kiedyś było dawniej?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - malin1976 - 08-04-2019

Jakość i żywotność obecnych tv nie jest wcale taka zła . Mój pierwszy lcd sony 32W4000 gra do dziś u mojej mamy . Zdaje się że mu 12 latek pykło i do pełnoletności niedaleko .
40W4710 gra u dziadka żony .
Konsole sony miałem wszystkie od jedynki i również żadnego problemu także ten tego Wink
Jakość ? Nie narzekam bo wiem co kupuję . Wiem że gdybym zechciał kupić Sony xf9005 lub 55AF9 byłby to dobry wybór hehe
A propo odległości z której oglądam filmy na każdym z powyższych telewizorów było , jest i będzie to ok 4 metry ( pokój 5x5 ) i zarówno przy 32 , 40 , 48 i kiedyś tam 55 calach jest i będzie bardzo dobrze Wink Nie wiem jak można mieć z tym problem .


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wolfman - 08-04-2019

(08-04-2019, 20:33)Nfsfan83 napisał(a):  Kiedyś mówiąc "postęp technologiczny" myślałem - lepsza jakość i trwałość, a dostajemy bullshit !!!
Ale co takiego się zepsuło bo nie rozumiem i masz z tym problem? Sasmusng za 7000 z 2006 mam do dziś, każdą nową konsolę od ps3, ps4, xbox 360 miały rod i były za free wymieniane, kolejny tv plazma od 2012 mam do dziś, kino domowe z 2012 też mam do dziś. Żadnych usterek, żaden mój sprzęt poza starociami (Amiga( serwisu nie widział. Laptop używałem 5 lat i sprzedałem sprawny. Jedynie słyszałem, że amplitunery po 5 latach potrafią się zepsuć. Straszne Smile. jak sprzęt padnie po 10 latach, to podobny używany grosze kosztuje. O czym tu pisać, elektronika szybko tanieje.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 08-04-2019

(08-04-2019, 17:48)Nfsfan83 napisał(a):  @sebas pisząc, że produkują "szrot" chodziło mi o to, że by bym skłonny dać te 2 tys i więcej za dobry tv np 40 cali, który by mi odpowiadał ale teraz ta tną koszta i jakość, że dobre tv jak słusznie zauważasz jest od założmy 5 tys a i tak potem są problemy z cloudingiem w tv za 7 tys.

Za 4,5 tysiaka można kupić bardzo dobry wyświetlacz (55 calowy LG OLED), który pod względem jakości obrazu zjada 99% LCD, plazmy, itd. Nie wybacza on jednak źródłom kiepskiej jakości więc jeśli ktoś zatrzymał się na 1999r. to ma pecha Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 08-04-2019

Ha, po przeczytaniu Twojej wypowiedzi z poprzedniej strony chciałem wdać się w dyskusję o skalowaniu (nawet ze sobą samym) - Mr.Hankey. Jednak cytowany niżej post jakby zamyka sprawę. Wytłuściłem fragment, z którym po prostu się zgadzam.

(08-04-2019, 17:39)Mr.Hankey napisał(a):  Ja nie mam nic przeciwko oglądaniu DVD - co kto lubi - tylko śmieszy mnie, kiedy ktoś próbuje udowodnić, że jest jakakolwiek różnica w skalowaniu nędznego obrazu w obrębie jednej technologii. Różnica będzie oczywiście widoczna, ale kiedy porównamy ze sobą LCD Full HD czy LCD 4K, albo oleda czy plazmę, ale to będzie efekt zastosowania różnych technologii, a nie, że na LCD "x" będzie to wyglądało lepiej niż na LCD "y". Różnice w takim wypadku oczywiście będą widoczne, ale będzie to efekt zastosowanych ustawień, a nie skalowania jako takiego.

Na marginesie. Znam fotki z linku hdtvpolska. Różnice pomiędzy nimi wychwyciłem natychmiast bez konieczności powiększania obrazu do 200 %. Jednak.
Druga sprawa. Moje odtwarzacze lepiej skalują obraz niż projektor i telewizor. Zatem już wiele lat temu podjąłem stosowne decyzje dotyczące za co konkretnie odpowiadają moje urządzenia.

(08-04-2019, 19:08)Wolfman napisał(a):  Ale żeby cofać się do tyłu bo się tęskni za kolorami z ery vhs?

Eee, fajnie niekiedy cofnąć się do tyłu. W jednym z wątków kolekcjonerskich czytałem o filmach, które można obejrzeć tylko na DVD. Ja z kolei posiadam oryginalne taśmy VHS z nagraniami niedostępnymi na innych nośnikach. Cool  


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - sebas - 09-04-2019

@Mr.Hankey
W tym linku masz porównanie głównie obrazów statycznych, zdjęć w bardzo dobrej jakości. Na przeciętnym filmie DVD masz mnóstwo artefaktów kompresji. To też się musi przeskalować.

(08-04-2019, 17:39)Mr.Hankey napisał(a):  Ja nie mam nic przeciwko oglądaniu DVD - co kto lubi - tylko śmieszy mnie, kiedy ktoś próbuje udowodnić, że jest jakakolwiek różnica w skalowaniu nędznego obrazu w obrębie jednej technologii. Różnica będzie oczywiście widoczna, ale kiedy porównamy ze sobą LCD Full HD czy LCD 4K, albo oleda czy plazmę, ale to będzie efekt zastosowania różnych technologii, a nie, że na LCD "x" będzie to wyglądało lepiej niż na LCD "y". Różnice w takim wypadku oczywiście będą widoczne, ale będzie to efekt zastosowanych ustawień, a nie skalowania jako takiego
Co konkretnie rozumiesz pod słowem "technologia" w poszczególnych fragmentach swojej wypowiedzi? Mam rozumieć, że technologia wyświetlacza (?) (piszesz OLED, LCD, plazma) ma wpływ na to jak się "postrzega" rezultat skalowania? Jeżeli tak, to właśnie pośrednio przyznałeś rację Nfsfan83. Przecież LCD z matrycą TN to jednak coś innego niż z matrycą VA, czy IPS... Nfsfan83 wyraźnie wspominał o TV z ekranami VA.To, że nazywa ten sumaryczny efekt (sam proces skalowania + matryca + nastawy TV) ogólnie skalowaniem (błędnie), to jednak faktu nie zmienia, że coś tam widzi.

(08-04-2019, 23:17)Daras napisał(a):  Druga sprawa. Moje odtwarzacze lepiej skalują obraz niż projektor i telewizor. Zatem już wiele lat temu podjąłem stosowne decyzje dotyczące za co konkretnie odpowiadają moje urządzenia.
Tak, mam podobne doświadczenia. W leciwym Samsungu (o którym wspomniałem wcześniej) miałem właśnie taki problem. Gdy skalował TV było minimalnie gorzej, niż gdy skalowała podłączona do niego nagrywarka DVD Panasonika (miała taką funkcję, dawała na HDMI 1080p). To uwidoczniło się pierwszego dnia, zaraz po jej podłączeniu, porównanie bezpośrednie, ten sam film, te same sceny. Tylko, że to było 10 lat temu. Na obecnie używanej przeze mnie plaźmie (ostatnia generacja Panasonika) i odtwarzaczu BD z tej samej firmy (trzyletnim) różnicy w skalowaniu nie ma. Jakby nie szukać, jakby nie patrzeć. Po prostu nie ma.