Filmozercy.com | Forum
Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Z pasami czy bez? - formaty obrazu (/watek-z-pasami-czy-bez-formaty-obrazu)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Gieferg - 14-09-2014

Preferujecie kinową panoramę (2.35/2.40:1) czy może aktualny format telewizyjny (1.78:1), a może relikt przeszłości (1.33:1/4x3) z czarnymi pasami po bokach?

Zawsze bawią mnie narzekania ludzi na czarne pasy, spotykałem się nawet z przypadkami, gdy się wściekali, że ich oszukano, no bo sam film na blu nie ma przecież 1080 pikseli w pionie, skoro część zajmują pasy. Inni nie wiedzieć czemu spodziewali się, że na blu problem czarnych pasów zniknie.

Dla mnie czarne pasy to nie problem, co więcej preferuję wygląd filmów własnie w takiej postaci i nie mogę do dziś przeboleć, że kilku z moich ulubionych tytułów nie nakręcono w panoramie (np Aliens czy Batmanów Burtona). Szczególnie wkurza mnie sytuacja gdy film oryginalnie (tzn w kinie) leci w panoramie, po czym dostajemy okaleczony przez taki Monolith wydanie blu-ray.

Jedynym znanym mi przypadkiem gdy zmieniono format z 2.39:1 na 1.78:1 we wszystkich wydaniach filmu na całym świecie jest trzecia część Kronik Narnii. Innym wkurzającym przypadkiem są Avengersi, jedyny film MCU, którego nie nakręcono w panoramie (tutaj pomogło by odpowiednie kadrowanie, które można było zobaczyć w jednym z retrospektywnych klipów i film od razu lepiej się prezentował).

Co do starego formatu 4x3 - choć oglądanie z czarnymi pasami po bokach mnie niespecjalnie cieszy, to jednak wciąż wolę to niż ścinanie starszych filmów, czy seriali do 16x9 przez ujęcie materiału z góry i dołu 9co jest powszechną praktyką w przypadku polskich produkcji).

Warto też pamiętać, że choć niektóre filmy ścina się na potrzeby TV do 1.78:1 usuwając częśc informacji po bokach, to jednak często występują wersję "open matte", które pokazują więcej niż kinowa panorama. Niektóre filmy, nakręcone w Super 35 pokazują najwięcej w wersji 4x3 (vide: Terminator 3), a czasami pokazują więcej w pionie, zaś mniej po bokach.


PS. w starszych filmach zdarzają się jeszcze szersze formaty typu 2.55:1 (20 000 leagues Under the Sea) czy nawet 2.70:1 (Ben Hur).


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Nakf - 14-09-2014

Original Aspect Ratio uber alles, bez względu czy jest to 1.33, 1.78, 2.35 czy jeszcze szersze panoramy (które powiedzmy sobie szczerze słabo się ogląda na telewizorze 1.85, bo filmy typu Ben-Hur były kręcone z myślą o bardzo dużych i szerokich ekranach).

Proporcje obrazu są integralną częścią filmu i o ile producent albo reżyser mają prawo przy nich majstrować, to dystrybutor/nadawca filmu powinien trzymać swoje łapy z daleka.

ps. Aliens miał być kręcony w panoramie takiej jak Alien, Cameron wpomina w komentarzu audio, że miał "złe doświadczenia z obiektywami anamorficznymi" (cytat z pamięci) i ostatecznie film powstał w 1.85:1


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Gieferg - 14-09-2014

Cytat:Original Aspect Ratio uber alles,

Czasami trudno dojść jaki jest OAR (choćby w przypadku Avatara).

No i zdarza się jeszcze wydziwianie jak w TDK i TDKR, gdzie AR się zmienia czasami z ujęcia na ujęcie, co chwilami zaczyna wyglądać dość absurdalnie, szczególnie gdy nie wiedzieć czemu IMAXem filmuje się np zbliżenie na Alfreda. Nie jestem zwolennikiem takich zabiegów. Zdaje się, że Życie PI w tym zakresie przebiło wszystkich.


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - delakha - 16-09-2014

Zależy od filmu. Efekciarskie 1.78:1 (!) - nawet pierwsze na co zwracam uwagę przy zakupie. Reszta - mogą być pasy, a nawet wydaje mi się, że 'pasowane' lepiej wchodzą.


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Gieferg - 16-09-2014

Cytat:Efekciarskie 1.78:1 (!)

Mam dokładnie odwrotnie. W takich filmach 1.78:1 wkurza mnie najbardziej, w innych może być.

Zrezygnowałem z oglądania Wrath of The Titans w kinie jak się okazało, że wbrew temu co pokazywały trailery jest jednak w 1.78:1 (i dobrze zrobiłem bo film beznadziejny)


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Panaes - 17-09-2014

No to mam dla Was zabawny przypadek odwrotny. Był u mnie dziś klient, który miał problem z filmem "Szklana Pułapka 5". Poszedł sprawdzić na jakiś telewizorze i nie było pasów, a on uważał, że jak nie ma pasów, to obraz nie jest panoramiczny. Na nic zdały się tłumaczenia, że ten film został nakręcony w formacie 1.85:1 i te pasy nie muszą występować (w zależności od telewizora). Nie i basta. Nie ma pasów = ucięte/niepełne/nieoryginalne. Na odchodne powiedział, że sobie ściągnie z neta poprawną wersję, bo już tak kiedyś zrobił z filmem "World Trade Center" - filmem również oryginalnie nakręconym w 1.85:1. Big Grin


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Gieferg - 17-09-2014

Powodzenia w ściąganiu Smile LOL.

No ale pełnoekranowy Die Hard 5 (podczas gdy cała seria jest w 2.35:1), to faktycznie dość wkurzający przypadek Smile


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Gieferg - 17-05-2015

Porównanie Widescreen i Fullscreen DVD Drużyny Pierścienia:

http://www.widescreen.org/examples/lord_rings_fellowship/index.shtml


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - Kirek - 20-06-2016

Czy istnieje program który, poda nam AR w jakim zapisany jest obraz na płycie DVD/BD?


RE: Z pasami czy bez? - formaty obrazu - misfit - 20-06-2016

Np. MPC HC + renderer madVR, a później w trakcie odtwarzania filmu należy nacisnąć kombinację klawiszy CTRL + J.

[Obrazek: ByJkzwnl.jpg]

Prostsza, ale nieco bardziej czasochłonna metoda to zrobić print screena w trakcie odtwarzania filmu, wkleić zawartość do jakiegoś programu graficznego, wyciąć samą ramkę filmu bez pasów i podzielić sobie wynikową ilość pikseli w poziomie i pionie.