Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 09-04-2019

W madVR można pobawić się i zerknąć jaki w praktyce wpływ mają poszczególne algorytmy skalowania na obraz. Czy są pomiędzy nimi widoczne różnice ? Jak najbardziej. Czy są one spore ? Nie licząc najprostszego Bilinear są one małe (skalowanie SD do 4K) lub bardzo małe (1080p do 4K).
Nieporównywalnie większą robotę robią natomiast tzw. ulepszacze obrazu.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Ethan - 09-04-2019

czyli z jednej strony ten LG za 4500-5000, a co z drugiej. ładna ramka i sprzedawca w mm też mówił, że daliście dobre wskazówki, natomiast sporo dvd w kolekcji może z tym kolidować, a niestety tytuły z nowych horyzontów, kolekcjonowanego kina z gutka czy cyklu kino świata nie zostaną wydane już na bluray, a po nie często sięgam. rozumiem, że ten lg sprawi,że będą słabo wyglądały... co zatem?


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Nfsfan83 - 09-04-2019

(08-04-2019, 21:20)misfit napisał(a):  
(08-04-2019, 17:48)Nfsfan83 napisał(a):  @sebas pisząc, że produkują "szrot" chodziło mi o to, że by bym skłonny dać te 2 tys i więcej za dobry tv np 40 cali, który by mi odpowiadał ale teraz ta tną koszta i jakość, że dobre tv jak słusznie zauważasz jest od założmy 5 tys a i tak potem są problemy z cloudingiem w tv za 7 tys.

Za 4,5 tysiaka można kupić bardzo dobry wyświetlacz (55 calowy LG OLED), który pod względem jakości obrazu zjada 99% LCD, plazmy, itd. Nie wybacza on jednak źródłom kiepskiej jakości więc jeśli ktoś zatrzymał się na 1999r. to ma pecha Wink

No i mi o to chodzi, np nie ma fajnego tv 40 cali z matrycą VA u Sony (Samsung może i ma i Philips) ale lubię Sony, do 2 tys. Widzę reklamę w ME i Samsung 50 cali za 1590 zł, no to na czymś koszta muszą ciąć.

I tutaj wracam do punktu wyjścia "Za 4,5 tysiaka można kupić bardzo dobry wyświetlacz (55 calowy LG OLED)" no właśnie najlepiej pod BD czy UHD Wink

Ja nie mogę i nawet bym nie chciał tv za więcej niż 2-3 tys z prostego powodu, czy za 2 czy za 8 nie masz pewności, ile to pochodzi. Jeżeli taki tv np za 4 tyś miał by gwarancję ( ale nie tą dodatkową, co to ściema, bo jak nie produkują tego modelu mogą np wymienić na podobny ale o innych właściwościach), że 7 lat śmiga bez awarii to tak. Ale biznes musi się kręcić...

Odnośnie matryc u mnie jest VA i jak dla mnie to same zalety, oglądam na wprost i czerń i nasycenie super.

https://hdtvpolska.com/forum/topic/33783-ips-czy-va-dwa-typy-matryc-lcd-jak-wybra%C4%87-odpowiedni%C4%85-dla-siebie/

Do tego jestem fanem "grubej ramki" jakkolwiek to brzmi Wink

Sony Bravia KDL 40S5500 ideał jak dla mnie jeśli chodzi o design, mam laptopa IBM T60 Thinkpad to lubię ten styl.

[Obrazek: res_c121dc6fa7d1cd964d2ed821724dbd46_full.jpg]

Sebas dobrze piszesz, że sam proces skalowania + matryca + nastawy TV - to dla mnie efekt skalowania. U mnie wszystkie polepszacze wyłączone. Bo one więcej zaszkodzą niż pomogą.

Zastanawia mnie czy matryca ma aż takie duże znaczenia, matryca S-PVA stare podświetlenie CCFL plus dobry skaler czy może być jakość taka jak na LED VA i krawędziowe podświetlenie?

https://www.eizo.pl/baza-wiedzy/rodzaje-matryc-lcd-ktora-wybrac/


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 09-04-2019

(09-04-2019, 09:32)Ethan napisał(a):  czyli z jednej strony ten LG za 4500-5000, a co z drugiej. ładna ramka i sprzedawca w mm też mówił, że daliście dobre wskazówki, natomiast sporo dvd w kolekcji może z tym kolidować, a niestety tytuły z nowych horyzontów, kolekcjonowanego kina z gutka czy cyklu kino świata nie zostaną wydane już na bluray, a po nie często sięgam. rozumiem, że ten lg sprawi,że będą słabo wyglądały... co zatem?

Tak średnio ile procentowo czasu wykorzystujesz na oglądanie treści z DVD, HBO GO i kablówki względem BD, UHD BD, Netflixa, iTunes czy z czego tam jeszcze możesz korzystać...


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mr.Hankey - 09-04-2019

(09-04-2019, 09:32)Ethan napisał(a):  rozumiem, że ten lg sprawi,że będą słabo wyglądały
Nie, to nie TV sprawi, że DVD będzie słabo wyglądać, DVD po prostu słabo wygląda. Smile
A nie prościej iść do jakiegoś sklepu, podpiąć swój materiał SD pod B8 i sprawdzić czy Ci to odpowiada, zamiast szukać teoretycznie słabszego TV? Ewentualnie jak już Ci wcześniej pisałem sprawdź sobie SK8500/9500 albo Sony XF90, tylko w tym wypadku sprawdź szczególną uwagę na kąty. Ale też nie dajmy się zwariować, sygnał SD nie będzie wyglądał na oledzie jakoś dramatycznie gorzej niż na LCD...

(08-04-2019, 23:17)Daras napisał(a):  Znam fotki z linku hdtvpolska. Różnice pomiędzy nimi wychwyciłem natychmiast bez konieczności powiększania obrazu do 200 %
A czy te widoczne różnice nie powstały przypadkiem przez niedoskonałości aparatu? Widzisz tam różnice w ostrości czy ilości detali bez powiększenia?

(09-04-2019, 02:33)sebas napisał(a):  Przecież LCD z matrycą TN to jednak coś innego niż z matrycą VA, czy IPS... Nfsfan83 wyraźnie wspominał o TV z ekranami VA.To, że nazywa ten sumaryczny efekt (sam proces skalowania + matryca + nastawy TV) ogólnie skalowaniem (błędnie), to jednak faktu nie zmienia, że coś tam widzi.
TV 40 cali i odległość 2,5m od ekranu? Zakładam, że niestety ale niewiele widzi. A już z całą pewnością nie różnicę w skalowaniu pomiędzy dwoma telewizorami na matrycy VA.
Jest dokładnie tak, jak napisałeś, myślałem że to będzie dla wszystkich oczywiste. Inaczej materiał wygląda na matrycy VA, nieco inaczej na IPS. Jednak z całą pewnością nie jest tak, że jeden TV z matrycą VA z podobnej półki cenowej skaluje obraz SD lepiej niż inny. A już z całą pewnością nie będzie to zauważalne z 2,5m... Pod lupą - być może.
Zdecydowanie większy wpływ na obraz mają wszelkiego rodzaju ulepszacze obrazu niż samo skalowanie, które jest na podobnym poziomie w każdym TV w obrębie tej samej technologii.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 09-04-2019

Zgodziłem się z wytłuszczoną na poprzedniej stronie wypowiedzią Mr. Hankeya bo chyba wiem co miał on na uwadze. Przykładowo, skalujący OLED zawsze powinien wypaść gorzej niż wyświetlacz LCD. O to chyba chodziło koledze Mr. (?).

(09-04-2019, 02:33)sebas napisał(a):  
(08-04-2019, 23:17)Daras napisał(a):  Druga sprawa. Moje odtwarzacze lepiej skalują obraz niż projektor i telewizor. Zatem już wiele lat temu podjąłem stosowne decyzje dotyczące za co konkretnie odpowiadają moje urządzenia.
Tak, mam podobne doświadczenia. W leciwym Samsungu (o którym wspomniałem wcześniej) miałem właśnie taki problem. Gdy skalował TV było minimalnie gorzej, niż gdy skalowała podłączona do niego nagrywarka DVD Panasonika (miała taką funkcję, dawała na HDMI 1080p). To uwidoczniło się pierwszego dnia, zaraz po jej podłączeniu, porównanie bezpośrednie, ten sam film, te same sceny. Tylko, że to było 10 lat temu. Na obecnie używanej przeze mnie plaźmie (ostatnia generacja Panasonika) i odtwarzaczu BD z tej samej firmy (trzyletnim) różnicy w skalowaniu nie ma. Jakby nie szukać, jakby nie patrzeć. Po prostu nie ma.

W starych magazynach papierowych przechowuję gros testów różnych układów skalujących. Ale tak jak napisał Misfit, trza samemu ocenić różnice i podjąć optymalne decyzje.
Obecnie korzystam z „legendarnego” Marvell Qdeo oraz z Precision Cinema HD Upscale. Ten  drugi skaler, od Sony, nie ustępuje Qdeo. Inną sprawą jest fakt, że posiadam takie płytki DVD, które kiedyś spokojnie oglądałem z rzutnika SD, a obecnie każda interpolacja zawodzi. Czyli materiał wyjściowy musi być na dzień dobry „idealny”.

(09-04-2019, 13:47)Mr.Hankey napisał(a):  
(08-04-2019, 23:17)Daras napisał(a):  Znam fotki z linku hdtvpolska. Różnice pomiędzy nimi wychwyciłem natychmiast bez konieczności powiększania obrazu do 200 %
A czy te widoczne różnice nie powstały przypadkiem przez niedoskonałości aparatu? Widzisz tam różnice w ostrości czy ilości detali bez powiększenia?

Do tego typu porównań należy prezentować fotki ujednolicone pod względem technicznym.
Jak dla mnie, różnica w ostrości = różnica w dostrzeganych detalach. Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - sebas - 09-04-2019

(09-04-2019, 13:47)Mr.Hankey napisał(a):  TV 40 cali i odległość 2,5m od ekranu? Zakładam, że niestety ale niewiele widzi.
Ja się z Toba tu po części zgadzam. Rozumiem, że bierzesz tu za punkt odniesienia to, co można wyliczyć kalkulatorami odległości dla TV. Dla 40" FullHD to musi być mniej niż 1,68 metra (tu sprawdzałem: https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/) Tylko że Nfsfan83 patrzy de facto cały czas na obraz SD. Matryca owszem, jest FullHD, ale obraz jest skalowany (i w dodatku nie  "stałoprzecinkowo"). Brakujące pixele są interpolowane jakimś tam algorytmem. Ten jednak nie wyprodukuje szczegółów, których w obrazie źródłowym nie było. Jak zrobimy zdjęcie w FullHD jakiegoś "miejskiego" krajobrazu (przykładowo takiego jak w tym linku co podałeś wcześniej) potem takie samo zdjęcie, ale w SD i następnie przeskalujemy do FullHD to będzie się to różnić od zdjęcia natywnego w FullHD. Zgodzisz sie? Dlatego patrząc na to w ten sposób, i biorąc pod uwagę, że Nfsfan83 powołuje się na jakieś wiekowe konstrukcje TV, to zakładam, że coś tam może widzi. Zgoda jednak, że dopóki nie będzie miał wyłączonych przykładowo jakichś tam upłynniaczy ruchu itp, trudno ocenić ile w tym zmian od "ulepszaczy", a ile od algorytmu skalowania.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Nfsfan83 - 09-04-2019

https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/ ten kalkulator odnosi się jak na tv jest materiał FHD czy w ogóle??? Ja przy SD zakładam 2.5x przekątna czyli w 40 calach 102 cm to jest 255 cm Smile

Chciałem kiedyś nagrać nawet w 720p, filmik jak to wygląda (moje dvdrip-y) u mnie na tv ale nie wiem czy to będzie w jakimś stopniu miarodajne. Jak wrzucę na YT to obetnie jakość. Chyba, że na darmowy serwer bez kompresji.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 09-04-2019

Tak, filmik w 720p odda to, co widzą ludzkie oczy i na pewno zobaczymy na nim to co ty! O to na ilu calach mielibyśmy to obejrzeć nawet nie pytam Big Grin

Jest napisane do czego jest ten kalkulator - do 1080p i 4K.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - malin1976 - 09-04-2019

Reasumując : zrobili telewizory do 1080p i 4k ale telewizja zapomniała puścić swoje programy w tej rozdziałce i daje max 1080i . Netflix i HBO GO też idzie w jakość poniżej . Ludzie to zauważyli i gremialnie zaczęli kupować filmy na płytach , filmy te znikają często nawet przed premierą i nie ma ich na półkach tak dobrze idą hehe