Filmozercy.com | Forum
Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Wydania Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-wydania-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy)
+--- Wątek: Hobbit & Władca pierścieni (seria) (/watek-hobbit-wladca-pierscieni-seria)



RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Jedi-Matser - 12-12-2020

Ja mam Sony Bravia XF9005 55 cali i dobre ustawienia i jest bardzo jasno na kino pro. Jest też Dolby Vision, ale on faktycznie u mnie jest ciemniejszy. Telewizory Bravia cechuje bardzo duża jasność w HDR, przynajmniej w niektórych modelach, i przebijają pod tym względem nawet OLED.


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - lis22 - 12-12-2020

Mam słaby odtwarzacz UHDBD, pierwszy model na rynku, ten zakrzywiony od Samsunga i on nie wspiera Dolby Vision + wrażenie ciemniejszego obrazu może potęgować zmiana kolorystyki i palety barw filmu, wersja BD jest żywsza kolorystycznie i jaśniejsza, przynajmniej dla mnie.


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Mierzwiak - 12-12-2020

Szybkie wnioski:

Drużyna Pierścienia:
- dobry HDR, bardzo ładnie pogłębiający wiele scen, szczególnie tych opartych na kontrastowym oświetleniu,
- kolorystyka w porządku, ale czasem jakby zjechano z nasyceniem kolorów, zielenie w Shire wyglądają jakoś tak zwyczajnie, całościowo poszli w bardziej naturalnym, mniej stylizowanym kierunku. Osobiście wolę kolorystykę z rozszerzonego wydania Blu-ray, nawet jeśli ma swoje problemy, widoczne jednak przede wszystkim dopiero na bezpośrednim orównaniu.

Dwie Wieże:
- świetny HDR,
- mnóstwo rewelacyjnych zbliżeń, obecnych już na Blu-ray, ale przestrzenność jaką nadaje HDR tylko uwydatnia to, co dobre, a to co dobre broni się nawet w streamingu,
- pewne problemy były już na Blu-ray (np początkowe, okropne ujęcia rozdziałów 11 i 12), ale tutaj dobito je DNRem. Gorzej że potraktowano tak również ujęcia z którymi było wszystko w porządku (w tym część krajobrazów!!!) albo też takie, z którymi na Blu-ray po prostu nie radziła sobie kompresja (00:44:58 i Frodo, Sam oraz Gollum na bagnach), a przecież remedium na to powinien być odpowiednio wysoki bitrate, a nie DNR. W ogólnym rozrachunku, zwłaszcza w odniesieniu do czasu trwania filmu, tych bardzo złych ujęć jest relatywnie mało.
- Największym problemem tutaj jest dla mnie kolorystyka. Tak jak w przypadku Drużyny preferuję tę z Blu-ray, ale tutaj dochodzą też moim zdaniem mocno dyskusyjne, bardzo drastyczne zmiany - ostatni marsz Entów i szczególnie wizja żałoby Arweny mają zupełnie zmienioną atmosferę, retrospekcja z Boromirem wygląda okropnie, a atak Entów na Isengard w nowej kolorystyce jest po prostu obrzydliwy. Nie podoba mi się też jak zmieniono końcowe sceny w Osgiliath.


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Danus - 12-12-2020

Mierzwiak, a nie mowilem? Smile


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - lis22 - 12-12-2020

O, a co zrobili z atakiem Entów na Sarumana?
Ja na razie obejrzałem tylko prawie całą drugą płytę Drużyny.

Puściłem sobie te kontrowersyjne sceny i dla mnie są one ok - ta z Arveną to przyszłość a ta z Boromirem i Faramirem to przeszłość i te zmiany dobrze to ukazują, że to jest coś innego, odmiennego, coś mglistego, itp. Choć jestem dość konserwatywnie i rygorystycznie nastawiony do samej filmowej trylogii ( zbyt wiele zmian względem książkowego pierwowzoru, na czym najbardziej traci w mojej opinii "Powrót Króla" ) to w tym przypadku nie jestem zniesmaczony zmianami. W wersji kinowej wizję Arveny też zmieniono?


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Mierzwiak - 12-12-2020

(12-12-2020, 23:35)lis22 napisał(a):  Puściłem sobie te kontrowersyjne sceny i dla mnie są one ok - ta z Arveną to przyszłość a ta z Boromirem i Faramirem to przeszłość i te zmiany dobrze to ukazują, że to jest coś innego, odmiennego, coś mglistego, itp.
Tylko że, jak już pisałem, wizja Arweny nie wyglądała tak ani w kinie, ani na VHS, ani na DVD, ani na Blu-ray ani na kolejnym Blu-ray. Wypaczono atmosferę sceny dodając jakieś dziwne rozmazania, rozjaśniając ją i czyniąc niemal czarno-białą.

Scena z Boromirem to coś mglistego? Bez przesady, ma miejsce tuż przed tym jak Boromir wyruszył na naradę w Rivendell. Dziejący się o wiele, wiele dawniej prolog Drużyny Pierścienia tak nie wygląda a zgodnie z tą logiką tym bardziej powinien.

Cytat:W wersji kinowej wizję Arveny też zmieniono?
Wersja kinowa i rozszerzona na UHD niczym się nie różnią jesli chodzi o kolorystykę.


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - lis22 - 13-12-2020

Scena, gdy Theoden ubiera się i szykuje do bitwy mocno zyskuje na tym intensywnym świetle od tyłu, niestety, Helmowy Jar mnie rozczarował, tutaj ponownie jest dla mnie za ciemno i trochę brakuje kolorów i detali.


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Mierzwiak - 13-12-2020

Wyłącz X-Tended Dynamic Range i zobacz czy jest jakaś różnica.


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - GOLUMN - 13-12-2020

Kurczę zauważyłem na drugiej płycie w Powrocie Króla w wersji rozszerzonej kilka małych rysek.Tak jakby płyta się obracała i porysowała.Te ryski są małe i tylko kilka.Nie wiem czy reklamować?Nie wiem czy to też wpłynie na odtwarzanie filmu.Odtwarzacz pojawi się chyba w Styczniu więc nie mam jak sprawdzić.Co myślicie?


RE: Hobbit & Władca pierścieni (seria) - Gieferg - 13-12-2020

Że z gadaniem o tym czy reklamować czy nie płytkę z rysami, to nie do tego wątku.