Filmozercy.com | Forum
Zjawa (2015) - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: O filmach i serialach (https://forum.filmozercy.com/dzial-o-filmach-i-serialach)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy--13)
+--- Wątek: Zjawa (2015) (/watek-zjawa-2015)



Zjawa (2015) - faccalto - 12-02-2016

[Obrazek: The-Revenant.jpg]

Na wstępie wypowiem się w kwestii nagród, do których w licznych kategoriach ten film aspiruje. Bardzo liczę, a wręcz stawiam "stówę" na Oscara dla tego obrazu za fenomenalne zdjęcia, bo w tej kategorii wydaje mi się Zjawa jest bezkonkurencyjna. Dalej DiCaprio zrobił chyba wszystko co mógł, żeby pokazać jakim fenomenalnym jest aktorem i dla czego w filmach widujemy go raz do roku, bo jest to z reguły kino z bardzo wysokiej półki. Tym razem powiedziałbym, że wdrapał się na szczyt tej półki. Jego wyczyny przedstawione na ekranie po prostu nie mogą zostać nie docenione. Statuetka mu się należy bez dwóch zdań, jednak znając życie Tom Hardy za rolę drugoplanową też zgarnie nagrodę, oczywiście zasłużenie. Zresztą cały casting do tego filmu uważam za niezwykle udany, a kariera Domhnalla Gleesona od ról w 2015 r. wyraźnie rozwija się w niesamowitym tempie.

Żeby nie być zbyt przewidywalnym, to przyznam, że miałem obawy przed tym filmem. Gdyż zeszłoroczny laureat Oscarowej gali, czyli Birdman zupełnie nie trafił w moje gusta i dobrze go nie wspominam. Na szczęście tym razem Alejandro González Iñárritu spełnił moje oczekiwania i stworzył wraz z obsadą w mojej opinii film doskonały. Świetnie oddaje klimat tamtej epoki, ówczesne relacje międzyludzkie, zwyczaje i ich pragnienie przetrwania, a przede wszystkim w głównym nurcie żądze wielkiej zemsty jednostki. Wszystko to okraszone niesamowitymi zdjęciami surowej przyrody, przyjaznej, a zarazem wrogiej człowiekowi. Sama scena ataku niedźwiedzia Grizzly na Glassa, kradnie wszelkie emocje jakie może odczuwać widz w fotelu kinowym. Następnie spożywanie przez Glassa surowych wnętrzności zwierząt, zapada mocno w pamięć. Ujmując całość mógłbym się zachwycać tak prawie w każdym aspekcie tego filmu, bo po prostu uważam go za arcydzieło. 10/10    


RE: Zjawa (2015) - Szczepan600 - 12-02-2016

6/10 (może nawet z minusem). Survival story rozciągnięte do 3h z masą pretensjonalności (te taniutkie religijne odniesienia). Piękne zdjęcia i muzyka to wielkie plusy, jednakże nawet one męczą po drugiej godzinie seansu i człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę jak bardzo gryzą się z tym pseudo-skrajnym naturalizmem fabuły. Dlaczego pseudo? Bo postać Leo leci tu na God Mode niczym w Grawitacji i trudno uwierzyć w sytuacje na ekranie.

Leo charczał bardzo ok. Rola czysto fizyczna i gdyby tylko miał nieco lepszą konkurencję na Oscara by nie zasłużył. Hardy za to wygrał drugi plan i miło się na niego gapiło (a fanem nie jestem).

Tak więc o sukcesie Birmana (bardzo udanego!) nie ma mowy. Rozdmuchany średniaczek, który powinien przemyśleć czym chce w rzeczywistości być. Na razie nie zaspakaja.


RE: Zjawa (2015) - Kapitan_kusiak - 17-02-2016

Przed seansem miałem obawy, że będzie powtórka z "Makbeta", czyli nuda, nuda i jeszcze raz nuda, która zniweczy wysiłek aktorów, montażystów, zdjęciowców itd. Na szczęście tym razem tak nie było. Historia ciekawa, bohaterowie są wyraziści. Zdjęcia świetne - bardzo podobały mi się ujęcia 360 stopni, np. podczas walki z indiańcami. DiCaprio i Hardy całkiem nieźle ale z całą pewnością nie były to ich najlepsze role w karierze.

Trochę mnie raziły drobne głupoty w filmie (np. czemu nie piekli mięsa skoro palił się ogień tuż obok!!? czemu Leo rozbierał się zupełnie do gołego chowając się we wnętrzu konia??).

Dlatego też film oceniam dość dobrze. Tak na 7-7,5/10.

Ps. Leo Oscara nie dostanie - nie ma bata. Co do zdjęć to statuetkę zgarnie raczej Mad Max.


RE: Zjawa (2015) - Haqu - 17-02-2016

(17-02-2016, 11:32)Kapitan_kusiak napisał(a):  Przed seansem miałem obawy, że będzie powtórka z "Makbeta", czyli nuda, nuda i jeszcze raz nuda, która zniweczy wysiłek aktorów, montażystów, zdjęciowców itd.
Z szacunku dla Shakespeare'a nie można było zrobić z Makbeta filmu akcji z elementem zdrady, to nie ten rodzaj sztuki. Tegoroczny film jest najlepszą adaptacją, jaką ta tragedia mogła otrzymać. I tak zostało przyspieszone i uproszczone co się dało. Większy problem widzę w Stevie Jobsie, też z Fassbenderem, gdzie Aaron Sorkin na siłę chciał historii - która tego kompletnie nie wymaga - nadać teatralny klimat.

(17-02-2016, 11:32)Kapitan_kusiak napisał(a):  Trochę mnie raziły drobne głupoty w filmie (np. czemu nie piekli mięsa skoro palił się ogień tuż obok!!? czemu Leo rozbierał się zupełnie do gołego chowając się we wnętrzu konia??).
Z tego samego powodu dla którego Bear Grylls i - co ważniejsze - Hugh Grass to robili (Zjawa jest wzorowana na jego przeżyciach) Wink

(17-02-2016, 11:32)Kapitan_kusiak napisał(a):  Ps. Leo Oscara nie dostanie - nie ma bata. Co do zdjęć to statuetkę zgarnie raczej Mad Max.
Dostanie, no chyba że Redmayne wejdzie drugi raz w paradę, rolą która na Oscara zupełnie nie zasługuje, ale przecież odgrywa tak ważną w dzisiejszym społeczeństwie postać, że oh i ah trzeba mu dać nagrodę bo się chłopiec wczuwa.


RE: Zjawa (2015) - Kapitan_kusiak - 17-02-2016

(17-02-2016, 11:49)Haqu napisał(a):  Z tego samego powodu dla którego Bear Grylls i - co ważniejsze - Hugh Grass to robili (Zjawa jest wzorowana na jego przeżyciach) Wink

No chyba, że tak - nie wiedziałem, że to film "based on a true story".

(17-02-2016, 11:49)Haqu napisał(a):  Dostanie, no chyba że Redmayne wejdzie drugi raz w paradę, rolą która na Oscara zupełnie nie zasługuje, ale przecież odgrywa tak ważną w dzisiejszym społeczeństwie postać, że oh i ah trzeba mu dać nagrodę bo się chłopiec wczuwa.

Nie dostanie (tzn. dostanie ale dopiero za całokształt, chyba, że zagra wcześniej w jakimś genderowym gównie albo żyda ciemiężonego przez faszystowskich Polaków). Już bardziej prawdopodobne jest to, że Matt Damon dostanie za rolę w "Marsjaninie". Leo powinien dostać Oscara dawno temu za "Co gryzie Gilberta Grape'a" lub przynajmniej za "Infiltrację"... ale nie dostał.