Filmozercy.com | Forum
FilmoSkop - opinie i komentarze - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Pozostałe (https://forum.filmozercy.com/dzial-pozostale--16)
+--- Dział: O stronie i forum (https://forum.filmozercy.com/dzial-o-stronie-i-forum)
+---- Dział: FilmoSkop (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmoskop)
+---- Wątek: FilmoSkop - opinie i komentarze (/watek-filmoskop-opinie-i-komentarze)



RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Kirek - 03-12-2019

Dodaję z palca. Czy wybór będzie lepszy, może i tak tylko to będzie długa lista jeżeli miałaby uwzględniać również liczbę kanałów. Możliwe, że dochodziłoby też do pomyłek.
W każdym razie i tak decydujący głos ma Mateusz Smile

Ja optymalnie bym to widział na zasadzie, przy dodawaniu opisu płyty klikasz dodaj ścieżkę dźwiękową i dostajesz formatkę z trzema sekcjami kraj/rodzaj/liczba kanałów, zaznaczasz checkboxy przy odpowiednich wartościach i przycisk 'Dodaj' Smile


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Glaeken - 06-12-2019

Whatever... byleby z palca pisać jak najmniej bo mało komu się chce. Jak najwięcej możliwości do wyboru.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Juby - 06-12-2019

Chyba coś tu się zdublowało:

http://filmozercy.com/filmoskop/edition/87461

http://filmozercy.com/filmoskop/edition/6132889


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mateusz - 06-12-2019

Scalone.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - adi90a - 21-12-2019

Czy gdzieś jest jakiś poradnik co i jak uzupełniać w wydaniach? Bo pomyślałem, że pouzupełniałbym bazę swoimi wydaniami DVD, ale mam różne wątpliwości a obawiam się powtarzania pytań na które odpowiedzi już padły.

Jak wpisywać ilość kanałów dźwięku? Na podstawie tego jak zostały zakodowane i co wyświetla odtwarzacz czy należałoby sprawdzić ile rzeczywiście kanałów "gra"? Jeżeli tak to jak to zrobić? Bo obawiam się, że w bazie króluje DD 5.1 i niewiele wynika z tej informacji. Jak ktoś ma kino domowe to i tak nie dowie się, które wydanie odpalić żeby usłyszeć efekt.

Druga sprawa to kadrowanie. Wydania DVD są pod tym względem wyjątkowo niewdzięczne. Często nawet 4:3 ma jakieś ramki boczne, bo tak im się zeskanowało. Czy uwzględniać, i mierzyć rzeczywiste proporcje czy olać i lecieć schematami 1.33:1, 1:66. 1:85 itd nawet jeśli lekko odstają od tych wartości i wychodzi jakieś dzikie 1.20:1 (jak poniżej)? Inna sprawa, że te proporcje wynikają chyba z lekkiego ściśnięcia obrazu i po rozciągnięciu wygląda to lepiej.

[Obrazek: b0bf861328360836.jpg]

Co z bitratem albo w ogóle wielkością plików na płycie? W bazie chyba tego nie ma, a to też przydatna informacja. Brak nawet informacji czy to DVD5 czy DVD9. Podobnie zresztą przy Blu-ray.

Wybaczcie jeśli były już odpowiedzi na to ale znaleźć coś po hasłach na forum ciężko z racji ile się o tych aspektach technicznych pisze.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Kirek - 22-12-2019

Niestety poradnik nie istnieje.

Ilości kanałów ja wprowadzam to co podaje mi odtwarzacz, natomiast jeżeli czujesz gdzieś przekłamanie w tej informacji to podaj prawidłową wartość a sytuację opisz jako informacje dodatkowe w polu 'Opis filmu'. Jeżeli wprowadzasz płytę do istniejącego w bazie wydania czyli nie masz dostępu do edycji pola 'Opis filmu' opisz sytuację w komentarzu a moderator będzie mógł ją przenieść do opisu filmu. Odnośnie polskiej ścieżki dźwiękowej warto też dodać informację kto jest lektorem lub wpis dubbing.

Przy proporcjach obrazu dla DVD to najważniejsze aby zaznaczyć czy to jest obraz nieanamorficzny. Ja w takich sytuacjach wprowadzałem opis '4:3 | nieanamorficzny' choć pewnie precyzyjnie byłoby podać również jakie proporcje zostały wciśnięte w to 4:3. Można też w takiej sytuacji do galerii dodać fotkę z filmu prezentującą jak to wygląda.
Co do podawania proporcji to zawsze najlepszym wpisem będzie to co rzeczywiście jest prezentowane nawet jeżeli jak to określiłeś będą to 'dzikie wartości'. W tym temacie znajdziesz informacje jak sobie z tym poradzić przy pomocy MPC HC + renderer madVR

Pozostałe informacje które uważasz za istotne to również proponuję podawać je jako informacje dodatkowe w polu 'Opis filmu' lub 'Obraz' podczas wprowadzania opisu płyty.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - misfit - 23-12-2019

(21-12-2019, 15:36)adi90a napisał(a):  Druga sprawa to kadrowanie. Wydania DVD są pod tym względem wyjątkowo niewdzięczne. Często nawet 4:3 ma jakieś ramki boczne, bo tak im się zeskanowało. Czy uwzględniać, i mierzyć rzeczywiste proporcje czy olać i lecieć schematami 1.33:1, 1:66. 1:85 itd nawet jeśli lekko odstają od tych wartości i wychodzi jakieś dzikie 1.20:1 (jak poniżej)?  Inna sprawa, że te proporcje wynikają chyba z lekkiego ściśnięcia obrazu i po rozciągnięciu wygląda to lepiej.

[Obrazek: b0bf861328360836.jpg]

To jest surowa klatka w 720x576. Widzę, że film jest w 4:3 więc jeśli chcesz zasymulować jak będzie ona wyglądała na TV z wyłączonym overscanem to to musisz przeskalować tę klatkę do 768x576 (lub np. 1440x1080) i wtedy po pominięciu ramek bocznych wyjdzie Ci AR ~1.27:1.
Analogicznie postępujesz w przypadku filmów 16:9 przeskalowując klatkę do 1024x576 (lub np. 1920x1080).


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - adi90a - 24-12-2019

(23-12-2019, 19:58)misfit napisał(a):  
(21-12-2019, 15:36)adi90a napisał(a):  Druga sprawa to kadrowanie. Wydania DVD są pod tym względem wyjątkowo niewdzięczne. Często nawet 4:3 ma jakieś ramki boczne, bo tak im się zeskanowało. Czy uwzględniać, i mierzyć rzeczywiste proporcje czy olać i lecieć schematami 1.33:1, 1:66. 1:85 itd nawet jeśli lekko odstają od tych wartości i wychodzi jakieś dzikie 1.20:1 (jak poniżej)?  Inna sprawa, że te proporcje wynikają chyba z lekkiego ściśnięcia obrazu i po rozciągnięciu wygląda to lepiej.

[Obrazek: b0bf861328360836.jpg]

To jest surowa klatka w 720x576. Widzę, że film jest w 4:3 więc jeśli chcesz zasymulować jak będzie ona wyglądała na TV z wyłączonym overscanem to to musisz przeskalować tę klatkę do 768x576 (lub np. 1440x1080) i wtedy po pominięciu ramek bocznych wyjdzie Ci AR ~1.27:1.
Analogicznie postępujesz w przypadku filmów 16:9 przeskalowując klatkę do 1024x576 (lub np. 1920x1080).
O dzięki wielkie. Nie wiem czemu myślałem, że tylko anamorficzne trzeba skalować, a 4:3 pozostają bez zmian na gołej klatce (720x576). W sumie coś mi nie pasowało ale nie wiedziałem czemu.


Kirek napisał(a):Ilości kanałów ja wprowadzam to co podaje mi odtwarzacz, natomiast jeżeli czujesz gdzieś przekłamanie w tej informacji to podaj prawidłową wartość a sytuację opisz jako informacje dodatkowe w polu 'Opis filmu'. Jeżeli wprowadzasz płytę do istniejącego w bazie wydania czyli nie masz dostępu do edycji pola 'Opis filmu' opisz sytuację w komentarzu a moderator będzie mógł ją przenieść do opisu filmu. Odnośnie polskiej ścieżki dźwiękowej warto też dodać informację kto jest lektorem lub wpis dubbing.
Spróbuje znaleźć jakiś program do sprawdzania dźwięku. Niektórzy wydawcy tłukli masowo DD 5.1, a nie lubię takiej ściemy. W nowszych filmach temat jest w miarę jasny ale tracą na tym starsze tytuły, które jakimś cudem faktycznie mają te 5.1 a giną w zalewie mono i stereo kodowanego w 5.1. Oczywiście jestem świadomy, że czasem będzie to jedna ścieżka skopiowana na każdy kanał i też ciężko to rozpoznać.

Co do obrazu, czy nie wystarczy zapis np "4:3 | 1:85", który w moim odczuciu oznaczałby, że film jest nieanamorficzny a z kolei "16:9 | 1:85" oznaczałby anamorficzny? Tak przynajmniej ja rozumiem takie zapisy.


Edycja.
Postaram się dodawać też czasem zrzuty, bo to jednak najlepiej obrazuje co widać w kadrze. Akurat dodałem "Rzeźnig Wing", prawdziwa perełka, kadr 2.42:1 ucięty do 1.37:1.
http://filmozercy.com/filmoskop/edition/6423939


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Kirek - 24-12-2019

Zapis "4:3 | 1:85" jest wystarczający ale zapis "4:3 | nieanamorficzne 1:85" może być dla kogoś bardziej czytelne Smile.
W każdym razie moim zdaniem pierwszy wpis też jest OK.


RE: FilmoSkop - opinie i komentarze - Mateusz - 28-01-2020

Dodaliśmy właśnie możliwość wrzucania raportów BDinfo na Filmoskopie. Raport dodaje się w konkretnym wydaniu w sekcji Uzupełnij dane o wydaniu. Żeby raport się wyświetlił, trzeba kliknąć nazwę płyty w sekcji Raporty BDInfo znajdującej się przed galerią zdjęć i screenów. Tutaj przykład wydania z dodanym raportem: http://filmozercy.com/filmoskop/edition/829932