Filmozercy.com | Forum
Oblivion / Niepamięć - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: O filmach i serialach (https://forum.filmozercy.com/dzial-o-filmach-i-serialach)
+--- Dział: Filmy (https://forum.filmozercy.com/dzial-filmy--13)
+--- Wątek: Oblivion / Niepamięć (/watek-oblivion-niepamiec)



Oblivion / Niepamięć - Gieferg - 02-11-2016

[Obrazek: 550x298_Tom-Cruise-in-new-Oblivion-posters-1471.jpg]

Żeby nie robić offtopu w temacie o Edge of Tomorrow zacytuję swoje wrażenia po seansie "Obliviona" w osobnym wątku:



O ile Elizjum, na które wybrałem się do kina oglądało się niby nieźle, ale po zastanowieniu się wychodziła głupota za głupotą (niektóre wyłaziły też bez zbytniego zastanawiania się) tak Oblivion cierpi na inne przypadłości. Scenariusz jest niby ok, trzyma się kupy i poważniejszych głupot nie stwierdzono, niestety bolesna jest przeraźliwa wtórność i przewidywalność. Od początku widać, że zanosi się na twista, pierwsze skojarzenia - Moon, Wyspa, Matrix, Seksmisja, scena z budzeniem zahibernowanej - praktycznie copy/paste dialogów z Aliens. Jest w środku filmu taki odcinek na którym sytuacja zaczyna się rozjaśniać i do głowy przychodzi kolejno kilka rozwiązań - i chyba to jest najlepsza część filmu - niestety nie trwa to długo i dość szybko staje się jasne, które z nich jest tym właściwym. Problem polega na tym, że w momencie gdy dowiedziałem się jakie zadanie stanie przed bohaterem, powiedziałem żonie jak film się skończy: poleci tam, wysadzi się w cholerę poświęcając się dla ludzkości, przedtem odstawiając Julię do domku nad jeziorem gdzie znajdzie ją technik nr 52. Co prawda próbowano zmyłki ale gdy z kapsuły wylazł freeman stało się jasne, że miałem rację. Dokładnie ta sama sytuacja była z nieszczęsnym sequelem Trona. Na całe jednak szczęście Oblivion ogląda się znacznie lepiej niż poprzedni film Kosinskiego, co nie znaczy że dobrze. Z początku udaje się tworzyć niezły klimat, do tego strona wizualna miejscami potrafi zachwycić (mój faworyt to scena ze statkami, z kolei most pod którym jechali Jack i Julia wyglądał dość sztucznie), niestety, podobnie jak w Tronie - film jest zbyt drętwy, los postaci mnie nieszczególnie obchodził czy ruszał - aktorstwo i dialogi ot po prostu są, nie wzbudzają emocji, poza tym przydałaby się odrobina humoru bo jest sztywno do bólu. Kolejnym problemem są sceny akcji - ładnie sfilmowano pościg dronów za pojazdem Jacka, ale to w sumie tyle bo ani ta, ani inne sceny akcji nie wzbudzają emocji. Nie wiem, może te kule-szpiegule w roli przeciwników to nie był zbyt trafiony pomysł. Na plus końcoweFuck You Sally Smile

Oblivion nie rozczarował bo niewiele po nim oczekiwałem, ot poprawnie nakręcona kalka ze wszystkiego z czego się dało, nie rażąca żadnymi głupotami, ale i nie porywająca, miejscami nudna. No ale jeśli Kosinski będzie robił takie postępy, to kto wie, może w końcu uda mu się upichcić coś smakowitego.

5/10 - jakby nie ładne widoki nie byłoby po co oglądać, a tak niby można, ale i tak do zapomnienia po jednym seansie.

----

Z góry uprzedzam, że sam więcej o filmie do powiedzenia nie mam, oglądałem trzy lata temu (powyższa opinia została napisana zaraz po seansie), pamiętam już tylko ogólne wrażenie, który było takie se, a z czasem robiło się nawet gorsze.


RE: Oblivion / Niepamięć - Monica_Geller - 02-11-2016

Niepamięć staje się o wiele lepszym filmem, gdy przed nim nie oglądnie się Moon. Tak w było w moim przypadku, dlatego, mimo że Moon to genialny film, seans z Niepamięcią wspominam bardzo dobrze.


RE: Oblivion / Niepamięć - shaman72 - 02-11-2016

To mój pierwszy post na tym forum, więc wypada się przywitać. Smile
Witam szacowne grono filmowych maniaków!! Dołożę swoje trzy grosze na temat w/w filmu.
Widoki i przede wszystkim jakość obrazu.
Jest to jeden z filmów, który może imho być wzorem jakości obrazu dla filmów na niebieskiej płycie.
Dźwiękowo też jest to obraz z górnej półki ale przede wszystkim obraz.
Sama fabuła, tak jak już ktoś wyżej napisał - średnia.Dla mnie 6/10 czyli niezły i to wszystko.
Pozdrawiam serdecznie. Smile


RE: Oblivion / Niepamięć - Mateusz - 02-11-2016

Cześć shaman72!
Oblivion to jest dosyć przeciętny film ze świetną jakością obrazu. Jako przeżycie wizualne sprawdza się świetnie, ale filmowo jest po prostu przeciętny.


RE: Oblivion / Niepamięć - shaman72 - 02-11-2016

(02-11-2016, 17:41)Mateusz napisał(a):  Cześć shaman72!
Oblivion to jest dosyć przeciętny film ze świetną jakością obrazu. Jako przeżycie wizualne sprawdza się świetnie, ale filmowo jest po prosty przeciętny.
Dokładnie.Fabularny średniak - ale technicznie bdb. Wink


RE: Oblivion / Niepamięć - kentis - 06-11-2016

A ja Oblivion uwielbiam..Tak powinny być zrobione filmy science-fiction. Technicznie idealnie.Fabularnie również jest bardzo ok.Większych głupot nie zauważyłem, co akurat w tym gatunku nie jest wcale takie łatwe do osiągnięcia :-)Jedynie Olga Kurylenko poza fajnym wyglądem niestety nie miała więcej do zaoferowania.Toma Cruise'a bardzo lubię.Prawie każdy film z nim mogę kupować w ciemno. Ja akurat nie spodziewałem się takiego finału.
Trzeba wspomnieć również o wydaniu blu-ray.Wzór dla innych wydań. Zarówno pod względem obrazu jak i dźwięku.Oglądanie tego filmu na blu to wspaniale przeżycie a na dvd powinno być karane:-)W swojej kolekcji posiadam SteelBook.Końcowa ocena 9/10.


RE: Oblivion / Niepamięć - Mr.Hankey - 03-04-2018

Podobnie jak kolega wyżej, również bardzo lubię ten film. Wiadomo, że nie jest to film wybitny, ale też przecież nigdy do takiego miana nie aspirował. Po prostu bardzo przyjemne kino s-f, do tego prezentujące się obłędnie. Jak dla mnie jeden z lepszych filmów tego typu w ostatnich latach. No i ta muzyka...