Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dla mnie UHD i projektor będą dobre na emeryturę - wzrok zacznie się pogarszać, a do kina w ogóle się nie będzie chciało człowiekowi ruszać, więc duży ekran i rozdzielczość filmów jak znalazł. Big Grin Do tego czasu dojdzie trochę tytułów i sprawa potanieje, o kolejnych remasterach nie wspominając. No chyba, że w trakcie format upadnie, bo wymyślą 40K 4DX supreme panoramic experience podłączane od razu do mózgu Tongue
Zależy ile masz lat jak 60 i planujesz za 5 lat przesiadkę na emeryturę to czemu nie. 4k się rozgościło na dobre, ale żaden format nie utrzymał się nie wiadomo ile na rynku.
(24-07-2018, 12:33)Daras napisał(a): [ -> ]Ja z kolei „ładuję się negatywnie” oglądając różne demo  w marketach i „psiocząc” pod nosem, że kontrast zbyt duży, tudzież kolory nienaturalne.

Normalna sprawa - ustawiają obraz na taki, który przyciągnie uwagę Kowalskiego co zwykle oznacza tryb sklepowy, jasność wypalająca oczy i cukierkowe kolorki.
Gdybyś obejrzał prezentację projektora w markecie, do tego zwykle w pomieszczeniu nie dostosowanym do projekcji to pewnie nigdy byś nie wszedł do tej wody nie wiedząc jak rzeczywiście może się prezentować obraz z projektora Smile

Ale nie ma co się oszukiwać, pod względem kontrastu nawet JVC nie ma co konkurować z porządnymi telewizorami, szczególnie w scenach mieszanych.
Osoby takie jak ja, które nie stronią od nowinek, też mają ostro pod górkę i na dzień dzisiejszy nie wyszedł jeszcze projektor 4K, który w pełni spełniłby moje wymagania. Jeśli chodzi o zalety wynikające z wyższej rozdzielczości to jakość optyki oferowanej w tych domowych maszynkach jest wciąż nieco za wąskim gardłem. Pokrycie szerokiej palety barw DCI-P3 też pozostawia sporo do życzenia. HDR z kolei w projektorach de facto oznacza tyle, że są one w stanie przyjąć taki sygnał, niewiele jednak ma on wspólnego z HDR z takiego LCD FALD czy choćby OLEDa. Nie znaczy to, że nie da się się zauważyć korzyści płynących z takiego UHD BD, wręcz przeciwnie, ale brak jakiejkolwiek standaryzacji statycznego HDR10 sprawia (a o Dolby Vision w projektorach można póki co zapomnieć), że uzyskanie optymalnego mapowania tonów obrazu z takiego UHD HDR masterowanego w 4000 nitach na projektorach nie jest rzeczą prostą.
Misfit, chyba nie prędko rozstaniesz się ze swoim obecnym projektorem. Wink
Trochę z innej beczki...

(24-07-2018, 12:33)Daras napisał(a): [ -> ](...)
Przed chwilą odebrałem przesyłkę z transmiterem / przełącznikiem HDMI. Urządzenie w porównaniu z ceną kabla jest drogie. Jednak potencjalne korzyści z jego posiadania mogą mi dać  satysfakcję, którą trudno byłoby „przeliczyć na pieniądze”.  Po kilku sobotnich projekcjach napiszę o wrażeniach. Likwidacja przewodu HDMI może być fajnym rozwiązaniem dla osób z podwieszonym projektorem (plus zasilenie transmitera poprzez USB rzutnika).
(...)

No tak. Jedno i to samo urządzenie występuje pod różnymi nazwami. Niemniej namierzyłem filmik ze swoim transmiterem.

https://www.youtube.com/watch?v=3F06gWxyAS8

Za jakiś czas wyniki moich testów.

P.S.
Jakby co, to mam trochę czasu na zwrot.
(24-07-2018, 19:17)Daras napisał(a): [ -> ]Misfit, chyba nie prędko rozstaniesz się ze swoim obecnym projektorem.

Liczę, że za 2-3 lata coś się zmieni. Zobaczymy. Trochę teraz żałuję bo kilka lat temu miałem okazję kupić w dobrej cenie używkę JVC od sprawdzonego sprzedawcy, ale wtedy nie spodziewałem się, że ta moja przesiadka na projektorowe 4K tyle zajmie.

Najgorsze Wink że te moje Epsonowe cholerstwo po tylu latach nie chce się popsuć/przebarwić, pewnie w dużej części przez zastosowane w nim panele nieorganiczne.
Obecnie mam na stanie dwa rzutniki. Jeden z nich jest zapasowy, na wypadek awarii, która nie wiadomo jak długo byłaby usuwana.
Prawdę pisząc mój pierwszy projektor zaliczył już serwis. Chodziło o drobiazg, niemniej licencjonowany zakład miał problem z diagnozą…

Chciałem się nieco rozpisać na temat kontrastu oraz innych atrybutów obrazu. Ostatecznie ugryzłem język. Wyszedłby z tego elaborat. Zatem wrzucę dziś tylko jedną luźną uwagę. Naprawdę luźną...

Jakość obrazu / dźwięku miała dla mnie znaczenie w zasadzie od młodości. Zabrzmi to nieskromnie, ale poznałem prawie wszystkie tajniki fotografii analogowej (przynajmniej teoretycznie). Zarabiałem na tym. Z uwagi na późniejsze (związane z inną profesją) losy zawodowe, nieco zaniedbałem tak zwaną cyfrówkę. W sumie nie żałuję. Brakuje mi w niej magii…

Do rzeczy. Potrafię dość precyzyjnie wyjaśnić z jakich powodów doceniam określoną edycję BD (kolor, ostrość, kontrast, ziarno, głębia ostrości, kompozycja kadru / „złoty podział”, audio itd.). Ale wytyczyłem  granice – powiedzmy – tolerancji na „mankamenty”. Obiecałem nie pisać „kobyły”, zatem zapodam tylko jedną kwestię. Wink

Czy istnieje czerń absolutna? Gdzie? W jakich warunkach ją zauważamy? Czy będąc zdrowymi w ogóle ją zauważamy?
Hmm, oczywiście z punktu widzenia neurologii mózg płata nam figle. Misfit, zamknij w ciemnym pomieszczeniu oczy. Zakryj je szczelnie dłońmi. Skup się. Czy widzisz pełną czerń???

Potraktujmy powyższy eksperyment jako żarcik. Smile W ten sposób nasze wspaniałe forum bliższe pozostanie sztuce filmowej, niż naukom behawiorystycznym.

Już mnie kusi aby wspomnieć o różnym widzeniu barw przez lewe i prawe oko (nie wszyscy muszą mieć ten „problem”). Ale tsyyyy. Trwają jeszcze wakacje... Hura! Cool
(24-07-2018, 12:33)Daras napisał(a): [ -> ]Kiedyś może napiszę o sposobach rozmieszczania kolumn. Trafiłem na bardzo ciekawe badania…

Nie robiłem. ale można sprawdzić efekt sound meterem wklejam taki model, wzięty z tematów audiofilskich, bo jak na profesjonalkę cena
wydaje się całkiem ok:
https://www.scosche.com/scosche-spl-meter-135db-max
https://www.youtube.com/watch?v=JQ8A86oe7Hs
(26-07-2018, 14:10)Pai-Chi-Wo napisał(a): [ -> ]Nie robiłem. ale można sprawdzić efekt sound meterem wklejam taki model, wzięty z tematów audiofilskich, bo jak na profesjonalkę cena
wydaje się całkiem ok:
Jeżeli na prawdę chcesz zweryfikować swoje ustawienia kolumn w pomieszczeniu, to akurat ten miernik SPL co proponujesz, to słabe rozwiązanie. Taki "pomiar" nic Ci w rzeczywistości nie da. To jest tylko pomiar SPL (nie znalazłem na stronie producenta noty katalogowej do tego urządzenia - więc nie wiadomo nawet jak to mierzy, w jakim pasmie).  Jak chcesz zrobić "prawdziwe" pomiary, to proponuję coś takiego:
http://www.daytonaudio.com/index.php/umm-6-usb-measurement-microphone.html
Sprawdzałem, działa. Oczywiście tutaj trzeba jeszcze stosowne oprogramowanie zastosować, ale można dowiedzieć się więcej o tym jak "gra" nie tylko sama kolumna, ale i pomieszczenie.
(26-07-2018, 22:45)sebas napisał(a): [ -> ]Jak chcesz zrobić "prawdziwe" pomiary, to proponuję coś takiego:
http://www.daytonaudio.com/index.php/umm-6-usb-measurement-microphone.html
Sprawdzałem, działa. Oczywiście tutaj trzeba jeszcze stosowne oprogramowanie zastosować, ale można dowiedzieć się więcej o tym jak "gra" nie tylko sama kolumna, ale i pomieszczenie.
Jeśli sam sprawdzałeś to mam prośbę abyś to porównał z jeszcze inną marką:
miniDSP UMIK-1 Omni-Directional USB
specyfikacja:
https://www.minidsp.com/images/documents/Product%20Brief%20-%20Umik.pdf
sklep:
https://www.madisoundspeakerstore.com/digital-signal-processors-dsp/minidsp-umik-1-usb-measurement-microphone/#tab-1
FAQ:
http://support.minidsp.com/
aplikacje i co potrafi:
https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements
można go podłączyć z pluginem w odtwarzaczu Foobar 2000
https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements?start=10
Ma szersze wsparcie dla systemów operacyjnych.
No i ciekawe czy jest kompatybilny z softem z tamtego modelu?
(27-07-2018, 16:43)Pai-Chi-Wo napisał(a): [ -> ]miniDSP UMIK-1 Omni-Directional USB
Wygląda bardzo dobrze. To zbliżone możliwościami produkty. miniDSP jest odrobinę tańszy no i ma w zestawie statyw, więc na pierwszy rzut oka  wydaje się lepszym wyborem.

(27-07-2018, 16:43)Pai-Chi-Wo napisał(a): [ -> ]No i ciekawe czy jest kompatybilny z softem z tamtego modelu?
Nie do końca wiem, co tu miałeś na myśli, wiec odpowiem trochę szerzej. Oba mikrofony nie potrzebują dodatkowego drivera, żeby zostać wykryte w systemie operacyjnym Windows (czyli muszą wspierać klasę USB Audio Class, która jest standardowa - dowolny system powinien mieć do niej wbudowane sterowniki przynajmniej w rewizji 1.0).
Co do softu do obróbki pomiarów używałem darmowego Room EQ Wizard. UMM6 jest w nim wykrywany i wspierany. Podobnie jest z tym miniDSP. Co więcej, na stronie Room EQ Wizard jest on rekomendowany do użycia.
Problem z Room EQ Wizard jest tylko taki, że to skomplikowane narzędzie i można je nawet stosować przy konstruowaniu/strojeniu kolumn. Trzeba przyswoić sporo teorii, żeby je efektywnie wykorzystywać. miniDSP daje wsparcie w postaci mini tutoriala. Duży plus.
Wspomniałeś o zastosowaniu  Foobar 2000 i tutaj też mamy dobre wsparcie ze strony miniDSP - jest tutorial i softwarowy plugin. Nie wiem jak tu się zachowa UMM6.

Podsumowując, z uwagi na cenę, dodatkowe wyposażenie (statyw - to jest niezbędne, do UMM6 trzeba dokupić) i wsparcie ze strony producenta miniDSP UMIK-1 to chyba lepszy wybór.