Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(03-10-2021, 20:19)Daras napisał(a): [ -> ]Dajmy już spokój „twórcom” idealnych kolorów.
Nie wiem o czym teraz piszesz i chyba nie chcę, mam wrażenie że odpisujesz na posty kogoś innego.
Ktoś wie, inni nie. Naprawdę dajmy spokój. Skoro zostały zaprezentowane różne stanowiska, to po co to ciągnąć??? Dobranoc Panu. Ja pasuję.

EDIT:
Wczytaj się proszę w skupieniu w ostanie wypowiedzi. Dalsze rozważania naprawdę nie są konieczne. Kolejne dywagacje pozbawiamy sensu. Czy to zauważasz? Może odpocznij?

Ja pierdziu, po co to???

Mierzwiak napisał:
Wszystko gra? Oddychaj głęboko. Już? Przeszło? Również życzę dobrej nocy....

Pytam niezmiennie – po co to? Sleepy
(03-10-2021, 17:04)Daras napisał(a): [ -> ]Mierzwiak / Misfit – co z Wami? To nie ma sensu. Nie potrzebuję jakiegoś guru aby dzięki niemu interpretować kolory (to dzieje się w głowach).
Przez pryzmat swoich kilku dziesięcioletnich doświadczeń zdefiniowałem, co mi odpowiada, a co nie. Standardy często wytyczają „kreatorzy mody”. Mam to gdzieś.

Oczywiście możesz mieć takie lekceważące podejście do kwestii kalibracji obrazu - możesz mieć wywalone na czernie, kontrast, prawidłową reprodukcję kolorów, neutralną skalę szarości bez żadnych naleciałości czy prawidłową gammę, której brak niesie za sobą poważne konsekwencje w generowanym obrazie. Tym samym masz wywalone na intencje twórców filmu. Ok.
Jednak gdy przy tym piszesz wywyższająco o bardziej naturalnym obrazie z Twojego projektora to brzmi to dość groteskowo, żeby nie użyć bardziej dosadnych słów...

(03-10-2021, 17:04)Daras napisał(a): [ -> ]Dla mnie obraz z projektora jest bardziej naturalny niż ten z TV, i tyle. Każdy może dokonać porównań, tym samym wypracować własny gust. Nie mam z tym problemu.

Na pewno każdy może dokonać porównań ? Wspominałeś jakiś czas temu jak te porównania u Ciebie wyglądają - wypady do marketów, itd. Zatem mogę spokojnie założyć, że nigdy w życiu nie widziałeś prawidłowo ustawionego OLEDa czy LCDka. Nie przeszkadza Ci to w formułowaniu kategorycznych osądów.

(03-10-2021, 17:04)Daras napisał(a): [ -> ]A co ty wiesz na temat mojej percepcji postrzegania? Twoja wypowiedź jest durnowata i po prostu nie grzeczna. Gdyby nie punkciki reputacyjne pomyślałbym, że mam do czynienia z jakimś burakiem.

Coś tam wiem o rzeczach, które nie zauważasz. Skąd ? Na podstawie Twoich postów na forum (aliasing, itd.). Poza tym nie raz starałem się Ci pomoć w tej kwestii. O np. nie wiesz, że możesz mieć aktywne odszumianie obrazu w Twoim odtwarzaczu Sony - chcesz abym pomógł Ci je dezaktywować czy też na to masz wywalone ?

(03-10-2021, 17:04)Daras napisał(a): [ -> ]Po kiego diabła postawiłeś pytanie skoro wcześniej już wyraziłem swoje stanowisko. Rolleyes Niekiedy odnoszę wrażenie, że dyskutuję z botami.

Odwracasz kota ogonem, Twój cytat nie odnosi się do zadanego przeze mnie pytania. Więc ponawiam pytanie, czy w scenach dziennych/mieszanych mogą irytować "czarne" pasy w trakcie projekcji ? Wystarczy prosta odpowiedź tak lub nie, bez żadnych ucieczek słownych.
Misfit napisał:
Jednak gdy przy tym piszesz wywyższająco o bardziej naturalnym obrazie z Twojego projektora to brzmi to dość groteskowo, żeby nie użyć bardziej dosadnych słów…

Wywyższająco, że tak Cię zacytuję??? Tu nawet nie chodzi o mój projektor, tylko rzutniki w ogóle. Dla mnie ten obraz jest bardziej naturalny, bo odbity. Otaczająca mnie rzeczywistość rzadko świeci. Ja naprawdę nie kumam po co do tego ciągle wracasz. Obsessive-compulsive disorder – OCD?
A może prościej jest przyjąć do wiadomości, że ktoś ma odmienny punkt widzenia?

Misfit napisał:
O np. nie wiesz, że możesz mieć aktywne odszumianie obrazu w Twoim odtwarzaczu Sony - chcesz abym pomógł Ci je dezaktywować czy też na to masz wywalone ?

Dzięki. Radzę sobie ze sprzętem.

Misfit napisał:
Odwracasz kota ogonem, Twój cytat nie odnosi się do zadanego przeze mnie pytania. Więc ponawiam pytanie, czy w scenach dziennych/mieszanych mogą irytować "czarne" pasy w trakcie projekcji ? Wystarczy prosta odpowiedź tak lub nie, bez żadnych ucieczek słownych.

Ja się zaczynam gubić w tych pierdach. Jednak spróbuję Ci odpowiedzieć, choć nie wiem czy o to właśnie chodzi.

Wcześniej pisałem (i chyba nie tylko ja), że podczas oglądania scen ciemnych mogą nieco irytować pasy (chodzi o produkcje anamorficzne), które postrzegam jako szare. Natomiast nie zauważam problemu w innych sytuacjach, gdyż:

Daras napisał:
W przypadku projektorów efekt smolistości najczęściej występuje w mocno skontrastowanych kadrach prezentujących jasne ujęcie. Taka iluzja.

Nie widzę sensu aby kontynuować tę dyskusję. Ona już do niczego nie prowadzi. Zostały wyrażone róże punkty widzenia i każdy może wysnuć z nich wnioski.

Na marginesie. Począwszy od lat 70 – tych wszystkie ważniejsze produkcje oglądałem w kinie. Zatem przez dziesięciolecia – siłą rzeczy – wypracowywałem w sobie określone przyzwyczajenia. Patrzenie w telewizor to dla mnie „zło konieczne”. Wolę projektory, po prostu.

P.S.
Mierzwiak napisał:
(…)
Piszesz, że w świecie absolutna czerń nie występuje, a ja piszę, że jest ona, w zależności od intencji twórców (…)
(…)
Oczywiście pisząc o absolutnej czerni w kontekście wyświetlania obrazu miałem na myśli tę, która nie emituje żadnego światła, ponieważ piksele sa wyłączone, jak w OLEDach.

Czy absolutna czerń istnieje żeśmy już wyjaśnili. Natomiast zastanawiam się czy aby wszystkie produkcje powstają pod OLEDy. Ja słyszałem, że filmy kręcono (głównie) pod projektory oraz kina. W niniejszy wątku można znaleźć klip, który co nieco wyjaśnia.
(04-10-2021, 13:37)Daras napisał(a): [ -> ]Natomiast zastanawiam się czy aby wszystkie produkcje powstają pod OLEDy. Ja słyszałem, że filmy kręcono (głównie) pod projektory oraz kina. W niniejszy wątku można znaleźć klip, który co nieco wyjaśnia.
Nie chcę się wtrącać do Waszej przemiłej konwersacji Wink ale takie pytanie zadam, zupełnie uczciwie - nie wiem. Filmy oczywiście, kręcone są pod projekcje w kinach. Ale czy ich mastering na nośniki nie odbywa się (lub powinien) właśnie z uwzględnieniem możliwości technologicznych telewizorów?
(04-10-2021, 13:37)Daras napisał(a): [ -> ]Wywyższająco, że tak Cię zacytuję??? Tu nawet nie chodzi o mój projektor, tylko rzutniki w ogóle. Dla mnie ten obraz jest bardziej naturalny, bo odbity.

Kumam, gdybyś napisał, że preferujesz światło odbite, które daje Ci przednia projekcja to w ogóle nie byłoby dyskusji ze mną w tej kwestii. Jeśli natomiast poruszasz temat naturalności obrazu to nie mogę przymknąć oka na to, że zlewasz zdecydowaną większość cech, które nań się składają.

(04-10-2021, 13:37)Daras napisał(a): [ -> ]Dzięki. Radzę sobie ze sprzętem.

To pomóż innym forumowiczom i podaj im receptę w jaki sposób mogą pozbyć się zaaplikowanego odszumiania obrazu dla treści z BD i DVD na odtwarzaczach UHD od Sony.
Jeśli to zrobisz to ja obiecuję, że przez miesiąc będę ignorował Twoje posty w tym temacie Big Grin

(04-10-2021, 13:37)Daras napisał(a): [ -> ]Wcześniej pisałem (i chyba nie tylko ja), że podczas oglądania scen ciemnych mogą nieco irytować pasy (chodzi o produkcje anamorficzne), które postrzegam jako szare. Natomiast nie zauważam problemu w innych sytuacjach, gdyż:

Ok. Dzięki za odpowiedź.
Myślałem, że już w niczym nie jesteś w stanie mnie zaskoczyć, ale jednak - myliłem się Smile
Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że mam zupełnie odmienne doświadczenia z mojej 10 letniej zabawy z projektorami i to właśnie w scenach dziennych i mieszanych pasy najbardziej dawały mi po gałach. BTW z grzeczności nie zapytam co rozumiesz przez pojęcie "produkcje anamorficzne".

(04-10-2021, 14:13)fire_caves napisał(a): [ -> ]Filmy oczywiście, kręcone są pod projekcje w kinach. Ale czy ich mastering na nośniki nie odbywa się (lub powinien) właśnie z uwzględnieniem możliwości technologicznych telewizorów?

Mastering filmów odbywa się głównie na profesjonalnych monitorach LCD oraz OLED. Nie ma też nic niezwykłego w tym, że efekt wprowadzanych zmian jest wyświetlany na konsumenckich telewizorach OLED.

https://blogs.panasonic.com.au/business/panasonic-oled-tv-becomes-studio-master-monitor/

Poniżej masz kilka takich monitorków, które Vincent przetestował:

https://www.youtube.com/watch?v=7Ee74qdPcmY

https://www.youtube.com/watch?v=ESzWY0hW85Y


EDIT: A poniżej projektor Christie Eclipse, który co niektóre studia postprodukcyjne używają do masteringu treści pod Dolby Cinema.

https://www.avsforum.com/threads/the-christie-eclipse-projector-owners-thread.3155910/

[Obrazek: LYJQ6fD.png]

[Obrazek: YZVmLwD.png]

Nie pytajcie o cenę tego cacka Wink
Misfit napisał:
Kumam, gdybyś napisał, że preferujesz światło odbite, które daje Ci przednia projekcja to w ogóle nie byłoby dyskusji ze mną w tej kwestii. Jeśli natomiast poruszasz temat naturalności obrazu to nie mogę przymknąć oka na to, że zlewasz zdecydowaną większość cech, które nań się składają.

Na temat światła odbitego pisałem w przeszłości. Sądziłem, że łatwo się domyślić o co mi chodziło. Zatem zamknijmy tę kwestię raz na zawsze.

Nie wierzę, że za mojego życia kolorystka obrazu i jego kontrast z projektorów (plus inne parametry) zbliżą się do jakości OLED. Przeciwnie. Przewiduję, iż w dalszej perspektywie rzutniki odejdą do lamusa na rzecz kin z wyświetlaczami typu TV. Niemniej dziś korzystam z danych mi możliwości i jestem zadowolony. Tu naprawdę nie ma jakiegoś dramatu, a wielkość ekranu robi wrażenie.

Misfit napisał:
To pomóż innym forumowiczom i podaj im receptę w jaki sposób mogą pozbyć się zaaplikowanego odszumiania obrazu dla treści z BD i DVD na odtwarzaczach UHD od Sony.
Jeśli to zrobisz to ja obiecuję, że przez miesiąc będę ignorował Twoje posty w tym temacie 


Smile

Grywasz w szachy? Oczywiście przewidziałem Twoje zapytanie.
50 cm ode mnie stoi aktywny odtwarzacz BD, który odpalam w miarę potrzeb. Dlaczego miałbym komuś coś radzić w sprawie UHD od Sony? Czy ja gdzieś napisałem, że posiadam takie urządzenie?
Na marginesie. Na stanie mam z pięć pudełeczek, w których mogę odtwarzać płyty z filmami. Tak jakoś wyszło. Radzę sobie ze sprzętem.

Misfit napisał:
Mastering filmów odbywa się głównie na profesjonalnych monitorach LCD oraz OLED. Nie ma też nic niezwykłego w tym, że efekt wprowadzanych zmian jest wyświetlany na konsumenckich telewizorach OLED.

Ale to chyba dotyczy tylko masteringu. A co innymi produkcjami (także anamorficznymi), które nie zostały odnowione?
Z grzeczności nie odpowiem czym są produkcje anamorficzne Wink
(05-10-2021, 00:01)Daras napisał(a): [ -> ]Nie wierzę, że za mojego życia kolorystka obrazu i jego kontrast z projektorów (plus inne parametry) zbliżą się do jakości OLED. Przeciwnie. Przewiduję, iż w dalszej perspektywie rzutniki odejdą do lamusa na rzecz kin z wyświetlaczami typu TV.

Może zmienisz zdanie gdy kiedyś zajrzysz do Dolby Cinema. Jeśli wgłębisz się w parametry tego Christie Eclipse (ta sama technologia jest używana w kinach Dolby) to możesz przeczytać o pokryciu palety BT.2020 na poziomie 99%. Lepiej już się nie bardzo da - w konsumenckich telewizorach OLED jest to ~75%. Podobnie poziom czerni -  0,00002 nit Big Grin

Wracając na ziemię - Helios u mnie w mieście otworzył się ok. 18 lat temu i od tego czasu nie bardzo inwestuje w nowy sprzęt, więc w zależności od sali kontrast i poziom czerni jak na możliwości obecnych profesjonalnych projektorów kinowych jest mocno przeciętny lub po prostu beznadziejny. W scenach dziennych i mieszanych jest on i tak na sporo wyższym poziomie od tego co oferują domowe maszynki w pokoju z jasnymi ścianami i/lub sufitem. U mnie akurat mogłem sobie pozwolić na pomalowanie sufitu na czarno w odległości do 1m od ekranu, dzięki temu kontrast ANSI poszedł sporo w górę, ale mimo to muszę przyznać, że pod tym względem Helios ma przewagę jeśli chodzi o te "lepsze" sale.

(05-10-2021, 00:01)Daras napisał(a): [ -> ]Dlaczego miałbym komuś coś radzić w sprawie UHD od Sony? Czy ja gdzieś napisałem, że posiadam takie urządzenie?

Szanujmy się, proszę - nie trzeba być Sherlockiem aby domyślić się, że masz odtwarzacz UHD tej firmy Smile

(05-10-2021, 00:01)Daras napisał(a): [ -> ]Grywasz w szachy?

Tak się składa, że grywam i ja przewidziałem, że nie będziesz w stanie wygooglować tych informacji, więc niczym nie ryzykuję Smile
Ale spokojna głowa, poznaj moje dobre serce:

Naciskamy przycisk options na pilocie i zmieniamy tryb jakości obrazu z Auto, Sala kinowa czy co tam macie wybrane na "Bezpośrednie" - a jeśli działacie na angielskim menu to tam zowie się to "Direct" . Tylko w ten sposób można się całkowicie pozbyć zaaplikowanego odszumiania obrazu dla płyt BD i DVD na odtwarzaczach Sony.

(05-10-2021, 00:01)Daras napisał(a): [ -> ]Na marginesie. Na stanie mam z pięć pudełeczek, w których mogę odtwarzać płyty z filmami. Tak jakoś wyszło. Radzę sobie ze sprzętem.

Reszta pudełeczek to te Philipsy, w których co chwilę padają lasery, czy może coś bardziej nadającego się do odtwarzania płyt ? Wink

(05-10-2021, 00:01)Daras napisał(a): [ -> ]Ale to chyba dotyczy tylko masteringu. A co innymi produkcjami (także anamorficznymi), które nie zostały odnowione?

Mastering, grading kolorów, cała postprodukcja... Faktycznie - "tylko". Kiedyś się działało na profesjonalnych monitorkach CRT jeśli chodzi o home video.
Poza tym od kilku już lat w domach postprodukcyjnych w Hollywood królują konsumenckie telewizory OLED Panasonica, LG, Sony czy nieco bardziej profesjonalne FSI. Poniżej masz zdjęcie z dostawą 24 telewizorów OLED do jednego z takich domów.

[Obrazek: hjNtIzyl.jpg]

Jeśli chodzi o nośniki fizyczne to Ci tam u góry mają w głębokim poważaniu "domowe" projektory - gdyby było inaczej to powstałyby metadane lub osobne wydania dla treści 4K HDR masterowane pod możliwości tychże maszynek, dokładnie tak jak to ma miejsce w przypadku Dolby Cinema. To byłaby nisza w niszy - ale, chociaż jakiś serwis VOD mogliby kiedyś uruchomić.

(05-10-2021, 00:01)Daras napisał(a): [ -> ]Z grzeczności nie odpowiem czym są produkcje anamorficzne

Z grzeczności nie zapytam czym różnią się wg. Ciebie czarne pasy w produkcjach anamorficznych i nieanamorficznych, np. z AR 2,40:1 z płyt BD/UHD Smile
misfit, z marką posiadanego sprzętu jest jak z rozmiarem penisa - nie chwalimy się tym publicznie Smile
(05-10-2021, 08:43)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]misfit, z marką posiadanego sprzętu jest jak z rozmiarem penisa - nie chwalimy się tym publicznie Smile

Misfitowi postaram się odpisać w nocy lub jutro. Dziś robię na drugą zmianę.

Daras w kąciku misfitowym napisał:
...Po drugiej stronie barykady stał Sony BDP S1700 (około 300 zł.)…

Na początku mojej forumowej egzystencji czymś tam się chwaliłem. Potem czytając różne komentarze stwierdziłem, że to nie ma większego sensu. Ale zostawmy tę sprawę, gdyż na temat uszczypliwości wobec osób posiadających niezbyt drogi sprzęt pisałem wielokrotnie. Prywatnie świetnie rozumiem ograniczenia budżetowe niektórych miłośników kina. W ciągu swojego życia próbowałem zarabiać na wiele sposobów i nie zawsze były to okresy prosperity. A kino i sprzęty zawsze mnie kręciły.

Wracając do sedna. Zapodany wyżej klejnocik jest mały, ale jary. Cool