Filmozercy.com | Forum
Oglądamy filmy z kolekcji... - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Oglądamy filmy z kolekcji... (/watek-ogladamy-filmy-z-kolekcji)



Oglądamy filmy z kolekcji... - Fitzer - 30-07-2023

Raczej miał na myśli Taksówkarza, który oczywiście z kinem sensacyjnym nie ma zbyt wiele wspólnego, ale portret NY w tym filmie jest faktycznie imponujący.


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Mister Tadeo - 30-07-2023

Użyłem tutaj skrótu myślowego i zaliczyłem kino gangsterskie do sensacji, bo na półce z takim napisem można było znaleźć Chłopców z ferajny w wypożyczalniach w czasach VHS (Taksówkarza zresztą też; Ciemną stronę miasta również tam zdarzało się widywać).


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Gieferg - 30-07-2023

Cytat: kino gangsterskie do sensacji

A w sumie co za różnica? (zasadniczo nie moja bajka, więc nie wnikałem w definicje).


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - ILSA FAUST - 30-07-2023

(30-07-2023, 15:49)Mister Tadeo napisał(a):  Użyłem tutaj skrótu myślowego i zaliczyłem kino gangsterskie do sensacji, bo na półce z takim napisem można było znaleźć Chłopców z ferajny w wypożyczalniach w czasach VHS (Taksówkarza zresztą też; Ciemną stronę miasta również tam zdarzało się widywać).

W moim przypadku szeroko rozumiana "sensacja" na półce jest to gatunek podzielony na podgatunki:
(1) Gangsta (w tym dziale jest Taxi Driver, ze względu na klimat, obsadę oraz Scorcese pomimo że to dramat)
(2) Heist Movie (heat, pieskie popołudnie, italian job, and more)
(3) Buddy Movie (koledzy gliniarze wszelkiej maści)
(4) Spy Movie (Hunt, Bond, Bourne, Ryan, English and more)
(5) Political Fiction (JFK, Snowden, Enemy of the State, and more)
(6) Action Movie (tutaj jest the Ścigany, Frantic i setka innych typowych action movie, raczej układana aktorami)

Jeśli chodzi o wypożyczalnie VHS to temat układania filmów był różny...od tego czy pracowali tam laicy czy pasjonaci..oraz czy wypożyczalnia była duża, sieciowa czy mała osiedlowa. Osobiście w liceum dorabiałem sobie w małej zaprzyjaźnionej wypożyczalni...w połowie lat 90 tych i nie wiem dlaczego na mojej zmianie ciągle leciał T2 jak już wrócił na chwilę z zapisów...na zeszyt w kolejce...czasami gość przychodził po zapisany film...dawałem pauzę i kazałem przyjść za godzinę a najlepiej dwie, bo "film jeszcze nie wrócił..." - w naszym przypadku była spora rotacja filmów na półce....ze względu na powierzchnie lokalu użytkowego - polityka nasza była taka, że kupujemy dużo nowości, bo ludzie się nudzą i "nie wiedzą co oglądać", czasami po 2 egzemplarze hity jak T2, a jak jakiś film ma słaby wskaźnik rotacji to po pół roku szedł do sprzedaży....więc faktycznie dział sensacja, był mocno zmieszany podgatunkowo, z dużym czynnikiem rotacji, ale te bardziej krwawe filmy gangsterskie były "nisko na półce" gdzieś tam obok erotyki, ze względu na wymóg pilnowania młodej młodzieży...po protestach rodzica jak kiedyś SCARFACE jakiś młodzik wypożyczył...
Moim zadaniem pobocznym przy obsłudze klienta w pracy było oglądanie nowości...taka praca...pech..hehe....i sortowanie kina B - kupowaliśmy każdą nowość z VISION, etc. w ciemno i miałem za zadanie polecać dobre kino B mniej znane albo w ogóle nie znane...jak nie było na stanie T2 albo innych klasyków sci_fi...albo sensacji właśnie...albo klienci-maniacy-codzienni wszystko już widzieli....i tak np. polecałem Maszynę Śmierci, Fortecę, Hardware, Apex....jako zamienniki...streszczając fabułę i chwaląc że to klimaty T2 (maszyna śmierci była na fali Terminatora)...tak aby rotacja kina B była równie wysoka jak klasyków, które stali klienci już widzieli....wiec dzisiaj filmy z Cyborgami albo Cyberpunk to osobne podgatunki do działu SCI_FI na mojej półce...

Tak, the ŚCIGANY to po prostu ACTION MOVIE...ale moja kolejna powtórka, także z sequelem za 3 m-ce jak wyjdzie nowa wersja 4KUHD....pewnie przed świętami się uda...nie wiem dlaczego ale zawsze Ściganego oglądam razem z Frantic...nie chcę się narazić w TYM miejscu ale FRANTIC cenę o oczko wyżej właśnie na 10/10 ze względu na klimat i muzykę ale Ścigany to solidne 9/10, Wydział Pościgowy aż 8/10


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Juby - 31-07-2023

Świetna recenzja, Mister Tadeo. Sam nie jestem jakimś wielkim fanem tego filmu i do tej pory nie postawiłem go na półce, ale zawsze jak leci w tv i na niego trafię to już nie potrafię się oderwać. Ponadczasowy, trzymający w napięciu przez bite 2h, prawdziwy klasyk kina sensacyjnego. Ostatnio widziałem pod koniec maja i wciąż działa jak 30 lat temu, nic się nie zestarzał.

Ja przez ostatnie 3 m-ce powtórzyłem serię Indiana Jones i Batmany Schumachera (kilka zdań na ten temat po kliknięciu w tytuły).


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Mefisto - 09-08-2023

(14-07-2021, 09:57)Juby napisał(a):  Powtórka Twierdzy po kilku latach (Blu-ray z napisami). To film, po którym tygodniami powtarzam "Welcome to The Rock!" ze szkockim akcentem.  Uwielbiam! Takich akcyjniaków już się nie robi (świetny pomysł, obsada, ogromny budżet i mimo to eRka). Ode mnie kciuk w górę.

Z opinią względem filmu kłócić się nie zamierzam. Natomiast co do transferu - ło matko i córko! Słyszałem, że ze wszystkich tytułów z boxu Bruckheimera ponoć Con Air wygląda dziś najgorzej, ale po obejrzeniu Twierdzy chyba mógłbym się kłócić. Z rzeczonego pakietu oglądałem już na "nowym" sprzęcie Enemy of the State, Crimson Tide, Déjà Vu, Armageddon i Pearl Harbor, ale dopiero przy Twierdzy zacząłem zgrzytać zębami (Déjà Vu z kolei chyba najlepsze, zaraz potem Crimson). Wiem, że to Disney, więc 4K możemy sobie narysować, ale ten transfer się po prostu dzisiaj nie broni praktycznie niczym poza dźwiękiem.


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Gieferg - 11-08-2023

Con Air wygląda jak gówno, Twierdza nie była nigdzie w pobliżu tego poziomu.


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Mister Tadeo - 19-08-2023

Specjalista (1994) [BD, napisy]
Coraz bardziej lubię ten film. Kiedy po raz pierwszy go obejrzałem w 1995 roku, średnio mi przypadł do gustu. Spodziewałem się zdecydowanie więcej akcji. Jednak od momentu, gdy ponad dekadę temu płytka BD wpadła do kolekcji, wracam do produkcji ze Sly'em i Sharon w miarę regularnie - najlepiej w letnie i upalne wieczory (jak dzisiejszy).
Największymi zaletami są strona wizualna oraz oddanie klimatu dusznego i słonecznego Miami. Operator Jeffrey L. Kimball sfotografował to miasto nie gorzej niż M. Mann w Miami Vice (serial i kinowa wersja) czy M. Bay w Bad Boys. Jest i kolorowo (sceny w nocnych klubach) i nastrojowo. Wielkie brawa należą się za jazzującą muzykę Johna Barry'ego - nieco leniwa, ale jakże melodyjna i romantyczna. Soundtrack idealny do słuchania latem, po zmroku (CD na półce jest i gości w odtwarzaczu dość często). Ponadto oko cieszy nie tylko Sharon - eksplozje bez użycia CGI są widowiskowe i sfilmowane tak, że można poczuć siłę wybuchu i ognia. Duża w tym też zasługa znakomitego dźwięku - Specjalista był bodajże pierwszym filmem Warner Bros. zrealizowanym z użyciem systemu DTS (dwie wcześniejsze produkcje Warnera z tego samego roku - Maverick z M. Gibsonem i Na zabójczej ziemi Seagala miały jedynie Dolby Stereo).
Ocena: 7/10


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Gieferg - 20-08-2023

Jeden z nielicznych filmów z Sylwkiem z tego okresu, których zwyczajnie nie lubię, ale kto wie, do Demolition Mana dopiero ostatnio się przekonałem, może i na "Specjalistę" przyjdzie pora.

Walk The Line [Blu-ray, napisy, Extended Cut] - po dłuższej przerwie wróciłem mojego ulubionego biopicu muzyka (po którego pierwszym obejrzeniu zacząłem się zapoznawać z twórczością Casha). Powrót bardzo udany, film jak był świetny, tak nadal jest, a Phoenix i Whitterspoon wymiatają wokalnie (Reese jak dla mnie brzmi dużo lepiej niż oryginalna June Carter, a w przypadku Phoenixa nie mogę się zdecydować, czy wolę jego wykonania czy jednak oryginał). Problemem jest za to tłumaczenie, w którym ktoś uparcie tłumaczy "Yeah" jako "dobra", niezależnie od kontekstu wypowiedzi, co czasem daje kuriozalne wręcz efekty. Nie widziałem jeszcze porównywalne dobrego filmu o muzyku i jakoś nie spodziewam się szybko zobaczyć. 8/10


RE: Oglądamy filmy z kolekcji... - Mefisto - 20-08-2023

Swoją drogą Specjalista widzę powoli staje się białym krukiem - wydań zbiorczych nie liczę.