Filmozercy.com | Forum
FPS, Pal speed up itp. - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: FPS, Pal speed up itp. (/watek-fps-pal-speed-up-itp)

Strony: 1 2


FPS, Pal speed up itp. - Gieferg - 29-03-2016

Poniewaz niektórzy jeszcze tego nie wiedzą, warto by rzecz wyjaśnić:

Blu-ray na całym świecie wychodzi w 99% przypadków w kinowym fps - film jest wyświetlany w 24 klatkach na sekundę (dokładnie 23,976), natomiast DVD w zależności od regionu albo w NTSC (niby 29,97 fps, ale jest zgodne czasowo z wersją kinową), albo w PAL (Europa, Australia) które jest przyspieszone i wyświetlane w 25 fps (to samo zazwyczaj mamy też w TV). W krajach europejskich zdarzają się także wydania Blu w 25 fps (w Polsce zwykle dotyczy to polskich filmów).

Z powodu różnicy w fps filmy na DVD z regionu 2 są zazwyczaj krótsze o 4% od tych samych filmów wydanych na blu-ray. Mimo że zawierają dokładnie to samo. Po prostu są przyspieszone.

Innym następstwem różnic w FPS jest to, że ścieżki lektorskie które się pojawiły na wydaniach DVD Pal, a potem wykorzystano je na blu-ray często są zepsute i mają zmienione brzmienie względem oryginału (wyraźnie niższy głos), bo partacze, którzy to robią, nie potrafią ich przekonwertować jak należy (choć to banał i można to dobrze zrobić nawet w takim Audacity).


RE: FPS, Pal speed up itp. - misfit - 29-03-2016

(29-03-2016, 13:40)Gieferg napisał(a):  Innym następstwem różnic w FPS jest to, że ścieżki lektorskie które się pojawiły na wydaniach DVD Pal, a potem wykorzystano je na blu-ray często są zepsute i mają zmienione brzmienie względem oryginału (wyraźnie niższy głos), bo partacze, którzy to robią, nie potrafią ich przekonwertować jak należy (choć to banał i można to dobrze zrobić nawet w takim Audacity).

Z powodu PAL Speed-up często też oryginalne ścieżki dźwiękowe brzmią inaczej niż w oryginale - dotyczy to zarówno polskich kanałów TV, DVD PAL jak i tych niektórych BD wydanych w 25fps, które były kręcone w 24fps.
Audiofilem nie jestem, ale w bezpośrednim porównaniu wychwytuję różnicę nawet na plastikowych głośniczkach komputerowych Wink


RE: FPS, Pal speed up itp. - Gieferg - 29-03-2016

Pamiętam jak mnie irytowała końcowa piosenka w "Cobrze" na DVD. Sporo jej słuchałem normalnie, a potem w filmie od razu słyszałem, że leci za szybko. Niby tylko 4% a słychać tę różnicę.


RE: FPS, Pal speed up itp. - Kirek - 29-03-2016

(29-03-2016, 13:40)Gieferg napisał(a):  Blu-ray na całym świecie wychodzi w 99% przypadków w kinowym fps... zdarzają się także wydania Blu w 25 fps...

...filmy na DVD z regionu 2 są zazwyczaj krótsze o 4% od tych samych filmów wydanych na blu-ray....
Jeżeli dobrze zrozumiałem to DVD z regionu 2 zawsze jest wydane z 25 fps natomiast BD w 99% jest wydane w 24 fps. Czy ten 1% BD wydawany w 25 fps posiada jakieś opisy na opakowaniu po których można to rozróżnić czy trzeba szukać takich informacjach po forach?


RE: FPS, Pal speed up itp. - misfit - 29-03-2016

100% potwierdzenie tylko po skanach BDInfo np. z poral.eu.

Przy czym zdarzają się też tytuły europejski, które nie były kręcone w 24 fps, a w 25 fps, głównie te pozycje które trafiają prosto dla TV z pominięciem kina (np. seriale, przyroda czy filmy dokumentalne) i w związku z tym w takiej postaci zostały, jak najbardziej słusznie, wydane na BD.


RE: FPS, Pal speed up itp. - Gieferg - 29-03-2016

Cytat:Czy ten 1% BD wydawany w 25 fps posiada jakieś opisy na opakowaniu po których można to rozróżnić czy trzeba szukać takich informacjach po forach?

Może mieć info, ale nie musi. Może to wyglądać tak: 1080/50i

No i oprócz standardowego 23,976 zdarza się czasem równe 24 (np angielskie wydania Leona i Super Mario Bros).


RE: FPS, Pal speed up itp. - matwiko - 29-03-2016

Musi to być zmorą melomanów. Puszczają na dvd koncert chopinowski e-mol a słyszą f-mol Smile
Mało kto jest tego efektu świadomy. Kiedyś Marek Kydrynski zadał pytanie konkursowe na antenie Trójki: jaka jest różnica w wersjach piosenki Stinga nagranej do jakiegoś filmu. Chodziło mu o to że piosenka jest nagrana w innej tonacji. Napisałem do niego maila wyjaśniającego że to efekt uboczny takiej konwersji a nie nagrania w innej tonacji. Sprostowal to na antenie Smile


RE: FPS, Pal speed up itp. - MarianPaz - 17-06-2019

Jak ludzie nieświadomi są różnic z klatkarzem ewidentnie świadczy temat z wykopu i spiskowa teoria na temat reklam https://www.wykop.pl/link/5005071/tvn-odtwarza-filmy-w-przyspieszeniu-zeby-puscic-wiecej-reklam/


RE: FPS, Pal speed up itp. - Nfsfan83 - 17-06-2019

Nie wiem czy do końca to teoria spiskowa na TNT czy Stopklatka nie pamiętam, jaki film ale lektor miał głos jakby jego jajka były ściśnięte w imadle Big Grin

Kolega, który kiedyś robił synchro ze ścieżki z TVN pisał, że czasami była zmiana tempa z 25fps na 23fps.

Jak ja zmieniam i robię synchro bardzo ważne jest zmiana potem i dostosowaniu tonu głosu lektora.


RE: FPS, Pal speed up itp. - MarianPaz - 17-06-2019

Kiedyś zdarzało mi się bawić w dopasowywanie audio z tv, ale nigdy nie przytrafilo mi się, ani nikomu kogo kogo znam cos o czym piszesz. Moze dlatego ze nikt nie bawil sie takim dziadostwem jak wiekowy BeSweet. Tongue