Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(25-01-2018, 12:57)pred895 napisał(a): [ -> ]A co myślicie o takim wynalazku >> Szara nieprzepuszczająca światła roleta z Ikea największy rozmiar to 200x195 - 130 zł zamiast ekranu projekcyjnego Smile
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90349133/#/10349127
Szara >>



Biała >>



Ja zakupiłem sobie taki materiał, szary oczywiści, jestem mega zadowolony

http://www.carlofet.com/carls-home-theater-diy-projector-screen-materials-and-fixed-frames.html/
Tu wyjaśnia jak powstaje owe 4k.





Swoją drogą są już tańsze projektory "4k" - Optoma UHD550X  i BenQ W1700.

W moim wypadku chyba lepiej wybrać dobry projektor FHD niż jeden z tańszych UHD, tym bardziej, że i tak w najbliższej przyszłości nie przerzucę się na nowy format, choćby ze względu na ceny filmów. Do tego Sony HW45ES już i tak przekracza początkowo zakładany budżet i raczej nie będę skłonny wydać więcej jak 9000zł. JVC jest już kompletnie poza moimi możliwościami, a i żeby wykorzystać jego pełnię możliwości trzeba mieć dedykowany pokój kinowy ze 100% zaciemnieniem i najlepiej czarnymi ścianami i sufitem a przynajmniej w bardzo ciemnych odcieniach.
(09-02-2018, 23:42)MarianPaz napisał(a): [ -> ]Swoją drogą są już tańsze projektory "4k" - Optoma UHD550X  i BenQ W1700.

Traktowałbym je na razie jako ciekawostkę - kontrast on/off w okolicach 500:1 to nie jest coś co satysfakcjonowałoby choćby mało wymagającego kinomana. Pokrycie palety DCI-P3 w okolicach 80% też szału nie sprawia.
Przyznam, że największy mętlik mam w wypadku doboru ekranu. Im więcej czytaj tym jeszcze mniej wiem czy w moim wypadku powinienem myśleć o szarym czy białym, większym czy mniejszym gainie.

Ekran najlepiej 100 calowy o ile z nieco ponad 3 metrów nie będzie za duży. Odległość projektora od ekranu to około 320cm i podobna jeśli chodzi o oglądanie. Pokój ma 16 metrów, na poddaszu ze skosami.

Kolor ścian jest dosyć ciemny jak na tej fotce https://www.goo.gl/F8wQTc (po lewej). Sufit biały, ale prawdopodobnie zostanie przemalowany na ciemniejszy kolor.

Takie są wyniki z kalkulatora w zależności od gainu:

[Obrazek: 8ccfbf745254513.jpg] [Obrazek: 108c12745254523.jpg]
(09-02-2018, 16:26)Daras napisał(a): [ -> ]Z tego co pamiętam funkcja stanie się u Ciebie aktywna gdy „wysmażysz” minimum 10 postów (?).

Jak mam nabijać posty to mały energooszczędny projektor ledowy FHD
Qumi Q8:
https://www.morele.net/projektor-vivitek-qumi-q8-dlp-full-hd-1000-ansi-q8-wh-1228540/
https://www.videotesty.pl/recenzja/2016/miniaturowy-projektor-full-hd-recenzja-vivitek-qumi-q8/
MANUAL: https://data2.manualslib.com/pdf5/119/11832/1183185-vivitek/qumi_q8.pdf?dc4f3626d5a924392f94e9f28df8ad22
DATASHEET: http://www.projectorcentral.com/pdf/projector_spec_9780.pdf

P.S.
+ jeszcze jakiś hejt i będzie komplet Big Grin
(10-02-2018, 17:12)MarianPaz napisał(a): [ -> ]Przyznam, że największy mętlik mam w wypadku doboru ekranu. Im więcej czytaj tym jeszcze mniej wiem czy w moim wypadku powinienem myśleć o szarym czy białym, większym czy mniejszym gainie.

Ekran najlepiej 100 calowy o ile z nieco ponad 3 metrów nie będzie za duży. Odległość projektora od ekranu to około 320cm i podobna jeśli chodzi o oglądanie. Pokój ma 16 metrów, na poddaszu ze skosami.

Kolor ścian jest dosyć ciemny jak na tej fotce https://www.goo.gl/F8wQTc (po lewej). Sufit biały, ale prawdopodobnie zostanie przemalowany na ciemniejszy kolor.

Takie są wyniki z kalkulatora w zależności od gainu:

[Obrazek: 8ccfbf745254513.jpg] [Obrazek: 108c12745254523.jpg]

Na początku miałem biały ekran Da-lite 120" ( około 10 lat ) od dwóch lat mam szary ekran 142" i nigdy go nie wymienię, chyba że na ciemniejszy. PO włączeniu pierwszego filmu było wooow, kontrasty, kolory, czerń skok o dwie klasy. Jeśli nie masz przekonania do tego co piszę, to jedź do jakiej kol wiek firmy sprzedającej ekrany i zrób test, wyświetl obraz jednocześnie na białym i szarym, sam się przekonasz.
Niestety aby porównać musiałbym jechać blisko 200 km do Warszawy. Ekran wybiera się raczej pod konkretny projektor i warunki w pomieszczeniu. To co sprawdza się u jednej osoby nie musi u drugiej. Poza tym ludzie w sklepach potrafią doradzić w zupełnie odmienny sposób. Może najprostszym sposobem byłoby zamówienie darmowych próbek ekranów o ile na takich fragmentach da się realnie porównać oba rozwiązania. Podobno Adeo wysyła takie próbki.
Obejrzałem filmik wrzucony przez Mariana. Recenzent upiera się, że to projektor 4K, a nie „4K”. Niech jeszcze i to, niech jeszcze i to – jak mawiał Benedykt Korczyński z „Nad Niemnem”. Wink Na klipie z poprzedniej strony dość dokładnie pokazano w jaki sposób powstaje obraz (patrz min. 5.25). Widać to wyraźnie w momencie, w którym pan powiedział WŁANCZAMY. Owszem, ważny jest efekt finalny (odczucia), niemniej mnie tego typu technologie nie kręcą.

Marian, moje kino domowe zaliczyło bodajże cztery ekrany (wliczając pierwszy z lat 80 – tych). Trzy z nich były białe, obecnie mam szary. Podobnie jak kolega Blackpepe napiszę, że powrót do tamtych rozwiązań nie wchodzi w grę.

W innym poście napisałem:
(...)
4. Odcień? Broń boże biały! Eksperymentowałem z różnymi ekranami i dla potrzeb kina domowego jego powierzchnia powinna być szara. Osobiście polecam Matte Gray. Dlaczego?

a. Mniejsze odbicie światła z projektora (wpływa to np. na jasność w pomieszczeniu).
b. Dobra rozpiętość tonalna.
c. Intensywna czerń.
d. „Kinowa jakość obrazu”.
(…)


Może zamów i przetestuj ekrany o dwóch rodzajach powierzchni? Zakupy przez internet zwrócisz bez problemu. Trochę będzie z tym zabawy, no, ale ekran kupujesz na wiele lat…
Posiłkując się tabelą bez problemu dobierzesz gain. Ja to zrobiłem nieco intuicyjnie pod swój pierwszy rzutnik (SD), a po przesiadce na jaśniejszy (Full HD) rzeczony współczynnik okazał się trafiony!

Jeszcze dygresja o 4K… Także nie planuję wymiany sprzętu. Filmy, które gromadzę to w sporej części „starocie” po rekonstrukcji cyfrowej, a te nie za bardzo polubiły nowy format. Nadto wystarczy mi audio 5.1, o czym napiszę więcej w wolnej chwili.

P.S.
Pai, zgodnie z Twoją sugestią jutro wyślę priva z rekomendacją odtwarzacza BD. Dziś już nie zdążę. Za chwilę WYŁANCZAM kompa.
Jeszcze raz przeanalizowałem Twoje tabele, Marian. Troszkę ciemny jest ten projektor Sony. Ja obecnie mam taki, który teoretycznie może wyciągnąć powyżej 3000 ANSI. Z tego powodu ekran z gain 0,8 satysfakcjonuje mnie absolutnie. Natomiast kiedyś używałem rzutnika z ANSI zbliżonym do tego, który posiada rzeczony HW45ES. Na wspomnianym gainie „jechałem” kilka lat z naprawdę dobrym skutkiem. Zatem tabele tabelami... Uważam, że ich wyniki nie zawsze idą w parze z odczuciami.
Nie wiem w jakich warunkach Marian będzie wykorzystywał projektor, w pełni zaciemnionym pomieszczeniu optymalne jest ~12-22 fL (celowałbym w tą wyższą wartość biorąc pod uwagę, że lampa będzie z czasem coraz słabiej świeciła wraz z większą ilością godzin na liczniku) więc zakładając, że ten kalkulator bierze pod uwagę realną jasność tego projektora np. w trybie kinowym i na tej podstawie wyliczył te 27-30 fL to powiedziałbym, że jest bardzo jasno. Jeśli faktycznie dla Mariana będzie za jasno to tryb eco lampy załatwi sprawę.