Filmozercy.com | Forum
Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady (/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady)



RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - djgromo - 02-08-2019

To szczerze mi by było szkoda wydać taką kasę. Póki co mam przeklepane ustawienia z kanału Calibration with Darko. Ewentualnie jest jeszcze RTINGS.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 02-08-2019

Z takim przepisywaniem ustawień od innych to jest większa szansa, że sobie zepsułeś obrazek niż go poprawiłeś.

(31-07-2019, 15:21)Mierzwiak napisał(a):  Samiutki początek rozdziału 18, zanim Alita otwiera wrota, jak się wczyta od razu wciskaj pauzę Smile W Dolby Vision szczegóły podłogi, ściany i drzwi są w większości spowite w takiej czerni, że ledwo co widać. W HDR10 ujęcie też jest bardzo ciemne, ale wszystkie detale są doskonale widoczne.

Chodzi o ten kadr:
[Obrazek: tR7PM0Rm.jpg]

Który masakrycznie rozjaśniłem na potrzeby naszego testu:
[Obrazek: lM6XnNgm.jpg]

Sprawdziłem u siebie jak to ujęcie prezentuje się w HDR10 z włączonym i wyłączonym DMT oraz w DV.

Najjaśniej i zarazem najlepiej dostrzegalne detale są widoczne w HDR10 z DMT, wydaje się jednak, że obrazek jest nadmiernie rozjaśniony (szarości).

Najciemniej było w HDR10, poza tym co oczywiste detale na drzwiach czy podłodze są słabiej widoczne względem HDR10 z DMT.

Jeśli chodzi o DV to pod względem jasności jest u mnie coś pomiędzy HDR10 z DMT i bez DMT. Detale na drzwiach czy podłodze w DV są lepiej widoczne niż w HDR10 bez DTM jednak z tym zastrzeżeniem, że w obszarach blisko referencyjnej czerni w DV jest u mnie troszkę mniejsza widoczność detali względem HDR10. Przede wszystkim skupiłem się na widoczności detali w ciemnych obszarach podłogi, które na tym rozjaśnionym screenie zaznaczyłem na czerwono - w HDR10 bez DMT widać co nieco detali jak i tą ciemną ukośną linię - w DV już nie bardzo i dopiero ustawienie jasności na 52 sprawia, że ich widoczność jest taka jak w HDR10.

Co do ustawienia jasności w HDR10 to łap darmowe plansze np stąd - https://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/2943380-hdr10-test-patterns-set.html
Na swoim OLED przy ustawieniu jasności na 50 w trybie HDR10 widzę na tych planszach (black level), że linia 64 (referencyjna czerń) jest czarna, a linie od 66 wzwyż migają czyli tak jak być powinno. Z kolei przy ustawieniu jasności na 49 linie od 66 do 80 są nie do odróżnienia od 64 = black crush. Czyli u mnie prawidłową wartością jasności w HDR10 jest 50.
Ale to oczywiście zależy od konkretnego egzemplarza i u kogoś innego prawidłową wartością może być np. 49 czy 52.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 02-08-2019

(02-08-2019, 03:33)Mierzwiak napisał(a):  Nie masz telewizora do UHD, nie masz odtwarzacza UHD i nie kupujesz filmów UHD

Pudło, bo kilka mam. W planach mam też, rzecz jasna, zakup lepszego sprzętu - dlatego między innymi czytam o tych Waszych przygodach Smile

Cytat:Czemu ten post na poziomie wczesnej podstawówki ma służyć?

Nie ma co się spinać - być może trochę ten mój post przesadzony i pozbawiony buźki (zaraz dodam dla rozwiania wątpliwości), ale to tylko luźna, żartobliwa uwaga osoby postronnej. Moim celem nie był atak na nikogo, ale jak tak czytam te niektóre posty i problemy, to - co sam musisz przyznać - są one miejscami naprawdę kuriozalne i zamiast zachęcać, zniechęcają. Tyle. Pozdro.

Cytat:Skoro już wpadłeś, przypomnij nam na jakim normalnym sprzęcie oglądasz zwyķłe blu-raye?

Pytasz o tv czy odtwarzacz? Oba to Samsungi (sorry, Panasonica mam gdzie indziej i tak mi się napisało z rozpędu) - model dokładny muszę sprawdzić, bo nie jest to informacja, którą znam na pamięć. Działa? Działa - i to całkiem dobrze, obraz jest w porządku generalnie, więc Smile

Cytat:Możesz podać kontrast, pośmiejemy się razem Smile

Nie kalibrowany, jak Twój. Ustawień fabrycznych tego typu nie ruszałem - wyłączyłem jedynie wszelkie "ulepszacze" obrazu - więc podejrzewam, że w chwili obecnej mam "standard" (wybacz, teraz nie mam jak sprawdzić dokładnie, a i ponownie nie jest to informacja jaką muszę pamiętać na co dzień). Kontrast uważam, że jest ok - to nie jest Oled ani UHD, żeby każda kreska w górę czy w dół miała aż takie znaczenie. Wzroku w każdym razie nie męczy, filmy wyglądają dobrze (chyba, że są same w sobie zwalone), a jak coś mi nie gra, to wtedy się bawię paskami. Ale to naprawdę wyjątkowo rzadkie przypadki. Zatem nie wiem czy jest się z czego śmiać. Z Twojej perspektywy lepszego sprzętu zapewne byłyby podśmiechujki - be my guest zatem Wink


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 02-08-2019

Dla jednego ma być obraz i tyle, ktoś inny będzie starał się ustawić go najbliżej wzorca lub zamówi sobie profesjonalną kalibrację, jeszcze inny ustawi sobie wszystko pod siebie. Nie ma w tym nic kuriozalnego.
Osobiście jedną z pierwszych rzeczy jakie zawsze robiłem po zakupie nowego TV to puszczenie plansz testowych i prawidłowe ustawienie jasności, kontrastu, ostrości, itd. i to bez znaczenia czy to był mój pierwszy 16:9 Sony 32", plazma FHD, projektor FHD czy wreszcie OLED. Jak dla mnie to jest podstawa i w każdym przypadku "kreska w górę czy w dół" ma znaczenie.

Natomiast gdybym kupował odtwarzacz Samsunga to jedną z pierwszych rzeczy jaką bym sprawdził to czy nie ma zaaplikowanego choćby lekkiego DNRa, którego nie dałoby się pozbyć. Ktoś inny z kolei odpisze mi abym puknął się w głowę Big Grin


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Daras - 02-08-2019

Krótki komentarz do wypowiedzi Mefisto. Z całą pewnością kolega jest wytrawnym kolekcjonerem. Co do zasady niezmiennie budzą moje uznanie osoby gromadzące wszelkiej maści nośniki fizyczne, czyli: kasety VHS, tak zwane czarne płyty, oryginalne krążki CD / DVD / BD/ BD UHD itp. Niech każdy ogląda filmy na sprzęcie, który jest w zasięgu jego kiszeni.
Sam niekiedy żartując jadę po bandzie, a pominąwszy wklejenie uśmiechniętej emotki sprawiam, że ludziska główkują co poeta miał na myśli. Blush
Pamiętam jak pewien żarcik Mefisto stanowił przyczynek do dyskusji o historii kina panoramicznego. I dobrze, bo z korzyścią dla czytelników tego zacnego forum. Niemniej w niniejszym wątku wolałbym uniknąć rozważań o ewentualnej przewadze CRT nad OLED, jakby co do czego... Smile


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mierzwiak - 02-08-2019

@Mefisto
[Obrazek: giphy.gif]

@misfit
Dzięki za te plansze, jak zrobi się ciemno sprawdzę jak się rzeczy mają Smile

Zaczynam podejrzewać że to wcale nie tak że wcześniej tego nie zauważyłem, tylko że ten black crush w Dolby Vision wprowadziła ostatnia aktualizacja... Przysiągłbym że np. w The Dark Knight Rises na iTunes wcześniej były tak samo podniesione czernie jak na płycie, a teraz jest prawie idealna czerń. Coś mi tu nie gra!

Wieczorem sprawdzę jeszcze fragmenty serialu Nawiedzony Dom Na Wzgórzu, jest tam trochę bardzo ciemnych scen np. w 4 odcinku od 33:50 - sprawdzałem na tej scenie czy widać jakieś niedoskonałości matrycy i pamiętam bardzo dobrze jak wygląda.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 02-08-2019

(02-08-2019, 14:35)misfit napisał(a):  Dla jednego ma być obraz i tyle, ktoś inny będzie starał się ustawić go najbliżej wzorca lub zamówi sobie profesjonalną kalibrację, jeszcze inny ustawi sobie wszystko pod siebie. Nie ma w tym nic kuriozalnego.

Do tego akurat nie piłem - raczej do tego, że z tym całym HDRem i innymi jest zawsze jakiś problem w zależności od wrzucanego filmu (wnioskując pod postach w tym temacie). Chyba bym ocipiał, gdybym przed każdym seansem musiał coś innego ustawiać, czego teraz robić nie muszę. A przecież, paradoksalnie mam gorszy sprzęt. Stąd uwaga początkowa.

Cytat:Osobiście jedną z pierwszych rzeczy jakie zawsze robiłem po zakupie nowego TV to puszczenie plansz testowych i prawidłowe ustawienie jasności, kontrastu, ostrości, itd. i to bez znaczenia czy to był mój pierwszy 16:9 Sony 32", plazma FHD, projektor FHD czy wreszcie OLED. Jak dla mnie to jest podstawa i w każdym przypadku "kreska w górę czy w dół" ma znaczenie.

No dobra, zgoda. Ale mój tv nie jest nowy, nie mam go od wczoraj. Z filmami też nie mam żadnych problemów pod względem kontrastu, czerni i innych kluczowych elementów, zatem szafa gra. A że nie jest profesjonalnie skalibrowany za górę siana to już inna sprawa. Być może następny będzie. Nawet specjalnie sprowadzę wtedy Mierzwiaka, żeby to zrobił Smile

Cytat:Natomiast gdybym kupował odtwarzacz Samsunga to jedną z pierwszych rzeczy jaką bym sprawdził to czy nie ma zaaplikowanego choćby lekkiego DNRa, którego nie dałoby się pozbyć

Jak już pisałem, takie rzeczy od razu wyłączyłem w cholerę. Widzę zresztą jak wyglądają na nim filmy i nie mam z nimi problemów, zatem wszystko jest ok.

@Mierzwiak
O, gifa dawno nie było z Twojej strony - od razu mi humor poprawił. Big Grin


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - misfit - 02-08-2019

(02-08-2019, 15:21)Mefisto napisał(a):  Do tego akurat nie piłem - raczej do tego, że z tym całym HDRem i innymi jest zawsze jakiś problem w zależności od wrzucanego filmu (wnioskując pod postach w tym temacie). Chyba bym ocipiał, gdybym przed każdym seansem musiał coś innego ustawiać, czego teraz robić nie muszę. A przecież, paradoksalnie mam gorszy sprzęt. Stąd uwaga początkowa.

Też bym ocipiał. Twoje mylne wyobrażenie bierze się z tego, że po prostu Mierzwiak kupił sobie niedawno nową zabawkę i jest jeszcze w fazie testów Smile
Dla większości osób to co tutaj poruszamy to są niuanse nie mające znaczenia.

Cytat:Natomiast gdybym kupował odtwarzacz Samsunga to jedną z pierwszych rzeczy jaką bym sprawdził to czy nie ma zaaplikowanego choćby lekkiego DNRa, którego nie dałoby się pozbyć
Cytat:Jak już pisałem, takie rzeczy od razu wyłączyłem w cholerę. Widzę zresztą jak wyglądają na nim filmy i nie mam z nimi problemów, zatem wszystko jest ok.

Sęk w tym, że możesz sobie wyłączyć DNRa i tak go dostać w gratisie (i nie dotyczy to tylko odtwarzaczy Samsunga).
Lepiej jednak nie sprawdzaj jeśli nic niepokojącego u siebie nie widzisz Big Grin


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - prodarek - 02-08-2019

@misfit
Czy jest tutaj na forum jakiś może twój post temat z poradami odnośnie tych plansz i ustawienia obrazu? jeśli nie mógł jakieś namiary podać owe planszę i jak z nich sensownie skorzystać. Dzieki.


RE: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady - Mefisto - 02-08-2019

(02-08-2019, 16:10)misfit napisał(a):  Twoje mylne wyobrażenie bierze się z tego, że po prostu Mierzwiak kupił sobie niedawno nową zabawkę i jest jeszcze w fazie testów Smile
Dla większości osób to co tutaj poruszamy to są niuanse nie mające znaczenia.

No nie wiem, bo nie tylko Mierzwiak się tu udziela i opisuje różnorakie przygody. Ale rozumiem, że wszyscy testujecie Smile
Inna sprawa, że dość często powraca motyw, że jakiś dany film ma problem z taką lub inną kwestią w zależności od tego, na czym go puścimy (chociażby niedawna Mgła 4K i inne Carpentery od Canal). Na Blu jakoś to nie występuje.

Cytat:Sęk w tym, że możesz sobie wyłączyć DNRa i tak go dostać w gratisie (i nie dotyczy to tylko odtwarzaczy Samsunga).
Lepiej jednak nie sprawdzaj jeśli nic niepokojącego u siebie nie widzisz Big Grin

Jest to na tyle stary model, że jeszcze wtedy nie uskuteczniano podobnych procedur. Nie jest też podłączony do neta, więc nie grozi mu nagła aktualizacja, której nie byłbym świadom. Nie podoba mi się zresztą sugestia jakobym nie potrafił dostrzec i ocenić faktury wyświetlanego filmu i odróżnić użycia DNRu. Aż takim durniem nie jestem Tongue

Uwaga Mierzwiaka o starym wydaniu Big Lebowski w mojej kolekcji za 3...2...1... Big Grin