Filmozercy.com | Forum
Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+---- Dział: Reżyserzy (https://forum.filmozercy.com/dzial-rezyserzy)
+---- Wątek: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie (/watek-ingmar-bergman-dziela-wszystkie)

Strony: 1 2 3 4


Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - matwiko - 07-02-2015

Ingmar Bergman.

"Cała jego twórczość skupia się na miejscu człowieka w świecie, istnieniu wobec tajemnicy wiary i metafizycznego pojmowania bytu, sensu cierpienia, nieuchronności śmierci i kondycji artysty. Jego bohaterowie to wędrowcy których podróż ma wymiar egzystencjalny na zarysowanym tle społecznym. Tworzył obrazy alegoryczne wywierając znaczący wpływ na współczesną refleksje o człowieku."

Jeżeli to wprowadzenie jest już dla kogoś za mocne, może spokojnie odpuścić sobie ten wątek Wink

Pierwsze i najważniejsze wydanie filmów Bergaman w Polsce to świetny pakiet kolekcjonerski z 10 jego dziełami w styropianowym boxie. Zwany przez niektórych pudełkiem na buty Wink Wydawnictwo Gutek film z 2006 roku. Cena początkowa ok 600zł.

[Obrazek: Bergman_b2.jpg]
[Obrazek: Bergman_b1.jpg]
[Obrazek: 183411573_1_644x461_ingmar-bergman-10-dv...rszawa.jpg]

w skład wchodzą:
1957 Tam, gdzie rosną poziomki
1957 Siódma pieczęć
1960 Źródło
1961 Jak w zwierciadle
1963 Goście Wieczerzy Pańskiej
1963 Milczenie
1966 Persona
1972 Szepty i krzyki
1973 Sceny z życia małżeńskiego
1978 Jesienna sonata

Każdy film w kartonowej kopercie. Wszystkie posiadają do wyboru lektora lub oryginalny dźwięk oraz opcjonalnie polskie napisy. Płyty nie zawierają żadnych dodatków ani tez reklam i są jednowarstwowe (poza Scenami z życia małżeńskiego) Ciekawostką jest że płyty są przeźroczyste (poza wspomnianymi Scenami które są dwuwarstwowe i z czarnym nadrukiem). W zestawie książeczka z wprowadzeniem "Obecność Bergmana" Tadeusza Szczepańskiego wraz z krótkim opisem poszczególnych filmów.

Z mankamentów trzeba wspomnieć że Szepty i krzyki oraz Jesienna sonata są wydane nieanamorficznie. Oba maja proporcję 1.66:1 w kadrze 4:3. Tym sposobem wszystkie filmy w pakiecie są w 4:3. Co do jakości obrazu to wypada średnio. 3 ostatnie kolorowe jego filmy wyglądają słabo, kompresja jest bardzo widoczna. Starsze czarno-białe już lepiej. Choć niekiedy czerń jest po prostu szara.

Wszystkie 10 filmów zostało wznowionych również w 2 pakietach białym i czarnym. W kartonowej obwolucie, kiepskiej jakości, wsunięto po 5 slimów.:
[Obrazek: roz1873040.jpg]
[Obrazek: dc57e2c06e4848fagen.jpg]

Filmy te są także dostępne w pakiecie 11dvd z dodatkowym filmem Fanny i Aleksander
[Obrazek: product-414.jpg]

Co do samego filmu Fanny i Aleksander, jest to zremasterowana wersja kinowa (188 min) na płycie dwuwarstwowej z lektorem lub napisami i istnieje również jako wydanie niezależne, w pudełku slim oraz w digipacku (oryginalnie film ma proporcje 1:1,66, nie mam pewności co do obrazu może być nieanamorficzny bo niektóre źródła podają specyfikacje 4:3)

[Obrazek: fanny-i-aleksander-w-iext47833655.jpg] [Obrazek: f-fanny-i-aleksander-fanny-och-alexander-dvd.jpg]

Film został dołączony również do gazety i jako wydawnictwo Gali Najwięksi reżyserzy z tym że jako płyta jednowarstwowa, bez lektora i z obrazem nieanamorficznym (1,66:1 4x3)
[Obrazek: ?1562274428] [Obrazek: 540x405_filmy-dvd-fanny-aleksander-wstre-30829782.jpg] [Obrazek: 540x405_filmy-dvd-fanny-aleksander-wstre-30829787.jpg]

Natomiast jest również dostępna wersja reżyserska (312min podzielona na 2dvd) bez dodatków. Płyty dwuwarstwowe, bez lektora tylko napisy ale wciąż z obraz nieanamorficzny. Jak podają niektóre źródła jest to wydanie z 2002r. więc wcześniejsze niż zremasterowana wersja kinowa. Link do okładki
[Obrazek: 622m.gif]


Z pakietu Gutek wydał również osobno filmy: Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki
[Obrazek: product-1382.jpg] [Obrazek: product-608.jpg]

Film Szepty i krzyki można łatwo dostać także w serii Mistrzowie kina. Jest to ta sama płyta co w pakiecie Gutka (czyli z obrazem nieanamorficznym) tylko z nowym nadrukiem.
[Obrazek: d2960710449c97567fc7f32465fb]


Drugim pakietem na naszym rynku jest zestaw 6dvd Epelpolu
[Obrazek: kolekcja-ingmar-bergman-box-6dvd_midi_8999_0001.jpg]

[Obrazek: 7313907.2.jpg] [Obrazek: 7314051.2.jpg] [Obrazek: 7314050.2.jpg]
[Obrazek: 7313909.2.jpg] [Obrazek: 7313908.2.jpg] [Obrazek: 7314052.2.jpg]

w skład wchodzą:
1951 Letni Sen
1955 Uśmiech Nocy
1958 Twarz
1960 Oko Diabła
1964 O tych Paniach
1980 Z życia Marionetek

Wszystkie posiadają lektora lub napisy ale film Twarz posiada tylko lektora, nie można go wyłączyć i nie ma napisów. Pakiet ciekawy, już wyprzedany. Są to rzadsze filmy Bergmana w tym kilka komedii.


Poza pakietami w regularnej dystrybucji mamy łatwo dostępny film Jajo węża. Wydanie Imperiala bez dodatków z polskimi napisami. Dostępne obecnie we wznowieniu w slipcase.
[Obrazek: jajo-weza-dvd_midi_10192_0003.jpg] [Obrazek: i-jajo-weza-the-serpent-s-egg-dvd.jpg]

Z innych rarytasów jest jeszcze film Twarzą w twarz z serii Qdvd ale tylko w plastiku, nie było nigdy w digipacku. Obecnie rzecz trudno dostępna.
[Obrazek: 7519677.3.jpg]

Podsumowując. Z filmami Bergmana nie jest źle w Polsce. Trochę gorzej z ich dostępnością. Kilku tytułów na pewno brakuje. Lista poniżej obejmuje ważniejsze dzieła reżysera, które są choćby wydane za granicą. Podkreślone tytuły niedostępne z polskim tłumaczeniem.

pakiet gutka
pakiet Epelpol

1951 Letni Sen
1953 Wakacje z Moniką
1953 Wieczór kuglarzy
1955 Uśmiech Nocy
1957 Tam, gdzie rosną poziomki
1957 Siódma pieczęć
1958 Twarz
1958 U progu życia
1960 Źródło
1960 Oko Diabła
1961 Jak w zwierciadle
1963 Goście Wieczerzy Pańskiej
1963 Milczenie
1964 O tych Paniach
1966 Persona
1968 Godzina wilka
1972 Szepty i krzyki
1973 Sceny z życia małżeńskiego
1975 Czarodziejski flet
1976 Twarzą w twarz
1977 Jajo węża
1978 Jesienna sonata
1980 Z życia Marionetek
1982 Fanny i Aleksander
2003 Sarabanda

Mnie najbardziej chyba brakuje Godziny wilka i Wakacji z Moniką.
Jakby ktoś chciał cos uzupełnić, zapraszam.


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - kryst007 - 10-02-2015

Po raz kolejny świetna robota, matwiko. Szkoda tylko, że ten pierwszy BOX dzieł Bergmana jest już nieczynny bo wygląda naprawdę zachwycająco!


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - matwiko - 10-02-2015

Szczerze, wielka wydmuszka i to ze styropianu Wink Same koperty rozkładane, bardzo fajne ale po co tak pompować objętość pudełka. Gdzie to postawić? Już wole slimy w zbiorczym kartoniku. No a cena wogóle była kosmiczna.

Z ciekawostek Bergmanowskich dodam że jest jeszcze film fabularny Billy August "Dobre chęci" który opowiada historie rodziców Ingmara. Nawet w pewnym momencie rodzi się mały Bergman. Film jest znakomity, pokazuje klimat w jakim dorastał Ingmar i problemy rodzinne, duchowe i społeczne z jakimi zmagali się jego rodzice. Wydany przez Gutka obecnie można go dostać bardzo tanio.

[Obrazek: Dobre-checi_Bille-August,images_big,1,5908241669763.jpg]

Tak się zastanawiam czy ktoś jeszcze z forum lubi takie klimaty i czy zna lub ma ochotę zapoznać się z jego twórczością, a może nie trawi lub meczą go takie "artystyczne snuje" ;>

Dla mnie to jeden z najwspanialszych reżyserów. Za każdym razem obraz hipnotyzuje a tematyka wciąga. Jakbym miał zabrać na bezludną wyspę jakieś filmy to wybrałbym taki pakiet jego obrazów. Jest w nich tyle emocji, postaw, konfliktów i idei że wystarczy na trawienie i przemyślenia do końca życia Wink


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - hakuu - 10-02-2015

Ja chcę się zapoznać, ale przyznam się, że nie oglądałem jeszcze żadnego filmu Bergmana. Wiem, wstyd. Posiadam jedynie "Fanny i Aleksander" (wydanie z Gali). Co proponowałbyś na początek? I faktycznie dobra robota - najpierw Hitchcock, teraz Bergman, kto będzie kolejny Smile? Dzięki.


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - matwiko - 10-02-2015

Jeżeli masz staż małżeński to polecam "Sceny z życia małżeńskiego". Film mnie rozbroił. Jest tam wszystko co można powiedzieć o związkach między kobieta i mężczyzną.

Jeżeli masz "ciągoty" duchowe to "Goście Wieczerzy Pańskiej", szczere chłodne spojrzenie na wiarę i relacje z bliskimi.

Jeżeli chcesz żeby Ci "zryło beret" to obejrzyj "Personę". Trawiłem go chyba z tydzień: psychologia, człowiek a społeczeństwo itp.

Jest kilka filmów jakie obejrzałem w życiu i po których płakałem. "Jak w zwierciadle" należy do jednego z nich.

Ale "Jesienna sonata" była dla mnie największym szokiem. Dotknął mnie osobiście. Tak trafnie o relacjach Matki i dziecka nie opowiedział w kinie już chyba nikt.


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - kryst007 - 15-02-2015

(10-02-2015, 20:31)matwiko napisał(a):  Szczerze, wielka wydmuszka i to ze styropianu Wink Same koperty rozkładane, bardzo fajne ale po co tak pompować objętość pudełka. Gdzie to postawić? Już wole slimy w zbiorczym kartoniku. No a cena wogóle była kosmiczna.

Ja tam na pierwszy rzut oka myślałem, że to tradycyjny karton, ale skoro to jest jednak wydmuszka styropianowa to jednak niczego nie żałuję Smile


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - Pannamigotka - 02-07-2015

Najbardziej cenię Bergmana za Siódmą pieczęć. Za każdym razem, gdy widzę tę śmierć, mam ciarki na plecach. No i...ten motyw dance macabre. Film ukazuje granicę między śmiercią a życiem na tle religijnym. Kolejny seans pozwala mi odkryć coś nowego...
Poza tym cenię Bergmana za klimat każdego filmu. Lubię tę surowość i chłód postaci oraz pustkę między nimi, jakby słowa odbijały się tylko o ścianę, nie miały znaczenia dla odbiorcy, choć w głębi zostają doszczętnie przeanalizowane. Jednak każdy bohater ma bardzo skomplikowany portret psychologiczny. Tak, jakby cała akcja działa się w jego wnętrzu.


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - Ethan - 03-05-2017

Dzięki za opis.Rzeczywiście najbardziej brakuje Godziny wilka, bo to przecież klasyka. Info o Twarzą w twarz też bardzo pomocne, bo nawet nie wiedzałem. No i trzeba w końcu kupić dobre chęci, póki chodzą po około 10zł. U mnie na półce 3 boxy. Czarny, biały i epelpolowy oraz Jajo plus Fanny w wydaniu gutkowym


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - matwiko - 03-05-2017

To podobnie jak ja, bo ostatnio wychaczylem pakiet Epelpolu.
Podaj proszę specyfikacje Fanny. To wydanie 2dvd? obraz nieanomorficzny? Bez dodatków?


RE: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie - Ethan - 03-05-2017

W sobotę, po powrocie do domu, dam znać.Ogolnie jakby ktos szukał to mam na zbyciu za rozsądną cenę biały box Bergmana. Plus kika innych boxow klasycznych reżyserów.