Filmozercy.com | Forum
MASH (aka M*A*S*H) (1972-1983) - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Seriale (https://forum.filmozercy.com/dzial-seriale)
+--- Wątek: MASH (aka M*A*S*H) (1972-1983) (/watek-mash-aka-m-a-s-h-1972-1983)



MASH (aka M*A*S*H) (1972-1983) - ashka - 10-02-2015

Frank (przez walkie–talkie): – Do wszystkich alianckich oddziałów. Podaję swoją pozycję. Gotowi? Widzę sześć gwiazd. Jestem dokładnie pod najjaśniejszą z nich.
Sokole Oko: – Znakomicie, Frank.
BJ: - Zaczną nas szukać w Betlejem.


Kto nie pamiętałby MASHa Smile

W Polsce sezony 1-4 wydał Imperial Cinepix. Niestety, po wydaniu sezonu 4 wydawca zamilkł(*) i na razie panuje w temacie cisza.

Polskie wydania posiadają napisy i lektora (nie jest to znany z emisji TV Janusz Szydłowski), mają też oryginalną, angielską ścieżkę dźwiękową, ale tylko w wersji z nagranym śmiechem.

-> MASH Sezon 1 wydanie polskie


Brytyjski odpowiednik tego wydania nie ma polskiej wersji językowej, ale posiada oryginalną ścieżkę dźwiękową z lub bez śmiechu. Coś za coś.

-> MASH Season 1 - wydanie UK na amazon.co.uk

Wydania indywidualne, zarówno polskie jak i brytyjskie, są niestety, zupełnie pozbawione dodatków.


Brytyjskie wydanie zbiorcze, "The Martinis & Medicine Collection" zawiera komplet 11 sezonów serialu, oryginalny film Altmana i (wreszcie) materiały dodatkowe.

Całość to w sumie 36 płyt DVD i drukowany przewodnik po odcinkach.

Płyty spakowane są w 6 plastikowych pudełek DVD z tackami, każde mieści po dwa sezony serialu. W USA ten sam zestaw wydano w kartonowych kopertach, lepiej więc go przepakować albo unikać.
Z niewiadomych przyczyn film "MASH" jest w ostatnim pudle, na ostatniej płycie... Wot logika.

-> M*A*S*H - The Martinis & Medicine Collection - wydanie zbiorcze UK ma amazon.co.uk
-> M*A*S*H - Martinis and Medicine Complete Collection - wydanie zbiorcze USA ma amazon.com

Materiały dodatkowe to:
- 30th anniversary reunion (materiał ze spotkania obsady serialu na 30-lecie MASHa)
- Memories of M*A*S*H
- "My Favourite M*A*S*H" (serialowa obsada omawia ulubione odcinki)
- M*A*S*H Game (jakiś quiz .... pffff)
- scenariusz do nigdy nie wyprodukowanego odcinka "Hawkeye on the Double"
- wywiady z obsadą
- wpadki z planu


Żeby nie było zbyt różowo i to dotyczy wszystkich wydań: każda płyta ma namolną i nieuniknioną planszę antypiracką, a płyty z wczesnych sezonów odmawiają odtwarzania odcinka po odcinku - po każdym epizodzie następuje powrót do podmenu odcinka.
Na dodatek menu dla każdego odcinka wygląda inaczej, co w efekcie tylko utrudnia wybór upragnionych opcji.

Jakość obrazu nie powala: znane z TV skoki światła nie zostały poprawione, więc kolejne ujęcia tej samej sceny potrafią zaskoczyć.
Na amerykańskich formach pojawiają się głosy, że serial przed wydaniem na DVD poddano podstawowym poprawkom, ale nie udało mi się tego potwierdzić i szczerze wątpię.


Mimo niedoskonałości MASH nadal jest tak śmieszny, jak był, a ci, którzy nie uruchomią zagłuszania, mają szansę na wyłapanie wielu niuansów w dialogach - nawet najsprawniejszy lektor nie dałby rady ich przekazać.

Film Altmana wyszedł na blu, niestety, nic o tym wydaniu nie wiem.

(*) Ktoś coś wie o planach wydania kolejnych sezonów po polsku?

PS. Gdyby ktoś reflektował na zdjęcia brytyjskiego wydania zbiorczego ew. wydania polskiego, to mogę zrobić Smile


RE: MASH (aka M*A*S*H) (1972-1983) - Użytkownik usunięty64562 - 10-02-2015

Post usunięty


RE: MASH (aka M*A*S*H) (1972-1983) - Obol - 06-10-2016

Witam.
Mam zamiar nabyć MASH i dlatego zwracam się z pytaniem. Czy w Polsce są dostępne tylko 4 sezony??? Wiadomo czy i kiedy pojawi się reszta?