Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam taki sam dylemat. Oled 65 i czegoś brak. Oglądam z odległości 2.7m i zastanawiam się nad ekranem i projektorem. W temacie projektorów nie siedzę, wiadomo im droższy będzie miał lepsze parametry. Jaki byście polecili taki do 10-14tys? Ekran już mam na oku 100 cali nie wiem czy będzie odpowiedni by oglądać z takiej odległości.
(29-09-2021, 06:19)Bipo napisał(a): [ -> ]Co do projektora w granicach 5-7tys, również polecam bardzo dobrej klasy full HD np.sony vpl-hw 55 lub 65 i nie bawić się w pseudo 4k i hdr. Sony vpl hw 55/65 można poszukać używek, nawet za 4-5tys uda trafić.

Sęk w tym, że Ethan stanowczo określił się, że jakiekolwiek przemalowywanie ścian nie wchodzi w rachubę (może za 20 lat), nawet nie wiemy czy przewidywane są rolety podczas dziennych seansów, więc:

(29-09-2021, 06:19)Bipo napisał(a): [ -> ]Co do obrazu, to jeśli nie zapewnisz dla projektora odpowiednich warunków to jakiego byś projektora nie kupił to obraz będzie słaby i wyglądał tak samo czy to obraz z projektora za 4tys czy za 40tys.

100% racji i wchodzenie w LCoSa przy jasnych ścianach i suficie to jak kupowanie mercedesa pod wiejskie drogi.
BTW 130 cali z 3,7m to jak by nie liczyć odpowiednik 85 cali z 2,5 metra (proste dzielenie odległości przez szerokość ekranu, pole widzenia, itd.). Załóżmy, że ktoś ma takie warunki pomieszczeniowe, że bez problemu może się przybliżyć na taką odległość (2,5m). Ile musiałby wyłożyć kasy na projektor, dodatkowo z porządną obsługą 4K HDR (bo np. ma 200 filmów w tym formacie i ta liczba stale rośnie), który pod względem jakości obrazka nie byłby sporą stratą w stosunku np. do takiego 85 calowego Samsunga QLED za niespełna 10 tysi ?
Podnieśmy poprzeczkę - co w sytuacji gdy taki osobnik ma pokój z jasnymi ścianami i sufitem i absolutnie nie wchodzi w grę zmiana tego stanu rzeczy ? Co byś mu polecił ? Smile
Takim tokiem myślenia to można usiąść z telefonem w oku. Wielkość ale i odległość potęgują doznania, nie sztuką jest usiąść z nosem do latopa, telewizora nie są to w żadnym wypadku podobne doznania. No i względy estetyczne taka tafla na ścianie tragedia... ale kto co lubi.
Bez przesady, mówimy tutaj o metrze różnicy w odległości, przy którym dodatkowo nie musi ucierpieć kwestia audio.
Idąc Twoim tokiem rozumowania to ktoś z własną dedykowaną salką w domu z zainstalowanym projektorem JVC za kilkadziesiąt tysi nie ma prawa pisać o wrażeniach kinowych bo w kinie siedzi się znacznie dalej od ekranu od tych 3, 4 czy 5 metrów, co nie ? Smile

Dla mnie ważna jest wielkość oraz jakość obrazu, bez żadnych kompromisów. Stąd też w przyszłym roku planuję przesiadkę na większego OLEDa, a docelowo chciałbym ~90 cali (z 3 metrów) i mam nadzieję dotrzeć do celu w tej dekadzie. Żaden projektor, nawet taki za blisko 100 tys. nie da mi takich wrażeń przy moich warunkach.

[Obrazek: Kh4VTtm.jpg]
Jeśli miałbym, jasny salon z brakiem możliwości przystawania go pod projektor na seans to bym odpuścił temat. Ponieważ obraz byłby po prostu nie akceptowalny dla mnie. Do 100" można spokojnie dzisiaj iść w 86" TV i zapominamy o wszystkich problemach związanych z przygotowaniem salki pod projekcje. Wchodzimy i włączamy TV, kiedy chcemy nie patrząc na to czy mamy optymalne warunki.
Od kiedy mam projektor i możliwość zaadaptowania pomieszczenia na czarno cieszę się z każdej minuty spedzonej przed projektorem. Dla mnie obraz z projektora jest przyjemniejszy w oglądaniu. To tak jak z dźwiękiem CD i vinyl, jeden woli cyfrę drugi analog. Oba dostarczają przyjemność z odsłuchu. Polecam projekcje każdemu, kto ma możliwości choć w minimalnym stopniu przygotować pomieszczenie.
(29-09-2021, 08:09)engajner napisał(a): [ -> ]Jaki byście polecili taki do 10-14tys? Ekran już mam na oku 100 cali nie wiem czy będzie odpowiedni by oglądać z takiej odległości.

Epson TW9400 >>




(28-09-2021, 20:51)Daras napisał(a): [ -> ]P.S.
Fotka Preda ilustruje w jaki sposób oglądam filmy w przypadku braku gości. Cool

Chyba Ty Tongue
Tak jak kolega powyżej napisał również polecam Epsona 9400, jeśli natomiast w grę wchodzi używka możesz spróbować z JVC x7900 którego bardziej polecam niż Epsona. Dostajesz wtedy leszy poziom czerni i kontrastu oraz pełne pokrycie koloru w hdr.
O kurde z 4k zrobiło się 10-14k, a zaraz będzie 25k Big Grin to się nazywa elastyczny budżet hehe.
No właśnie w przyszłym roku będę dysponował takim budżetem na nowy wyświetlacz i żenujące jest to, że w tej cenie 10-14 tysi nie kupi się nic sensownego z projektorów pod 4K/HDR. Chciałbym żeby było inaczej, ale niestety jest jak jest.
Przecież ten Epson TW9400 ma niewiele lepszy kontrast i poziomy czerni od mojego prawie 15 letniego staruszka TW2000, który zresztą pod tym względem jest już mocno leciwy. Poza tym mamy do wyboru całkiem spoko jasność i słabe pokrycie palety DCI-P3 lub słabą jasność pod HDR i dobre pokrycie DCI. Jeśli chodzi o obiektyw to też tutaj nie ma żadnej rewolucji więc szczegółowość obrazu szału nie robi.

O HDR nawet się nie wypowiadam, można zaklinać rzeczywistość, ale "domowe" HDR w projektorach w ogóle nie było brane pod uwagę podczas tworzenia tego formatu, skutkiem tego trzeba się mierzyć z różnego rodzaju kompromisami ze względu na dość ograniczoną jasność względem tego co oferują telewizorowe odpowiedniki - osobiście nie wchodziłbym w HDR w projektorach bez dobrze działającego algorytmu dynamicznego mapowania tonów obrazu.
Kolega Engajner chce kupić projektor do 14tys. Nowego Epsona dostanie w okolicy 9800-10500zl. Używkę JVC x7900 spokojnie do 13tys. Jeśli chodzi o HDR jest możliwość skalibrowania na JVC mapy tonów dla 1000 i 4000 nitów. Niestety ale po włączeniu filmu sprawdzamy jak został zmapowany film i wybieramy odpowiednio skalibrowany tryb. Miałem tak przez około 2 lata u to się sprawdzało. Natomiast obecny RS2000 ma automatyczne dynamiczne mapowanie tonow co jak dla mnie zaończyło problemowe oglądanie HDR na projektorze. Ustawiasz tylko rozmiar ekranu oraz jego gain a projektor już sam dopasowuje wszystkie parametry w hdr za Ciebie. Niestety to już inna półka cenowa.

Natomiast kolega Ethan szuka w cenie w okolicach 5tys. Dlatego polecam sprawdzony bardzo dobry full HD używka Sony vpl hv55/65 bez bawienia się w hdr.