Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
To działa też odwrotnie, na oledzie nie zobaczy tego co na projektorze, czyli obrazu powiedzmy o wielkości 150 cali ;-)
(28-11-2019, 09:16)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Daras,

A zgłębiłeś też temat tego czym jest, na czym polega a co za tym idzie która technologia pozwala najlepiej wyświetlić HDR? Projektory o których piszesz mogą sobie wypuszczać sygnał HDR, ale to co zobaczysz na ekranie nie będzie mieć z HDR nic wspólnego.

Zapytam inaczej: wiesz że wydając 150 tys. zł na projektor nie zobaczysz tego, co na OLEDzie za dwudziestokrotnie niższą cenę?

Owszem. Zgłębiłem temat przy okazji analiz zagadnień związanych z HDR – SDR.

(15-11-2019, 15:21)Daras napisał(a): [ -> ]...(na telewizorze efekty są inne)...

Dla porządku przypomnę – preferuję światło odbite. Nie lubię „błyskotek”.
Chyba nie ma problemu z tym, aby każdy oglądał filmy na sprzęcie wybranym zgodnie z preferencjami / możliwościami budżetowymi.
Pytanie do posiadaczy OLEDów LG, ale i nie tylko:

Czy też zauważyliście u siebie w trybie HDR10 problem z bandingiem w ujęciach wymagających precyzyjnych przejść tonalnych? Nie chodzi mi o typowy banding jaki czasem można zaobserwować np. w filmach animowanych, ale o taki towarzyszący źródłom światła, niekoniecznie bardzo jasnym, za to w określonych, ciemniejszych scenach. Np. w Prometeuszu w scenach w tunelach gdzie bohaterowie używają latarek mam widoczny banding wokół światła, objawiający się dodatkową, błękitną / cyjanową "aureolą". Z tego co zaobserwowałem nie dotyczy to świateł np. żółtych, które też w Prometeuszu występują.

Poniżej dwa przykłady - oczywiście mocno przekłamane przez aparat i dodatkowo uwydatnione, ale o ile w pierwszym kadrze z Solo na żywo nie wygląda to jakoś źle, tak w Blade Runner 2049 w ujęciach z finału wygląda to nieciekawie.

Solo: A Star Wars Story
[Obrazek: Yo5Km6q.jpg]

Blade Runner 2049
[Obrazek: adyBwFv.jpg]

W przypadku 12-bitowego sygnału (czyli Dolby Vision) ten problem nie istnieje i to samo ujęcie z Blade Runnera na iTunes wygląda jak trzeba; przejścia są płynne, nie ma kolorowego bandingu.

Kombinowałem z różnymi ustawieniami w Panasonicu, niby można tam ustawić jako priorytet 12 bitów, ale raczej nie jest to ich wymuszenie i nic czego próbowałem nie przyniosło skutku.

Czy wymuszenie Dolby Vision na Oppo w takim przypadku pomaga?
LG od którejś generacji mają chyba funkcję nazwaną płynna gradacja. Możesz tam spróbować sobie poprawić.
Seria 9 z tego roku ją ma (ale bodajże dopiero od modelu C), B8 którego mam jak i cała seria 8 - nie.
Wieczorem sprawdzę u siebie BR2049 to dam znać. Obstawiam jednak, że problem może zniwelować kalibracja.
Podaj czas występowania dla fotki z 'Blade Runner 2049' to sprawdzę.
Co do klasycznego bandingu występującego na wydaniach 4K to kiedyś misfit mi wskazał miejsce właśnie w 'Blade Runner 2049' ale to był tak delikatny efekt, że musiałem się wysilić aby go zauważyć a sam zauważyłem banding tylko w 'Wodny Świat' w jednej czy dwóch scenach podwodnych.
Rozdział 15, np. 2:26:51 i 2:27:15.

Z góry dzięki Smile
Nic niepokojącego w tych dwóch kadrach nie zauważyłem.
OLED B7 (po kalibracji) + SONY UBP-X700.

[Obrazek: PVJpH9p.jpg]
[Obrazek: SDY5Ksc.jpg]
W obu przypadkach na C8 i UB820 widoczny jest BARDZO subtelny banding. Nie wiem nawet czy gdybym nie wiedział gdzie szukać, to czy bym to w ogóle wyłapał. Defekt jest minimalny, jednak jest. Jest tego zresztą więcej w tej sekwencji. Włączone mapowanie tonów nieco pomogło.
Pamiętam, że już wcześniej widywałem banding na filmach UHD, ale myślałem, że to po prostu drobne niedociągnięcia filmu i szczególnie się nad tym nie zastanawiałem. Jutro postaram się wziąć od ojca odtwarzacz Sony i dam znać czy jest jakaś różnica.