Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(13-01-2019, 16:02)misfit napisał(a): [ -> ]Z tego co pamiętam to pisałem tez, że nie ma co sobie tym zawracać głowę bo nawet gdyby w praktyce wyświetlacz FHD potrafił przyjąć i przetworzyć sygnał do 10 bitów bez żadnej konwersji z płyty UHD to różnica na korzyść i tak byłaby co najwyżej marginalna w SDR.

Pamiętam, że wspomniałeś o tym niezawracaniu głowy. Osoby dociekliwe mogły kliknąć zamieszczony link aby przeczytać całą Twoją wypowiedź. Wink

Jak rozumiesz poniższe zdanie?

Cytat:
UDP-203 potrafi także wyciąć metadane HDR z płyt UHD i wysłać zwykły sygnał SDR z pełną paletą barw.

https://oppodigital.pl/avforums203d/
Co to dla Ciebie oznacza ? W skrócie - nic. Nie masz wyświetlacza z obsługą Rec.2020.

Taka opcja przeznaczona była głównie dla dla TV UHD z 2015r i starszych, które nie miały obsługi HDR oraz dla osób posiadających projektory UHD, które słabo sobie radziły z obrazem w HDR i lepsze rezultaty osiągało się po konwersji do SDR. Tym sposobem przynajmniej takie osoby mogły się cieszyć wyższą rozdzielczością i szeroką paletą barw o ile ich wyświetlacz miał w miarę sensowne jej pokrycie Smile
Sęk w tym, że ta opcja w OPPO do dziś nie działa tak jak powinna i te Rec.2020 w rzeczywistości po pomiarach okazuje się być zwykłym Rec.709. Sprawa do rozwiązania chyba tylko poprzez zakup HDFury.
Powtarzam Daras, bez sensu bijesz pianę. Wszystko na ten temat zostało już napisane. Choćbyś bardzo chciał, nie uzyskasz w ten sposób szerokiej palety barw.
Dzięki za ciekawą odpowiedź. Smile Nie siedzę w UHD / HDR, stąd moje pytanie.

(14-01-2019, 15:27)misfit napisał(a): [ -> ](...)
Sęk w tym, że ta opcja w OPPO do dziś nie działa tak jak powinna i te Rec.2020 w rzeczywistości po pomiarach okazuje się być zwykłym Rec.709. Sprawa do rozwiązania chyba tylko poprzez zakup HDFury.

To wiele wyjaśnia. Koncepcja z Twojego posta nie była aż tak bez sensu, a moje przemyślenia z czegoś wynikały. Jednak.
Na marginesie. Przypomnę, że zdaniem SONY odtwarzacz BD Deep Color wyświetli na projektorze (kompatybilnym z rzeczoną funkcją) 10 bit itd., jeśli materiał zostanie nagrany odpowiednią kamerą. Trochę w tej sprawie korespondowałem.

Mr. Hankey, co Ty z tym biciem piany??? Po to jest forum aby zadawać pytania (także nietypowe), tym bardziej jeśli adresatem moich wątpliwości są konkretne osoby. W każdej chwili kolega X może napisać, że go męczę. W czym problem? Luzik panie, ludzik. Spójrz na swojego awatara. Rolleyes
(15-01-2019, 00:49)Daras napisał(a): [ -> ]Przypomnę, że zdaniem SONY odtwarzacz BD Deep Color wyświetli na projektorze (kompatybilnym z rzeczoną funkcją) 10 bit itd., jeśli materiał zostanie nagrany odpowiednią kamerą. Trochę w tej sprawie korespondowałem.

Ktoś Cię w konia robi Smile
Odtwarzacz Blu-ray może sobie dowolny materiał przekonwertować do 10 czy 12 bitów, ale każda płyta BD, którą do niego włożysz ma obraz zapisany w 8-bit 4:2:0. Więc będzie to zwykła konwersja z 8 do 10/12 bitów. Co dalej z tym wyświetlacz zrobi i czy wynikną z tego jakiekolwiek korzyści to już zależy od jego toru wideo, przy czym nie mam pojęcia czy na rynku konsumenckim w ogóle istnieją projektory FHD z 10/12 bitowym panelami.

Pamiętajmy też, że Deep Color, a szeroka paleta barw (wide color gamut), której mianem określa się paletę DCI-P3 oraz Rec.2020, to są dwie odrębne sprawy.
To mnie trochę „wkurzyłeś”. Sad Z całą pewnością dostałem maila ze stosowną treścią od SONY! Jeśli jutro znajdę tę odpowiedź to ją wkleję na forum. Wkrótce wychodzę do roboty.
O Deep Color już żeśmy dyskutowali w innym wątku. Najprawdopodobniej to ja (jako pierwszy) wspomniałem o konwersji do 10 / 12 itp. Znalazłem tylko jedną wzmiankę o odtwarzaczu, który tak potrafi. Masz jakieś konkrety?

W ramach przypomnień...

Pred napisał:
Optoma chyba na razie tylko na amerykańskim rynku wypuściła projektor 1080p z możliwością przyjęcia sygnału UHD i wyświetlenia go z możliwością HDR. Projektor frendly z HDMI 2.0 with HDCP 2.2 connectivity for 4K HDR input sources.

http://forum.filmozercy.com/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy?page=28

Zatem moje dociekania potencjalnie jakiś sens miały. Wink
Daras, już samo słowo "konwersja" wyklucza że masz do czynienia z czymś czym warto sobie zawracać głowę.

Wiesz że w nowych telewizorach możesz sobie włączyć HDR oglądając treści SDR? Mało tego, bez udziału odtwarzacza (chociażby oglądając tak fantastyczne wizualnie treści jak TVN24) możesz włączyć... szeroką paletę barw.

W obu przypadkach jest to coś, czego robić nie należy.
(15-01-2019, 16:16)Daras napisał(a): [ -> ]O Deep Color już żeśmy dyskutowali w innym wątku. Najprawdopodobniej to ja (jako pierwszy) wspomniałem o konwersji do 10 / 12 itp. Znalazłem tylko jedną wzmiankę o odtwarzaczu, który tak potrafi. Masz jakieś konkrety?

W odtwarzaczach Blu-ray od ładnych paru lat już nie siedzę, ale zdziwiłbym się gdyby z tych dziś dostępnych na półkach sklepowych większość nie miała opcji konwersji do 12 bitów ( podobnie ma się sprawa ze skalowaniem obrazu do 4K). Czy warto sobie tym zawracać głowę ? Niespecjalnie, ale dobrze jest mieć opcję wyboru tak aby można było dobrać najbardziej optymalne ustawienia do posiadanego wyświetlacza (i wbrew pozorom więcej nie zawsze oznacza lepiej) i nie rozchodzi mi się tylko o głębię koloru, ale też np. chromę.
W posiadanym przeze mnie OPPO 203 mogę dowolnie ustawiać wszystkie te opcje. Więcej możesz się dowiedzieć na tym filmiku i jest to ogólnie przydatna wiedza, a nie tylko dla posiadaczy OPPO.

(15-01-2019, 16:16)Daras napisał(a): [ -> ]Pred napisał:
Optoma chyba na razie tylko na amerykańskim rynku wypuściła projektor 1080p z możliwością przyjęcia sygnału UHD i wyświetlenia go z możliwością HDR. Projektor frendly z HDMI 2.0 with HDCP 2.2 connectivity for 4K HDR input sources.

http://forum.filmozercy.com/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy?page=28

Zatem moje dociekania potencjalnie jakiś sens miały.

Mam tylko nadzieję, że jeśli kiedyś będziesz chciał pójść w tym kierunku to nie poprzestaniesz na specyfikacji podawanej przez producenta i zapoznasz się z profesjonalnym testem takiego projektora, jaki ma natywny kontrast i jasność w trybie HDR po kalibracji, jaki jest procent pokrycia palety DCI-P3 oraz Rec.2020, ile ma trybów HDR i czy można je optymalnie dostosowywać pod własne potrzeby, jak z widocznością efektu tęczy w tymże trybie, czy potrafi nie tylko przyjąć sygnał 10/12-bit, ale też go przetworzyć i wyświetlić w tej głębi obrazu, itd. itp. Smile
Fajowskie wypowiedzi. A tego pana z filmiku to już gdzieś widziałem. To nie Ty Misfit? Wink

Mierzwiak, wygrzebałem specjalnie dla Ciebie, bo już drzewiej Misfit zauważył, że nie jestem maniakiem wszelkiej maści skalowania. Oto cytaty z tematu o telewizorach...

(28-12-2017, 12:17)Daras napisał(a): [ -> ](...)
Czytałem kiedyś o „konwersji” 8 – bit do 16 – bit (jak zwał , tak zwał). Na tym ponoć ma polegać „magia” Deep Color.
(...)

(28-12-2017, 14:06)misfit napisał(a): [ -> ]Daras - biorąc pod uwagę Twoje stanowisko co do skalowania, itp. jesteś jedną z ostatnich osób, które bym posądził o zabawy z konwersją 8-bitowego źródła do 10/12-bit Smile
Ale testuj... na niektórych wyświetlaczach może to przynieść pewne korzyści. (...)

Misfit, obecnie mam na stanie dwa projektory DLP FHD i jestem z nich zadowolony. Wielokrotnie uzasadniałem z jakich powodów nie potrzebuję rozdziałki 4K. Natomiast (jako  starej daty fotografof) nadal interesuje się odzwierciedlaniem barw w filmach. Czytam o HDR, oglądam klipy, zadaję pytania…

Jakiś czas temu na tapetę swoich dociekań wrzuciłem problem wyświetlania HDR na rzutnikach FHD (pozornie nonsens i „bicie piany”). Do czasu wypowiedzi Preda miałem pod górkę. Dzięki Pred.

W takich sprawach jestem cierpliwy. Z pewnością starannie rozważę wszelkie ZA i PRZECIW. Projektory 1080p z funkcją HDR zawsze będą tańsze niż te UHD (?). Czyżby interesująca propozycja dla kolekcjonerów klasycznych płyt BD, którzy zechcą nabyć „kilka” krążków UHD? Cool  
W sytuacji gdy starannie rozważysz wszelkie za i przeciw to wyjdzie Ci, że z korzyści jakie przynosi format UHD BD prawie niczego nie zyskasz z tego typu projektora FHD z obsługą HDR, a dojdą Ci nowe problemy.
Na hdtvpolska kilka miesięcy temu pojawiły się testy Optomy UHD65 oraz UHD300x - to są co prawda projektory pseudo 4K, ale polecam ich lekturę.

W skrócie:
Optoma UHD65 - cena ~12 tysiaków
Kontrast on/off - 1000:1
Jasność przy skalibrowanym odcieniu bieli - 110 nitów, ale tylko przy kolorze białym.
Pokrycie palety DCI-P3 i Rec.2020 to odpowiednio 78% oraz 58%
Brak automatyki do zmiany palety barw pomiędzy wąską (Rec. 709), a szeroką paletą barw (Rec. 2020).

Optoma UHD300x - cena ~4.5 tys.
Kontrast on/off - 560:1
Jasność przy skalibrowanym odcieniu bieli - 85 nitów, ale tylko przy kolorze białym.
Pokrycie palety DCI-P3 i Rec.2020 to odpowiednio 82% oraz 60%
Brak automatyki do zmiany palety barw pomiędzy wąską (Rec. 709), a szeroką paletą barw (Rec. 2020).

Pominę te dane milczeniem, dodam tylko, że pokrycie palety DCI-P3 na poziomie 80% de facto oznacza, że niewiele więcej kolorków zobaczysz z takiego UHD BD względem Rec. 709.